Özel okul zamanı hakkında

Çok şükür bir yazan olmuş. Özeldeki hocalar online derste kuş mu konduruyorlar anlayamadım 🤔 benden farklı ne yapıyorlar merak içindeyim
Ders anlamında bir fark yok zaten.Tabi bazı öğretmenler dışında.Devletteyim nasılsa deyip üstün körü anlatanlar da var ne yazık ki..Online için bir fark yok ama normal şartlarda başka anlamlarda farklar oluyor ne yazık ki

Ders anlamında bir fark yok zaten.Tabi bazı öğretmenler dışında.Devletteyim nasılsa deyip üstün körü anlatanlar da var ne yazık ki..Online için bir fark yok ama normal şartlarda başka anlamlarda farklar oluyor ne yazık ki
Ben ders başarısından bahsediyorum. Devlette kontrol mekanizması sınıf ortamında olmayabilir ama online derste veliler de zaten dersi dinleyebiliyor. Üstünkörü anlatma ihtimali zayıf şu anda. Benim kızım ilkokul 1de, devlet okuluna verdim. Özeldeki ingilizcecinin açabileceği videoları ben de ingilizceci olduğum için rahatlıkla açıp yaptırabilirim. Ya da yardım isteyen olursa şuradan izlet diyebilirim. Çocuğun bunu izlemek için günde bilmemkaç saat ekran başında oturmasını gereksiz buluyorum, okulda olsa neyse... ben ortaokulda özele verme niyetindeyim çünkü deneme sınavları ile takip ediliyorlar, bu devlette yok.

Çok şükür bir yazan olmuş. Özeldeki hocalar online derste kuş mu konduruyorlar anlayamadım 🤔 benden farklı ne yapıyorlar merak içindeyim. Okula gidip sınıfta anlatıyorlar bazıları cazip gelen bu mu acaba.

Yalnız bu yazdığım lise için geçerli🙈
Benim küçük 4.sınıfta özelle devlet arasında online ders olarak malesef çok fark var.
Bireysel olarak bu işi kotaran öğretmenler elbette vardır. Ama azınlıksınız ne yazık ki.

şimdi sorunun cevabı o gittiği özel okuldan beklentimiz ne ile sınırlı

yani ortaokulda özel okula gider takviye kurslar vs iyi bir lise kazanır devam eder gibi bir düşünce eğer o iyi lise denilen şehirdeki iki üç tane fen lisesinden yahut bu sınırlı sayıda Avrupa denkliği olan herkesçe bilinen liselerden ise tabii ki olur

ama ben kendi adıma çocuğumun alıştığı ortamdan hele de yıllardır aldığı dil eğitiminden sonra ille şu içerikli seçmeli derslerden seçilecek denilen sıradan bir devlet lisesine gitmesini tercih etmem

ben de devlet okulu mezunuyum bunun hiçbir eksisini de görmedim ama zaman, o zaman değil

örneğin sabah oğlum İzmir'deki uzay kampındaydı desem

biz Bursa'da oturuyoruz, olağan şartlarda o uzay kampına ziyarete gidilirdi, bu sene de online bağlantı sağlanmış

o kadar mutlu diğer derslerini dinliyor ki şimdi

her gün 7 saat aralıksız dersleri var ve öğrenmeye devam ediyorlar

bir de komşumuzun oğlu var özel okula devam ederken dersler online zaten deyip devlet okuluna aldı çocuklarını

dersin biri 11 de biri 16 de biri 20-22 arasında imiş

yani okul hissi dahi oluşmadan günler geçiyor

yine de amaç yabancı dil ise ortaokulda verip sonra almanız yarar sağlamaz

biriktirin parayı yabancı dil ile üniversiteye gitsin, üniversite kazanma aşamasında harcayın

mesela Boğaziçi kazansın ODTÜ kazansın

evet özel okullar çok pahalı ama sistem getirdi dayattı, ufku geniş bireylere ulaşmak için daha fazla uğraşmak gerekiyor

hatta geçen bir başka konuya yazdım 2 kg altın harcamış olacağız eğitim hayatı bitinceye kadar diye ama amaç daha iyi para kazanacağı iş sahibi olsun değil nitelikli insan olsun

