Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Siz gittiğiniz bölümümde haftada kaç saat eğitim alıyorsunuz ve ücreti nedir acaba?
ayda 10 saat 650 tl. böyle başlayalım dedi. zaten haftada 2 3 gitmiş oluyoruz 1 er seans oluyo. küçük olduğu için alışma vs 2 ders üst üste olmasın dediler. rapordan sonra 2 ders koyarız dediler.

Biz de bi ara algıya gittik bize aba önermediler omları daha ağır düzeydekiler için veriyoruz diyorlardı muhtemelen sana da önermemişler ki normale gidiyorsun omların paket programları var ya onları arttırabilirsin hem daha uygun olur hem fazla eğitim almış olursun

evet önermediler böyle devam edelim bi gelişmeleri görelim dediler. yavaş olursa o zaman bakarız dediler ama şu an 5. seansımız almış olduğumuz ilk hedefleri gerçekleştirdik gibi. dili zorluyoruz zaten diğer alanlarda fazla bi geriliği yok. ses var Allahtan. geçen ders öğretmeni vak vak dedi bizimki vak dedi mesela.

bol bol taklit ettirmeye çalışıyoruz. taklit becerileri artarsa diğerleri de hızlı ilerler. daha ayın yarısındaki gelişmesi iyi olduğu için , öğretmeni ve ordaki psikolog hızlı ilerleriz sizin çocukta dedi.

ama anneyiz işte. daha fazla ne yapabilirizi hepimiz düşünüyoruz. cevabın için teşekkürler :)

mrb arkadaşlar.ben kızımdan daha önce bahsetmiştim 21 aylık kızım.konuşma hiç yok seslenildiğinde ismine bakmıyo.komutları genelde anlamıyo ama bazen anlıyo.koşmayı seviyo.oyuncaklarıyla uzun süre oynamıyo çok kısa ve fırlatıyo.çocukları seviyo göz temasımız iyi iki aydır tv seyrettirmiyoruz.çak yapar bay bay yapar alkış yapar.koltuklara iner çıkar.parkta kaydırak merdivenini tek çıkar.yemek yerken uslu.su susamışsa biri içince aklına gelip ister.kapıları tek başına açar kapatır.tırmanmaya bayılıyo.dolap çekmece sever.çok güleç bi çocuk .sarılmayı kucaklanmayı sever.istediği şeyi elimi tutar götürürür ister.işarette ediyo çok olmasada.kitaptaki hayvanları gösterip kediye pis pis köpeğe hav hav tavuğa üüüü horoz saıyo.ineğe kuzuya keçiye meee diyo çok net olmasada.baba nerde abi nerde deyince bazen onların tarafına bakıo.genelde umursamıo bizi.ama dışarı biri çıksın ağlar arkasından.gitmek ister hemende görür.odanın ve dış kapının anahtarlarının farklı olduğunu ve hangisinin hangi kapıyı açtığını bilio takmaya çalışıo.bazen meme mama dede gibi şeyler söylüyo ama anlamlı değil.kızınca yada kızıcağımızı düşündüğü yerlerde parmağını gösterip hımmm diyo.ve acaba kızacakmı diyo gözlerime bakıo.yapbozu var bi tane bütün parçalrının yerini bilio ama tam yerleştiremio.düşen bi nesneyi yada sakladığın bişeyi takip edip arıyo buluyo.sakız çiğneyebilio yutmuyo.çiğnerken su uzattığımızda sakızı düşürüp içiyo vs....çocuk psikoloğuna götürmüştük 1.5 ay kadar önce gelişim geriliği var gibi ama otizm belirtileride var dedi gelişim testi yaptırmamızı istemişti çok hastalandık gidemedik.kreş önerdi tanı koydurup getirin dediler.havalarda soğuk olduğu için sonuçları beklicez.noroloğa götürdük bu arada otizm değil göz teması var dedi. ama dalmaları ve konuşması olmadığı için kulak testi eeg emar istedi.eeg çektirdik sonuç normal.kbbye götürdük kulakalrında doluluk varmış o temizlenecek sonra test yapılacakmış.mr için çok geç randevu verdiler.bu arada ben geç kalmaktan korktuğum için ve zararı olmayacağını düşündüğüm için yakınımızdaki rehabilitasyon merkezinde eğitime başlatıcam bugün.bakalım gelişmeler nasıl olcak dua edin arkadaşlar nolur kzuum.

