Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Hepsine masallah hızlı yada yavaş hepsi ilerliyor kuzuların. Ben dilin açılmasını bekliyorum yani şarkı söylüyor hemde uzun şarkılar ama diyalog henüz yok. Komutta takılmalar var ama daha iyi. Goztemasi sorunu yoktu bizde. Nesneler iyi gidiyor. Eline aldığı herşeyin ismini söylüyorum. Hareketlilik tam gaz devam. Öyle yani pek bir farklılık yok. Ben birşey soracağım sizin çocuklarda tabure sandalye odadan odaya taşıyıp sürekli tepelere cikiyormu? Sürekli tehlike peşinde ama allahtan çok dikkatli çok vukuat çıkmıyor.
Merhaba canım bizim çocukların çok benzer noktası var:))Sandalye tabure meselesine gelince artık abarttı mutfaktaki bütün sandalyeleri farklı ulaşmak istediği yerlere götürüyor.Benim kızımda konuşmadan şarkı söylemeye başlamıştı.Hala çok seviyor.Eğitimcisi ileride müziğe yönlendirebiliriz ama şimdilik çok şarkı söylemeyin dedi çünkü benim kızım ağlarken bile şarkıyla ağlıyor:))İletişimi konuşma ile sağlamamız gerekir dedi.Son eğitimde iyi buldu ama eylemleri güzel ifade ediyor dedi.Bizim sıkıntımız diyalog şeklinde konuşma Ve takıntılar.İnşallah siz daha çabuk ilerleme kaydedersiniz.
4,9

4 gozle cem hocanin size soyleyeceklerini bekliyorum... eger test isterse yapmaniz gerekenler konusunda yardimci olmak isterim.. Allah ondan razi olsun 3 ayda ne cok yol kat ettik... vitamin takviyesj verirse lutfen o vitaminlarin cocugun bobregine zarari varmi sorun... ben soramadim kendisiyle yeni randevumuz olunca sorcam ..siz mutlaka sorun banada yazin lutfen..
Tamam inşş yarın randevumuz demek size iyi geldi hafi darısı hepimize bi de 3 ayda ne değişti yazar mısınız bi de ne gibi değişiklik oldu bi de belki bize aynı ilacı vermez size verdiği vitamini sorayım adını yazarsanız arkadaş kullanıyor derim

Çocuğum atipik otizm raporu var şuan 26 aylık 3 aya yaklaştık ozel eğitimde hocası 2 ay da verilen eğitimle 1 yıllık eğitimi yaptığını Çocuğumun çok verimli olduğunu çoğu komutu yerine getirdiğini soluyor ama nedense aynısını evde istikrarlı bir şekilde yapmıyor AVM gezerken her yeri geziyor gezmeyi çok seviyor cagirdik mi donup geliyor raftan bir şey düşürdü mu yerine koy diyince alıp koyuyor sanki algıları arttı açıktı mi mutfağa gidip parmağı ile ekmeği gösteriyor suyu parmağı ile gösterip bu diyor. Arabaları ile oynuyor çok sesli olmasa da dut dut sesi çıkarıyor bana bakıp anne diyor. Ban bir şeyler anlatmak istiyor devamlı konusuyor dışarda elimizi gösterdiğini yere bakıyor evde bakmıyor önceden parkta kayarken çocuklarla çok ilgilenmeZdi simdi onları tanıyor fakat ya çekiyor yada ellerinden tutmak istiyor eve gelen misafir çocukların ayaklarından tutup çekiyor yatakta devamlı ayakları ile tekmeleme yapıyor benle devamlı konuşmak istiyor. Yemek yedirken çizgi film bakarken telefonlar aşağı yukarı yapıyor kapatmalari yada açmaları yapmaya çalışıyor ayakkabı ve üst bas giyerken mizliyor babası işten gelince kapı açılınca kapıya geliyor babası dışarı giderken dışarı çıkmak istiyor önceden çok ilgilenmedi bi de AVM oyuncak dükkânlarını gezmeyi çok seviyor özellikle arabaları müzik actikmi oynuyor biz oynamzsak tek tek elinizle oynamamizi istiyor topla oynamayı çok seviyor topa vurunca goool diyor.parkta kendi güzel kayıyor basamklara tutunup çıkıyor inerken tek tek merdivene oturan oturarak iniyor boyundan aşağı yerlere kafasını eğerek geçiyor AVM küçük alışveriş arabasını sürüyor sevdiği yiyeckeri alıp içine atiyor Bide dış çıkaracağı zaman pişik oluyor yemek seçme huyu yok her türlü yemekten ywdiriyor meyvada ayni şekilde özel eğitim merkezindeki her çocukla konuşmak istiyor oradaki ağaçları parmak ile gösteriyor babası ile ceee ve komalaca oyununu çok seviyor ilk otizm teshisini koyan doc gittik gelişme olduğunu düzeyinin hafif olduğunu söyledi yazık ufak olduğunu dedi şu çocukların ayaklarından tutma huyunu nasıl biraktircaz bide az çok özellikleri yazdım su anki durum sizce nasil
senin cocugun normal bence otistik cocuk diger cocuklarin elini tutmaz 1 yila hicbiseyi kalmaz