Yalnız bu yazdığım lise için geçerli🙈
Benim küçük 4.sınıfta özelle devlet arasında online ders olarak malesef çok fark var.
Bireysel olarak bu işi kotaran öğretmenler elbette vardır. Ama azınlıksınız ne yazık ki.
Ne fark var? Devletteki dersler 4. Sınıflarda nasıl yapılıyor bunu nerden biliyorsunuz çevreden mi?

valla okullar açılmadığı için imkanların kıyaslamasını yapamadık tabi farklılıklar olacaktır bu konuda haklısınız.
ama akademik olarak hem 8 de online ders hem 9 da online ders gördüğü için şunu söyleyebilirim hiç fark yok. bir ara okullar açıldığında iki gün gittiklerinde sınıfı ikiye bölmüşlerdi gelmeyen grup okuldaki dersi canlı olarak online takip etti.
özeldeki gibi günde 8 ders online devam ediyor.

bunu sağlayan okul kazandı ise ne mutlu

nedense benim çevremdekilerde bu düzeni sağlayan okul yok

hatta özel okulda öğretmen olan ve çocukları da farklı özel okullara giden bir kişi ile yazın konuşurken oğlumun okulunun full online ders yapmasına şaşırmıştı yani devlet okulunda değil özellerin bir kısmında da full online ders yapılamamıştı geçen sene

Bizde esimle cok düşündük devletmi özelmi diye . Eğer devlet okuluna verseydim sabah gidip öğlen gelecekti mecbur yarım gün bakıcı tutacaktik. Sonra hesapladik bakıci ücreti sigortası vs.zaten özel okul taksitine denk geliyor. Okuldan gelince akşama kadar apartman dairesinde çocuk ne gibi bir aktivite alabilir yeterli olurmu diye düsündük. Sadece iyi üniversiteye gidip gitmeme değilde, çalismak zorunda olan anneler için güvenilir bir seçenekte oluyor. Yoksa devlettede cok iyi ögretmenler var.

gerçekten çok iyi bir özel okula göndermedikten sonra iyi bir devlet okuluna göndermek daha mantıklı. şimdi her mahallede 2 katlı binaları okula çevirip özel okul açıyorlar. Ben 4 yıl özel okulda çalışmış bir İngilizce öğretmeni olarak söylüyorum. 6 yıldır da devlette çalışıyorum. Eğer öğrencide heves yoksa nerede okuduğunun hiçbir önemi yok. Her ikisinde de öğretmen aynı öğretmen. Ama üniversite için aynı şeyi söyleyemeceğim. Artık günümüzde tek geçerli alan tıp kaldı sanırım. Kardeşim Çapa diş hekimliği mezunu, o bile dert yanıyor, düşünün. Çocuğunuzun sayısala yatkınlığı varsa üzerine düşün, gerekirse özelde tıp okutun.

Ben ders başarısından bahsediyorum. Devlette kontrol mekanizması sınıf ortamında olmayabilir ama online derste veliler de zaten dersi dinleyebiliyor. Üstünkörü anlatma ihtimali zayıf şu anda. Benim kızım ilkokul 1de, devlet okuluna verdim. Özeldeki ingilizcecinin açabileceği videoları ben de ingilizceci olduğum için rahatlıkla açıp yaptırabilirim. Ya da yardım isteyen olursa şuradan izlet diyebilirim. Çocuğun bunu izlemek için günde bilmemkaç saat ekran başında oturmasını gereksiz buluyorum, okulda olsa neyse... ben ortaokulda özele verme niyetindeyim çünkü deneme sınavları ile takip ediliyorlar, bu devlette yok.
Yalnız bu yıllarca böyle devam etmeyecek.Yüz yüze eğitime geçilecek.O zaman fark oluyor.Olayı özel devlet öğretmeni ayrımına getirmeyelim lütfen.İmkanlar kıyaslanıyor.Yoksa ne ben bir özel okul sahibiyim ne de devlette öğretmenim.Tarafsız bakıyorum.Eşim de devlette öğretmen.Ondan net görebiliyorum farkları.