canım otizm çooooookk geniş bi spektrum. inşallah değildir zaten tanı koymazlar. biz de senin gibi 21 aylıkken gittik göz temasında problem yoktu komut alıyo al ver otur kalk gel git koş çöpe at vb. ama hafif de olsa belirtileri var dediler. ama daha emin değiller.
iyi yapmışsın özel eğitime başlatmakla. sonuçta yaşıtlarından bazı alanlarda geri olduğunu biliyoruz. tanıya hiiiiiiçç takılmıyorum kimse de takmasın. gelişim geriliği de olsa otizm de olsa yol almamız gereken gelişim alanları belli. onlar üzerinden çalışırsın.
canını sıkma. bahsettiğin şeyler zihinsel gelişiminde problem olmadığını, eğitinde hızlı ilerleyebileceğini gösteriyo.
bizimki de camdan bakmak isterse sandalye sehpa leğen vb şeyleri getirir camdan bakar. asla kendine zarar verici şeyler yapmaz masanın altına girip ayağa kalktığında kafasını yavaş yavaş kaldırır ki vurmasın. diş fırçalar diş ipi kullanır :)
zaten bunlardan dolayı 21 aylığa kadar beklemiştim.

sen rahat ol ama. dediğim gibi kendini en kötüsüne hazırla. cıkmadığı için mutlu ol :))

sizce doğrumu yapıyorum yada ne yapmalıyım acaba ?

Sen zaten farkediyosun. Hic bir zarari olmaz ki ozel egitimin faydasi bile olur. Ben de 22 aylıkken aldim tani psikiyatrige gittigim icin bile kizan oldu.bisey yok cocukta diye simdi buyudukce daha da belirgenlesiyo.anlattığına göre durumu cok iyi. Ama biz teshis koyamayiz. Benim oğlan bir yasinda konusuyodu simdi konusmuyo. Keske o zaman hemen baslasaymis da unutmasaymış. Biz elimizden geleni yapalim sonra allahin takdirine birakalim. Iyi yapmışsın arkadaşım.
Oglum 27 aylik

Merhabalar bi sorum olacak 6 aylıkken belirti olurmu otizm .benim kızım 7 aylık herşey normal bize göre kızım oturdugu yerde sallanmaya başladı ilk yaptıgında müzik duydugunda oynuyor diyorduk mutlu olmuştuk sonra baktık elektirik süpürge sesine saç kurutma makinesi çalıştıgı zaman sallanıyor mama sandelyesine bıraktıgım zaman biz yapma dedikçe gülerek daha hızlı sallanıyor birde kıyafetini giydirirken sol bacagını kasıyor başkasına anlattıgım zaman herşey normal çocugun neyi var diyor ama takmış bi durumdayım

Merhabalar bi sorum olacak 6 aylıkken belirti olurmu otizm .benim kızım 7 aylık herşey normal bize göre kızım oturdugu yerde sallanmaya başladı ilk yaptıgında müzik duydugunda oynuyor diyorduk mutlu olmuştuk sonra baktık elektirik süpürge sesine saç kurutma makinesi çalıştıgı zaman sallanıyor mama sandelyesine bıraktıgım zaman biz yapma dedikçe gülerek daha hızlı sallanıyor birde kıyafetini giydirirken sol bacagını kasıyor başkasına anlattıgım zaman herşey normal çocugun neyi var diyor ama takmış bi durumdayım
Canım burası dertli anneler platformu sana da yardımcı olmayı seni rahatlatabilmeyi çok isterim siz itiraz ettikçe yapıyor ve gülüyor olabilir bu aklıma geldi onu yaparken dikkatini başka yöne çevirin adıyla seslenince bakıyor mu göz teması var mı sıcak mı sokulgan mı o önemli bu aylarda diye biliyorum ama benimki 6 yaşında küçük çocuk annelerinin daha çok fikri olabilir...