Merhaba canım bizim çocukların çok benzer noktası var:))Sandalye tabure meselesine gelince artık abarttı mutfaktaki bütün sandalyeleri farklı ulaşmak istediği yerlere götürüyor.Benim kızımda konuşmadan şarkı söylemeye başlamıştı.Hala çok seviyor.Eğitimcisi ileride müziğe yönlendirebiliriz ama şimdilik çok şarkı söylemeyin dedi çünkü benim kızım ağlarken bile şarkıyla ağlıyor:))İletişimi konuşma ile sağlamamız gerekir dedi.Son eğitimde iyi buldu ama eylemleri güzel ifade ediyor dedi.Bizim sıkıntımız diyalog şeklinde konuşma Ve takıntılar.İnşallah siz daha çabuk ilerleme kaydedersiniz.
4,9
Vallai artık tepelerden topluyorum. Zaten eğitimcisi yapsın 20 aylıkken yapması lazımdı diyor çok müdahale etmiyorum evin heryeri sehpa tabure minik sandalye her odada var. Konuşma konusunda derdini anlatacak kadar var su ici cem falan diyor mama getir baba gitti diyor kelimeler çok saymadım. Peynire zeytine kadar diyor şimdi renklerden kırmızıyı kaptı gibi ☺ Takıntı seviyesinde birtek buzdolabı açıyor ama onuda içinde süt dilimi olduğunu biliyor açıp içinden bisiler gösteriyor çok vermek istemiyorum ama istiyor kıyamıyorum. Birde etiket takıntısı var farkettim su şişesi falan hemen söker üstündeki etiketli kısmı yada arabaların üstünde yapışkan varsa söker. Ama rahatsız olmuyorum çünkü abartı değil. 27 aylık olmak üzereyiz.

Vallai artık tepelerden topluyorum. Zaten eğitimcisi yapsın 20 aylıkken yapması lazımdı diyor çok müdahale etmiyorum evin heryeri sehpa tabure minik sandalye her odada var. Konuşma konusunda derdini anlatacak kadar var su ici cem falan diyor mama getir baba gitti diyor kelimeler çok saymadım. Peynire zeytine kadar diyor şimdi renklerden kırmızıyı kaptı gibi ☺ Takıntı seviyesinde birtek buzdolabı açıyor ama onuda içinde süt dilimi olduğunu biliyor açıp içinden bisiler gösteriyor çok vermek istemiyorum ama istiyor kıyamıyorum. Birde etiket takıntısı var farkettim su şişesi falan hemen söker üstündeki etiketli kısmı yada arabaların üstünde yapışkan varsa söker. Ama rahatsız olmuyorum çünkü abartı değil. 27 aylık olmak üzereyiz.
Etiket sökme takıntısı benimkinde de var.Oyuncaklarındaki bütün resimleri çıkar diye zorluyor.Şu sıra çıkardıktan Sonra yapıştır diyor tekrardan sürekli aynı şeyi yaptırıyor kesmeye taktı bir de kes yapıştır diyip duruyor.Seninkinin yaşı baya küçükmüş ama konuşmada daha ilerler Cümleleri varmış benimki 4 yaştan Sonra başladı cümlelere.Aslında 3 yaş 3 aylık gibi başlamıştı okullar açılınca tam tersi oldu bizde geriledi.Bir de tam gün gitti geçen sene bu sene yarım güne çevirdim daha iyi ilerleme oldu.Özellikle 15 tatilden Sonra özlemiş çok mutlu girdi okuluna:))

Glutensiz Makarna Nasıl Yapılır?

