Özel okuldan alıp , devlet okuluna verme

Evrence

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ekim 2019
668
1.218
Merhaba arkadaşlar,
İlkokul 1.sinifa giden bir oğlum var. Açıkçası ingilizce eğitim açısından özel okula yöneldim.Haftada 20 küsür saat ingilizce dersi veren bir okula yazdırdım. Bu uzaktan erişimle eğitim sürecinde çocuğumun neye ne kadar hakim olduğunu daha net görmüş oldum.Bu arada çalışan oldukça da yoğun çalışan ve akşam 8 de evde olan biriyim .Oğlumun sınıfında yaşına göre ingilizce anlayan ve konuşan çocuklar var.Ancak gördüğüm benim oğlumun good morning ve how are you nün anlamını dahi bilmedigi . İngilizce öğretmeni ile arada konuştuğumuzda İngilizceyi ogrenemedigini söylüyordum ama ingilizce öğretmeni kendisinin konuşmalarını anladığını belirtiyordu.Ben çocuklar arasındaki farkı görünce ne noktada olduğumuzu anladım.Tabii ailelerden İngilizceye ağırlık veren vardır, içlerinde 2_3 çocuk öne çıkıyor onlarda belki anaokulundan beri ingilizce görüyordur.Muhtemelen benim oğlum İngilizceye çok kapalı zaten sevmiyor ama bu kadar fark beni üzdü.O zaman ben neden bu kadar çok ödeme yapıyorum diye sorguladım ki herseyimiz evlatlarımız için ama daha ev bile alamamisken ayda 5000 TL okula ödüyoruz ,devlet okuluna geceriz dışardan öğretmen veya kurslarla desteklerim diye düşündüm.En azından evimizi alır bu konuda rahatlar ortaokulda özele geçeriz diye düşündüm.Kafam karmakarışık yanlış kararlar vermek istemiyorum, sonradan devlete geçmek çocuğu üzer mi bilemiyorum.Bu arada özel okulların bir illüzyon olduğunu düşünmeye başladım.Cok fazla aktivite vb ile gözümüzün boyandigini düşünüyorum.Bu kadar çok çocuğumuz devlet okuluna gidiyor herkesin imkanı yok bu paralari vermeye ki bizde şartlarımızı zorlayarak oduyoruz. Benim gibi çocuğunu önceden özel okula verip devlet okuluna gecen veliler var mı aranızda. Birde özellikle değerli öğretmenlerimizden yanıt verecek olan olursa da çok mutlu olurum.

Herkesin dil öğrenme kapasitesi aynı değildir. Şimdi kulak aşinalığı vardır zamanla o da öğrenir. Ben almazdım bütçem varsa. Sadece ingilizce değil, sosyal olanakları için özel okula gönderiliyor. Bir de devlet okulu var devlet okulu var, sizin bölgenizdeki okul nasıl? Yani kötü şöhretli bir okulsa neden param varken kötğ arkadaşlıklar edinemesine sebep olayım. Devlet okulunda serseri tiplerin yoğun olduğu okullar mevcut

her ozel okul ayni degil diye dusunuyorum. bazen cocuklar okulla kalmiyor evde derse daha cok yonlendirilebilir. ben de baska konu da sikintim vardi evdeki calisma saatini arttirdik ayni duzeyde su an.
soylemeden gecemicem 5000 cok fazla degil mi

Cocugunuzun ders durumunu ve ilgili oldugu konulari yeni mi fark ettiniz? Okul meselesinden once hata sizde,simdiye kadar coktan kesfetmeliydiniz,ilkokul 1 e kadar hic merak etmediniz mi? Bir de cocugu devlete verip ev almak yani onceliklerinizin ne kadar farkli oldugunu gostermis oldu,cok yanlis buldum bu tutumunuzu. Kar zarar ve maddiyat hesaplamalarinizi cocuga yasatip deneme yanilma ile hareket etmeniz de cok yanlis ayrica,bunlari onceden hesaplamaliydiniz bence. ev mi onemli cocugunuzun yasantisi mi? Ozel okul demek sadece ingilizce demek degildir,guvenliktir,yemeklerin saglikli olmasidir,evde bos oturmasindansa o illuzyon diye bahsettiginiz etkinliklerdir,daha duzgun bir arkadas cevresidir. Bakis acinizi degistirmezseniz ortaokulda matematigi kotu olunca da alip cocugu sanayiye verirsiniz gibi geldi bana.

