Pasaklı olmak temiz olamamak

Kendiniz dilediğiniz kadar pislik içinde yaşayabilirsiniz ama çocuklarınızı bu ortamda yaşatamazsınız, kimsenin bir çocuğu böyle bir ortama pisliğe mikroba maruz bırakmaya hakkı yok!
Kocanız sizi hamile bırakmak dışında ne işe yarıyor? Çocuklarını korumak, çocuklarının yaşadığı ortamı onlara uygun ve layık hale getirmek için ne yapıyor!
Karı koca neden çocuk sahibi oldunuz? Bakın neden anne-baba oldunuz demiyorum anlıyor musunuz acaba?
Gidin destek alın tedavi görün karı-koca, bir de yardımcı tutun şu sübyanları pislikten kurtarın

Of çok zor. Çocuklu evle çocuksuz ev bir olabilir mi hiç? Yetişemedikçe psikolojik olarak etkilenmişsiniz. Depresyon olabilir, tükenmişlik olabilir. Peki 3. çocuk niye? Bende kız çocuklarını çok seviyorum bir tane oğlum var 2.yi belki kız olur düşüncesiyle bile istemedik. Kız erkek fark eder mi? Onun sorumluluğu farklı mı?

Sırf kız çok istiyorsunuz diye 3.ye cesaret edebilmeniz deli cesareti kusura bakmayın. Tertemiz bir ev istiyorsanız benim teyzem gibi eteğinize kıstırılmış bezle gezip (3 çocuğu vardı) her gördüğünüz yerde ki lekeleri anında sileceksiniz. Çocukları örtü üzerinde ödev yaparlar bitince de örtüyü silkelerlerdi. Etraf silgi çöpü olmasın diye. Her gün camlarını silerdi iç, dış. O zaman hayat kolaylaştıran teknolojik aletler yoktu tabii, hiç durmuyordu anlayacağınız. Yoksa 3 çocukla tertemiz, çiçek gibi ev birisi de özel ilgilenilmesi gereken çok zor.

Son düzenleme:
Kendine ne değilmiş işte.rahatsız oluyormuş.hem de çok.
Çok güzel anlatmışsın valla.üsengeçlik ve tembellik ancak bu kadar şiirsel anlatılabilirdi 😂 şaka bir yana benim gibisin aynı.bem gittim hafif bir antidepresan yazdırdım.şimdi daha iyiyim.yine yapana kadar çok zorlanıyorum ama eskisinden daha iyi yine de.bazen ben yaşamaya üşeniyorum resmen.eğlenmeye, gezmeye gitmeye bile üşeniyorum.evden çıkmaya üşeniyorum, evde de hiçbir şey yapmıyorum.ne olacak hâlim bilmem.seneden seneye de daha kötü oluyor.hayattan mı bıktık nedir ?

Tehlikeli sular bunlar, hafife almamak lazim. bende bunun sonu evden çıkma fobisi, kalabalık içinde nefes krizleri şeklinde ilerliyordu ki çok şükür düzenli terapiyle çözdük, gerçi ben kayıp da yaşamıştım, yas surecinin de etkisi olmuştu.

Tövbe daha neler okucaz burda ya
Bile bile altına işemek nedir Allah aşkına
Ruh hastanın ötesi
Bu insanlar nerde yaşıyor nerde yetişiyor ben anlamadım
Çevremde nede başka yerde böyle birşey ne gördüm ne duydum
Temizlik imandan gelir herşeyden önce ondandamı haberleri yok
Bile bile evimde altında işeyen kaynanayı değil evime sokmak oğlu ile birlikte hayatımdan def ederim
Kimse beni öyle bir annenin yetiştirdiği birinin çok farklı olduğuna inandıramaz.
Pardon yanlış konuya yazmışsım
Pis kv konusunaydı bu yorumum

Of çok zor. Çocuklu evle çocuksuz ev bir olabilir mi hiç? Yetişemedikçe psikolojik olarak etkilenmişsiniz. Depresyon olabilir, tükenmişlik olabilir. Peki 3. çocuk niye? Bende kız çocuklarını çok seviyorum bir tane oğlum var 2.yi belki kız olur düşüncesiyle bile istemedik. Kız erkek fark eder mi? Onun sorumluluğu farklı mı?