Gastronomi Uzmanı Özlem Mekik, Wyndham Grand İstanbul Kalamış Otel'in Usta Şefi, Şef Mehmet Yalçınkaya ile Mutfağa girdi Ve Kadınlar Kulübü TV için Gulitensiz Makarna yaptı.
Çölyak Hastalarının Gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi ve hassasiyeti vardır. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar gluten içerir. Bu nedenle yemek konusunda oldukça zorluk çekmektedirler.
Çölyak hastalarının gönül rahatlığıyla yapıp tüketebileceği Glutensiz makarnanın yapımının tamamını videomuzdan izleyebilirsiniz.
Glutensiz Makarna Malzeme Listesi;
Glutensiz Makarna – 300 gr
Lahana Filizi – 20 gr
Soğan Filizi – 20 gr
Deniz Börülcesi – 50 gr
Yeşil Zeytin Dilimi – 50 gr
Domates Rendesi – 1 adet
Kanlıca Mantarı – 2 adet
Lime - 1 adet
Zeytinyağı – 25 gr
Maldon Tuz – 2 gr
Decoration (Pancar Paste 50 gr, Çörek otu 5 gr)

Afiyet Olsun..

Sevgili Kadınlar Kulübü üyeleri sizler için faydalı olabileceğini düşünüp açtığımız Kadınlar Kulübü TV'ye video izleme desteğinizi bekliyoruz. Haydi bakalım kadın dayanışması :)

Kızlar merhabalar,
Gittim Cem kınacı ya otizme çözm var galiba kitabın adı o kitabı önerdi. Umudum varr senin sorunu da soracaktım çok kızdı benim başkasının ilaçlarını kullandığımı sandı kimseyle görüşme yoksa kapının önüne koyarım dedi bize testler verdi d vitaminiyle ilgili bi bozukluk ya da b1 b2 b3 vit den birinde bozukluk olabilirmiş idrarımızı İngiltere'ye yollayacakmışız siz yolladınız muhtemelen diye düşünüyorum ama tüm bu sonuçlar çıkana kadar diyet yapcaz valla ben bu adamı çok güvenilir buldum bi kere kendi oğlu otistik oğlu için araştırmış tedavileri diyet ne diyeti kitabı internetten sipariş vercez sizde kitap var mı? Kazeinsiz glütensiz mi eve hiç ekmek girmiyor mu merak ettim doğrusu bu arada diyet yapamıcaksan testi hiç yaptırma dedi benden haberler nu kadar kızlar muayene ücreti olarak da 700 tl ödedik umarım şifa olur hem bize hem size de faydası olur 20 sinden sonra da Hasan hoca ya gidecektim ama ikisi birbirini tanıyormuş şu İngiltere ye yollanacak idrar testinden sonra gideyim diyorum bi de o görsün siz ne dersiniz

Rahmetli Ahmet hocayla röportajları okudum otizmli aileler internetten araştırıp balık yağı falan kullanırken bulup Ahmet hocayı dertlerini anlatmışlar ahmet hocayla Cem kınacı beraber yazmışlar kitabı...Nur içinde yatsın

Kızlar merhabalar,
Gittim Cem kınacı ya otizme çözm var galiba kitabın adı o kitabı önerdi. Umudum varr senin sorunu da soracaktım çok kızdı benim başkasının ilaçlarını kullandığımı sandı kimseyle görüşme yoksa kapının önüne koyarım dedi bize testler verdi d vitaminiyle ilgili bi bozukluk ya da b1 b2 b3 vit den birinde bozukluk olabilirmiş idrarımızı İngiltere'ye yollayacakmışız siz yolladınız muhtemelen diye düşünüyorum ama tüm bu sonuçlar çıkana kadar diyet yapcaz valla ben bu adamı çok güvenilir buldum bi kere kendi oğlu otistik oğlu için araştırmış tedavileri diyet ne diyeti kitabı internetten sipariş vercez sizde kitap var mı? Kazeinsiz glütensiz mi eve hiç ekmek girmiyor mu merak ettim doğrusu bu arada diyet yapamıcaksan testi hiç yaptırma dedi benden haberler nu kadar kızlar muayene ücreti olarak da 700 tl ödedik umarım şifa olur hem bize hem size de faydası olur 20 sinden sonra da Hasan hoca ya gidecektim ama ikisi birbirini tanıyormuş şu İngiltere ye yollanacak idrar testinden sonra gideyim diyorum bi de o görsün siz ne dersiniz
Kolay gelsin canım.İnşallah yapabilirsin Diyeti.Testler normal çıksa da yapman gerekiyor mu.B vitamini sonuçlarına baktırmamış mıydın.Başka testler mi istedi.Normal testlerden daha farklı bir test mi.

