Özel okul ücretine ara dönemde zam yapılmak istenmesi!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bende kızımı özel okula yazdırdım pandemi döneminde online egitimin ücretini de aldılar çocuk okulda yeme servis vs yok neyse idare ile görüşünce bir kısmını kestiler ama yinede alınmaması gerekn bir paraydı bizde zor durumlar geçirdik sadece okullar mı bu pandemide özel okuldan alıp devlet okuluna verdim iyiki de verdim..okul dışında kurslara yönlendirdim kızımı daha iyi oldu..özel okullar lise yıllarında göndrilmesi en mantıklısı🙂
çalışan ve çocuğu bırakacak kimsesi olmayan veliler mecburiyetten özel kurumlara gönderiyoruz. Özel istek değil tamamen şartlardan dolayı.

Geçen sene benim gönderdiğim kurum kuruşu kuruşuna kapalı günlerin geri ödemesini yaptı kapalı ayların da ücretini almadı.

Özellikle sorduk öğretmenlere ödeme yapacaksınız mağdur olmasınlar biz ödeme yapmak istiyoruz dedik biz hallediyoruz dediler.

Ve tanıdığım tüm arkadaşlarım da göndermedikleri zamanların parasını ödemediler. Üstelik sene sonunda kırtasiye malzemelerini de bize verdiler(evalar keçeler elişi kağıtları boyama malzemeleri ne aldıysak).
E tamam o zaman siz okulunuza toz kondurmayabilirsiniz, okulunuzu savunmakta konu sahibine hak vermiyorsanız bunu yapmakta haklısınız. Ama okul zaten bütün kalemlerden kar ederken öğretmene maaş verdiler deyip veliye yüklenmek konuyu kimin anlamadığını gösteriyor bence

Sıkıntıdan kastım çocuğuma yansıyan şeyler değil. Ona yansıyan durumlarda zaten fikrimi her daim beyan ederim ve ettim de. Farklı mevzular ama yasal açıdan kurumu zora sokan şeyler. Örneğin parayı elden alıyorlar daha önce defalarca banka hesabı istedim vermediler ama yasal olarak paranın bankaya yatırılması gerekir. Elimde makbuzlarım var ama kurum herkesten farklı ücret aldığı için bu durumu sgk yapmadan çalışana elden para vermek gibi düşünebilirsiniz aynı mantık bilmem anlatabildim mi?
Ben de diyorum ki madem yasal olmayan şeyler yapıyorlar şikayet etseydiniz?

Ucu size dokununca ortaya dökerim diyip mahkemelere koşmayı biliyorsunuz.

Kusura bakmayın tavrınızı çok ikiyüzlü buldum. Konunuza son mesajıdır. İyi forumlar.

Ben de diyorum ki madem yasal olmayan şeyler yapıyorlar şikayet etseydiniz?

Ucu size dokununca ortaya dökerim diyip mahkemelere koşmayı biliyorsunuz.

Kusura bakmayın tavrınızı çok ikiyüzlü buldum. Konunuza son mesajıdır. İyi forumlar.
Ben yasal hakkımı savunuyorum. Bugüne kadar sustu isem karşılıklı hoşgörüden kaynaklı idi. Ama bana yapılan muameleye sizde mağruz kalsa idiniz bu şekilde düşünmezdiniz. Kalıpta kabul dedi iseniz bu da sizin vatandaş olarak haklarınızı bilmemeniz ile alakalı bir durum. Saygılar.

Ben yasal hakkımı savunuyorum. Bugüne kadar sustu isem karşılıklı hoşgörüden kaynaklı idi. Ama bana yapılan muameleye sizde mağruz kalsa idiniz bu şekilde düşünmezdiniz. Kalıpta kabul dedi iseniz bu da sizin vatandaş olarak haklarınızı bilmemeniz ile alakalı bir durum. Saygılar.
Ucu size dokunduğu için şimdi yasal yolları kullanırım diyorsunuz, madem daha önce şikayet etseydiniz ya. Kusura bakmayın ama hiç iyi niyetli bulmadım sizi.

Ben olsaydım benden para tahsilatın yasal olmayan şekilde yapmak isteyen kuruma çocuğumu göndermez üzerine şikayet ederdim. Bunun karşılıklı hoşgörüyle alakası yok. Kusur örtmeyle alakası var.

Bu yasal hakları ucu size dokunan dokunmayan her durumda savunmanız dileğiyle.

Geçen sene benim gönderdiğim kurum kuruşu kuruşuna kapalı günlerin geri ödemesini yaptı kapalı ayların da ücretini almadı.

Özellikle sorduk öğretmenlere ödeme yapacaksınız mağdur olmasınlar biz ödeme yapmak istiyoruz dedik biz hallediyoruz dediler.

Ve tanıdığım tüm arkadaşlarım da göndermedikleri zamanların parasını ödemediler. Üstelik sene sonunda kırtasiye malzemelerini de bize verdiler(evalar keçeler elişi kağıtları boyama malzemeleri ne aldıysak).
Bizde pandemi döneminde kapalı iken okul ücreti ödemedik ama 2 ay gittiği okula 1 senelik kırtasiye ödemesi yaptık, ne malzeme verildi ne para iadesi yapıldı. Zaten kısa çalışma ödeneği ile öğretmen vs çalışan maaşları ödendi devlet destekli olarak. Ama şimdi gelmiş bize bu sanki benim şahsıma münasır bir ayrıcalıkmış gibi konuşuyorlar zaten vermediğin hizmetin bedelini alamazsın , ve şuda var pandemi dönemi %8 den hesaplanan kdv %1 e düşürüldü okulalrın bu farkı velilere iade etmesi gerekirdi ama çoğu kurum bunu yapmadı. Bende bunu araştırma yaparken öğrendim.

