Patronum bana mobingmi yapiyor 🤔

son gün akşam 7ye kadar çalıştırılıp iş teslim ettirilen arkadaşımıza 7.30da güle güle dendi.
söyleyeceklerim bu kadar iş hayatıyla ilgili.
bizde de öyle yaparlardı. aynen.
hatta ordayken 1 aydır falan çalışan biri vardı. çocuğun sigortasını başlatmamışlardı. normalde o sigorta girişlerini 1 hafta sonra falan yaparlardı onu 1 ay beklettiler. 1 ayın sonunda sabah sigorta girişini yaptılar. akşamına çıkardılar çocuğu iyi mi. madem o gün çıkaracaktı niye sigortasını yaptı? bi de çocuk benimle çalıştığı için bana söyledi patron bugün x'in son günü daha kendisine de söylemedik diye. üzüldüm hatta ve şey dedim, 1 hafta daha zaman verseniz, kendini gösterme fırsatı bulamadı alıp karşımıza konuşsak açık açık, 1 hafta daha bakmak istiyoruz ama sende bu bu sorunlar var, düzeltmezsen yolumuz ayrılacak deseniz falan dedim ama dinlemediler.

Bi de kanit toplamak ve ispat etmek gerekiyor. Belli bir sure de maruz kalmak gerekiyor ispat icin

evet, ses kaydı vs de kabul edilmiyor. hatta ses kaydı adam mobbing yapsa bile kaydı alanın suçu oluyor. şahitliğe de güvenilmez çünkü herkesin ekmek kaygısı var.
yazılı olacak ki kabul edilsin.

Yasal olarak sigorta baslangici yapilmis birini 6 ay boyunca isten cikarmasi yasak bence sigortasini yapmamislardir

aynen. ki herkes işinin çıkarına bakar. bu da bence çok normal. evlenip tazminat alıp ayrılacağını düşünerek yaklaşmasını ben abartı bulmadım burada mesela.

gerçekten iş hayatı çok acımasız. bir süre sonra taş kalpli olmazsa insan çok zorlanıyor.

Yasal olarak sigorta baslangici yapilmis birini 6 ay boyunca isten cikarmasi yasak bence sigortasini yapmamislardir
yoo, hiç öyle bir yasak duymadım. neden yasak olsun ki? 2 ay deneme süresi diye bişey var zaten. bunu 1. ayında çıkardılar.
pandemiden çok önce olan bir durum eğer pandemi sebepli işten çıkarma yasağını kastediyorsanız.

eski iş yerimde 6 ayı dolmadan 3-4 kişi çıkarılmıştı. şu anki iş yerimde de 6 ayı doldurmadan çıkarılan olmuştu. hiç duymadım var mı duyan? varsa da uygulanmıyordur zira işten çıkarma için gösterilebilecek yığınla sebepler, kodlar falan var.

ilk kez duydum ama belki benim bilmediğim bir maddedir. Yeni çıkmıştır. Malum sürekli değişiyor. ajjajajajajaja

Etiket mi bu sürekli değişsin ksdlsld
Hem öyle bir kanun ki benim bile haberim yok
O kanunun da aslı yok zaten belli ki uydurmuşlar

Etiket mi bu sürekli değişsin ksdlsld
Hem öyle bir kanun ki benim bile haberim yok
O kanunun da aslı yok zaten belli ki uydurmuşlar

Ama bak şöyle bir durum var. Personel eğer İŞKUR vasıtasıyla işe alındıysa kurs sonu sgk girişi yapıldığı tarihten itibaren 6ay işten çıkmaması lazım yoksa işyerinin İŞKUR programı sonlandırıyor ve ceza alabiliyor iş yeri. Bence bununla alakalı

Ya tabi ki de istisnai durumlar var.
Senin yazdıkların onlardan biri ama konu sahibinin dediği durum için dedim ben sallamışlar diye

Bunu herkes bilmez mesela çünkü her iş yerinde İŞKUR programı yok. Bunu kullanabilir sana karşı artık

Ay dur ya geçen birisi de yazdı bana hem yanlış biliyorsun hem de savunuyorsun diye lsldşs
Yıllardır işin içindeyim bana gelmiş onu bilmiyorsun muhabbeti yapılıyorlar.

Konu açılıyor üstüne yorum yapıyorum ama her seferinde altından başka bir şey çıkıyor ama ben bilmiyor oluyorum
Doğru bizim şirkette iş kur programı yok ama o konuda da bilgim var skdlslf

evet buna mobbing diyebiliriz. erkek işverenler bu soruları erkek çalışanlarına sormazlar nedense hep kadınlara sorulur: evlenecek misin? çocuk istiyor musun? çocuğa kim bakacak? keşke sanane diyebilsek ya. kimsenin özel hayatı kurumsal bir şirkette kimseyi ilgilendirmemeli. mühim olan yaptığınız iştir.

Evlenmeden önce erkek arkadaşıma da soruldu evlenmeyi düşünüyor musun diye. Evlenenler orada durmuyormuş. Mühendis kendisi, şehir dışında lojmanda kalıyor. Yani eğer özel hayatı işini etkileyecekse soruyorlar.
E tabii ki çocuk sahibi olmak doğa gereği kadını daha çok etkilediği için kadına soruluyor. Erkek hamile kalsaydı onlara da sorulurdu. Onlara da askerlik soruyorlar.
Ben bu hassasiyeti fazla buluyorum.

bunun mobbing olduğunu düşünmüyorum. özellikle yönetici asistanısınız, işinizi aksatacağınızdan dolayı endişe duymuş olabilir. çoğu iş yerinde evlilik, doğum gibi durumlar iş verenleri sıkıntıya sokar. benim arkadaşım da bankada çalışıyor patronu ara sıra yokluyor evlilik durumunu, çünkü yarın öbür gün gidicem deseniz yerinize birini bulup iş öğretmeye çalışacak, ya da evlilik için izin aldığınızda ve ya doğum izni işleri sıkıntıya girecek. onlar duygusal açısından düşünmezler, tamamen stratejik. işten çıkmandan şüphe ettiği için de devamlı izin vermezse eşin çalışacak mısın diye soruyordur. sen kendinden eminsen, kafana takma derim bu söylemleri

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…