Sağol canım evet otizme çözüm var kitabını alıp önce diyet bölümünü okuyup hemen başlamalıymışım diyet yapamıcaksan testleri hiç yaptırma dedi Cem bey bana b1 b2 b3 lere Türkiye de hiç bakılmadığını söyledi bu yaptıracağı testlerde kan değil idrar kanda ne kadar bulunduğunu değil vücutta ne kadar kullanıldığını ölçecekmiş bizde büyük ihtimal kendi oğlu gibi d vit metabolizmasında bi bozukluk varmış bence bu kesin testlerle ispatlayalım hatta büyük oğlana da yaptıralım dedi bizim bu durumumuz eşimle benim tesadüfen benzer hastalık genlerini taşıdığımızdanmış kendisiyle eşi de öyleymiş trafik kazası gelmiş başımıza

mrb benimde kızım var 21 aylık şuan .konuşmuyor tek bir kelimesi yok.seslendiğimizde dönüp bakmıyor komutları algılamıyor.ben çalışıyorum çok ilgilenemedik evde yaşlı babannemiz bakıodu kızıma .beş aylıkken bi tuhaflık var diyordum hep etrafımdakiler sen çok pimpiriklisin diyordu.19 aylık olup konuşmayınca aileme bu konuyu çok daha ciddi ele almaları yönünde konuştum.kızım çok güleç bi çocuk oyun oynamaya bayılır hoplasın zıplasın çok sever.al ver anlıyo.göz teması tvyi kapattıktan sonra düzeldi bayağı.pazılımız var hayvan şekilli şekillerin hepsinin yerini doğru koyuyor ama yerleştiremiyo çok aferin deyince etrafındakilerden alkış bekliyo kendide alkış yapıo.bay bay yapar.şarkıda alkışla lafı geçince alkışlar çok yemek seçmez acıkınca yemek getirince hemen oturur yemek yemek için.oyuncaklarıyla çok kısa oynar hiç bi takıntısı yok meme emmek dışında.çok sıkılgan oyuncaklarını hemen atıyo.ama ona öğrettiklerimizi taklit etmeye başladı köpeğe hav hav ineğe me.kediye pis pis eşşeğe aiaai gibi şeyler diyo çok belirgin anlaşılamasada bu ifadeler gösterip sölediği için anlıyoruz.kapıyı kendi açabiliyor.elektrik anahtarını açmasını biliyo nesneleri amacına uygun kullanabiliyo bi kere gösterince ilgisini çekmişse hemen yapıo.bi yere çıkmak için sandalye kullnıyo koltuklara tek başına inip çıkar.bişi yere düşünce takip eder nesne takibi var.yukarda bişi varsa elimi tutup kendisini yukarı çıkarmamı ister.açmamı istediği bişi varsa bana verir.çakmeceleri eli hiç ezilmeden açar kapar.kucaklanmaktan sarılmaktan hoşlanır ama çok kucakta durmaz bende duruyo.acıyı hissediyo sobaya çıs diyo.fırını görünce onada çıs diyo yaklaşmıyo.kelemle karalaması var müziğe bayılıyo.telefon hastası pek vermiyorum.ara ara dalmalarıda var ama öyle kendini kaybetmiyo bişi yiyosa yemeye devam ediyo gözü dalıyo sadece büyük insanların dalmaları gibi.çocuk psikiloğuna götürdüm gelişim geriliği var gibi dedi ama muayene yetersiz geldi.noroloğa götürün dedi götürdük. mr eeg işitme testi istedi.ben bunlardan bişi çıkmazsa diye sorduğumda çıkıcak gibi duruyor dedi.eeg çektirdik normal çıktı.diğerleri için randevumuz var bakalım inşallah onlarda normal çıkar.psikolojim çok bozuk beklmek yıpratıcı.kreşe vericem çok fazla hastalanıyor diye havaların sıcak olmasını bekliyom yoksa hep hasta geçiririz.bu arada uykulamızda çok sıkıntılı gece çok uyanıyor .görüşlerinizi bekliyorum .istanbulda anadolo yakasında yaşıyorum.bu konuda önerileriniz varsa bekliyorum durumu daha hızlı sonuçlandırmak adına nasıl bi yol izlemeliyim diye yönlendirme ve fikirlerinizi bekliyorum teşekkür edrim

