Özel okul ücretine ara dönemde zam yapılmak istenmesi!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yazmamak için epey direndim de neyse yazayım bari.
Okul sahibi ya da ortağı değilim ama özel kurumlarda 15.yılını devirmiş bir egitimciyim.
Zamlardan şikayet ediyorsunuz lakin bu zamlar eğitim ücretine gelmiyor yemek,kırtasiye ve servis ücretlerine geliyor.
Sene başında 25 liraya aldığım top kağıt şu an 72 lira. Her gün her öğrenciye fotokopi çektiriyoruz. Toner/kartuş vs demiyorum bile.
Kurumsal küçülme diyorsunuz bir öğretmenin ders yükünden haberiniz var mı acaba ? 35-38 saat arası derse giriyoruz. Bransimizdan bir öğretmenin işten çıkarılması ne demek biliyor musunuz? Ya da personel eksilmesi olsa temizlik ve kat düzeni nasıl sağlanır bir düşünün isterseniz. Ekonomi çok çok kötü. Bu şartlar altında bence gayet normal ara dönem zammı. Mesela siz maaşınıza yapılan zammı hayir biz sene başında böyle anlasmadik diye reddediyor musunuz?
Geçtim onu elektriğe dogalgaza,benzine gelen zam için cimere yazıyor musunuz merak ettim

CİMER İLçe Milli Eğitime yazımı iletmiş, dün avukatla da görüştüm sözleşmede de bu tarz ibare olmadığı için (ek ücret talebi vs.) kesinlikle sizden böyle bir artış talep edemezler, ödemeyin dedi.
Aynı anlaşmada isterse okulun tek taraflı sözleşmeyi feshedebileceği de yazar. Bunu yaparlarsa ne yapacaksınız?

Hanımefendi sizce servisçilere, okul müdürlüğüne mi ses çıkarılmalı? Gündemi takip etmiyorsunuz sanırım, milletin gideri şu 3 5 ayda 2 katına çıktı.
Kusura bakmayın ben onlara da hak veriyorum. Servisçi dediğiniz adam okul servisi değil mi?? Benzine ne kadar zam geldi sizin haberiniz var mı? Zamlar yapılırken susalım, gideri artan adam gelirini giderini dengelemeye çalışınca ona ses çıkaralım. Benzine zam gelirken ses çıkardınız mı? O zaman sizde söylediğiniz grup içersindesiniz.

Konu sahibi hem siz haklısınız, hem okul yönetimi.
Servisten ekmeğe herşeye zam geldi, haliyle adamların geliri sabit kalırken gideri arttı. E bunların çalışanı var öğretmeni de cartı curtu var varda var. O yüzden pek birşey söyleyemiyorum ben.
Ben okula servisle gidip geliyorum, aylık 700 lira Sakarya İstanbul arası. Sözleşmenin arkasında bile olağanüstü hallerde zam yapılabileceği yazıyor, isterseniz atabilirim. Zam yapsalar da sesimi çıkarmazdım sanırım, zira adamlar giderleri sabitken zam yapmıyorlar, giderleri en az 2 kat arttığı için zam yapıyorlar. Ha haklılar mı evet. Siz haklı mısınız yine evet.
Kızımın okul servisine 150 tl zam geldi, ilk başta baya bir sinirlendim ama düşünce de hak verdim.
Adam ne yapsın benzin mazot uçtu gitti.
Ben bile işyerime 800 tl mazotla gelip gidiyorum şahsi arabamla.

Yazmamak için epey direndim de neyse yazayım bari.
Okul sahibi ya da ortağı değilim ama özel kurumlarda 15.yılını devirmiş bir egitimciyim.
Zamlardan şikayet ediyorsunuz lakin bu zamlar eğitim ücretine gelmiyor yemek,kırtasiye ve servis ücretlerine geliyor.
Sene başında 25 liraya aldığım top kağıt şu an 72 lira. Her gün her öğrenciye fotokopi çektiriyoruz. Toner/kartuş vs demiyorum bile.
Kurumsal küçülme diyorsunuz bir öğretmenin ders yükünden haberiniz var mı acaba ? 35-38 saat arası derse giriyoruz. Bransimizdan bir öğretmenin işten çıkarılması ne demek biliyor musunuz? Ya da personel eksilmesi olsa temizlik ve kat düzeni nasıl sağlanır bir düşünün isterseniz. Ekonomi çok çok kötü. Bu şartlar altında bence gayet normal ara dönem zammı. Mesela siz maaşınıza yapılan zammı hayir biz sene başında böyle anlasmadik diye reddediyor musunuz?
Geçtim onu elektriğe dogalgaza,benzine gelen zam için cimere yazıyor musunuz merak ettim
bu kadar güzel anlatılamazdı hocam:KK200:
konu sahibi tamam anlıyorum sizi... birçoğumuz gibi ancak geçinen insanlarsınız ama maalesef ülke şartları da malum

bunu yapacaklarına işçi mi azaltsınlar diye düşünüyorsunuz arkadaş küçükltme vs yazınca öyle anladım

