Panik atak terapi para tuzağı mı gerçek mi

Merhaba ben 26 yaşındayım 5 yıldır panik atak hastasıyım bu 5 yıldır ara ara bırakıp tekrar başlayarak ilaç kullanıyorum. En son gittiğim doktor terapi önerdi ve bugün ilk seansıma gittim benden bilgiler alarak 2 tane travmamın olduğunu ve bunun için bir kaç seans edmr sonrası da bilişsel davranışçı terapi uygulayacağını söyledi bu arada travma dediysem aklınıza kötü senaryolar gelmesin insanlık için küçük benim için büyük şeyler diyebilirim:) yani size söylense nolcak canım bundan diyebilirsiniz.Bu arada doktorum güven verdi daha önce gittiklerimin yanında gerçekten terapi ile ilgili eğitimi ve bilgisi olan bir doktor diyebilirim onda sıkıntı yok fakat yüksek bir ücret talep ediyor ve terapi aralarımın uzun olmamasını özellikle belirtti. Ve bana terapi görüceksen maddi olarak kendini hazırlayıp gelmelisin dedi bu cümlesiyle beni biraz demoralize etti. Sorum şu ki bu terapileri görüp gerçekten faydasını gören var mı tam olarak güvenip inanırsam lanet olsun parasına diyip gidicem o kadar kurtulmak istiyorum kaygılı halimden. Ama bir yandan da yaşadığımız dünya para etrafında döndüğü için acaba hepsi para tuzağı mı diye düşünüyorum. Deneyimleri olan arkadaşlarım deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim
instagramda panikatakdestekplatformu sayfası var, atağa farklı gözle bakmayı sağlıyor bakmanızı öneririm mutlaka

Devletin toplum ruh sağlığı merkezleri var aynı sağlık ocakları gibi. Netten yaşadığınız yerdeki merkezleri araştırıp birde oraya gidebilirsiniz isterseniz. Güzel ilgileniyorlar

Şarlatanlara yaşam koçlarına gideceğinize terapi alın tabii ki fayda görürsünüz. Bilimsel bir şey sonuçta.

Antidepresan artı emdr terapisi aldim iyi geldi tavsiye ederim. Pahalı oluyor malesef ama değer eğer iyi bi doktorsa

Burdaki problem surdan kaynaklaniyor. Kimi psikoloji bölümlerinin eğitim kalitesi düşük klinik psikolog olmak için yüksek lisans şartı var. Ama TR'de özel universitelerde bir sürü klinik psikoloji yüksek lisansı açıldığı için eğitim kalitesi düşük. Ne kadar hasta görüyorlar belli değil terapi eğitimleri hem özel ve pahalı. Hal böyle olunca Güzin Abla dan hallice psikologlar da olabilir. Klişe cümleler klişe telkinler. Hepsi için konusmuyorum tabiki şahane olanlar da vardir. O yüzden deneyim, cv bunlara da dikkat etmek lazım.
Ben açıkçası psikolog yerine psikiyatra gitmeyi tercih ederim. Terapi alacaksam da, kendi de terapiden geçmiş tip doktorunu tercih ederim.

Burdaki problem surdan kaynaklaniyor. Kimi psikoloji bölümlerinin eğitim kalitesi düşük klinik psikolog olmak için yüksek lisans şartı var. Ama TR'de özel universitelerde bir sürü klinik psikoloji yüksek lisansı açıldığı için eğitim kalitesi düşük. Ne kadar hasta görüyorlar belli değil terapi eğitimleri hem özel ve pahalı. Hal böyle olunca Güzin Abla dan hallice psikologlar da olabilir. Klişe cümleler klişe telkinler. Hepsi için konusmuyorum tabiki şahane olanlar da vardir. O yüzden deneyim, cv bunlara da dikkat etmek lazım.
Ben açıkçası psikolog yerine psikiyatra gitmeyi tercih ederim. Terapi alacaksam da, kendi de terapiden geçmiş tip doktorunu tercih ederim.
Öncelikle bu kıymetli yorumunuz için sonsuz teşekkürler 🌸 Kesinlikle ben de sizin gibi düşünüyorum. İnanın psikolojiyle hiç alakam olmamasına rağmen az daha özel üniversitede okuyup bende psikolog olacaktım. Bu yüzden ben de güvenmiyorum açıkçası ülkemizde. Psikiyatr benim de tercihim.

X