Şok oldum sıfırları sayarak okudum o nasıl fiyat
Iki kızım özelde s ...v eğitim kurumlarında ikisinin aylık taksidi 3000 olmuyor ikisi de kendi sınıflarının birincisi
Ben ilk okulda özele vermedim
Büyüğü lise 3 de küçüğü orta 3 de vermiş oldum en küçüğüm 1 e başladı ama devlet okulu
Temel çok önemli ben temeli sağlam kurdum sürekli kendim ilgilendim çalıştırdım ev hanımıyım malum siz çalışıyormuşsunuz gerekirse dışardan öğretmen tutun o denli masraf olmaz cidden o paraya yazık ben üzüldüm
Ingilizce konusunda şunu eklemek istiyorum ortanca kızım da sevmezdi bir kursa yolladim şansımıza öğretmeni ile diyalogu mu desem kurs ortamı mı desem aldi yürüdü yavrum şimdi maşallah devam eden diziyi çeviri yapabiliyor bana o kadar ki kendini geliştirdi ve bunun 5 bin lira taksiti olan bi okulla alakası yok
Ay Vallahi o para sınır bozucu derecede çok ben olsam alırdım

Aylık 5000 tl cidden cok fazla. Kardeşimi ortaokulda ozele gecirmistik sonra 1 sene devlette gitmek zorunda kaldi(is durumlarindan dolayi) sonra durumu duzeltince yine ozele verdik. Devlete gecince cok zorlanmadi ama hemen de alisamadi. Ogretmenler ve okulun durumu, okulin semti onemli bu konuda bence.

1. Siniftan ozel okula durumunuz cok iyi degilse gerek yok, bir de butik ozel okullarla da gorusup arastirmanizi tabsiye ederim. Hem fiyatlari daha uygun hemde kendilerini buyutmek daha kurumsallasmak icin cok cabaliyorlar. Orta ogretimde ozele vermek en mantiklisi bencede.

Ozel okullarda kotu olan cocuklari kötüleyecek birsey demiyorlar kolay kolay ve kotu-orta halli ogrenciyi de iyi gösteriyorlar. Ozellikle sınavları kolay tutup(denemeler hariç) notlari sisiriyorlar bu herkes tarafından bilinrn bir gercek.

Birde ozel okullarda velilerlr ne kadar yakin olursanız o kadar iyi ozellikle yirtik ve ev hanimi olanlarla onlardan, ogretmenlerden daha farkli bilgileri, cocugunuzun arkadaşlarini ogrenebilirsiniz :super:

Çocuğunuzun ders durumunu 'yeni' fark ettiyseniz, almayın özel okuldan.
Ders durumunu yeni farkedememek değil aslında ingilizce dışında diğer derslere hakimim tabii ki ama ingilizce için hep 1.sinifta çocuk bu yıl alıcı noktadadır denildiği için herhalde önümüzdeki dönemlerde farkı görmeye başlayacağız diye düşünüyordum.Cevremde de özel okulda okuyan 1.sinif çocuğu yok o yüzden karşılaştırma imkanım olmadı.Uzaktan eğitim sürecinde sınıftaki tüm çocuklar ingilizce dersine de online eğitimle katıldıkları için çocuklar arasındaki farkı gorebildim diyorum. Ama benim çocuğumda İngilizceye ilgisiz böyle de bir gerçek var

Benim çocuğum da kolej ve 1.sınıfta.