e. Eğer velilerden ek ödemeleri olmazsa mevcut zamların etkisini düşünürsek az karı geçtim eksiye bile düşebilirler
Okulun kar etmediğini mi düşünüyorsunuz😂 yaaa eminim gelir gider başabaştır, patron da eğitime katkı için okulu açık tutuyor zaten… kızım anaokuluna özel okula gidiyordu. O sene martta kapandı okullar ve hiç açılmadı. Biz bir aylık ücretin yarısını aldık sadece. Halbuki okul ısınma, yemek,elektrik,su, temizlik, kırtasiye malzemesi bunların hiçbirine harcama yapmadı. Konu sahibinin okulu da böyledir, geçen sene okula her gün gidilmedi. Okul ummadığı ciroyu yapmıştır. Bakıcıya, temİzlikçiye ücretini aldığı işi yapmasına rağmen kıyamayan kk haklı veliye kıyıyor olaya bak. Ha konu sahibi haklı çıkaR mı bilemem ama normalde haklı bana göre

Okulun kar etmediğini mi düşünüyorsunuz😂 yaaa eminim gelir gider başabaştır, patron da eğitime katkı için okulu açık tutuyor zaten… kızım anaokuluna özel okula gidiyordu. O sene martta kapandı okullar ve hiç açılmadı. Biz bir aylık ücretin yarısını aldık sadece. Halbuki okul ısınma, yemek, temizlik, malzeme bunların hiçbirine harcama yapmadı. Konu sahibinin okulu da böyledir, geçen sene okula her gün gidilmedi. Okul ummadığı ciroyu yapmıştır. Bakıcıya, temİzlikçiye ücretini aldığı işi yapmasına rağmen kıyamayan kk haklı veliye kıyıyor olaya bak

Komiğinize gitmiş ama ben tam olarak nerde okulun kar etmediğini yazmışım? Bu şekilde giderse okul karı geçtim zarara bile girer demişim. Aradaki farkı anlayabileceğinizi umuyorum

Hani öğretmenler maaş alıyor ya o yüzden bir aylık ücretin yarısını almış olabilir misiniz? Hani olağanüstü şartlardı insanlar o parayla geçiniyordu ya? Siz bırakın geçmişi şu ana bakın. Zamlardan haberiniz vardır herhalde Eylül ayındaki elektrik ile dolar kuru ile şimdi bir mi? Son cümlenizi de çok alakasız buldum gereksiz bir genelleme olmuş. Benim evdeki yardımcım gelmediği halde parasını ödedim çünkü onun da ihtiyacı vardı o parayla geçiniyordu. Veli kendince haklı zaten onda herkes hemfikir ama bulduğu çözüm okul küçülmeye gitsin bencilliğinde olan birinin haklılığını savunamayacağım sizin aksinize. Ha ek olarak size yazdığım mesajı cımbızlayıp alıntılayacaksanız hiç zahmet etmeyin, cevap vermeyeceğim çünkü anlam bütünlüğünü bozuyorsunuz.

Aynı anlaşmada isterse okulun tek taraflı sözleşmeyi feshedebileceği de yazar. Bunu yaparlarsa ne yapacaksınız?
Yazmıyor öyle birşey. Sözleşmeler okul MEB e bağlı olduğu için onun hazırladığı matbuu formda hazırlanıyor. Böyle birşeye tenezzül ederlerse mahkemeye vereceğim. Bizimde veli olarak gördüğümüz bazı yanlış durumlar var ama bugüne kadar sesimizi çıkarmadık ama damarıma basılırsa herşeyi dökerim ortaya kurumda kendi adının lekelenmesini göze almaz diye düşünüyorum. Hem kanune aykırı zam yapmaya çalış, hem insanları buna zorla hemde okulla ilişiği kesmekle tehdit et üstü kapalı bir şekilde. Bende bu koşullarda tamam deyip ekstra ödememi yapayım?

Komiğinize gitmiş ama ben tam olarak nerde okulun kar etmediğini yazmışım? Bu şekilde giderse okul karı geçtim zarara bile girer demişim. Aradaki farkı anlayabileceğinizi umuyorum

Hani öğretmenler maaş alıyor ya o yüzden bir aylık ücretin yarısını almış olabilir misiniz? Hani olağanüstü şartlardı insanlar o parayla geçiniyordu ya? Siz bırakın geçmişi şu ana bakın. Zamlardan haberiniz vardır herhalde Eylül ayındaki elektrik ile dolar kuru ile şimdi bir mi? Son cümlenizi de çok alakasız buldum gereksiz bir genelleme olmuş. Benim evdeki yardımcım gelmediği halde parasını ödedim çünkü onun da ihtiyacı vardı o parayla geçiniyordu. Veli kendince haklı zaten onda herkes hemfikir ama bulduğu çözüm okul küçülmeye gitsin bencilliğinde olan birinin haklılığını savunamayacağım sizin aksinize. Ha ek olarak size yazdığım mesajı cımbızlayıp alıntılayacaksanız hiç zahmet etmeyin, cevap vermeyeceğim çünkü anlam bütünlüğünü bozuyorsunuz.
Beklediğim tarzda bir cevaptı teşekkürler.

