Yarışma Peremeç -Harras un sponsorluğunda

7 Kasım 2008
6.547
8.791
merhaba hanımlar
yarışmaya katılmış ve katılacak herkese başarılar diliyorum
bu kategori beni biraz ürkütmüştü çünkü çok farklı lezzetlere açık değilim malesef ama dünyada da bizim damak tadımıza uygun çok güzel tarifler mevcut fazla lafı uzatmayayım.

Peremeç tatar mantısı da deniyor sanırım. Doğu Türkistan kazan türklerine ait bir hamur işi diyelim. ben bu tarifi 8 9 sene evvel yemekteyizde görmüştüm ilter kanat yapmıştı aslında bi de lazcan sosu var ama ben üstüne normal tereyağ pul biber döktüm

malzemeler

hamur için

• 2 bardak süt
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • aldığı kadar un

iç harcı

• 200 gr kıyma
  • 2 soğan
  • tuz
  • baharatlar ben karabiber ve pul biber kullandım.
IMG_20170301_204024.jpg

yapılışı

süt e tuz karbonat eklenir ve aldığı kadar un ilavesi yapılarak ele yapışmayacek bi hamur elde edilir.

iç harç için soğanı rendeleyip baharatları ekledim. rendelememin sebebi sulanması diğer türlü katı olabilir eğer soğanı doğrarsanız bi iki kaşık süt ilave edebilirsiniz.

merdane ile hamur açılır ve çay tabağı büyüklüğünde kesilir.

içine harçtan koyulur elle dağıtılır kenarları büzüşük şekilde kapatılır bu kısmı cok beceremedim.

kızgın yağda önce iç kısmı yani kıymalı kısmı sonra arkası kızartılır

IMG_20170301_204354.jpg

ve sunumu
2017-03-01 21.26.28.jpg
2017-03-01 21.27.41.jpg
2017-03-01 21.27.22.jpg

Son düzenleme:
Ellerine,emeğine sağlık canım:kk77:Süper görünüyor:kk77:Bu kategori çok fena olacak:skandal:
Yarışmada bol şans diliyorum:KK200::KK200::KK68:
ben tatlı gelir diye düşünürken hep hamur işi oldu kilo yapacak bizde ben meraktan deniyorum hep hatta dün senin tarifini denedim ama gel gör ki benim kız tadına bile bakmadı :KK43:

cok teşekkür ediyorum :KK37:
Eline sağlık, bizim tariflerden çalmışlar :eek:
Yarışmada başarılar :KK36:
teşekkür ederim aslında baya baya benziyor hamur işleri birbirine haklısın :))

ben tatlı gelir diye düşünürken hep hamur işi oldu kilo yapacak bizde ben meraktan deniyorum hep hatta dün senin tarifini denedim ama gel gör ki benim kız tadına bile bakmadı :KK43:

cok teşekkür ediyorum :KK37:

teşekkür ederim aslında baya baya benziyor hamur işleri birbirine haklısın :))
Siz sebzeye karşısınız bu sebeple klasik sebzeler dışında yapılan tarifleri yiyemezsiniz:cry:

Ellerine sağlık canım. . Ama bu yemek yanılmıyorsam antep mutfağında da vardı. Ağzı açık mıydı neydi adı?? Hamur işleri benziyor gerçekten..

Siz sebzeye karşısınız bu sebeple klasik sebzeler dışında yapılan tarifleri yiyemezsiniz:cry:
ben yedim gayet güzeldi karnabahar mücveri gibi oldu değişik ben çok beğendim ama benim kızım hiçbir şey yemiyor böyle ciddi anlamda üzülüyorum ama boy pos iyi diye bir şey yapmıyoruz.kan değerleride iyi.

Ellerine sağlık canım. . Ama bu yemek yanılmıyorsam antep mutfağında da vardı. Ağzı açık mıydı neydi adı?? Hamur işleri benziyor gerçekten..
teşekkür ederim
onu bilmiyorum da bunu kapalı yaparsak çi börek oluyor aşağı yukarı. vardır doğru ben bu tarifi 9 sene evvel yemekteyizde görmüştüm ilter kanat tı sanırsam onda görüp yaptım çok beğenmiştik nadirde olsa yapıyorum eşim e hamur işleri fazla yedirmek istemiyorum kilo alıyor :KK43:
Çok güzel görünüyo Ellerinize sağlık, yarışmada başarılar :))
teşekkür ederim canım

ben yedim gayet güzeldi karnabahar mücveri gibi oldu değişik ben çok beğendim ama benim kızım hiçbir şey yemiyor böyle ciddi anlamda üzülüyorum ama boy pos iyi diye bir şey yapmıyoruz.kan değerleride iyi.
İyi canım ne güzel önemli olan sağlıklı olmaları:KK66:
Her sebzeyi yiyecek değiller bazılarını yemeleri yeterli:KK19:

X