Özel okul zamanı hakkında

calpol

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2013
1.853
4.677
Arkadaşlar merhaba

Bir konuda fikrinize ihtiyacım var. Çocuklarım devlet okuluna gidiyor. Özel okul imkanı şimdilik yoktu ama bir kapı açıldı. Özel okula yazdırmayı düşünüyoruz çocukları. Ancak tam emin olamıyoruz özellikle çocukları özelde okuyan arkadaşlar cevap verirse sevinirim. Acaba ortaokulda mi özele göndermek mantıklı, yoksa devlete devam edip özel kurslarla desteklemek mi? Bu parayı değerlendirip lise ya da üniversitede mi özele göndermek mantıklı ? Fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim. Zaten eğitim sistemi berbat, pandemi de tuzu biberi oldu çok arada kaldık.

Benim bütöem kısıtlı olsa (tek bir kademede özele gönderme sansım olsa)
Çocuk akıllı ise orta okulda özele yollar iyi bir lise kazanmasını lisede devlete gitmesini hedeflerdim

Çocugun iyi lise kazanma ihtimali yoksa özele lisede verirdim 🤔

Su anlık tek kademede gönderme imkanımız var. Bende öyle düşünüyorum iyi bir lise kazanması için ama çok arada kaldık açıkçası. İyi bir lise kazanmasını çok isterim tabii ki ama önce ana dili gibi ingilizce öğrenmesini istiyorum açıkçası. Önceki senelerde okul dışında ingilizce kurslarina götürdüm ama saatleri az olduğu için çok verimli olmadı maalesef.

Ben, küçük yaşta özel okula gönderip birikimimi şimdiden oraya vermektense, liseyi bitirene kadar devlet okulu+ihtiyaç halinde özel ders yada dershane, eğer iyi bir üniversite kazanamazsa özel bir üniversiteye göndermeyi planlıyorum.

Çok çok iyi bir özel okula gönderecekseniz olur tabii ki. Ama normal standartta bir özel okulun devlet okulundan bir farkı yok.

Arkadaşlar merhaba

Bir konuda fikrinize ihtiyacım var. Çocuklarım devlet okuluna gidiyor. Özel okul imkanı şimdilik yoktu ama bir kapı açıldı. Özel okula yazdırmayı düşünüyoruz çocukları. Ancak tam emin olamıyoruz özellikle çocukları özelde okuyan arkadaşlar cevap verirse sevinirim. Acaba ortaokulda mi özele göndermek mantıklı, yoksa devlete devam edip özel kurslarla desteklemek mi? Bu parayı değerlendirip lise ya da üniversitede mi özele göndermek mantıklı ? Fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim. Zaten eğitim sistemi berbat, pandemi de tuzu biberi oldu çok arada kaldık.
(Vereceğim cevap kesinlikle çocuk da istiyorsa şartları altında geçerlidir) Türkiye’de yaşıyorsanız parayı kesinlikle uzun vadeli ‘kesin’ değer kazanacağı bir alana (altın olabilir) yatırıp çocuklarınızı özel üniversitede tıp okutun. Bakın hukuk işletme mimari vs demiyorum direkt tıp. Özel tıp okumaları için belirli bir puan almaları ve sıralamaya girmeleri gerekiyor onu da okul desteği ile halledersinz. Dünyada asla değer kaybetmeyen her zaman iş garantisi olan ve olacak tek bölüm. Ortaokulda da lisede de özel okullardan çok daha iyi okullar var. Özel okullardan birinci çıkan çocuklar zaten (neredeyse hepsi) burslu olarak o okullara girmiş olan çocuklar oluyor. Unutmayınız ki Türkiye’deki en başarılı liseler de hep devlet okulları (listeye bakın inceleyin hatta) Ortaokullarda Ankara’da bilişim (ki kendisi yine burslu öğrencileri sayesinde isim yaptı), İzmirde milli eğitim okulları, İstanbul’da ise ilçeye göre bazen özel bazen devlet okulları var listede ama orda da genelde özel okullar revaçta . Yani bu yaşadığınız şehire göre de farklılık gösteriyor. Çocuğun gayretine göre de. Dil öğrenimi de lisede oluyor genelde. Ben lisede (Anadolu öğretmen eski zamanlar) öğrendim İngilizceyi :) üstelik anaokulu ilk ve ortayı kolejde okumuştum. Kaliteli bir devlet okulunu hiçbir okula değişmem.

Arkadaşlar merhaba

İkiside ana sınıfından beri iyi ve kurumsal bir özeldeler. Şuan biri ilkokulda biri ortaokulda. Özellikle bu pandemi zamanında okulumuzun kıymetini daha iyi anladım. Uzakten eğitimi yakından ve sıkı takibi hiç bıkmadan devam ettirdiler. Çevremde nasılsa okullar açılmayacak, pandemide online devam edecek diye devlete alanlar oldu, ama pişman oldular.

Bir şeyi çok merak ediyorum. İlkokuldan özel okula başlayan bir çocuğun üniv eğitimine harcanan para ile acaba kaç tane 4 yıllık özel üniv. Okunur..

Başka sorum yok ..