mrb dünyanın en değerli ve savaşçı anneleri....kızımı dün ilk seansına götürdü babası ben çalıştığım için katılamadım malum hastane işleri için yeterince izin almak zorunda kaldım.eşimin ilk izlenimi merkezin iyi bi yer olduğu ve eğitimcinin yetkin olduğu kanaatinde.kızıma gelince eğitimcinin yap dediklerini birazını yapmış birazını fırlatıp atmış sıkılmış ağlamış ama hemen susturmuşlar ve istediklerini sonuna kadar yaptırmışlar.ilk izlenim olarak iyi olduğunu söylediler ancak üçüncü seanstan sonra rapor oluşturuyolarmış ve sonuç bilgi vericeklermiş.ama eşim çok sıkıştırmış öğretmeni otizm olabilirmi diye sonuçta yetkin bi gözün değerlendirmesi önem arzeder diye bende merak ettim açıkçası.öğretmenin söylediği çok rahatlıkla otizm olmadığını söyleyebilirim dedi.bu çok mutlu etti beni .ama tabiki eğitime devam edicez.bu sabah işe giderken kızımı beşiğine koydum babası geldi o anda uyanmıştı ve ba dedi sanırım baba demek istedi eşimde bende aynı şeyi anladık.eşim çok mutlu oldu inşallah anne diyeceği günüde görücem.eğitimlere katılamamak beni çok üzüyo.kızım çok ağlak değildir çabuk alışır.bi şey daha dün ilk defa sonuna kadar hiç yaptıramadığım bi bul tak oyunu vardı yaptırdım çok mutlu oldum.eğitimcimiz çok başına buyruk olduğunu kuralsız yetiştirdiğimizi söyledi ve ağlasada her istediğini yapmayın dedi.işte böyle canlar...rabbim sonumuzu hayretsin bütün anneleri bebelerini korusun ....sizleri tanımasamda seviyorum ....

Merhaba gulsum-841
Biz de seni seviyoruz... Hepimiz hayırlısıyla bu savaştan galip çıkacağız...
Özel eğitimler başta zor oluyor. Ağlamalar, sıkılmalar arasında birkaç ders verimsiz geçiyor ve eğitimciler çocuğun neler yapabildiğini anlayamıyorlar. Birkaç ders sonrasında eğlenecek, bir şeyleri başardıkça motive olacak, kelimeler de gelecek ve zamanla bunlar artacak. Daha çok küçük çocuğunuz, belki sadece dil gecikmesidir, zamanla açılacaktır. Çocuğunuz şanslı, O'nu çok seven bir ailesi var... Umarım çabucak toparlarsınız...

slm güzel annişler.. uzun zamandır gelemedim inş kuzularda sizlerde iyisinizdir.. bu hafta bizim için yorucu geçti.. oğlumun sınıfında dünya tatlısı bir arkadaşı var onunda tuvalet alışkanlığı olmadığı için dikkatimi çekti annesiyle görüştüm bana kızının herhangi bir tanısı olmadığını ama özel eğitim aldığını söyledi.. geçenlerde başka bir doktora gittiklerini doktorunda otizmin kıyısından geçtiğini falan söledi.özel eğitime devam edicez zaten öğretmenimizdende çok memnunuz dedi.kendi imkanlarıyla evinde ders aldırıyormuş. bende onların öğretmenleriyle görüşüp bir randevu ayarladım. dün evimize gelip oğlumu gördü 45-50 dk gibi bşr süre yalnız kalıp ders yaptı.. dersten çıktığında bana çocuğunuzda davranış bozukluğu var ewt kuralları bilmiyor, otur dediğimde oturmuyor, bekle dediğimde beklemiyor dedi..bende hocam 40 aylık bir çocuk robot gibi her dediğinizi yapmazki dediğimde hayır yapar bu şekilde devam ederse bu çocuğa birşey öğretemezsiniz,öncelikli olarak beklemesini oturmasını sağlamalıyız dedi. ben dışarda baya dinledim ses tonu yüksek ve sinirli gibiydi. bana tuhaf geldi açıkcası..birde benden küçük bir paspas istedi süper dadıyı izleyin mutlaka onun eğitimi gibi bir eğitim vericem beni dinlemediğinde paspasta beklicek dedi. eşimde evdeydi bana baya bi kızdı..böle eğitimmi olur ben istemiyorum çocuğuma bu şekilde davranamaz falan dedi. ben geçen yazda başka bir öğretmenden eğitim aldırmıştırm hatta onun yaptıklarınıda gösterdiğimde beğenmedi böle olmaz dedi. o öğretmendede bazen ağlıyor odadan çıkmak istiyordu ama ses tonu kesinlikle böle azarlar gibi değildi. kızlar bi akıl verin bana bu iş bölemi olur yaa