Pandemi çok etkili malesef şu şartlarda.Ben lisede çalışıyorum en azından onun şartlarını kıyaslayabilirim.Günde 10 saat ders görüyorlar.Sabah 9 da girip akşam 6 da çıkıyorlar.Gün içinde birebir etüt,ders,spor,sosyal faaliyet,kültürel etkinlik hepsi oluyor.Çocuk doyuruluyor kısaca.Bir tek son yıllarında derslere boğuluyorlar.Ben de sanki özel okul patronu gibi teşvik edermiş gibi konuşuyorum ama benim de tasvip etmediğim şeyler oluyor.Özel okulların da kendi aralarında iyi değerlendirilmeleri gerekiyor.Bazıları sadece para tuzağı.Çok iyi devlet okulları da var.İşte amaç önemli özele verirken aslında.Ben mesela kolay kolay özele veremem diye düşünüyorum şimdilik maddi durumumuz olmasına rağmen.

Ben bu senenin başında çok araştırdım kayıt yaptırma aşamasında. Şuna karar verdim kendi çapımda🙈 özele vermiş olsam başarı yüzdesi karışık bir sınıfta okuyacaktı şimdi kendi seviyesindeki çocuklarla aynı okulda olmuş oldu bunun da kendini salmaması motivasyonu devam ettirme açısından daha iyi olacağını düşündük.
Para tuzağı kısmına da katılıyorum. Ciddi burs teklifleri oldu yüzde 90 a kadar hatta. Ama sadece bahçeşirdeki bahçeşehir koleji bize kendi yüzdelik dilimi içinde bir proje sınıfı teklif etti onun dışındakiler öğrenci gelsin de okul içinde erir gider mi sıyrılır mı umuru değildi.

Bulunduğun şehire göre değişir bence. Ben özele yollarsam ki şu an bebek daha sosyal aktiviteleri için falan yollarım herhalde. Çalıştığım için kurs kurs gezdirmem zor olabilir. Ama yaşadığım şehirde kalifiye bir özel okul da yok. Benim öğrenciliğimde hep devlet okulunda iyi okullar kazanarak okudum. Bu her türlü sınav başarılarıma yansıdı. Kardeşim üniversiteyi özelde okudu mesela hayatı boyu hiç bir sınavda başarılı olamadı. Gayret etmeme lüzum yok fikri de olabilir zamanla çocuk da. Sadece meslek ise özel üniye yolla demişler ama hayatı boyu bir başarı elde edememiş hissi olmaz mı? Kapitalizm herşeyi parayla satın alabildiğin bir dünya yarattı yaratmasına da ünvanların kıymeti kaldı mı?​

Burda şöyle bir durum devreye giriyor. Kimse gidip de tak diye bir yıllık peşin okul parasını yatırmıyor, ay ay ödeniyor ücretler.
Yani ortada toplu bir para olmadığı için kenara atayım da ilerdeki eğitim hayatında kullanırım diyemiyor. Ay ay okul ücreti yatırır gibi biriktirilsin dersen o iş zaten çok zor, hali hazırda çocuğun okul hayatı devam ederken bir de ilerisi için para biriktirmek herkesin harcı değil. Günü kurtarıyoruz genelde.
Benim çocuğum da devlette bu arada, konu sahibi gibi kafam gitgellerle uğraşıyor
Okullar ücreti peşin alıyor ama.ay ay almıyor🙄

Ne fark var? Devletteki dersler 4. Sınıflarda nasıl yapılıyor bunu nerden biliyorsunuz çevreden mi?

Yok sene başında nasılsa okullar açılmayacak diye devlete nakil için başvurdum düşündüm ki ders anlatımı ne kadar fark eder. 2.haftanın sonunda ışık hızıyla geri döndüm. Ha okul açılmış olsaydı devam edersim devlette çünkü öğretmen tecrübeli donanımlı biriydi ama sanırım yaşı itibarıyla online dersleri kotaramadı.

Bir şeyi çok merak ediyorum. İlkokuldan özel okula başlayan bir çocuğun üniv eğitimine harcanan para ile acaba kaç tane 4 yıllık özel üniv. Okunur..

Başka sorum yok ..

