Para Sevginin önüne geçebilir mi?

Özür dilerim. Sizi anlayamadım. Ama yazdıklariniz bana iyi geldi, farkında oldum bir seylerin. Hakksiiniz belki de. Elimden geleni yapacağım.tekrar özür diliyorum sizden.
lütfen özür dilemeyin özür dilenecek bir şey yok çünkü
Önce bir silkelenin ve kendinize bakın gençsiniz sağlıklısınız iyi bir fakülte mezunusunuz bu üçlüsü dünyanın yüzde kaçında var?
o kadar azınlık ki ve siz kendinizi aciz hiçbir şey yapamayan annesinin desteğiyle muhtaç bir kadın olarak konumlandırıyorsunuz kendi içinizde.
istiyorsanız bu kötülüğü kendinize yapmaya devam edebilirsiniz ama ben istiyorum ki bütün kadınlar kendi güçlerinin farkındalığı ile yaşasınlar. Başarabileceklerinizi sonuna kadar sınırınızı zorlamadan bilemezsiniz. Arkanızda sürekli destek varken kendinizin tadına varamazsınız
İyi düşünün, umarım şansınız bahtınız açık olur.

Herkes seni şimdiki yaşında doğmuşsun gibi düşünüp yargılamış maaşallah, annenin seni büyüten kadın olduğu unutulmuş 😂 sen çocukken de sana karşı hataları olmuştur muhtemelen. Yoksa şimdi büyük ihtimalle ayaklarının üzerinde durmayı başarmıştın, bu sınavları kazanan birçok kişi aynı zamanda çalışmıştır para kazanmak için. annenin teşhisi konulmuş bir psikolojik rahatsızlığı var. Netflix’te bir dizide de borderline’dan muzdarip bir anne vardı. Kızına karşı bir gün iyi ertesi gün kötüydü… dolayısıyla annenden medet umma sağlıklı bir insan değil, kendi başına mücadele et

Şu anda paza kazanmak herkes için zor
Avukatlık mesleği gizli bir muamma değil, şartları gayet açık, sivrilmek ve patron olmak emek,özveri ve çevre ve tabii yıllar istiyor.
O koltuklarda oturan adamlara boşuna gitmiyor insanlar, bu kişilerin iş çözme kabiliyeti olmasa hiç bir torpil onları meslekte yükseltemez, tabi ki evrak işlerini çalışanlarına yaptıracak sizi bunun için işe alıyor. Ama emek verip mesleğinde büyük adımlar atmış meslektaşlarınız hakkında ettiğiniz bu sözlerden utanmalısınız bence. Piyasa şartları belli bu ülkede çalışan nüfusun neredeyse yarısı asgari ve civarında maaş alıyor. Genç dinamik, başarılı onlarca mühendisle çalıştım üç otuz paralara kendilerini paralıyorlar şantiyelerde, özel sektörün sorumlusu sizin patronunuz değil yani.

Genel olarak her şeyden yakınan bir tavrınız var, kimse sizin hayatınızı kolaylaştırmak zorunda değil. Bugün evlenseniz de ayrı da yaşasanız mesela evinizde yan gelip yatacak mısınız, pislik içinde mi yaşayacaksınız elbet iş yapacaksınız. Annenizin bunu dile getirmesi onu kötü anne yapmaz, bilakis yetişkin bir kadın olmuş kızına neden sürekli hizmet etsin yaşını başını almış kadın, yaşadığınız ev tabi ki iş yapacaksınız. Annenizi emekli bir memur diye eleştirirken işini,evini nasıl birarada idare ettiğini, size nasıl vakit ayırdığını, ne yorgunluklar geçirdiğini de bir hesap edin. Memur 5 te işten çıkıyor işte hayatı bitmiyor. 27 yıllık iş hayatım var, emekliliği göreceğim inşallah bir iki aya kadar ama oraya kolay gelinmiyor, çalışacaksınız, yorulacaksınız, düşüp kalkacaksınız, yokluk varlık her şeyi göreceksiniz yaşamak böyle. Milletin annesi yapıyormuş ama size ne ? Annesi çok fedakar olanın da başka derdi vardır, hayat böyle, inandığınız şey için savaşacaksınız başka yolu yok genç arkadaşım. Kendinizi boşuna üzmeyin, hayat yeterince zor zaten, çözüm üretmeye bakın ki ruhunuz sağlıklı kalsın, bizlere kırılmayın bir şekilde geçtik bu yollardan size yardımcı olmak için yazıyoruz, kötü eleştirmek değil bu insanlara boş yere kızmayın
Kimseye kızmaya hakkım yok.yazilanlar da doğruluk payı görüyorum.
Ne olursa olsun annem yanımda olsun yeter .yeter ki sağlıklı olsun.
Hayatın zorluklarıyla baş etmeyi ogrenecegim bir şekilde.
Size teşekkür ediyorum zaman ayirp yazdiginiz icin