Hoşgeldin canım aramıza,
Senin çocuk gözüme bayağı iyi geldi inş herşey yolunda gider
Ben sana benim gittiğim dr ları söyleyim bunlar neredeyse sadece otizmle ilgileniyor Cerrahpaşa çocuk nöroloğı barış Korkmaz Kanuni eğt araştırma dr Hasan önal ikisine de götürdüm ikisi de devlet hastanesinde muayeneler ücretsiz dün De Cem kınacıya gittik o da bi sürü tahlil ve otizme çözüm var kitabımdaki diyete başlamamı önerdi.. internette baktım kendi oğlu da otistikmiş Amerika da eğitim almış otiMle ilgili diyet yapıp fayda gören de var göremeyen de ama ben bu adam ne derse yapıcam oğlum 6 yaşında çünkü biz senin gibiyken hiç bınları bize öneren olmadı vakit kaybettik inş senin kızın da sadece gelişim geriliği vardır toparlar bi de bu Cem kınacı da Hasan hocayı çok övdü normalde dr lar birbirini pek övmez ya hoşuma gitti ufaklıl küçükken bi gidin Hasan hoca ya derim tekrar geçmiş olsun birbirimize dua edelim canım

Hoşgeldin canım aramıza,
Senin çocuk gözüme bayağı iyi geldi inş herşey yolunda gider
Ben sana benim gittiğim dr ları söyleyim bunlar neredeyse sadece otizmle ilgileniyor Cerrahpaşa çocuk nöroloğı barış Korkmaz Kanuni eğt araştırma dr Hasan önal ikisine de götürdüm ikisi de devlet hastanesinde muayeneler ücretsiz dün De Cem kınacıya gittik o da bi sürü tahlil ve otizme çözüm var kitabımdaki diyete başlamamı önerdi.. internette baktım kendi oğlu da otistikmiş Amerika da eğitim almış otiMle ilgili diyet yapıp fayda gören de var göremeyen de ama ben bu adam ne derse yapıcam oğlum 6 yaşında çünkü biz senin gibiyken hiç bınları bize öneren olmadı vakit kaybettik inş senin kızın da sadece gelişim geriliği vardır toparlar bi de bu Cem kınacı da Hasan hocayı çok övdü normalde dr lar birbirini pek övmez ya hoşuma gitti ufaklıl küçükken bi gidin Hasan hoca ya derim tekrar geçmiş olsun birbirimize dua edelim canım
teşekkür ederim aranıza katılmaktan ve bu sayfayı bulmaktan o kadar mutlu oldumki.aynı sıkıntıları yaşamış insanlar birbirini iyi anlarmış.diyet konusunu daha detaylı araştırıcam duymuştum.kızım zaten süt içen bi çocuk değil .yoğurtta çok vermiuyorum ama unlu gıdaları çok tüketiyoruz.bu konu aklımda .cem kınacının muayeneside çok pahalıymış sanırım yanlış anlamadıysam.bi seferlik olsa karşılanırda devamlı gitmek benim için sıkıntı olur maddi anlamda .diğer önerdiğiniz doktorlarıda inşallah gitmeye çalışıcam.ve YÜCE YARADAN NIMIN İSTEYİPTE YAPAMADIĞI NE VARMIŞTA OLAMMIŞ .KULUNA İSTE KULUM VEREYİM DİYOR.DUA DUA Bİ ANNENİN EVLADINA YAPACAĞI EN BÜYÜK YATIRIMDIR.BEN SİZLERİN VE KENDİ EVLADIMIN DUACISI OLUCAM İNŞALLAH.SİZDE DUALARINIZA BENİM EVLADIMIDA KATARSANIZ ŞİMDİDEN LLAH RAZI OLSUN HEPİNİZDEN