Arkadaşlar çocuğunuz üniv. Kazansın diye harcadığınız paralarla o çocuklar zaten gider özel üniv. okur en azından stres yaşamaz. Ülkemin eğitim sistemi sadece para kazanma üzerine maalesef

Tek amacınız meslek edindirmekse eğer bütçenizi özel üniversite zamanına saklayın.
Kalifiye doyum almış her yönü ile pekiştirilmiş bir insan yetiştirmek istiyorsanız en başından özele gönderin.
Naçizane tavsiyem bu.Devlet okulu artı istediğiniz kadar kurs desteği yapın yinede çocuklar yeterli bir dil öğrenemiyor en basit örnek

Bir şeyi çok merak ediyorum. İlkokuldan özel okula başlayan bir çocuğun üniv eğitimine harcanan para ile acaba kaç tane 4 yıllık özel üniv. Okunur..

Başka sorum yok ..

Arkadaşlar çocuğunuz üniv. Kazansın diye harcadığınız paralarla o çocuklar zaten gider özel üniv. okur en azından stres yaşamaz. Ülkemin eğitim sistemi sadece para kazanma üzerine maalesef
Burada bakış açısı farkı var aslında. Ben iki çocuğumu da özelde okutacağım, ama iyi bir üni gitsinler diye değil. Sistemin çarklarında ezilmeden bireysel olarak gelişebilsinler diye. Aklımdaki okul yurtdışı ile akredite bir okul, başarılı olmaları halinde lise diplomaları yurtdışında geçerli olacak. Esas amacım donanımlı, sanat ve sporla büyüsünler, yetişsinler ve üni için yurt dışına gitsinler. Burada kök salmasınlar, çünkü bu ülkenin onlara verebileceği bir şey kaldığına inanmıyorum.

Diğer taraftan bu bir bütçe meselesi tabi ki.

Konu sahibi, sizin durumunuzda ben tek kademede özele alacağıma, devlette devam ettirip, ihtiyaçlarını destekleyip, üni de rahatça okumalarını sağlamayı tercih ederdim.

Başka sorum yok ..

Amaç bir tek üniversite kazandırmak değilki. Üniversiteyi herşekikde kazanırlar zaten,hedef daha donanımlı eğitim almaları. Bakın daha kaliteli demiyorum. Kaliteli kavramı çok göreceli çünkü.
2 tane yabancı dil öğreniyor benim kızlarım. İnglizceyi anasınıfdan beri öğrendikleri için şuan çok ileri seviyedeler. Haftada 1 veya 2 gün inglizce kursuyla olmazdı yani. Onun dışındaki sosyal aktiviteler, okul ortamı derken artıları çok fazla.

Bu çok cetrefilli bir konu. Devlet okullari genellikle bulundukları muhite gore sekilleniyorlar. Iyi bir muhutte olan veli portfoyu egitimi onemseyen, maddi sıkıntıları olmayan devlet okulları cogu zaman orta halli özel okullardan daha basarılı oluyor. Nitelikli liselere öğrenci gonderme sayilarıda yüksek oluyor.

Orta halli özel okula gönderenler genellikle devlet okulunda bulamadıkları öz bakım hizmeti icinde gönderiyor. Örnegin anne 6 ya kadar calışıyor öğlen yanına yemek hazılayamıyor devlet okuluna gitse en gec 3.30 da cocuk eve donuyor özel okula gönderip hem kahvaltısını yemegini yesin hemde ben isten gelene kadar okulda odevlerini yapsın diye dusunuyor.

Orta halli ozel okullar genellikle ortaokul ogrencilerini kendi liselerine devam ettiriyorlar. Amaçları bu oluyor. yani Galatasaray lisesine ogrenci sokmak gibi bir hedefleri yok amac benim okulumun lisesine devam etsin.

Çok köklü ust duzey kolejleri ayrı tutuyorum tabi.

Buna gore karar veririn. lisede ozele devam ettirecek gucunuz yoksa ortaokulda Iyi bir devlet okulu derim ama bulundugunuz muhitteki okulun öğrenci potansoyeli sorunludur o zaman ozel daha mantıklı olur.

Özel okul matematik öğretmeni olarak yazıyorum.Kesinlikle çocuğun durumuna bağlı.Eğer çocuk iyiyse devlet okuluna gönderip takviyelerle(bir kaç ana dersten özel dersle)çok iyi bir liseyi kazanabilir.O tempoyla da lisede de aynen devam ederek üniversiteyi kazanır.Belki daha fazla deneme,daha fazla ilgi için lise son sınıfta özele verilebilir.

Ama çocuğun durumu iyi değilse üzgünüm ama çok gördüm özel okul hiç bir şey yapamaz.Olan paranıza olur.