şimdi o arkadaşı aradım başlarda bizede öyleydi şimdi çok iyi biraz sabret diyo. bilemiyorum vvalla söz konusu evlatsa eş falan umrum değil aslında sadece yalnış bişiler yapmaktan korkuyorum. öğretmen odadan çıktıktan sonra ses tonu bile değişti gayet kibar sevgi dolu birine dönüştü:))) patron kim öğrenmesi lazım sert yapmak zorundayım zemini güzel atalımki binamız sağlam olsun falan dedi.. bunlarda mantıklı geldi bana.ewt benim oğlumda maalesf kural dinlemeyen bir hal var bazen okuldan foto geliyo mesela bütün çocuklar oturmuş masal dinlerken benimkisi etrafta geziniyo oturmak istemiyr dinlemiyor diyor öğretmeni. hadi şimdi yaşı küçük kreşte ama böle devam ederde hiç düzelmezse ilkolulda kimse idare etmezki dışlarlarsa die kokuyorum..

Selda merhaba bizde 1,5 yıldır özel eğitim alıyoruz kendi tecrübem hiçbirisi nirbirini beğenmiyor hepsi kendi yönteminin mükemmel olduğunu düşünüyor artık bu bir sektör ama hepsinde azarlar gini olmasada imiş çıkışlı abartılı ses tonlarını gözlemledim bu bence ilgi çekmek için doğru bir yöntem. Aslında oğluşun 40 aylık olfuğına göre bencede artık kıralları bilmeli bahsettiğin başı buyrukluğu biz 2,5 3 arası aştık ama bu kuralları azarlayarak öğretilmemeli bizimki oyunla o otoriteyi kurmuştu ama benim oğlumun yapısı sessiz temkinli çocuktan çocuğada değişir . Benimde öğretmenle ilgili hep grlhitlerim oluyor kendimde çözmüş değilim ama selametle bu konuda hep oyuna dayalı eğitimlerin verimli geçtiğini yazmıştı yeni başlayacaksan eğitime araştır bikere içine sinmeyince öyle gidiyor derim sevgiler

şimdi o arkadaşı aradım başlarda bizede öyleydi şimdi çok iyi biraz sabret diyo. bilemiyorum vvalla söz konusu evlatsa eş falan umrum değil aslında sadece yalnış bişiler yapmaktan korkuyorum. öğretmen odadan çıktıktan sonra ses tonu bile değişti gayet kibar sevgi dolu birine dönüştü:))) patron kim öğrenmesi lazım sert yapmak zorundayım zemini güzel atalımki binamız sağlam olsun falan dedi.. bunlarda mantıklı geldi bana.ewt benim oğlumda maalesf kural dinlemeyen bir hal var bazen okuldan foto geliyo mesela bütün çocuklar oturmuş masal dinlerken benimkisi etrafta geziniyo oturmak istemiyr dinlemiyor diyor öğretmeni. hadi şimdi yaşı küçük kreşte ama böle devam ederde hiç düzelmezse ilkolulda kimse idare etmezki dışlarlarsa die kokuyorum..
Canım en iyisini sen bilirsin ama çocuğunu sıkarak ağlatarak eğitim yapmalarına izin verme.Tabiiki bir disiplin sağlamak Ve çocuğun dikkatini çekmek için ses tonunu yükseltecek ama süper dadıdaki gibi ceza vermekten bahsediyor.Biz çocuklarımızı ceza vererek değil sevgiyle sabırla geri kazanacağız.Benim kızımda geçen sene 3-4 yaş arası daha az söz dinleyen oturmayan bir çocuktu.Hiçbir eğitimciden ceza sözünü duymadım.Hep Kızımın istediği şeylere göre etkinlik yapılması önerildi.Mesela eline bir bebek mi aldı hemen onunla ilgili bir oyun gibi.Nitekim kızım sıkılınca eğitimleri yarım bıraktım.Kendim verdim.Aslında iş her zaman bize düşüyor.Şimdi haftada bir yere başladım.Beni yönlendiriyor.Haftalık program veriyor.Ona göre çalıştırıyorum.Son eğitimcinin bize dediği hayatında bir düzen olması.Birşeyin başlama bitiş saatlerini bilmesi.Mesela yemek saati bitince de yemek bitti gibi.Şahsen kendi adıma ben böyle bir düzen oturtamadım.Çalışma hayatım çocuğun da zaten kolay uyum sağlamayan bir çocuk olması küçükken herşeyin daha da zor olması vs hayırlar Evete dönünce ağlamaları daha da uzatmalar çok yorucu bir süreç.Artık büyüdü tabiki benimki biraz daha laf dinler hale geldi ve böyle olunca öğrenmede hızlanıyor öğrendiklerini gösterebiliyor.Eğitim de de sıkıntı yaşamıyoruz artık.Dediğim gibi üç farklı eğitimci gördüm.Ama hiç biri azarlamadı öyle hakları da Yok zaten

Kızlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim..sevgili sdhtp benim oğlumda senin oğlunun tersine aykırı bir çocuk dediğim dedik bir yapısı var.kurallar eğer işine geliyorsa çok iyi uyum sağlar ama istemiyorsa hoşlanmıyorsa yapmaz.. bana eğitimcinin söylediği öncelikli olarak beklemeyi,dinlemeyi ve oturmayı öğrenmesi gerektiği..zaten sürekli hareket halinde kıpır kıpır bir çocuk..bu şekilde hiçbirşey öğretemezseniz diyor ama bence sevgili sunayında dediği gibi onun sevdiği yapmaktan hoşlandığı şeylerin arasına serpiştirerek öğretmek daha kolay değilmi..bukadar ters ve sert benim oğlumda pek işe yaramaz die düşünüyorum.. bunları öğretmenle paylaşıcam olmaz dersede devam etmicem galiba

Merhaba gulsum-841
Biz de seni seviyoruz... Hepimiz hayırlısıyla bu savaştan galip çıkacağız...
Özel eğitimler başta zor oluyor. Ağlamalar, sıkılmalar arasında birkaç ders verimsiz geçiyor ve eğitimciler çocuğun neler yapabildiğini anlayamıyorlar. Birkaç ders sonrasında eğlenecek, bir şeyleri başardıkça motive olacak, kelimeler de gelecek ve zamanla bunlar artacak. Daha çok küçük çocuğunuz, belki sadece dil gecikmesidir, zamanla açılacaktır. Çocuğunuz şanslı, O'nu çok seven bir ailesi var... Umarım çabucak toparlarsınız...
Mrb sessizkuzu onu cok seviyoruz kesinlikle evladini kim sevmezki annelik bu degilmi ne olursa olsun sevmek herseyiyle .ikinci seansimiz daha basarili gecti egitimcimizin dedigine gore babasinin anlatyigi kadariyla 40 dakka oturtmuski benim kizim 5 saniye yerinde duramaz ve bunu nasil yaptigini cok merak ediyorum bazi yapabildiklerine arti bazilari eksi koymus ucuncu seansimizi sabirsizlikla bekliorum gozu ogretmemizi istemis ama kizim hic durmuyoki nasil yapicaz bilemdim

günaydınlar güzel anneler.. geçen gün yazmıştım özel eğitimle ilgili kaygılarımı..bütün cumartesimi bunları araştırarak geçirdim.. öncelikli olarak doktorumuzla görüştüm bana kesinlikle yalnış bir eğitim dedi. bu şekilde eğitim veren kişiler ve kurumlardan arkanıza bakmadan kaçın dedi. birincisi çocukla arasında duygusal bir bağ oluşmadan ona komut vermesi yalnış çocuğun öncelikle ona güvenmesi lazım,kaldıki ozamanda bile bu şekilde bağırarak komut veremez dedi.. sonuçta bunlar çocuk robot değil istekleri olucak tabikide dedi. ikiniciside bu şekilde davranış çocuklarda özgüven eksikliğine neden olur ileride sadece insanlardan emir bekleyen kendi başına birşey yapamayan pasif bir kişilik halini alır dedi.ki bunları söyleyende proföser..daha sonra ben birkaç kuruma gittim özel eğitimin nasıl işlediğini görmek için kesinlikle bu öğretmenin metodları yoktu.. en ağır zihinsel engellilere bile bu şekilde davranılmıyordu. yani ben yalnış bir öğretmenle başlamışım.. ama bu eğitimlerde sizlerde dikkatli olun lütfen çocukken yapıcağımız yalnuşlar onların küçüçük dünyasında ne gibi yıkımlara mal olur iyi hesaplamak lazım.

