Özel okul zamanı hakkında

Çocuk sahibi değilim ama konuyu görünce nacizane fikrimi belirtmek istedim :) ingilizceye ne kadar erken yaşta maruz kalırlarsa o kadar iyi öğrenirler. Bu da sanırım özel okulla mümkün. Eski patronumun ortaokula giden kızının C1 seviye ingilizcesi vardı, hem de okulunun anlaşması olduğu yurtdışından bir üniversitenin adına sertifikalıydı. İkinci dil de öğreniyordu. Ben ise hep devlet okuluna gittim, üniversite bitti kursa gittim ama yine akıcı konuşamıyorum, hala ingilizce çalışıyorum :KK51:

Hem eğer çocukta kapasite varsa, iyi bir eğitimle iyi liseleri ve üniversiteleri kazanabilir. Özel üniversite olarak belli başlı (koç, sabancı, bilkent gibi) ünileri kazanmak için de iyi puanlar alması gerekecek zaten ama bursla da kazanma ihtimali var.

Ben daha erken yaşlarda özelde okutulması taraftarıyım 🙋🏻‍♀️

Ben bu senenin başında çok araştırdım kayıt yaptırma aşamasında. Şuna karar verdim kendi çapımda🙈 özele vermiş olsam başarı yüzdesi karışık bir sınıfta okuyacaktı şimdi kendi seviyesindeki çocuklarla aynı okulda olmuş oldu bunun da kendini salmaması motivasyonu devam ettirme açısından daha iyi olacağını düşündük.
Para tuzağı kısmına da katılıyorum. Ciddi burs teklifleri oldu yüzde 90 a kadar hatta. Ama sadece bahçeşirdeki bahçeşehir koleji bize kendi yüzdelik dilimi içinde bir proje sınıfı teklif etti onun dışındakiler öğrenci gelsin de okul içinde erir gider mi sıyrılır mı umuru değildi.
Ilk defa duyuyorum özel okul neye göre burs teklifi yapıyor?

ben özel okula yolluyorum kızımı, bütçem elverdiği ve büyük şehirde yaşadığımız için. küçük bir yer olsa kesinlikle devlet okulu+ destek şeklinde devam ederdik. sadece eğitim kalitesi değilki bu kararı etkileyen; temizlik, güvenlik, öğretmenlerin çocuklara kötü davranma şansının düşük olmasıda önemli benim için. devlet okulları maalesef leş gibi. özle okullardaki etkinlikler, derslerin işlenme şekli, yabancı dil ders sayısıda çocuklar adına daha olumlu, maalesef. bu kadar vergi verdiğimiz ülkede bütün okulların özel okul kalitesinde olması gerekirken konuştuğumuz şeyler saçma ama ne yapalım ülke gerçekleri.

anne babanin ne kadar bos vaktinin olduguna ve bunun ne kadarinda cocuga destek olabilecegine de bagli.

sahsen benim cocuklar kresten itibaren tam zamanli okula gidiyorlar,
suan yurtdisindayiz farkli bir duzen var, ama turkiyede olsaydik ozele gideceklerdi.

ancak ben calismiyorsam veya isimi ayarlayabiliyorsam

devlet okulu + anne/baba ile ders calisma + ozel spor icerikli kurslar / aktiviteler seklinde planlardim ilkokul seviyesini.
ortaokul ve sonrasini da ilkokuldaki ailecek performansimiza gore karar verirdim.

Bu hangi özel okula göndereceğinize bağlı. Benim kızım da özele gidecek ve öyle devam edecek. Fakat apartmandan bozma bir özel okula göndermem. Bu arada devletteki her okulda kötü değil. Bir de bu durum biraz çocukla da alakalı. Benim köy okulundan çıkıp fen lisesi kazanan tanıdığım var. Bu dediğim de 10 sene öncesi falan değil geçen sene oldu. Özelde okuyup üç kere sınava girip barajı geçemeyen çocukta var.

Ilk defa duyuyorum özel okul neye göre burs teklifi yapıyor?
Ohooo yeter ki istesinler.Adın güzelmiş diye bile burs teklif ederler.Lgs de az da olsa puan almıştır mesela gel sana şu kadar burs.Aslında ana parayı daha yüksek gösterip indirmiş gibi yapıyorlar.Yemek,yol,kırtasiye parası ile istediklerini alıyorlar.Çok çakallık dönüyor..

