PKO'yu yenmek isteyenler buyrun içeriye!

Merhaba birşey sorabilir miyim. İnsülin direncine kanda hangi adla bakılıyor insülin mi yoksa homa-ır adıyla mı bakılıyor
Acik sekeriyle insuline bakiliyo onun belli bi orani var homa ir nettende bakarsaniz gorebilirsiniz..

Pko yu yenmenin en garanti yolunu söylim size kiloluysanız kesinlikle kilo vermek . Senelerce hormon tedavileri ve doğum kontrol haplarıyla regl olabilen ben 10’fan fazla kilo verince pko kendiliğinden gitti .
Geçmiş olsun canım evet pco da kilo çok önemli.
Ama kilosu az olup yine pco olan var bence gluten şeker tamamen kesilmeden kilo yeterli olmuyor yıllardır pco ile mücadele edip kilo veren biri olarak söylüyorum.

Ama kilosu az olup yine pco olan var bence gluten şeker tamamen kesilmeden kilo yeterli olmuyor yıllardır pco ile mücadele edip kilo veren biri olarak söylüyorum.
Buna bende katiliyorum 22 kilo vermis yillardir pko ile ugrasan ailecek sulalecek hatta pko bilen biri olarak.tek basina kilo vermek yeterli degil hayat ritmini ayarlamak sabah erken uyanmak gec uyumamak seker ve karb birakmak hatta tamamen mumkunse hayatindan cikarmak gibi gibi.. dahada cogaltilir

Allah yardımcın olsun bacım evet tamamen geçen bir şey değil benim yumurtalıklarım da %70 e %75 temiz oranlar da önemli .
Gluten etkiliyo muymuş ilk sizden duyuyorum

Topik hareketlenmiş biraz :)
Gluten ve hormonlu hayvansal ürünleri tükettiğimde asla kendiliğinden adet olamadım. Bazen günde sadece krepe koyduğum 1 kaşık un, bazen birkaç dilim peynirdi bu ama bunları hayatımdan çıkarmadan asla kendiliğinden güzel kanamalı 1 hafta civarı süren adet göremedim. Bunu hayatı boyunca zayıf olmuş biri olarak yazıyorum. Herkesin polikistik overi kendine özel. Benim vücudumda gluten, şeker, hormonlu hayvansal ürünler ciddi etki bırakıyor. Birkaç yıl sürdü anlamak ama artık vücudumu çok iyi tanıyorum. Kimseyle kıyaslamıyorum vücudumu. Sadece anlayıp ona göre davranmaya çalışıyorum.

Topik hareketlenmiş biraz :)
Gluten ve hormonlu hayvansal ürünleri tükettiğimde asla kendiliğinden adet olamadım. Bazen günde sadece krepe koyduğum 1 kaşık un, bazen birkaç dilim peynirdi bu ama bunları hayatımdan çıkarmadan asla kendiliğinden güzel kanamalı 1 hafta civarı süren adet göremedim. Bunu hayatı boyunca zayıf olmuş biri olarak yazıyorum. Herkesin polikistik overi kendine özel. Benim vücudumda gluten, şeker, hormonlu hayvansal ürünler ciddi etki bırakıyor. Birkaç yıl sürdü anlamak ama artık vücudumu çok iyi tanıyorum. Kimseyle kıyaslamıyorum vücudumu. Sadece anlayıp ona göre davranmaya çalışıyorum.
Aynen öyle canım çok haklısın.tabi ki herkesin overi kendine özel.ama bende aynı durumdayım seninle.

Buna bende katiliyorum 22 kilo vermis yillardir pko ile ugrasan ailecek sulalecek hatta pko bilen biri olarak.tek basina kilo vermek yeterli degil hayat ritmini ayarlamak sabah erken uyanmak gec uyumamak seker ve karb birakmak hatta tamamen mumkunse hayatindan cikarmak gibi gibi.. dahada cogaltilir
Evet canım bende ne kilolar verdim düzelmedi.hatta o hayat ritmini ayarlayamadim diye geri aldım kiloları.