Hep derdim ki, görünmez olup oğlumu gün boyu izlesem. Bir gün okulumuz jest yaptı. İngilizce dersine davet etti bizi. Arkada sessizce oturup dersi izledik. Umduğumdan çok iyi buldum. Benim oğlum da İngilizceyi çok sevmiyor. Buna rağmen, öğretmen sanki tiyatro oyuncusu gibi hepsinin derse eğlenceli bir şekilde katılımını sağlıyor.

Uzaktan eğitimde ise içim tamamen rahatladı. Şu an kafamda 1tane bile soru işareti kalmadı.
Her dersi ben de dinliyorum. Çocuğumun emin ellerde olduğunu görmek beni rahatlattı.

Sadece İngilizce olarak düşünmeyin. Bir sürü branş dersleri var. Gayet nitelikli çocuk yetiştiriyorlar bence. Ayrıca çocuğunuzun alıştığı muhakkak. Devlete verirseniz bunalıma girebilir. Son olarak okul dışında kendiniz de İngilizce yönünü geliştirebilirsiniz, destek olarak yani. Merak yönünü kuvvetlendirmek biraz da bize düşüyor.

Ben lise eğitimimi özel okulda geçirdim.Etrafa çok iyi diye lanse edilen bir okuldu üstelik.Ama gerçek şu ki çöptü.Verdiğimiz paraya asla değmezdi.Şahsi fikrim devlet okulunun hep daha iyi olduğudur.

Bir de bize dediler ki, ilk sene okuma yazmaya ağırlık verilecek. Çocuk, 3.sınıfa geldiğinde İngilizceye gayet hakim olacak.

Okumayı öğrendikleri için 2.dönem daha çok ağırlık vermeye başladılar. Benim oğlum anaokulunda başlamıştı zaten ama o konuda çok hırslı değil. Yavaş yavaş yükleme yapıyoruz. Öncesine göre çok iyi olmaya başladı.

Bu yabancı dil için yapılan araştırmalara bakınca ilk 3 yaşın öğrenme oranı diğer yaşlara göre daha fazla. Ayda 5000 tl sadece ingilizce öğrensin diye verilecekse okula çocuk küçükken özel ingilizce öğretmeni tutmak daha iyi. Haftada 3 günden 2 saat eve gelip çocukla oyun oynar ingilizce konuşur 3 yaşına kadar arada annelerde nasiplenir bari :KK53:

Ders durumunu yeni farkedememek değil aslında ingilizce dışında diğer derslere hakimim tabii ki ama ingilizce için hep 1.sinifta çocuk bu yıl alıcı noktadadır denildiği için herhalde önümüzdeki dönemlerde farkı görmeye başlayacağız diye düşünüyordum.Cevremde de özel okulda okuyan 1.sinif çocuğu yok o yüzden karşılaştırma imkanım olmadı.Uzaktan eğitim sürecinde sınıftaki tüm çocuklar ingilizce dersine de online eğitimle katıldıkları için çocuklar arasındaki farkı gorebildim diyorum. Ama benim çocuğumda İngilizceye ilgisiz böyle de bir gerçek var

Eğer yabancı dil için gönderiyorsaniz, ozel omul parasini bir kenara koyun, ileride 1 yil yurtdisina gider öğrenir.
Ama yogun çalışıyormuşsunuz.
Devlet okulunda özel okuldaki gibi ilgilenmezler çocukla.
Siz de vakit ayıramayacaksanız düzenini bozmayın

zel okullarda kotu olan cocuklari kötüleyecek birsey demiyorlar kolay kolay ve kotu-orta halli ogrenciyi de iyi gösteriyorlar. Ozellikle sınavları kolay tutup(denemeler hariç) notlari sisiriyorlar bu herkes tarafından bilinrn bir gercek.

Ben bizim okul için bu yorumunuza katılmıyorum. Okulun başında rehberlik ive yönetim, bazı eksiklikler için bizimle görüşmek istedi ve sorun çözüldü. Not ve ödül konusunda da çok adil davranıyorlar. Her okul aynı değil bence.