Bizde pandemi döneminde kapalı iken okul ücreti ödemedik ama 2 ay gittiği okula 1 senelik kırtasiye ödemesi yaptık, ne malzeme verildi ne para iadesi yapıldı. Zaten kısa çalışma ödeneği ile öğretmen vs çalışan maaşları ödendi devlet destekli olarak. Ama şimdi gelmiş bize bu sanki benim şahsıma münasır bir ayrıcalıkmış gibi konuşuyorlar zaten vermediğin hizmetin bedelini alamazsın , ve şuda var pandemi dönemi %8 den hesaplanan kdv %1 e düşürüldü okulalrın bu farkı velilere iade etmesi gerekirdi ama çoğu kurum bunu yapmadı. Bende bunu araştırma yaparken öğrendim.
Hanımefendi madem bu kadar şikayetçi olduğunuz bir kurum neden ısrarla oraya göndermek için uğraşıyorsunuz?

Hanımefendi lütfen cevap verin okul bundan önce hukuksuz şeyler yapmış bunu bile bile hoşgörü adı altında susmuşsunuz. Şikayet etmemişsiniz doğru mu?

Kızımın okul servisine 150 tl zam geldi, ilk başta baya bir sinirlendim ama düşünce de hak verdim.
Adam ne yapsın benzin mazot uçtu gitti.
Ben bile işyerime 800 tl mazotla gelip gidiyorum şahsi arabamla.
Burada hayır olamaz zam yapılamaz diyenlere şaşırdım açıkçası. Eğer zammı kabul etmiyorsanız gideri artan kişi giderini eski düzeye getirmek için standartları düşürecek, bu da eğitim kalitesinin düşmesi demek.

Yazmıyor öyle birşey. Sözleşmeler okul MEB e bağlı olduğu için onun hazırladığı matbuu formda hazırlanıyor. Böyle birşeye tenezzül ederlerse mahkemeye vereceğim. Bizimde veli olarak gördüğümüz bazı yanlış durumlar var ama bugüne kadar sesimizi çıkarmadık ama damarıma basılırsa herşeyi dökerim ortaya kurumda kendi adının lekelenmesini göze almaz diye düşünüyorum. Hem kanune aykırı zam yapmaya çalış, hem insanları buna zorla hemde okulla ilişiği kesmekle tehdit et üstü kapalı bir şekilde. Bende bu koşullarda tamam deyip ekstra ödememi yapayım?
Çocuğunuzu emanet ettiğiniz kurum ve kişilerle zıtlaşmamanınızı öneririm bir veli olarak. Ben de şu an okulu değiştireceğim. Erken kayıt araştırıyorum. Eski okuluyla ilgili hoşlanmadığım şeyler var ama bu kadar mahkemelik olmam 4 kuruş için. Diyelim ki yansıttılar çocuğa değecek mi?
Hırslarınıza yenik düşmeyin sakin ilerlemek her zaman karlıdır

Burada söz konusu okul kuralları değil ki hanımefendi. Kanunsuz bir şekilde zam yapılmak istenmesi. Tüm yönetmelikler benden yana .
Bir bahane bulmak isteyen okul bulur, çocuğu gönderir. Mahkemeye verseniz de aylarca sürecek. O sürede çocuk okulsuz kalacak. Seneye çocuk başka okula geçtikten somra sonuçlansa kaç yazar? Zararda olan yine çocuk

Hep bir çıkarsal işler. Eminim ki çoğu kurum gibi öğretmenlerine asgari ücret vermemek için binbir kılıf bulur. Bankaya yatırdığı asgari ücrette olan maaşını bile kesip elden geri isterler sonra dönüp öğretmenine biz kayıt aldığımız öğrencilere hemen zam yansıtamıyoruz o yüzden sizin maaşlarınızı da asgari ücrete çekemiyoruz palavrası atarlar.

Yasal durumlar sizi destekliyorsa istedikleri meblağayı ödemeyin sonuna kadar direnin.

Niye herkes okul küçülmeye mi gitsin demiş anlamadım… okulun az kar etmesi mümkün değil mi??
Hayır sanki özel okullar ucu ucuna zar zor döndürüyor kendini,öyle bir acıyıp üzülme :)
Öğretmenine,personeline üç kuruş verip asıl parayı götüren kurumlarla degil,veliyle empati yapmayi tercih ederim.

Hayır sanki özel okullar ucu ucuna zar zor döndürüyor kendini,öyle bir acıyıp üzülme :)
Öğretmenine,personeline üç kuruş verip asıl parayı götüren kurumlarla degil,veliyle empati yapmayi tercih ederim.
Bizden başka herkes holding patronu galiba. Bizi kandırmaya çalışıyorlar😂

Sizin sorununuz özünde eğitimle alakası olmayan kurumlara (ticari kaygıyla açılan okullar her ilde vardır) sırf ekonomik olarak size daha çok hitap ediyor diye çocuğunuzu göndermek olmuş. Bundan sonraki seçiminizi daha isabetli yapmanızı öneririm.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X