Perinatoloji nedir ?

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.851
48
Perinatoloji-nedir.png

Sorunlu gebeliklerin belirlenmesi, tanısı ve tedavisini yerine getiren bir uzmanlık alanıdır.

Hem anne hem de bebeğin sağlığı ile ilgilenen bilim dalıdır. Amaç riskli durumları belirlemek ve buna göre takip ve tedaviyi planlamaktır.

Riskli gebelik çok geniş bir kavramdır. Risklerin önemli bir kısmını; genetik yapı, yaş ve yaşam tarzımız belirler. Bazı riskleri yaşam tarzımızı değiştirerek azaltabiliriz(Sigara içmek, kilo, ilaç kullanımı, egzersiz, stres gibi). Aslında az veya çok bütün hamileleri ilgilendiren riskler vardır. Önemli olan daha yüksek risk grubundakileri belirlemek ve varsa önlem almaktır. Bu değerlendirmeyi aşağıdaki bilgilerin ışığında daha etkin yaparız;

• Önceki gebeliklerdeki öykü(Düşük, erken doğum, şeker, tansiyon, anormal bebek vb)
  • Hamilenin tıbbi özgeçmişi(Hastalık, ameliyat, allerji)
  • Mevcut sağlık durumu
  • Aile öyküsü
  • Fetusun (Anne karnındaki bebeğin duurmu)
    • Kromozom ya da gen hastalıkları riski
    • Gelişme geriliği
    • Organ anomalileri
    • Kan uyuşmazlıkları
    • İkiz – çoğul gebelikler
    • Amnios sıvısı anomalileri
    • Plasenta yerleşim anomalileri
    • İri bebek
    • Kalp gelişim anomalileri
    • Down Sendrom riski
    • Fetal damar-kan dolaşım problemleri
    • Akciğer sıvı toplanmaları
    • Kemik gelişim problemleri
    • Annenin enfeksiyonlarının bebeğe yansıması
    • Yüz ve beyin gelişim sorunları
    • Duruş anomalileri
    • Böbrek gelişim ve idrar yolu sorunları
    • Fetusta kist oluşumları
    • Fetal tümörler
Perinatoloji, gebelik sırasında var ise problemleri teşhis eden ve gerekirse tedavisini uygulayan uzmanlık alanı olup hem anne hem de bebek sağlığı ile ilgilidir. Dolayısı ile perinatoloji, hem sağlıklı hem de problemli gebelikleri ilgilendirir.

Perinatoloji uzmanı (perinatolog) ise kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığını takiben perinatoloji konusunda en az 3 yıl eğitim görmüş kişilere verilen ünvandır.

Perinatologlar sadece yüksek riskli gebelikleri takip etmeyip ya da değerlendirmeyip normal veya riskli olmayan diye tabir edilen gebelikeri de takip edebilir. Halk arasında perinatoloji uzmanları sadece detaylı ultrason, Doppler, amniyosentez vb. riskli işlemleri yapar diye düşünülmekle beraber perinatologlar aynı zamanda kadın doğum uzmanı olduklarından normal gebelikleri de takip edip normal doğum, sezaryan yaptırabilmektedirler.

Bebek istedik bir yil olmadi 2asilama negatif sonra tedavi kestik 6ay sonra kendilignden gebe kaldim ama 12. Haftada kalbi durdu sonra yine 15 ay gebe kalamadim ve gecen ay kimyasal gebelik gecirdim pihtilasma problemim.var bu sefer igne de kullandim ama yine tutunamadi bunun icin perinatolojiye gidilir mi acaba

Bebek istedik bir yil olmadi 2asilama negatif sonra tedavi kestik 6ay sonra kendilignden gebe kaldim ama 12. Haftada kalbi durdu sonra yine 15 ay gebe kalamadim ve gecen ay kimyasal gebelik gecirdim pihtilasma problemim.var bu sefer igne de kullandim ama yine tutunamadi bunun icin perinatolojiye gidilir mi acaba
10 haftalik bebegimin kalbi durmustu, kurtaj sonrasinaeastirmaya girdik pihtilasma dorunum cikti, sonrasinda ilk gebeligimi de takip eden doktorum yrd doc olmasina ragmen bu gebeligimde takibi bir perinatolog ile birlikte yapti cunku risk grubundayim. Eski doktoruma gidiyorum muayenelere, ancak donem donem perinatolog tan da bazi kontroller yapiliyor. Sizin durumunuz da gayet riskli bence...

10 haftalik bebegimin kalbi durmustu, kurtaj sonrasinaeastirmaya girdik pihtilasma dorunum cikti, sonrasinda ilk gebeligimi de takip eden doktorum yrd doc olmasina ragmen bu gebeligimde takibi bir perinatolog ile birlikte yapti cunku risk grubundayim. Eski doktoruma gidiyorum muayenelere, ancak donem donem perinatolog tan da bazi kontroller yapiliyor. Sizin durumunuz da gayet riskli bence...
Cook teşekkür ederim suan kimyasalin uzerine yine hamile kaldim randevuyu perinatolojiden alacagim tekrar teşekkürler

X