Panik atak terapi para tuzağı mı gerçek mi

Cbz

Üye
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2020
240
107
29
Merhaba ben 26 yaşındayım 5 yıldır panik atak hastasıyım bu 5 yıldır ara ara bırakıp tekrar başlayarak ilaç kullanıyorum. En son gittiğim doktor terapi önerdi ve bugün ilk seansıma gittim benden bilgiler alarak 2 tane travmamın olduğunu ve bunun için bir kaç seans edmr sonrası da bilişsel davranışçı terapi uygulayacağını söyledi bu arada travma dediysem aklınıza kötü senaryolar gelmesin insanlık için küçük benim için büyük şeyler diyebilirim:) yani size söylense nolcak canım bundan diyebilirsiniz.Bu arada doktorum güven verdi daha önce gittiklerimin yanında gerçekten terapi ile ilgili eğitimi ve bilgisi olan bir doktor diyebilirim onda sıkıntı yok fakat yüksek bir ücret talep ediyor ve terapi aralarımın uzun olmamasını özellikle belirtti. Ve bana terapi görüceksen maddi olarak kendini hazırlayıp gelmelisin dedi bu cümlesiyle beni biraz demoralize etti. Sorum şu ki bu terapileri görüp gerçekten faydasını gören var mı tam olarak güvenip inanırsam lanet olsun parasına diyip gidicem o kadar kurtulmak istiyorum kaygılı halimden. Ama bir yandan da yaşadığımız dünya para etrafında döndüğü için acaba hepsi para tuzağı mı diye düşünüyorum. Deneyimleri olan arkadaşlarım deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim

Benimde Nur topu gibi panik atağım var :) hatta ilk atakta adımı bile hatırlamıyordum o kadar ağır geçirdim bilincim kapandı tamamen. Bende duydum o sistemi ama cidden pahalı ve ben inanmadım açıkcası illa ki vardır gidenler. Ben kendim yendim çok nadir arada bi şey olursa kalp çarpıntım oluyor yoğun bilirsiniz ama aşıyorum. Aslında aşılacak bi sorun hiç ilaç kullanmadım.

Merhaba ben 26 yaşındayım 5 yıldır panik atak hastasıyım bu 5 yıldır ara ara bırakıp tekrar başlayarak ilaç kullanıyorum. En son gittiğim doktor terapi önerdi ve bugün ilk seansıma gittim benden bilgiler alarak 2 tane travmamın olduğunu ve bunun için bir kaç seans edmr sonrası da bilişsel davranışçı terapi uygulayacağını söyledi bu arada travma dediysem aklınıza kötü senaryolar gelmesin insanlık için küçük benim için büyük şeyler diyebilirim:) yani size söylense nolcak canım bundan diyebilirsiniz.Bu arada doktorum güven verdi daha önce gittiklerimin yanında gerçekten terapi ile ilgili eğitimi ve bilgisi olan bir doktor diyebilirim onda sıkıntı yok fakat yüksek bir ücret talep ediyor ve terapi aralarımın uzun olmamasını özellikle belirtti. Ve bana terapi görüceksen maddi olarak kendini hazırlayıp gelmelisin dedi bu cümlesiyle beni biraz demoralize etti. Sorum şu ki bu terapileri görüp gerçekten faydasını gören var mı tam olarak güvenip inanırsam lanet olsun parasına diyip gidicem o kadar kurtulmak istiyorum kaygılı halimden. Ama bir yandan da yaşadığımız dünya para etrafında döndüğü için acaba hepsi para tuzağı mı diye düşünüyorum. Deneyimleri olan arkadaşlarım deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim
EMDR tedavisi gördüm ben de zamanında, bulunduğum ülkede extra bir ücret ödemem gerekmiyordu...

Zamanla tabi kendimi topladım, iyileştim ama aldığım tedavilerin etkisi bunda nedir inanın hala emin olamıyorum:110:

EMDR tedavisi gördüm ben de zamanında, bulunduğum ülkede extra bir ücret ödemem gerekmiyordu...

Zamanla tabi kendimi topladım, iyileştim ama aldığım tedavilerin etkisi bunda nedir inanın hala emin olamıyorum:110:
Siz de panik atak için mi aldınız

Bu tür durumlarda kök duygular çok önemlidir.
Ölüm korkusu
Kontrol etme isteği
İlgi-sevgi beklentisi
Mükemmeliyetçi anne
Reddedilme korkusu... Bu liste uzayabilir tabiki. Bu duygulardan hangisi yada hangileri var sizde?

Bu tür durumlarda kök duygular çok önemlidir.
Ölüm korkusu
Kontrol etme isteği
İlgi-sevgi beklentisi
Mükemmeliyetçi anne
Reddedilme korkusu... Bu liste uzayabilir tabiki. Bu duygulardan hangisi yada hangileri var sizde?
Ölüm ve sevdiklerimin ölmesi

Terapi den sonra ilaç kullanmayı bıraktınız mı
Aslında ben terapi öncesi çok ilaç kullandım ama faydasını görmedim, sanki ilaç kullandıkça daha çok hasta oluyordum.
Sonra ilaç kullanmak istemediğimi belirttim doktoruma o da bu terapiyi önermişti.