Okulun kar etmediğini mi düşünüyorsunuz😂 yaaa eminim gelir gider başabaştır, patron da eğitime katkı için okulu açık tutuyor zaten… kızım anaokuluna özel okula gidiyordu. O sene martta kapandı okullar ve hiç açılmadı. Biz bir aylık ücretin yarısını aldık sadece. Halbuki okul ısınma, yemek,elektrik,su, temizlik, kırtasiye malzemesi bunların hiçbirine harcama yapmadı. Konu sahibinin okulu da böyledir, geçen sene okula her gün gidilmedi. Okul ummadığı ciroyu yapmıştır. Bakıcıya, temİzlikçiye ücretini aldığı işi yapmasına rağmen kıyamayan kk haklı veliye kıyıyor olaya bak. Ha konu sahibi haklı çıkaR mı bilemem ama normalde haklı bana göre
Geçen sene benim gönderdiğim kurum kuruşu kuruşuna kapalı günlerin geri ödemesini yaptı kapalı ayların da ücretini almadı.

Özellikle sorduk öğretmenlere ödeme yapacaksınız mağdur olmasınlar biz ödeme yapmak istiyoruz dedik biz hallediyoruz dediler.

Ve tanıdığım tüm arkadaşlarım da göndermedikleri zamanların parasını ödemediler. Üstelik sene sonunda kırtasiye malzemelerini de bize verdiler(evalar keçeler elişi kağıtları boyama malzemeleri ne aldıysak).

Yazmıyor öyle birşey. Sözleşmeler okul MEB e bağlı olduğu için onun hazırladığı matbuu formda hazırlanıyor. Böyle birşeye tenezzül ederlerse mahkemeye vereceğim. Bizimde veli olarak gördüğümüz bazı yanlış durumlar var ama bugüne kadar sesimizi çıkarmadık ama damarıma basılırsa herşeyi dökerim ortaya kurumda kendi adının lekelenmesini göze almaz diye düşünüyorum. Hem kanune aykırı zam yapmaya çalış, hem insanları buna zorla hemde okulla ilişiği kesmekle tehdit et üstü kapalı bir şekilde. Bende bu koşullarda tamam deyip ekstra ödememi yapayım?
Ben birseyi merak ediyorum madem bu kadar şikayetçi olduğunuz bir kurum neden çocuğunuzu bu kadar zaman gönderdiniz ?

O zaman bugüne kadarki şeylere ses çıkarsaydınız susmasaydınız hanfendi. Siz de resmen elinizde koz bulunsun diye susmuşsunuz.

Sıkıntı yaşadığım okulda çocuğumun ne işi var.

Ayrıca bikac ay için değer miydi bilemedim. Çocuk onlara emanet ve hep yüzyüze bakılacak.
Herkesin bütçesi gelir düzeyi farklı size yada başkasına koymayan bir rakam olabilir. Ama benim için büyük bir meblağ, piyasa araştırması da yaptım zam yapan farklı kurumlar var bulunduğum ilde. Ama çoğu eski velileri bu konuda zorlamadan istemiş parayı insiyatife bırakmış durumu ve kalan kısmı da bizden istenen meblağın çok altında rakamlar istemiş. Bu bilgiler 1. elden elde ettiğim şeyler. Bizden istenen zam aylık ödemenin %18,5 kadar. Ki zaten önümüzdeki dönem için %37 ye varan zam yapma hakları var. Bizden alacaklar , yeni kayıt olana da fiyatı üst limitten belirleyip kaydını yapacaklar. Zarar ediyoruz derken kısa dönemde kara geçecekler zaten.

O zaman bugüne kadarki şeylere ses çıkarsaydınız susmasaydınız hanfendi. Siz de resmen elinizde koz bulunsun diye susmuşsunuz.

Sıkıntı yaşadığım okulda çocuğumun ne işi var.
Sıkıntıdan kastım çocuğuma yansıyan şeyler değil. Ona yansıyan durumlarda zaten fikrimi her daim beyan ederim ve ettim de. Farklı mevzular ama yasal açıdan kurumu zora sokan şeyler. Örneğin parayı elden alıyorlar daha önce defalarca banka hesabı istedim vermediler ama yasal olarak paranın bankaya yatırılması gerekir. Elimde makbuzlarım var ama kurum herkesten farklı ücret aldığı için bu durumu sgk yapmadan çalışana elden para vermek gibi düşünebilirsiniz aynı mantık bilmem anlatabildim mi?

Bende kızımı özel okula yazdırdım pandemi döneminde online egitimin ücretini de aldılar çocuk okulda yeme servis vs yok neyse idare ile görüşünce bir kısmını kestiler ama yinede alınmaması gerekn bir paraydı bizde zor durumlar geçirdik sadece okullar mı bu pandemide özel okuldan alıp devlet okuluna verdim iyiki de verdim..okul dışında kurslara yönlendirdim kızımı daha iyi oldu..özel okullar lise yıllarında göndrilmesi en mantıklısı🙂

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X