Etiket sökme takıntısı benimkinde de var.Oyuncaklarındaki bütün resimleri çıkar diye zorluyor.Şu sıra çıkardıktan Sonra yapıştır diyor tekrardan sürekli aynı şeyi yaptırıyor kesmeye taktı bir de kes yapıştır diyip duruyor.Seninkinin yaşı baya küçükmüş ama konuşmada daha ilerler Cümleleri varmış benimki 4 yaştan Sonra başladı cümlelere.Aslında 3 yaş 3 aylık gibi başlamıştı okullar açılınca tam tersi oldu bizde geriledi.Bir de tam gün gitti geçen sene bu sene yarım güne çevirdim daha iyi ilerleme oldu.Özellikle 15 tatilden Sonra özlemiş çok mutlu girdi okuluna:))
Bizimki de oyun grubuna gidiyor ama daha yeni başladık yani faydaları diyebileceğim bir süre olmadı. En güzel tarafı oğlum açıldıkça biraz çizgi film falan izin veriyorum ve ordanda bisiler öğreniyor ayı görünce koca ayı diyo mesela biraz tv seyretmesi banada nefes aldırıyor. Havalar ısınınca kesicem tekrar çünkü yaratıcı tarafı koreliyor hissediyorum ve adına bakmama olayı tv varken çok artıyor. Şimdilik takılmıyorum çünkü tv açık değilse en fazla iki kerede adına bakıyor ama tv açıksa bazen hic bakmıyor. Gözlemlediğim kadariyla bu birçok normal.gelişim gösteren çocuklardada var.

Herkese merhaba. Düşünmekten artık kendimi kaybetmiş durumdayım yalvarırım yardım edin. Benim şuan 17 aylık bir kızım var. 15 aylık olana dek aralıklı olarak günde 3-4 saat vs tv izledi. Fakat 15 aylıkken kızım bazı şeylerin ters gittiğini gözlemledim. Eşime bazı şeyleri kabul ettirmek zor olsa da internetten bazı şeyler okuyunca o da bana hakvermeye başladı. Kızım 15 aylıkken seslenildiğinde bakmıyor- alkış baybay yapmıyor- kendince oynuyor- reklam gördüğünde hipnotize oluyor-istediklerini işaret etmiyordu. Bununla ilgili çok özel dr lara götürdük. Psikiyatri pedagog vs ... 2 aydır anneli oyun grubuna gidiyoruz tv sıfır şuan. Drlar tanı koymak için çok erken ama otizm değil dediler. Gelelim şimdi yapabildiklerine seslenildiğinde bakıyor- göz temasımız çok iyi- al ver komutunu yapıyor- alkış yapıyor- hayali oyun oynama var (bebeklerine ve bize yemek yedirme gibi taklit)- kitaptaki nesneleri işaret ederek gösterme var- kelime olarak 4 kelime falan kuruyor o da her zaman değil. Genelde anlamsız kelimeler kuruyor. Zeka oyunlarında becerisi çok güzel. Şuan için tek sıkıntımız istediği şeyi işaret etmiyor!!!! Ne olur bu konu hakkında yardım edin. Var mı benim gibi olan anne. 17 aylık şuan ve istediklerini ya ağlayarak yada ıh ıh şeklinde istiyor. Bir de kapı takıntımız var. Ama gittiğimiz psikiyatri takıntı çok önemli değil bu aylarda olur dedi. Sizden yaardım bekliyorum. Kızım otizmli olabilir mi

Bizimki de oyun grubuna gidiyor ama daha yeni başladık yani faydaları diyebileceğim bir süre olmadı. En güzel tarafı oğlum açıldıkça biraz çizgi film falan izin veriyorum ve ordanda bisiler öğreniyor ayı görünce koca ayı diyo mesela biraz tv seyretmesi banada nefes aldırıyor. Havalar ısınınca kesicem tekrar çünkü yaratıcı tarafı koreliyor hissediyorum ve adına bakmama olayı tv varken çok artıyor. Şimdilik takılmıyorum çünkü tv açık değilse en fazla iki kerede adına bakıyor ama tv açıksa bazen hic bakmıyor. Gözlemlediğim kadariyla bu birçok normal.gelişim gösteren çocuklardada var.
Evet canım çizgifilm izlemesinde bir sakınca Yok abartmamak kaydıyla Ve beraber izleyip soru sormamız gerekiyor.Çünkü çizgifilmlerden de çok şey öğreniyorlar.Her çocuk tv seyrederken adına bakmıyor zaten.Dediğim gibi saatlerce tv izlemesi her çocuğa zararlı bizimkilerin de çizgi film izleme hakkını ellerinden alamayız.