Arkadaslar merhaba. Lütfen banada yardimci olun. Tup bebek yontemi ile hamile kaldim. 3 martta 1 yasina girecek oglum var. 5 hafta erken (35)haftalik dogum yapmistim. Oglum daha yeni yeni basmaya başladı. Oturabiliyor bazende devriliyor. Uzattığım herseyi aliyor. Ama vermeyi bilmiyor. Heyecanlaninca el parmaklarini cok acip kapatiyor. Cocuk doktorumuz bunun normal olduğunu soyluyor. Goz teması var ama bazen kaciriyor. Ole yuzumu 2 dk incelemez.arada bir kafasını da salliyor. Adını biliyor. Bazen 10 defa alperen desem bakmiyor. Ama başkası alperen dese hemen dönüp bakiyor. Sokakta biri alperen dese hemen sesin nerden geldiğine bakiyor. Oynarken gülüyor. Yaklasip gel deyince kollarini kaldırıyor. Ama sanki yolunda gitmeyen birseyler var. Su şüphe beni deli ediyor. Yarin sabah nöroloji kontrolu var basmadigi icin gecen ay goturmustum ama o zaman bu şüphelerim yoktu. Doktorda 1 ay sonra gel belki rapora gerek kalmaz demisti. Fizyoterapiste gondercekti. Yarin sabah gitcez bu suphelerimden bahsedicem. Bu arada sisli etfal hastanesine goturucem. Tomografi ve kan sonuclari temiz cikti. Emar cekilcek yakin bir zamanda. Oyuncagini ver deyince vermeyi bilmiyor. Boyu kg gayet iyi. 1 haftadır sadece babasi bacagindan yukari dogru gidiklama seklinde parmaklarini yurutup elini geri cekiyor. Elini tutup bacaginin uzerine götürüyor yine yap gibisinden. Cok telasliyim umarim anlatabildim derdimi

Arkadaslar merhaba. Lütfen banada yardimci olun. Tup bebek yontemi ile hamile kaldim. 3 martta 1 yasina girecek oglum var. 5 hafta erken (35)haftalik dogum yapmistim. Oglum daha yeni yeni basmaya başladı. Oturabiliyor bazende devriliyor. Uzattığım herseyi aliyor. Ama vermeyi bilmiyor. Heyecanlaninca el parmaklarini cok acip kapatiyor. Cocuk doktorumuz bunun normal olduğunu soyluyor. Goz teması var ama bazen kaciriyor. Ole yuzumu 2 dk incelemez.arada bir kafasını da salliyor. Adını biliyor. Bazen 10 defa alperen desem bakmiyor. Ama başkası alperen dese hemen dönüp bakiyor. Sokakta biri alperen dese hemen sesin nerden geldiğine bakiyor. Oynarken gülüyor. Yaklasip gel deyince kollarini kaldırıyor. Ama sanki yolunda gitmeyen birseyler var. Su şüphe beni deli ediyor. Yarin sabah nöroloji kontrolu var basmadigi icin gecen ay goturmustum ama o zaman bu şüphelerim yoktu. Doktorda 1 ay sonra gel belki rapora gerek kalmaz demisti. Fizyoterapiste gondercekti. Yarin sabah gitcez bu suphelerimden bahsedicem. Bu arada sisli etfal hastanesine goturucem. Tomografi ve kan sonuclari temiz cikti. Emar cekilcek yakin bir zamanda. Oyuncagini ver deyince vermeyi bilmiyor. Boyu kg gayet iyi. 1 haftadır sadece babasi bacagindan yukari dogru gidiklama seklinde parmaklarini yurutup elini geri cekiyor. Elini tutup bacaginin uzerine götürüyor yine yap gibisinden. Cok telasliyim umarim anlatabildim derdimi
1 yasinda olan bir cocuk icin endiselenmeniz anlamsiz

Merhaba sewa61,
Yazmadan duramadım... Çocuğunuz akranlarının yapabildiği seyleri yapıyor zaten, son derece de normal görünüyor. Endiselenmek icin henüz cok ama cok erken, boşuna telaşlanıyorsunuz bence...

Canım ben de tüp bebek ile hamile kaldım. Benim oglum da otizm bulguları var dediler ama 22 aylıktı goturdugumuzde. O zaman bile kesin tanı koyulamadı. Bizdeki tanılar senin soylediğinden farklıydı. Senin oğlun çok küçük bahsettiğin seyleri yapamayabilir henüz. Cok detaylı anlatmamışsın ama arada düsebilir henüz yürüyemeyebilir yaşı itibariyle. Tabi icini rahatlatmak icin doktora danış götür. İnan ki bizim burda yapacagimiz yorumlar bosuna. en iyisi bu isi bilen doktorlar. Bosuna strese sokup bebeginede yansitma ortada daha bisey yok bence.

X