Sırf kız çok istiyorsunuz diye 3.ye cesaret edebilmeniz deli cesareti kusura bakmayın. Tertemiz bir ev istiyorsanız benim teyzem gibi eteğinize kıstırılmış bezle gezip (3 çocuğu vardı) her gördüğünüz yerde ki lekeleri anında sileceksiniz. Çocukları örtü üzerinde ödev yaparlar bitince de örtüyü silkelerlerdi. Etraf silgi çöpü olmasın diye. Her gün camlarını silerdi iç, dış. O zaman hayat kolaylaştıran teknolojik aletler yoktu tabii, hiç durmuyordu anlayacağınız. Yoksa 3 çocukla tertemiz, çiçek gibi ev birisi de özel ilgilenilmesi gereken çok zor.
Bu da aşırı değil mi ya her gün cam silmek 🤔. O silgi çöplerinden bana da gına geldi. Çocukların ayrı odaları ve ayrı çalışma masaları Olmasına rağmen gelip mutfak masasında çalışıyorlar. Teyzeniz nasıl simdi kaç yasında sağlıklı mi mesela. Biz beş kardeştik annemi hep mutfakta hatırlarım. Erken yaslandı diye düşünüyorum. Çok çocuk çok zor. Anneyi bitiriyor

Çocuklu evi toplu ve temiz tutmak mümkün değil ki. İki oğlum var, imkanı yok ki ev toplu olsun. Nerdeee. Biri bir yeri dağıtıyor biri öbür yeri. Hele kaynanamın doğurduğu yok mu? 😂 huni takıp gezesim var valla evde. Bu ara ben de aman toplayınca da olmuyor ki modundayım. Pazartesi günü salonu tepeden tırnağa yapmaya çalıştım. Calısmakla kalabildim ki akşam belimin ağrısından duramadım. Ona rağmen bitmedi. Salı günü mutfaktan hiç çıkmadım, oturduğumda akşam 10 falandı. E şimdi mutfağa bak sanırsın aylardır toplanmamış (daha demin üstten topladım, makineyi çalıştırdım). Beni bekleyen katlanması gereken çamaşırlar var, yıkanacakları hiç sorma. E oğlan oynamak istiyor. Akşam bugün oynayamadık seninle diye ağladı, uyumak istemedi. E ufağı da bacağımdan inmiyor. Kaça bölüneyim ben?

Amma dertliyim ya 😂 işin özü çocukla ev toparlaması temizlemesi zor. Asgari düzeyde yapsa yeter bence. Püri pak olmasına gerek yok. Ama tabii 15 günde bir süpürge açmak yerine üç günde bir açmaya çabalasın. En azından dik süpürge ile şöyle bir alsın. Dik süpürge candır.

Düzenli yardımcı alabilmek büyük şans gerçekten. Lütfen yanlış anlamayin ama çok merak ettim, hayatınız boyunca hiç temizlik yapmamak nasıl oluyor, evde hizmetçiniz mi var? Aksi durumda ev her gün temizlenmek zorunda, en kötü yerler süpürge ister. Yani ben annem çalıştığı için çocukluğumdan beri ev işi yapıyorum. Öğrenciyken odamı temizlerdim, 40 yaşına geldim sayılır her gün yine temizlik. Tüyo almak istiyorum ☺️
Robot süpürgem var o süpürüp siliyor, oğlum kendi oyuncaklarını kendisi toplar, eşim toplar etrafı, bir de haftada 3 gün yardımcım geliyor. Ev hep toplu düzenli. Bu arada temizlikten kastım tabi ki topluyorum bir yer kirlenmişse siliyorum. Tuvaleti yıkıyorum. Yediklerimizi makineye diziyorum yani bunlar temizlik değil normal şeyler. Ama kalkıp öyle büyük genel temizlikler yapmıyorum. Ütü de yapmıyorum.
Ama annemin evinde hiç bir şey yapmıyordum çünkü hem okuyordum hem de ablalarım vardı. Şimdi bile bir şey yapamazsam yardımcım gelmiyorsa ablam gelir yapar, evin en küçüğü olduğum için biraz rahat büyütüldüm.

Bu konuyu açmanızı arkadaşınız mı istedi ? Konuyu arkadaşınız yazmadıysa ve sizden bu yönde bir talebi olmadıysa; arkadaşınızın ağzından konuyu anlatmanız çok çirkin olmuş.