Sanirim avukat bir yakınınız yok.vaesa da para kazanamadigini belli edecegini sanmıyorum.ozel sektörde çalışmak zor. Her meslek için bu böyle .belli kurumlardan (banka, şirket vs ) iş alabilen kodaman avukatlar dışında genç avukatlar para kazanamiyor.. haberiniz yok ama genç avukatlar da intihar ediyorlar o kadar çok ki .. ben gercekleri soyluyorum, genç avukatlar para kazanamiyor.benim gibi işe girenler de kendi işlerini alamıyor, alırsa da tam sömürü düzeni ..ama şanslıyım ki hukuk mezunları icin güzel olanaklar var mesela hakimlik, kurum vekilliği..hayat standartları çok daha farklı..kariyer konusu tartışmaya açık bile değil. Yani çok şey degisebilirdi..
Avukat yakınım var elbette de size zamanla hallolacak meseleler bunlar dedim zaten. Sizin kendi iç huzurunuz yok öncelikle,annenize yüklüyorsunuz bu durumu. Kpssyi elbet kazanırsınız ama kafanızın içindekilerle mutlu olamazsınız yine,yani değişen bir şey olmaz. Ben 16 yıllık özel sektör çalışanıyım,ilk mezun olduğumla şu anki durumum arasında dağlar kadar fark var,çalışıp çabalamadan olmuyor,bakın bu her meslekte böyle. Hiçbir yeni mezuna kimse daha ilk günden “gel buyur al sana koca koca paralar kazanacağın iş “ demiyor. Acele ediyorsunuz,herşey zamanla. Siz önce kendi iç huzurunuzla alakalı sorunlarınızı çözmeye bakın bence. O zamanla geçmiyor çünkü.

Annenin teşhisi konulmuş bir psikolojik rahatsızlığı var. Netflix’te bir dizide de borderline’dan muzdarip bir anne vardı. Kızına karşı bir gün iyi ertesi gün kötüydü… dolayısıyla annenden medet umma sağlıklı bir insan değil, kendi başına mücadele et
Teşhisi nerede kim tarafından konmuş?

Herkes seni şimdiki yaşında doğmuşsun gibi düşünüp yargılamış maaşallah, annenin seni büyüten kadın olduğu unutulmuş 😂 sen çocukken de sana karşı hataları olmuştur muhtemelen. Yoksa şimdi büyük ihtimalle ayaklarının üzerinde durmayı başarmıştın, bu sınavları kazanan birçok kişi aynı zamanda çalışmıştır para kazanmak için. annenin teşhisi konulmuş bir psikolojik rahatsızlığı var. Netflix’te bir dizide de borderline’dan muzdarip bir anne vardı. Kızına karşı bir gün iyi ertesi gün kötüydü… dolayısıyla annenden medet umma sağlıklı bir insan değil, kendi başına mücadele et
Beni anladiniz teşekkür ederim.♥️

Buraya bir yetişkin olarak değil, küçük kız çocuğu halimle yaziyorum

Küçük kız çocuğu halinizle yazdığınız konunuzu okudum. Peki yetişkin haliniz kaç yaşında ?

Anne ve babanız emekli mi, çalışan insanlar mı ; onlar kaç yaşında ?

Borderline teşhisi konmamış, psikolog anneyi bile görmeden, tek ağızdan yola çıkarak tahmin yapmış.

Hayır aksine her sorunu kendim çözdgim ve hiç şikayet etmedigim için, anneme hiçbir şey anlatamadigim için bu haldeyim zaten.bir derdimi paylasamadigim icin.