Ben özele vereceksem sosyal ve kültürel anlamda da gelişsin diye verirdim ve tüm okul hayatını özelde geçirmeli.Eğer siz ortaokulda verip lisede alırsanız çok zorlanır.Bunu da düşünün.Tek bir şansınız varsa da kesinlikle özel üniversiteden yana kullanırım ki belki ek takviyelerle gerek bile kalmaz.Ama tekrar söylüyorum özele alışan bir öğrenci devleti yadırgıyor.

neden zorlanır diye düşünüyorsunuz merak ettim.
benim oğlan orta okulu özelde okudu şimdi devlette (9.sınıf)
Tabi ben genel konuştum.Her çocuk olacak diye değil.Bir de şu ayrımı yapıp sonra açıklamamı yazayım.Eğer ortaokulda özele giden çocuk iyi bir devlet lisesini kazandıysa hedefine ulaşmanın verdiği mutlulukla yine güzel devam eder.

Ama özelde okumaya alışmış bir öğrenci sosyal ve kültürel anlamda farklı bir ortama alışmış oluyor.Tüm gününü okulda geçiriyor.Her anlamda tatmin ediliyor.İlgi alaka arkadaş çevresi hepsi çok farklı.Sonra devlete geçince bunlar yerini daha kısıtlı bir zamanda sadece akademik derslere bırakıyor yerini.Devlet okulu ne kadar iyi olursa olsun özelin verdiği bazı imkanları ne yazık ki veremiyor.Bu da çocukta boşluğa neden oluyor.Tabi bireysel farklılıklar diye bir şey var.Ama malesef geneli böyle oluyor.

Başka sorum yok ..

Burda şöyle bir durum devreye giriyor. Kimse gidip de tak diye bir yıllık peşin okul parasını yatırmıyor, ay ay ödeniyor ücretler.
Yani ortada toplu bir para olmadığı için kenara atayım da ilerdeki eğitim hayatında kullanırım diyemiyor. Ay ay okul ücreti yatırır gibi biriktirilsin dersen o iş zaten çok zor, hali hazırda çocuğun okul hayatı devam ederken bir de ilerisi için para biriktirmek herkesin harcı değil. Günü kurtarıyoruz genelde.
Benim çocuğum da devlette bu arada, konu sahibi gibi kafam gitgellerle uğraşıyor

Tabi ben genel konuştum.Her çocuk olacak diye değil.Bir de şu ayrımı yapıp sonra açıklamamı yazayım.Eğer ortaokulda özele giden çocuk iyi bir devlet lisesini kazandıysa hedefine ulaşmanın verdiği mutlulukla yine güzel devam eder.

Ama özelde okumaya alışmış bir öğrenci sosyal ve kültürel anlamda farklı bir ortama alışmış oluyor.Tüm gününü okulda geçiriyor.Her anlamda tatmin ediliyor.İlgi alaka arkadaş çevresi hepsi çok farklı.Sonra devlete geçince bunlar yerini daha kısıtlı bir zamanda sadece akademik derslere bırakıyor yerini.Devlet okulu ne kadar iyi olursa olsun özelin verdiği bazı imkanları ne yazık ki veremiyor.Bu da çocukta boşluğa neden oluyor.Tabi bireysel farklılıklar diye bir şey var.Ama malesef geneli böyle oluyor.

valla okullar açılmadığı için imkanların kıyaslamasını yapamadık tabi farklılıklar olacaktır bu konuda haklısınız.
ama akademik olarak hem 8 de online ders hem 9 da online ders gördüğü için şunu söyleyebilirim hiç fark yok. bir ara okullar açıldığında iki gün gittiklerinde sınıfı ikiye bölmüşlerdi gelmeyen grup okuldaki dersi canlı olarak online takip etti.
özeldeki gibi günde 8 ders online devam ediyor.

valla okullar açılmadığı için imkanların kıyaslamasını yapamadık tabi farklılıklar olacaktır bu konuda haklısınız.
ama akademik olarak hem 8 de online ders hem 9 da online ders gördüğü için şunu söyleyebilirim hiç fark yok. bir ara okullar açıldığında iki gün gittiklerinde sınıfı ikiye bölmüşlerdi gelmeyen grup okuldaki dersi canlı olarak online takip etti.
Çok şükür bir yazan olmuş. Özeldeki hocalar online derste kuş mu konduruyorlar anlayamadım 🤔 benden farklı ne yapıyorlar merak içindeyim. Okula gidip sınıfta anlatıyorlar bazıları cazip gelen bu mu acaba.

Mesaj tekrarı

Pandemi çok etkili malesef şu şartlarda.Ben lisede çalışıyorum en azından onun şartlarını kıyaslayabilirim.Günde 10 saat ders görüyorlar.Sabah 9 da girip akşam 6 da çıkıyorlar.Gün içinde birebir etüt,ders,spor,sosyal faaliyet,kültürel etkinlik hepsi oluyor.Çocuk doyuruluyor kısaca.Bir tek son yıllarında derslere boğuluyorlar.Ben de sanki özel okul patronu gibi teşvik edermiş gibi konuşuyorum ama benim de tasvip etmediğim şeyler oluyor.Özel okulların da kendi aralarında iyi değerlendirilmeleri gerekiyor.Bazıları sadece para tuzağı.Çok iyi devlet okulları da var.İşte amaç önemli özele verirken aslında.Ben mesela kolay kolay özele veremem diye düşünüyorum şimdilik maddi durumumuz olmasına rağmen.

X