YouT.ubetaki kadına niye bakın dediniz ? Video görsellerindeki imaj çöp ev ve yıllarca temizlenmemiş ocak vb temalı. Arkadaşınızın evinin o ayarda olduğunu mu düşünüyorsunuz ?
Merhaba tabiki arkadaşım istedi kendisiyle komşuyuz ve hemen hemen günün çoğunluk kısmını bizim evde veya parkta geçiriyoruz benim önerilerim hariç başkasına da danışmak istiyorum belki bu bir hastalıktır diye düşünüyordu bu uygulamayı ona söyledim kendisi de şuan yanımda ve benim adıma yazar mısın dedi ve anlattı bende yazdım .
Olurmu öyle şey ne kadar yakınım olursa olsun onun bilgisi izni dahilinde onun özelini asla bu şekilde anlatmam konu ne olursa olsun müsadesi yoksa bahsini bile açmam YouTube kanalını örnek göstermenin amacı ise kendisi de evini ona benzetiyor o kadar olmasa da çöp koleksiyonu yok fakat 1 ay boyunca temizlenmemiş evden bahsediyoruz üstelik kendisi de kırılmıyor temizlemediğinin farkında fakat başlatıyorum diyor varsa bir öneriniz her türlü öneriye açık olduğunu vurguluyor zaten

Bu konuyu açmanızı arkadaşınız mı istedi ? Konuyu arkadaşınız yazmadıysa ve sizden bu yönde bir talebi olmadıysa; arkadaşınızın ağzından konuyu anlatmanız çok çirkin olmuş.

YouT.ubetaki kadına niye bakın dediniz ? Video görsellerindeki imaj çöp ev ve yıllarca temizlenmemiş ocak vb temalı. Arkadaşınızın evinin o ayarda olduğunu mu düşünüyorsunuz ?
Merhaba tabiki arkadaşım istedi kendisiyle komşuyuz ve hemen hemen günün çoğunluk kısmını bizim evde veya parkta geçiriyoruz benim önerilerim hariç başkasına da danışmak istiyorum belki bu bir hastalıktır diye düşünüyordu bu uygulamayı ona söyledim kendisi de şuan yanımda ve benim adıma yazar mısın dedi ve anlattı bende yazdım .
Olurmu öyle şey ne kadar yakınım olursa olsun onun bilgisi izni dahilinde onun özelini asla bu şekilde anlatmam konu ne olursa olsun müsadesi yoksa bahsini bile açmam YouTube kanalını örnek göstermenin amacı ise kendisi de evini ona benzetiyor o kadar olmasa da çöp koleksiyonu yok fakat 1 ay boyunca temizlenmemiş evden bahsediyoruz üstelik kendisi de kırılmıyor temizlemediğinin farkında fakat başlatıyorum diyor varsa bir öneriniz her türlü öneriye açık olduğunu vurguluyor zaten

Bilmem bana yardım eden olmasa yemek de temizlik de yapamam sanırım.

Onları yaparsam da çocuk bakamam.
Bende iki çocukluyım biri 9 biri 4 yaşında yinede zorlanıyorum Allah cümlemizin yardımcısı olsun inşallah zordur çocuklarla iş güç yapmak

Arkadaşınıza kolaylıklar dilerim.
Arkadaşların yazdıklarına katılıyorum. Benim takıldığım nokta 2019da doğum yapıp şu an üçüncüye hamile olması. Zira ben de 2019da doğum yaptım ama anca son 1 senedir kendime geldim:KK70:
Aynen çocuk anca 5,6 yaşlarına gelince insan bi tık rahatlıyor fakat onun eşi sürekli çocuk istiyor kendisi de bunu kabul ediyorsa kendi bileceği birşey ben onun adına sadece bu konuda üzülüyorum çok yardımcı olmak istiyorum fakat benimde evim çocuklarım var anca kendi evime yetişebiliyorum

Hala da hamile kal

Misafir konusunu konu sahibi dert ediyor gibi kadının pek derdi yok sanki bununla ilgili.
Olurmu öyle şey ben oturduğu alanı dert ediyorum misafirliğe dert etsem kapı komşum zaten gider otururum o kadar da çağırıyor fakat alan çocuklar için ve bizim için uygun değil dışarısı miss gibi hava varken evden eve gitmek de ne bileyim pek bana göre değil açıkçası. Demem o ki yanlış yorumlamışsınız konu sahibi olarak kendisi yanımda iken bu konuyu açtım ve kendisinin anlattıklarını yazdım aksi bir kelime dahi yazmadım bilginize😊

Bir kere büyük temizlik yaptırsın bence, sonra ertelemeden hep temizlik rutini oluşturup ona göre evini toplasın. Ben öyle yapıyorum. Bir de minimalist olmalı kesinlikle ev ve eşya konusunda. Çok alengirli yemek yapmasın, çocuklar büyüyene kadar misafire gerek yok. Darlamayın kadını.
Temizlikçi çağıralım diyorum utanıyorum diyor iyide seni bir kere tek görecekler diyorum bir daha karşılaşmayacaksınız diyorum olsun yinede utanıyorum diyor zaten evine misafir gelmiyor da 6 ayda bir görümcesi falan geliyormuş ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum zaten olabildiği kadar artık