Anlamanızı beklemiyorum.. insanlar patron avukatların odasina girer, derdini anlatir.davanin ve işin tüm yükünü biz çalışanları çekeriz..ve aldigimiz tek şey asgari ücretken, patronumuz bizim kazandığımız davadan milyarlar kazanır cvresine çevre katar..üstelik kendisi parayla okumustur..dilekçeler de hata yapar.kendini lüks ofisiyle gösterir tek mahareti cenesidir..
Ve siz annenize anlatamazsiniz. Şükür de der en fazla.aukretmeniz gerekir gerçekten çünkü hakkınizi ararsanız ıssız kalırsınız. Sonra "ben üniversite sınavında Ankara hukuku kaznadim ,bu adamı cekemeyecegim sınavları kazanayım" dersiniz bu defa anneniz bir sene calismayacaksiniz diye size cemkirir..ha bu arada evlenmediginiz için işten yorgun geldiğiniz ve temizlik yapamadığını için suclusunuzdur!
Çünkü anneniz bir emekli bir memurdur ve bilmez bazı insanların cumartesileri bile akşam 21 e kadar çalıştığını..
Ama annedir ve ne dese yeridir.
Ondan bir şey istemek nankorluktur haklisiniz
Annenizin kendi parası ister çöpe atar, ister size verir. Kusura bakmayın ama ben karşıyım böyle durumlara. Ha sizin özel alanınıza müdahale etmesi de doğru değil, orada sınırı siz çizeceksiniz. Ama maddi yardım beklerseniz sınır falan kalmaz. Bi de dikkatimi çekti, patronların kazandığı paralardan falan girmişsiniz. Kimse bulunduğu konuma kolay gelmiyor. Emek lazım. Siz de şimdi zorlanıyorsunuz farkındayım, belki bunun cefasını patronunuz gibi yıllar sonra çekeceksiniz. Biraz sakin olun. Hırs ve azim karışmış sizde.

Terapistim annemin borderline olduğunu söyledi..
Kendi yorumumda da yazdım, terapistinizin böyle bir şey söylemesi doğru değil.

Birincisi psikolog tanı koyamaz.
İkincisi düşüncesini söylüyor olsa bile ortada anne yok. Sizin anlattıklarınızla, siz terapiye devam edin diye gönlünüzü hoş etmek için orada olmayan bir kadına giydirmiş. Etik değil

sonra da yeni nesil herşeyi ayağına istiyor denince kızıyorsunuz

tek yapacağınız şey oturup ders çalışmak
biz o yaşta bir de anne babamızın evine maddi katkı veriyorduk :KK70: hoş ben hala veriyorum da o ayrı konu.
sizden para bekleyen yok üstüne, neden kiramı ödemiyorlar?

bence siz maddi durumu iyi olan aileden gelince mezun olup çalışmaya başladığınızda standartlarınızn düşmesine bozulmuşsunuz
durum bunu gösteriyor
ben bunu da çoğu ortamda diyorum
okurken bundan daha rahat olan bu çocuklar
mezun oluyor haftada 6 gün çalış akşam 7-8lere kadar, kiranı öde karnını doyur, para bitti.
çocuk da diyor bunun için mi okudum meslek sahibi oldum?
okurken zorluk çekmediğiniz için böyle oluyor.

aileniz sayesinde bu zamana kadar zorluk çekmemiş olabilrsiniz ama işte bu ülke böyle bir yer... bazı aileler kocaman olmuş çocuklarına hep destek olup benzin parasını bile kazanamayan kızına/oğluna ev alıp ofisini karşılayabilir.

özel okullları dereceyle burslu okudum ben.
etrafım zengin dolu oldu
bir kısmının ailesi bu dediklerimi yaptı. çocuğu kendi kazancıyla gerçekten arabasına benzin alamaz. ama çok "prestijli" işleri vardır, bakınca.

yazık ki gerçek dünya böyle bir yer değil.
üzgünüm bu ülke hiç değil.
zaten hayata birkaç sıfır önde başlamışsınız şimdiye kadar zorluk çekmemişsiniz, daha ne istiyorsunuz?

avukatların ne durumda olduğunu biliyorum bu arada.
dahası
bu sorunu bas bas bağırdı zaten insanlar senelerdir. sanki bu sorun bu sene peyda oldu gibi davranmayın. bilinmeyen ani bir şey değil ki bu. sayfa sayfa geyiği var yahu sen AÜ İÜ hukuk bitirirsin patronun atılımdan kıbrıstan mezundur diye.
hani ne bileyim yurtdışına gidilecek vs. bir alan okudaydınız keşke, mesela.