Arkadaşlar çocuğunuz üniv. Kazansın diye harcadığınız paralarla o çocuklar zaten gider özel üniv. okur en azından stres yaşamaz. Ülkemin eğitim sistemi sadece para kazanma üzerine maalesef
Ben kendi adıma cvp vereyim iyi bir üniversite okusun diye özel okula gödermiyorum.

Üniversiteye kadar olan tüm eğitim hayatı boyunca anlatılan konuları iyi öğrensin pekiştirsin kültür sahibi olsun.öğrendikleri ezber olmasın mantıgını kavrasın diye gönderiyorum.

Benim gittiğim devlet okullarında olay sadece sınav geçme ve ezberdi.şimdi konuları kendi cabamla ögrendim ve oglum dersteyken ögretmenleri dinliyorum öyle ezber usulü birsey yok

(Vereceğim cevap kesinlikle çocuk da istiyorsa şartları altında geçerlidir) Türkiye’de yaşıyorsanız parayı kesinlikle uzun vadeli ‘kesin’ değer kazanacağı bir alana (altın olabilir) yatırıp çocuklarınızı özel üniversitede tıp okutun. Bakın hukuk işletme mimari vs demiyorum direkt tıp. Özel tıp okumaları için belirli bir puan almaları ve sıralamaya girmeleri gerekiyor onu da okul desteği ile halledersinz. Dünyada asla değer kaybetmeyen her zaman iş garantisi olan ve olacak tek bölüm. Ortaokulda da lisede de özel okullardan çok daha iyi okullar var. Özel okullardan birinci çıkan çocuklar zaten (neredeyse hepsi) burslu olarak o okullara girmiş olan çocuklar oluyor. Unutmayınız ki Türkiye’deki en başarılı liseler de hep devlet okulları (listeye bakın inceleyin hatta) Ortaokullarda Ankara’da bilişim (ki kendisi yine burslu öğrencileri sayesinde isim yaptı), İzmirde milli eğitim okulları, İstanbul’da ise ilçeye göre bazen özel bazen devlet okulları var listede ama orda da genelde özel okullar revaçta . Yani bu yaşadığınız şehire göre de farklılık gösteriyor. Çocuğun gayretine göre de. Dil öğrenimi de lisede oluyor genelde. Ben lisede (Anadolu öğretmen eski zamanlar) öğrendim İngilizceyi :) üstelik anaokulu ilk ve ortayı kolejde okumuştum. Kaliteli bir devlet okulunu hiçbir okula değişmem.
Çocuklarıniza tıp okutun mu?
Onlar birey degil cünkü sporcu yada ressam olmak istemeyeceklerdir.
Siz ne derseniz o. Hmmm

Konu sahibi ben 3. Siniftan 8. Sinifa kadar gittim ozel okula ama izmirdeki en iyisiydi.
Artılari dil oldu su gibi ingilizce hem konusma hem yazmada.
Lisede gitsem dil konusunda eksik kalirdim
Liseyi devlette okudum yabanci dil egitimleri berbat ozelde 1 senede aldiginizi 4 senede veriyorlar oda anca.
Universite de yine ozele gittim ama 50 burslu olarak. Yine dil oncelikliydi. Ben iyi temelden yanayım hele ki dil her kapiyi açar.
Bizde bide 2. Zorunlu dilde vardi.

bunu sağlayan okul kazandı ise ne mutlu

nedense benim çevremdekilerde bu düzeni sağlayan okul yok

hatta özel okulda öğretmen olan ve çocukları da farklı özel okullara giden bir kişi ile yazın konuşurken oğlumun okulunun full online ders yapmasına şaşırmıştı yani devlet okulunda değil özellerin bir kısmında da full online ders yapılamamıştı geçen sene

dün akşam okulun müdürü insg dan canlı yayın yaptı 1 Martta başlayacak olan sınavlarla ilgili.
okulun temizliği her akşam sınavlardan sonra dezenfekte edileceği. çocukların oturma düzeni her çocuk kelebek sistemi ile belirlenen sınıf ve sırada girecekmiş sınava yani o sıraya sadece o oturacak sınavlar boyunca. velilerin sorularını cevapladı falan.
özeli aratmıyor valla.

X