Büyüğü 4 yaşında iki çocuk ve 6 aylık hamilelik. Bu şartlarda nasil düzenli bir evi, hayati olur insanın?
Madem eşi yardımcı konusunda falan olumlu, niye almıyor?
Onu kurtaracak 15 günde bir gelecek yardımcı. Evi müsaitse robot süpürge alabilir. Tuvalet, banyo, mutfak temiz oldu mu gerisi çok önemli değil. Bu kadar küçük çocuklu ve hamile kadının evine misafir de gitmesin zaten. En son dert edilecek şey.
Aslında düşününce çok bile dayanmış diyorum 4 yıl içinde 3 üncü çocuk karnında Allah yardımcısı olsun inşallah evine misafir gitmiyor zaten kendi istemediği sürece eşi temizlikçi gelsin diyor bende gelsin diyorum 10 günde bir gelse varya yükün hafifler psikolojin düzelir bir yerden sonra geri kalanı kendin yaparsın diyorum utanıyorum temizlikçi eve gelince yazıklar olsun bu kadına bu evin hali ne dicek diyor ben utanıyorum neler düşünürler neler olsun kim ne derse desin seni epi topu bir kere görecek diyorum yok diyor kabul etmiyor

Temizlikçi çağıralım diyorum utanıyorum diyor iyide seni bir kere tek görecekler diyorum bir daha karşılaşmayacaksınız diyorum olsun yinede utanıyorum diyor zaten evine misafir gelmiyor da 6 ayda bir görümcesi falan geliyormuş ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum zaten olabildiği kadar artık
Arkadaşınız madem samimi sizinle, siz bir gün temislikçinin başında durun temizletin evi. O da çocuklarla çıksın bi hava alsın gezsin kahve içsin iyi gelir. Sonra da bir rutin plan oluşturun, bekletmeden yapsın temizliği.

Çocuklara dağıttıklarını toplamayı öğretsin..yere atılmaz cöpe atılır gibi keskin kurallar koysun ihlal edemesinper. Çamasırlar yere değil kirliye atılacak vs gibi. Ev dag8nıksa hadi hep beraber ev toluyoruz desin..kendisi mutfag8 tolarken kocası ve çocuklar salonu odaları toplasın.

Eşya azaltsın bol bol dolap gibi saklama yerlerini genişletin.

Eve kesinlikle iyisinden robot süpürge alsın . Çocuğu okula götürürken çalıştırsı. Geldiğinde silinip süpürülmüş bir ev olur

Ev dağ8n8kken uyumasın illa ev toplansın öyle uyumaya gitsin yatağa. Çocuklar8n uyku saati dokuz ise sekizle dokuz arası ev toplama saati olsun.

Banyo yapmaya girdikçe banyoyu genel bı yıkayıp girsin.

Eşi de yapsın tabi bunu.

Mutfak esyası kap kaçak çoksa azaltsın. Kullandıkları kalsın ortada.

Kıyafet ve oyuncak olayına net kural koysun. Çocuklar katlamayı bile öğreniyor. Köle değil kadınlar. Bir evde herkes kendi işini yapacak bir zahmet. Maddi imkan varsa iki haftaya bir temizlik için birini alın.

Arada perdeleri atsın makinaya eşi assın.
Emir verecek arkadasınız gerekirse eşine. Şunu yap şunu yap diye. Hazır hamileyken de mecburen yardım edecek kocası. İyice alıştırsın.
Benim öyle valla 9 yaşında oğlum var çamaşır katlar ortalığın tozunu alır oyuncakları toplar sağolsun elinden heleni yapmayı öğrettik ona bazen mızmızlanır fakat faydasız olduğunu bildiği için uzatmaz işini yapar bir evde herkes kendine düşeni yaparsa ev hanımı da hem çok yorulmaz hemde psikolojik olarak bitik hissetmez dediklerinizin tamamına katılıyorum yüzde yüz haklısınız dediklerinizi okuyup hak verdi fakat eşim ne olursa olsun yardımcı olmaz deyip sustu

Arkadaşınız madem samimi sizinle, siz bir gün temislikçinin başında durun temizletin evi. O da çocuklarla çıksın bi hava alsın gezsin kahve içsin iyi gelir. Sonra da bir rutin plan oluşturun, bekletmeden yapsın temizliği.
Bu fikir oldukça mantıklı 👍 aslında daha önce düşündüm fakat sonuç olarak benim evim değil deyip nasıl yalnız başıma orda kalırım diye düşünmüştüm sağlık olsun iş başa düştü bu fikir aklıma uydu ben onun için elimden geleni yaparım hafta sonuna birilerini ayarlamaya çalışacağım öneriniz için teşekkür ederim 🌸

X