Avukat yakınım var elbette de size zamanla hallolacak meseleler bunlar dedim zaten. Sizin kendi iç huzurunuz yok öncelikle,annenize yüklüyorsunuz bu durumu. Kpssyi elbet kazanırsınız ama kafanızın içindekilerle mutlu olamazsınız yine,yani değişen bir şey olmaz. Ben 16 yıllık özel sektör çalışanıyım,ilk mezun olduğumla şu anki durumum arasında dağlar kadar fark var,çalışıp çabalamadan olmuyor,bakın bu her meslekte böyle. Hiçbir yeni mezuna kimse daha ilk günden “gel buyur al sana koca koca paralar kazanacağın iş “ demiyor. Acele ediyorsunuz,herşey zamanla. Siz önce kendi iç huzurunuzla alakalı sorunlarınızı çözmeye bakın bence. O zamanla geçmiyor çünkü.
Soyledikleriniz doğru teşekkür ederim.yeni mezun değilim, dört sene oldu dört
Senedir aynı yerde çalışıyorum. Ofis açınca beklemem gerektiğini biliyorum kolay değil
Kendi yorumumda da yazdım, terapistinizin böyle bir şey söylemesi doğru değil.

Birincisi psikolog tanı koyamaz.
İkincisi düşüncesini söylüyor olsa bile ortada anne yok. Sizin anlattıklarınızla, siz terapiye devam edin diye gönlünüzü hoş etmek için orada olmayan bir kadına giydirmiş. Etik değil
Araştırarak ,sorarak bu kişiye ulaşmıştım.psikologlarin tanı koymadigini bilmiyordum.

Orangegreysky Orangegreysky konu sahibinin terapistiymiş. Ama bir gariplik görmese konu sahibine bunu uygun bir dille ifade ederdi.
Terapistler danışan kaçırmamak için ya kendilerine bağımlı hale getiriyor danışanları ya da yaşam koçları gibi "en haklı sensin, en çok sen incindin, hep anne babanın suçu"na bağlıyor konuyu. Bir seansın neredeyse bin TL'yi bulduğu ülkemizde maalesef bu tarz tipler türedi. Teşhis de koyamaz zaten o ayrı

merhaba, ben 21 yaşımdayken ailemden para almamak için çalışmaya başladım. çalıştığım yerde servis ve yemek vardı. çok çok cüzzi para aldım(askeri ücret de değildi). aldığım tüm parayı kpss kursuna verdim. elimde test vs her fırsaatta çalışıp atandım.

aileden beklemeseniz de istediğiniz sınava girebilirsiniz. para biriktirin. o parayla 1 yıl idare edin ve istediğiniz yerde işe başlayın...

ailem manevi olarak yanımda maddi olarak yanımda olmadılar... bende kendi ayaklarımın üzerinde kaldım..

sizde ne güzel okumuş meslek sahibi olmuşsunuz. yapabilirsiniz... üzülmeyi bırakın.

sonra da yeni nesil herşeyi ayağına istiyor denince kızıyorsunuz

tek yapacağınız şey oturup ders çalışmak
biz o yaşta bir de anne babamızın evine maddi katkı veriyorduk :KK70: hoş ben hala veriyorum da o ayrı konu.
sizden para bekleyen yok üstüne, neden kiramı ödemiyorlar?

bence siz maddi durumu iyi olan aileden gelince mezun olup çalışmaya başladığınızda standartlarınızn düşmesine bozulmuşsunuz
durum bunu gösteriyor
ben bunu da çoğu ortamda diyorum
okurken bundan daha rahat olan bu çocuklar
mezun oluyor haftada 6 gün çalış akşam 7-8lere kadar, kiranı öde karnını doyur, para bitti.
çocuk da diyor bunun için mi okudum meslek sahibi oldum?
okurken zorluk çekmediğiniz için böyle oluyor.

aileniz sayesinde bu zamana kadar zorluk çekmemiş olabilrsiniz ama işte bu ülke böyle bir yer... bazı aileler kocaman olmuş çocuklarına hep destek olup benzin parasını bile kazanamayan kızına/oğluna ev alıp ofisini karşılayabilir.