Biz anasinifindan beri koleje gonderiyoruz. Yılların koleji. Iyi üniversite kazansın diye göndermiyoruz. Hatta çok ders olmasını sevmiyorum. Şimdi online dersler de çok geliyor bana. Yüz yüze neyse ama bilgisayar başında ilkokul çocuğunun o kadar zaman oturmasi doğru gelmiyor. Dil öğrenmesi gönderme nedenlerimizden biri. Onun için bağlantılı olduğu yerler ve kaynaklar önemliydi onu göz önünde bulundurarak seçtik. Bir de anadili ingilizce olan öğretmen olmasını önemsedim ben, özellikle speaking dersleri için. Sosyal acıdan da iyi olacağını düşündük. Başka şeyler de düşündüm ama bunlar yeterli bence

Bu konu benim de kafamı çok kurcalıyor açıkçası. Daha önümüzde ilkokul için 1 buçuk yıl var ama şimdiden düşüncelere dalıyorum.
Özel okulun avantajları kesinlikle yadsınamayacak kadar çok. En başta yabancı dil. Kültürel ve sosyal aktiviteler. Okulun yapısal imkanları. Spor salonları, yemekhanesi, vs. Ben mesela devlet okulunda okudum tüm hayatım boyunca ama üniversiteye gidene kadar hayatımda mikroskop elime almamıştım. Ama ortaokuldayken babama nolur oyuncak mikroskop al diye yalvarıyordum. İlgim vardı. Ama devlet okulunda laboratuvar yoktu. oğlum bunu yaşasın istemiyorum.
Ancak özel okullarda da para anlamında sömürülecek miyiz yoksa gerçekten iyi bir eğitim alabilecek miyiz ayrımını çok iyi yapmak gerekiyor. Aynı özel okulda okuyan ebeveynlerin birinin çok memnun, diğerinin para tuzağı dediğine de şahit oldum. Bu noktada da beklentiler devreye giriyor.
Sanıyorum biraz da şartlarınıza göre karar vermelisiniz. Ben eğer ilkokuldan üniversiteye kadar özel okulda okutabilecek maddi gelire sahip olsaydım, hiç düşünmez özel okula gönderirdim. Bu noktada çocuğun özel okuldaki arkadaşlarından gördüğü herşeyi isteyebileceğini, onlarla eşdeğer giyinmesi gerektiğini, "Arkadaşım iphone 89 almış anne" dediğinde, ben sana alamam çocuğum al tuşlu telefonu kullan" demek yerine "Biz de sana iphone 63 alabiliriz en fazla" diyebilmemiz gerektiğini de hesaba katıyorum. (Tabi bu lisede filan olur ancak) Bunları da karşılayabilecek maddi gücüm olabileceğini hesaplayabilseydim, özel okula gönderirdim.
Ancak benim durumumda özel okula gönderirsem çocuğumu, okul harici en ufak bir ekstra harcamaya ayıracak bütçem olmayacak. En basiti oğlumla yaz tatilinde tatile gidemeyeceğim ya da ona doğum gününde çok istediği oyuncağı alamayacağım. Bu nedenle devlet okuluna göndermek daha mantıklı görünüyor.
Çalışan anne olduğum için (eşimden de ayrı olduğum için), okuldan sonraki evde bakım olayını da bakıcı değil de özel öğretmen gibi birini düşünüyorum. Yani öğretmendir ama atanamamıştır, işe ihtiyacı vardır, ya da eğitim fakültesinde okuyordur, öğrencidir. Ben işten gelene kadar ödevlerini yaptırır, çocukla ilgilenir, okuldaki eksiklerini farkederse takviye olur, vs diye düşünüyorum.

Anladım. Benim kız ilkokul 4te daha onun için duymamışım:)

Onlar içinde var bursluluk sınavları.
Özel okulların bütün kademeler için bursluluk sınavı var. Benim küçük oğlan da 4 de. Dün soktum hatta bir özel okulun bursluluk sınavına.

Ohooo yeter ki istesinler.Adın güzelmiş diye bile burs teklif ederler.Lgs de az da olsa puan almıştır mesela gel sana şu kadar burs.Aslında ana parayı daha yüksek gösterip indirmiş gibi yapıyorlar.Yemek,yol,kırtasiye parası ile istediklerini alıyorlar.Çok çakallık dönüyor..