Izzet Güllü diye bir psikolog var Youtube'da bakış açısı farklı, bir göz at istersen.

Bir sürü travmam var. Tabiri caizse örümcek ağı gibi ve birbirini tetikleyen.
Ciddi bir öfke problemi de cabasıydı.
2 senedir devam ediyorum. İki sene sizin gözünüzü korkutmasın benim durumumla alakalı.
Benim doktorumunda fiyatı yüksek ama değer. Sağlık için veriyorum.
Öfke problemim törpülendi.
Eskiden sağlıklı insanların verdiği gibi normal tepkiler veremezken şuan aynı travmaları yaşatacak olaylarla karşılaştığımda %70 gibi kötü olmadan atlatabiliyorum. %30 ise gidecek yolum var ve içimden bir ses %100 geçecek demiyor. Fakat bu bile benim için yeterli. Çünkü hayat kalitem ciddi arttı.
Ayrıca böyle bir ön yargıyla yaklaşırsanız iyi bir sonuç alabileceğinizden emin değilim. Doktorunuza güvenmelisiniz. İlaç konusunda da güvenmelisiniz.
Terapi aralarının kısa veya uzun tutmak bütçenize kalmış ama başlangıçta kısa tutmakta fayda var bence.
Doktorla güven bağınız oluşmadıysa başka doktora gidin.

EMDR travma için gayet uygun bir yöntem ,BDT de güzeldir . Terapiye psikiyatrinizle mi devam edeceksinisiniz? Terapinin maliyeti yüksek çünkü o terapiyi yapabilmem için alınan eğitimler çok yüksek. Bir kaç yıl önce istediğim eğitimleri topladigimda 200 bin etmişti . Her hafta görmek isteyecektir bu da normal uzun aralıklarla fayda göremezsiniz

Bundan 8 yil once terapi aldim ,bir travma gecirmistim ,ankasiyete patlamisti resmen,cok iyi geldi ,psikologum cok yasliydi vefat etti keske yasasa yine giderim ,para tuzagi olarak gormeyin,ben hic ilac kullanmadim,

EMDR travma için gayet uygun bir yöntem ,BDT de güzeldir . Terapiye psikiyatrinizle mi devam edeceksinisiniz? Terapinin maliyeti yüksek çünkü o terapiyi yapabilmem için alınan eğitimler çok yüksek. Bir kaç yıl önce istediğim eğitimleri topladigimda 200 bin etmişti . Her hafta görmek isteyecektir bu da normal uzun aralıklarla fayda göremezsiniz
EMDR NEYDİ sanki daha öncede sormuştum ama? 🙈

Ben okb için terapiye gittim okb panik ataktan daha uzun süre tedavi gerektiriyor. Öyle demişti terapistim. Haftada 1 terapiye gidiyordum. 20 hafta gittim. Acil durumdan ötürü yarım kaldı. İşlerim hallolsun devam edicem. Sonuçtan oldukça memnunum iyi ki diyorum. İyi bi terapistse şüpheye çok düşmemek gerek. Denersiniz baktınız fayda sağlamıyor başka bi terapiste gidersiniz.

Merhaba , ben 2015 yılından 2017 yılına kadar birebir terapi (bunun yaklaşık 6 ayı hfta da 2 gün) idi.Devamında terapiler haftada 1 sonrasında ayda 1 ve sonrasında tamamen bitti ve ilaca devam ettim.İlcıda yıne de doktor kontrolunde 2020 ekim ayında bıraktım.İnanın çok para harcamıs gibi görunsem de sağlığımı yeniden kazandım.Bu terapiye başlarken doktorumun bana dediği tekşey bu hastalık hayatından cekip gitmicek ama sana telkini öğreteceğim dedi ve gerçekten telkin yöntemi ile atak gelse bıle en fazla 3 dk sonra gecıyor. Uzun zamandır gelmiyor mesela.lütfen iyi arastırın,guvendiğiniz bildiğiniz dr a bırakın kendinizi.Geçmiş olsun

bende psikolog gittim
istanbulda beyaz masanın ücretsizdi
ara verirseniz bir ileri iki geri gidersiniz
ben gittiğimde faydasını gördüm
gerçekten hayatımı rahatlattı

EMDR degil ama psikologla atlattı annem, yirmi küsur sene önce. O zamandan beri hiç büyük atak geçirmedi. Arada strese girince hala çarpıntısı oluyor,midesi fazla mesai yapıyor falan ama öyle büyük bir atak olmadı.
O yüzden bence kıy parana git. Yaşam kaitenden önemli değil

Eğer bu tedaviye başlayacaksanız sonuna kadar gitmeniz çok önemli. O yüzden ücret konusunda baştan size bilgi vermesi daha iyi olmuş. Tedavi yarım kaldığında bazı kişilerde ters etki edebiliyor.Tabi bu dediğim tedaviye gidiş amacı ve sorunun çeşidine göre değişiyor. İyi bir terapi ile faydasını gören çok insan var.
Kendinizi maddi ve manevi olarak hazır hissettiğinizde ön yargılı olmamanızı tavsiye ederim.

X