özel okullları dereceyle burslu okudum ben.
etrafım zengin dolu oldu
bir kısmının ailesi bu dediklerimi yaptı. çocuğu kendi kazancıyla gerçekten arabasına benzin alamaz. ama çok "prestijli" işleri vardır, bakınca.

yazık ki gerçek dünya böyle bir yer değil.
üzgünüm bu ülke hiç değil.
zaten hayata birkaç sıfır önde başlamışsınız şimdiye kadar zorluk çekmemişsiniz, daha ne istiyorsunuz?

avukatların ne durumda olduğunu biliyorum bu arada.
dahası
bu sorunu bas bas bağırdı zaten insanlar senelerdir. sanki bu sorun bu sene peyda oldu gibi davranmayın. bilinmeyen ani bir şey değil ki bu. sayfa sayfa geyiği var yahu sen AÜ İÜ hukuk bitirirsin patronun atılımdan kıbrıstan mezundur diye.
hani ne bileyim yurtdışına gidilecek vs. bir alan okudaydınız keşke, mesela.
yani burada yazılan herşey ,sizin yazdıklariniz da dahil farklı bir açıdan bakmamı sağladı.
Mesleğin bu denli zor olduğunu bilmiyordum.sorunlarin bu kadar büyük olduğunu.
bazı şeylerin değerini bilmiyorum sanırım.

Evet ben zorluk xekmemisim belki de.
Burada yazılanlar kendime gyvenmemi sağladı...

Bu arada ben farklı bir konudan da yaklaşmak istiyorum. Yanında çalıştığınız kişinin "özel hukuk mezunu, baba parasıyla avukat olmuş biri" olduğunu söylüyorsunuz.

Benim eşim şu an hukuk okuyor. Özel üniversitede okuyor ve ben kendisini gün içinde göremiyorum. Akşamları 12'de uyuyorum, sabah 6'da kalktığımda hala masa başında ders çalışıyor oluyor. Sonra 6'da giyinip işine gidiyor, akşam aynı döngü.

Özelde okunuyor ama baba parasıyla geçilmiyor bölümden. En az siz kadar çalışıyor onlar da. Burada bile parayla okudu diyerek başkasına suç atıp mağduru oynuyorsunuz.

İşin kendi tarafımdaki kısmını yorumlayayım. 6 senedir reklam sektöründeyim, Eylül ayında yöneticiliğe terfi aldım. 6 sene patronum için "o ne yapıyor ki tüm işleri ben yapıyorum" diyordum. Şu an yönetici olarak benim yaptığım işleri ekip arkadaşlarıma yaptırıyorum. Çünkü yönetici, müdür, patron sizin sektörde ne deniyor bilmem ama bir lider olduğunuzda sorumluluğunuz da fazla oluyor. Ekibimin yaptığı her hatanın hesabı bana soruluyor. Dolayısıyla evrak işlerini oturup kurucunun yapmasını beklemek çok ütopik, hiçbir sektörde de böyle bir şey olduğunu sanmıyorum.

Ya anne babanın parası olmasaydı konu sahibesi o zaman ne yapacaktın? Mecburen kendi başının çaresine bakacaktın. Herkes hayatının bir döneminde paraya sıkışıyor, ya giderden kısıyorsun ya bankadan borç alıyorsun bir şekilde kıvırıyorsun durumu. Bu kadar dramaya gerek var mı :KK51:

yani burada yazılan herşey ,sizin yazdıklariniz da dahil farklı bir açıdan bakmamı sağladı.
Mesleğin bu denli zor olduğunu bilmiyordum.sorunlarin bu kadar büyük olduğunu.
bazı şeylerin değerini bilmiyorum sanırım.

Evet ben zorluk xekmemisim belki de.
Burada yazılanlar kendime gyvenmemi sağladı...
işte bilmiyorsunuz
varlıklı aile çocukları genelde bilmiyor
hayatı çiçek böcek sanıyorlar
sonra en ufak birşeyde çıt diye kırılıveriyorlar
ben o kadar çok gördüm ki

ha deliler gibi para ezip, bir nane olmadan, tüm arsızlığıyla şımarıklığıyla gününü gün eden de yok mu? var
ya da gerçekten o steril pıtırcık dünyasında üzerine hiç bu ülkeden bir kirpik gölgesi bile düşmeden yaşayanı yok mu- nadir ama var.
eee?
varsa var, onların da hayatı kendine.

sizin 1 tane hayatınız var onu ne yapacaksınız siz ona bakın.

X