PCOS (Polikistik Over Sendromu), yalnızca ABD'de 5 milyondan fazla kadını etkilediği düşünülen hormonal bir durumdur. Pek çok teori olmasına rağmen, PCOS'a neyin neden olduğunu kesin olarak kimse bilmiyor. Başlangıçta PCOS'un "cinsiyet hormonları"ndaki (östrojen, progesteron ve testosteron) dengesizliklerin neden olduğu bir durum olduğu düşünülüyordu, ancak şimdi bu durumun insülin direncinden kaynaklandığını biliyoruz (hücrelerinizin buna yanıt vermediği bir durum). normal insülin eylemleri). Bu nedenle PCOS, metabolik sendrom ve Tip 2 Diyabetin habercisi olarak kabul edilir ve bu nedenle dikkat edilmesi ve uygun şekilde tedavi edilmesi önemlidir.

demiş kutsal bilgi kaynağı Aviva Romm

Arkadaşlar Merhaba. Polikistikoverliyim. 32 yaşındayım. 11 haftalik hamileyim. Sizlere nasil dogal yoldan hamile kaldığımı anlatmak için bu siteye üye oldum. Umarım birilerine faydam dokunur. Hamile kalmaya karar vermeden once cok araştırma yaptım. Sadece doğum kontrol haplarıyla duzenli adet görüyordum. 20 li yaslarimda cok cektim bu hastaliktan, doğum kontrol haplarının yapay hormon verdiğini pkos u tedavi etmediğini, sadece bazı şeyleri baskiladigini öğrendim. Bu yuzden gebelik dusunmeden 2 yıl önce bu ilaçları bırakıp yaşam şeklimi ve beslenme düzenimi degistirdim. Gluteni çok çok azalttım beyaz ekmeği tamamen bıraktım, şekerli şeyleri biraktim, bazen az tükettim. Spor hayatımın bir parçası oldu, pilates ve yoganın cok faydasını gördüm. Çok katı bir beslenme şeklim olmadi arada kacamaklarim oldu ama bol sebze yeşillik ağırlıklı beslendim her gün çiğ kuruyemişler sabahları 2 yumurta bol ceviz zeytinyağı tükettim. Takviye olarak yıllardır omega3 kullanıyorum, b12 seviyem 700-800 arasında, d vitamini seviyem 60-70 lerde. Geceleri yatmadan magnezyum takviyesi düzenli olmasa da kullanamaya çalıştım. Paketli market ürünleri tüketmiyorum. Gebe kalmaya karar verince yumurta kalitesini artıran omega3 , koenzim q10 ve alfa lipoik asit ve doktorun tavsiyesiyle inositol kullandım. Doğal ve yerli bir markanın ürünlerini tercih ettim. Çok sukur 5. denememizde hamile kaldim. 6 ay olmasaydi doktorum çatlama hapı verecekti ama gerek kalmadı. Sizlere tavsiyem pcos yaşam şekli ve beslenmeyle ve en önemlisi sabırla düzelebiliyor. Acele etmeyin, sağlıklı beslenerek fazla kilolarinizi atin, aile hekimizinde kan tahlillerinizi yaptırıp vücudunuzdaki eksik vitamin mineralleri tamamlayın, youtube dan stresle başa çıkmak için yoga videoları acIp yapın . Umarım en kısa zamanda hayırlısıyla sağlığınıza kavuşursunuz. Yıllarca doğum kontrol hapı kullanmış biri olarak söylüyorum, çok fazla yan etkileri var ve o haplar olmadan adetlerimizi düzene sokmanız gerçekten mümkün. Kendinize güvenin pozitif dusunun. Herkese acil şifalar 🙏🏼
Merhabalar omega3, q10 , alfa lipoik asit takviyelerinde hangi markalardan faydalandınız ?

Merhabalar. Size tavsiyem melatonin takviyesi mutlaka alın. Paylaştığım kitap özetinde ayrıntılı anlatıyor zaten ne işe yaradığı. Özetle pcos 'daki kısır döngüyü kırıyor ve hormonal düzeni sağlıyor. Her gece yatmadan 3 mg a kadar alabilirsiniz. Birkaç ay sonra dozu azaltabilirsiniz. Bir de beslenmede gluten şeker sıfır olmalı. Günde bir dilim sadece ekmek vs durumu bile olmamalı. Hormonlu antibiyotikli gıda olmamalı vs. Yine özetten bakarak beslenmeniz tam olarak doğru mu onu da kontrol edebilirsiniz.
hangi kitab?? ocean inositol olurmu melatonin için

X