Birde bu uzaktan eğitim çocuğunun ders durumunu degil çocuğunun sınıf içindeki ders durumunu anlamamızı sağladı bence. Derse nekadar katılıyor ne kadar katılmıyor gibi

Benim kizim da kolejde 2. sinifta, oncesinde de aynı kolejin anaokuluna gittiği, ve evde bol bol ingilizce konustugumuz icin yabanci dili farkedilir duzeyde iyi. Bence sadece okula ya da kursa birakirsaniz asla istediginiz seviyede ingilizce ogrenmez, mutlaka ingilizce sarkilar, cizgi filmler, sosyal aktivitelerle desteklemelisiniz.
Ha bu arada Eylül'de okullar acilmayacak olursa ben de devlet okuluna yazdiracagim, uzaktan egitim iyi hos da bilgisayar basindaki egitimi için o kadar para verecek değilim.

Cocugunuzun ders durumunu ve ilgili oldugu konulari yeni mi fark ettiniz? Okul meselesinden once hata sizde,simdiye kadar coktan kesfetmeliydiniz,ilkokul 1 e kadar hic merak etmediniz mi? Bir de cocugu devlete verip ev almak yani onceliklerinizin ne kadar farkli oldugunu gostermis oldu,cok yanlis buldum bu tutumunuzu. Kar zarar ve maddiyat hesaplamalarinizi cocuga yasatip deneme yanilma ile hareket etmeniz de cok yanlis ayrica,bunlari onceden hesaplamaliydiniz bence. ev mi onemli cocugunuzun yasantisi mi? Ozel okul demek sadece ingilizce demek degildir,guvenliktir,yemeklerin saglikli olmasidir,evde bos oturmasindansa o illuzyon diye bahsettiginiz etkinliklerdir,daha duzgun bir arkadas cevresidir. Bakis acinizi degistirmezseniz ortaokulda matematigi kotu olunca da alip cocugu sanayiye verirsiniz gibi geldi bana.
Ya Allahaskina yazdıklarımdan bunu mu cikartiyorsunuz kendimi anlatamamis ta olabilirim .Kafam karışık bunu anlatmaya çalışıyorum mutlaka alicamda demiyorum düşünüyorum kafam karışık dedim.Oncrligim ev olsaydı zaten hiç özel okul düşünmezdim ama bir gelişme göremedim belki İngilizce odaklı olarak düşündüğüm için olabilir.Tum derslerine hakimim İngilizcede 1.sinif çocuklarıyla karşılaştırma imkanım yoktu ama gelişmediğinı farkedince ingilizce ogrermenine sorduğumda şu an daha çok alıcı konumundalar diyordu.Ama online ders sırasında aradaki farkı gördüm tabii o zamanda diğer çocuklar daha iyi konumda olduğuna göre benim çocuğum dil konusunda isteksiz diyorum bilemiyorum. Sabah 6 da evden çıkıp akşam 8 de eve dönen bir kadınım çok yoğun çalışıyorum ilgisiz bir anne olarak suclanmak kötü bir itham ama elbette bu kadar yoğun çalışan bir insan olarak eksiklerim de vardır .

Herkesin kendi bütçesi neden insanlar sürekli bu özel okul konularına çok pahalı yazıyor anlamıyorum. İsteyen devlet okuluna versin, isteyen en pahalı koleje, herkesin kendi maddi olanağı farklı.

Sorunuza gelince ben İngilizce öğretmeniyim, çocuğunuz hangi okula giderse gitsin takibi yapmalısınız. Ödevlerini yaptı mı, İngilizce kitabını okudu mu diye takip etmezsiniz olmaz. Evde sizler de biraz İngilizce biliyorsanız sohbet etmeye çalışın, çocuğunuz açılır. Yoksa okul dil öğreniminde bir yere kadar, biraz da öğrencinin dinlemesi tekrar etmesi lazım.

X