Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşlar merhaba iyi akşamlar. Bayağı olmuş buraya yazmayalı. Biz hala eğitimlere devam ediyoruz 4 yaşına girecek bu yazın tuvalet eğitimi düşünüyorum. Ama duyusal hassasiyeti çok fazla tuvaletten korkuyor siz nasıl öğrettiniz fikir verir misiniz?
Kakasını zormu yapıyor

Zeha1 Zeha1 terapiste danistin mi? Onlar ne öneriyor?
Muhtemelen overload, cok fazla uyaran ( ses, koku, resimler) ve bu sekilde gösteriyor kendini. Bizde cok hircinlasip agresiflesirdi, belli bir zaman hic konusulmuyor/ dinlemiyordu. Sakinlesmesi maalesef sürerdi. Büyüdükce azaldi.

Zeha1 Zeha1 terapiste danistin mi? Onlar ne öneriyor?
Muhtemelen overload, cok fazla uyaran ( ses, koku, resimler) ve bu sekilde gösteriyor kendini. Bizde cok hircinlasip agresiflesirdi, belli bir zaman hic konusulmuyor/ dinlemiyordu. Sakinlesmesi maalesef sürerdi. Büyüdükce azaldi.
Şuan muzik terapi görüyor eşime dedim söyleççyecek haftaya o durumda ne yapalım 1.5 saat sürdü dokunmayın kosuyor bagırıyor gece saat 2 de çığlıklarla koşuyor Allah'ım cok zor 4 gundur gunde 1 kere yaşıyor bunu artık uyaranları azaltcağım daha çok sessiz konuşma dahi aramızda kısıtlı olacak inşallah bizimde azalır eskiden böyle değildi Allah büyük

A Anilcik onlar uyku ilacını arada değilde günlük vermemi iyi uykusunu alamadığı için kafasının dolu oldugunu söyledi yani buyuk ihtimal uyku dedi bir kaç gündür ona sakin bir ortam olması için dikkat ettim iyi günlükte uyku ilacını veriyoruz

O korktuğundan değil zor yaptığından ıkınsa bile yapamaması aslında kabız değil zor yapma bağırsak tembelliği bizdeki gibi tuvalet eğitimi biraz zaman alacak canm
Ya en cok korktuğum şey bu. Yazın başlycam eğitime bakalım Rabbim hayırlısını bilir.

Merhaba arkadaşlar bir şey soracağım.1'den fazla çocuğu olanlarda çocuklarda aynı özel durumu yaşayan ve ya yaşamadık diyen var mı

İyi akşamlar sizi elbette hatırladım, aba eğitimi için Adana ya gitmek istiyordunuz Ayşe Hanımdı hatırladığım kadarıyla, sanırım gitmiştiniz de,
Aba, diyet, ozon tedavisi, dil terapisi bunların tıbben otizm üzerinde etkisi yok, gittiğim her profesör aynısını söyledi, otizmde etkileşim kurmayı öğrenmesi lazım, sürekli insana maruz kalması ve etkileşim kurması için her yol denenmesi gerek, oğlum bir saniye yüzüme baksın diye 5 saat oynadığımı bilirim, bu çocuklar salak değil ki, eğer zeka geriliği yoksa er geç her şeyi öğrenir, biizm çocukların asıl sorunu iletişimsizlik, bu çocuklar iletişime karşı zırh giymiş bizim amacımız o zırhı çıkarmak,
Ben hep oyun ağırlıklı eğitim aldırdım hiç pişman değilim, fırsatım olsa 3 sene daha devam ederim, matematik öğrenmeyiversin ama biri ona 'nasılsın" diye sorunca, "iyiyim sen nasılsın" diye yanıt versin,
2 gün önce doktora gittik doktor oğlumun %30 olduğunu söyledi, aşırı içine kapanık ve kaygılı dedi, bunlar konuşmasını engelliyormuş, okula kayıt yapın deneyin ama mutlaka yaşıtlarıyla olsun yani kaynaştırma verin dedi, 6 tane ilaç yazdı 1 vitamin gerisi anksiyete, antidepresan dikkat eksikliği ilaçları, bu yaşta otizmli birinde bu derece depresyonu ilk defa duydum, çok geniş yelpaze gerçekten, terapist bile bize ^Bu kadar zamandır bu işi yapıyorum fakat oğlunuz gibisine ilk kez rastladım"dedi, adı neyse ne,, önemli olan eksik yanını görüp onu tamir etmemiz, gerisini zaman gösterecek,
Yeni başlayan annelere de şunu yazmak istiyorum, çocuğunuz büyük ihtimalle uyaran eksikliğidir( istatistik olarak diyorum) , kreşe hemen yollamayın göndermek isteyenler mutlaka gölge öğretmen eşliğinde göndersin, algısı kapalıysa çocuğunuzun, onu tek başına kreş sofralarına yem etmeyin sonra çok geç oluyor,
kreş kim için iyi derseniz, uyaran eksikliği olanlarda %100 olumlu dönüş sağlar fakat eğer otizmli ise telafisi çok zor sonuçlar doğuruyor,
.rblar sonn dirimuz nedir

Evet çok şükür. Ama tam yaşıtlarını yakalayamadı. Oğlum şuan 5.5 yaşında gölge ablayla okula gidiyor. Bilişsel olarak iyi. Ama arkadaş ilişkilernde hala sıkıntıları var . Konuşma anlama baya oturdu. Yine de yaşıtlarına göre az sayılabilir. En çok çabuk sinirlenmesi ve sinirini kontrol edememesi Gibi sıkıntıları oluyor kurallara uymak istememe var. Kendi isteklerni çok ön planda tutuyor empatisi az . Dikkat dagınıklıgı ilacı kullanıyor. İnşallah mümkün olduğunca yaşıtlarına yaklaşmaya ve topluluğa uyumlu olabilmesine çalışıyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Evet çok şükür. Ama tam yaşıtlarını yakalayamadı. Oğlum şuan 5.5 yaşında gölge ablayla okula gidiyor. Bilişsel olarak iyi. Ama arkadaş ilişkilernde hala sıkıntıları var . Konuşma anlama baya oturdu. Yine de yaşıtlarına göre az sayılabilir. En çok çabuk sinirlenmesi ve sinirini kontrol edememesi Gibi sıkıntıları oluyor kurallara uymak istememe var. Kendi isteklerni çok ön planda tutuyor empatisi az . Dikkat dagınıklıgı ilacı kullanıyor. İnşallah mümkün olduğunca yaşıtlarına yaklaşmaya ve topluluğa uyumlu olabilmesine çalışıyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Ne okuluna gidiyo 1.sınıf için erken değilmi. Okul çok korkutuyo beni 3.5 yasında oglum

Bi tanıdık var 3 çocuğu da otizimli
Muhtamelen saglikli cocugum olsun hayaliyle 3 cocuk yapmistir ama malesef olmamis benim oglan otizmin kiyisinda dolaniyo en en hafifi bunu da yeni farkettik hep konustugu icin bu yuzden ikinciyi dogurdum suan kafayi yiyorum kizimda da var gibi o tani koyamayan doktorlari bogmak istiyorum.

X