Herkese merhaba. Düşünmekten artık kendimi kaybetmiş durumdayım yalvarırım yardım edin. Benim şuan 17 aylık bir kızım var. 15 aylık olana dek aralıklı olarak günde 3-4 saat vs tv izledi. Fakat 15 aylıkken kızım bazı şeylerin ters gittiğini gözlemledim. Eşime bazı şeyleri kabul ettirmek zor olsa da internetten bazı şeyler okuyunca o da bana hakvermeye başladı. Kızım 15 aylıkken seslenildiğinde bakmıyor- alkış baybay yapmıyor- kendince oynuyor- reklam gördüğünde hipnotize oluyor-istediklerini işaret etmiyordu. Bununla ilgili çok özel dr lara götürdük. Psikiyatri pedagog vs ... 2 aydır anneli oyun grubuna gidiyoruz tv sıfır şuan. Drlar tanı koymak için çok erken ama otizm değil dediler. Gelelim şimdi yapabildiklerine seslenildiğinde bakıyor- göz temasımız çok iyi- al ver komutunu yapıyor- alkış yapıyor- hayali oyun oynama var (bebeklerine ve bize yemek yedirme gibi taklit)- kitaptaki nesneleri işaret ederek gösterme var- kelime olarak 4 kelime falan kuruyor o da her zaman değil. Genelde anlamsız kelimeler kuruyor. Zeka oyunlarında becerisi çok güzel. Şuan için tek sıkıntımız istediği şeyi işaret etmiyor!!!! Ne olur bu konu hakkında yardım edin. Var mı benim gibi olan anne. 17 aylık şuan ve istediklerini ya ağlayarak yada ıh ıh şeklinde istiyor. Bir de kapı takıntımız var. Ama gittiğimiz psikiyatri takıntı çok önemli değil bu aylarda olur dedi. Sizden yaardım bekliyorum. Kızım otizmli olabilir mi

Çok küçük daha var ya da yok diyemeyiz ki. Zaten doktorlar yok demis. Ben 22 aylıkken gittim yine de kesin tanı koymadılar ama otizm bulgulari var dediler. uc ayda bir gidiyoruz. özel egitim ve kres dediler. Büyudukce daha da belirginlesiyor eksiklikleri. Bizde 15 aylik civari farketmeye basladik ama 22 ayliga kadar bekledik. Komut almiyordu bizi anlamiyordu. Oncelikle sakin olun. Cok kucuk daha sizinki. Belki de kucuk oldugu icin anlamiyordur henuz. Biz de cok uzuluyoruz ama uzulmenin hic faydasi yok. Sadece uzulursunuz. Cok kisi atlattı bu forumda biz de sabırla bekliyoruz elimizden geleni yapıyoruz.
Oğlum 27 aylık

Merhaba,benim oglumda isaret etmiyordu.Internette bakdigimda otizm belirtisi olarak karsimiza cikti..daha baska belirtilerde vardi.iki yasinda hic konusmuyordu.oyun oynamayi bilmiyordu.dr lar otizm degil gelisim geriligi dediler.Eskiye oranla daha iyi goz temasi filan cok guzel ama hala yasitlari gibi degil..isteklerini belirtecek kadar konusuyor Su anda.Oncelikle isaret etmeyi ogretin ona bol bol konusun yasi daha kucukmus toparlar insallah.

Sağol canım evet otizme çözüm var kitabını alıp önce diyet bölümünü okuyup hemen başlamalıymışım diyet yapamıcaksan testleri hiç yaptırma dedi Cem bey bana b1 b2 b3 lere Türkiye de hiç bakılmadığını söyledi bu yaptıracağı testlerde kan değil idrar kanda ne kadar bulunduğunu değil vücutta ne kadar kullanıldığını ölçecekmiş bizde büyük ihtimal kendi oğlu gibi d vit metabolizmasında bi bozukluk varmış bence bu kesin testlerle ispatlayalım hatta büyük oğlana da yaptıralım dedi bizim bu durumumuz eşimle benim tesadüfen benzer hastalık genlerini taşıdığımızdanmış kendisiyle eşi de öyleymiş trafik kazası gelmiş başımıza
Kendi oglu iyilesmis mi Cem Kinaci nin insallah faydasini gorursunuz...

X