Ya siz yazınca aklıma geldi. Bir tanesinin verdği bursu yemek parası çıkarıyordu:))

Anladım sonradan. Benimki ilkokul sonda girdiği bursluluk sınavı hariç burs teklifi duymadık hiç. Ona da bizim okul ilkokul 3te başlıyor. Yani ilk defa geçen sene girdi. Burs da kazandı. 3.sinifta odedigimizden çok daha az ödedik bu sene. Belki de okulun ücretini, artış oranını yıllardır bildiğimiz için bir çakallık yapamamislardir:)

Anladım sonradan. Benimki ilkokul sonda girdiği bursluluk sınavı hariç burs teklifi duymadık hiç. Ona da bizim okul ilkokul 3te başlıyor. Yani ilk defa geçen sene girdi. Burs da kazandı. 3.sinifta odedigimizden çok daha az ödedik bu sene. Belki de okulun ücretini, artış oranını yıllardır bildiğimiz için bir çakallık yapamamislardir:)
Tabi gerçek bursu iyi okullar verir.Onlardan da burs almak zordur zaten.Ama apartmandan bozma özel okul her şeye verir o bursu mesela.Çok iyi araştırmak lazım.11 senedir bu sektördeyim.Her çeşidini gördüm.

Onlar içinde var bursluluk sınavları.
Özel okulların bütün kademeler için bursluluk sınavı var. Benim küçük oğlan da 4 de. Dün soktum hatta bir özel okulun bursluluk sınavına.
Evet var ama orda çocuğun yaptığı doğru sayısına göre belirlermiş indirim oranları var. Herkese o söyleniyor. Hatta bunu yazıyorlar da bir yanlış yapan herkese mesela.ayni burs veriliyor. Bizim.okul öyle yapıyor. Teklif ediliyor deyince anlayamamıştım ben onun için

ben de konuyu heyecanla takip ediyorum
ben de çocuğum daha yeni doğdu ama sanki hiç o özel okul refahına erişemeyecekmişim gibi hissediyorum.
istiyorum ki özel okul kötü densin hahahah
ama maalesef ben de fark ediyorum ki özel okulun "havası" çok farklı
eğitim için okul okul incelemek lazım, hatta özel okulun da hangi bölgedeki olduğuna kadar.
ama şimdi ben devlet okulunda okudum, istanbulda üni kazandım iyi bir işim kariyerim de var hepsine ok ama bakıyorum özelde ya da daha iyi bir anadolu lisesinde okuyan arkadaşlarımın çevresi çok farklı.
Ekstra bir aktiviteye katılacaksam ünideki arkadaşlarıma bakıyorum onların çevresinde bu aktiviteye katılmış ve yardımcı olacak bir sürü kişi oluyor. Sırf bunun için bile gidilir ama tabi ki durumu olana.
Yoksa akıl-kültür-beceri olarak gerçekten açıkçası çok fark olduğunu söyleyemeyeceğim.
İngilizcem de iyidir, bu arada vasat bir anadolu lisesinde okudum.
ben özel okul diyorum

Su anlık tek kademede gönderme imkanımız var. Bende öyle düşünüyorum iyi bir lise kazanması için ama çok arada kaldık açıkçası. İyi bir lise kazanmasını çok isterim tabii ki ama önce ana dili gibi ingilizce öğrenmesini istiyorum açıkçası. Önceki senelerde okul dışında ingilizce kurslarina götürdüm ama saatleri az olduğu için çok verimli olmadı maalesef.
Özel okulların en iyisinde bile ana dili gibi ingilizce öğrenemez hiç bir çocuk. Öncelikle bunu aklınızdan çıkarın. Bir dili iyi bir şekilde öğrenmek ancak üniversite hazırlıkla olur ana dili gibi öğrenmek de sadece ve sadece yurt dışına çıkarak o ülkenin dilini konuşarak öğrenilir. Ha anne baba sular seller gibi konuşabiliyorsa çocuk çift dilli yetiştirilir yine olur. Ama dil için kolejden kurstan medet umduğunuza göre öyle bir imkan da yok. Kurslar zaten para tuzağı. Oraya vereceğiniz parayla spora gönderin çocuğu.

Asıl sorunuza gelince; kolejler iyidir ama çok azı. Apartman kolejlerinin devlet okulundan farkı yok hatta eksiği var. Özel okula gönderecekseniz iyi araştıracaksınız hangi eğitim yöntemini kullanıyor, öğretmenleri nerelerden mezun, amacı eğitmek mi yoksa insan söğüşlemek mi vs. Çocuğu özele ver ordan al devlete ver de olmaz. Afallar uyum sağlayamaz. Ancak lise çağında iyi bir anadolu lisesi, fen lisesi kazanır o zaman devlet düşünülür. Lise kazanma konusunda da özel okulların bir artısı yok. Gerçekten iyi kolejler zaten ülkedeki sınav sistemi, eğitim sistemi çarkına girmezler. Çocukları buradaki sisteme göre eğitmezler. Özel okul tercih etmenin asıl sebebi de çocuğu bu çarkların arasında ezilmekten kurtarmak olmalı bence. Çıkış noktanız yanlış.

X