PKO'yu yenmek isteyenler buyrun içeriye!

Canlarim bebeklerini kaybeden herkese cok gecmis olsun basiniz sagolsun.ben 2 aylikken bile kaybettigimde yikildim Rabbim hepimize sabir versin.bizde saglikli besleniyo duzenli spor yapiyoruz ben 22 kilo verdim yalniz size tavsiyem yag oraninizi olcturun..! İnşAllah hepimiz sabirli ,guclu ve cok daha merhametli anneler olacagiz buna inaniyorum bu kadar zaman bekleyip cogu zama n icten ice agladigimiz gunleri evlatlarimizi kucagimiza aldigimizda unutacagiz hayirlisiyla.. hayirli ramazanlar hepiniz moral oluyosunuz o kadar deger veriyorumki yazdiklariniza tek tek okuyorum ❣🙋‍♀️ saglicakla kalin

Ben 2 yillik evliyim dogum kkntrol hapi kullandim 1 yil birakinca adetlerim şasti 3 syda birden 9 kilo aldim tuylenme oldu doktora gittim pko tedavisiz gebe kalamicaksin dedi dunyam basima yikildi her ne kadar tedaviye ihtiyac duysakta bunun yuzumuze karsi boyle soylenmesi hic hoş degil😔 simdi 8 aydir ugrasiyoruz en son tedaviyi biraktim kilo verp devam edicem dedim 6 kilo verdim yarindan itibaren yine basliyoruz insallah hayirli zamanda hayirli bir evlat gelir
Arkadaşım 6. Ayinda hamile kaldi senle aybi durumdaydi.

Ben pkolu oldugumu denememizin 8. Ayinda öğrendim. Cok gec oldu malesef
Hic gec degil bence sansliyiz bile sakin oyle dusunme allaha sukurki tedavisi ve umudu olan bir rahatsizlik bigun bizde bebeklerimizi kucagimiza alicaz inşallah🙏🙏

Allah razı olsun canım inşallah senin de başın sağ olsun. Evet bana da rahim ağzı yetmezliği dendi. Dikiş atmadım. Göründüğüm bir doktor gerek yok dedi bana baya güven verdi sonuç erken doğum yaptım. O yüzden pişman oldum.
Bende 8 yıldır bekliyordum tüp bebek aşılama klomen ne varsa yaptım. Olmadı. Zayıfladım kendiliğinden oldu kısmet işte
Sağol inşaallah bende zayıflarsam olur. Dikiş attırmayı düşünüyorum tabi nasip olurda o günleri görürsem. 🤲

Devamı

On Üçüncü Bölüm
3. Ay, 10. Hafta

Bu hafta diyetinizden çıkarmanız gereken bazı şeyler olacak ama bundan sonra terk etmeniz gereken başka bir yiyecekle karşılaşmayacaksınız.

Bir yiyeceği terk etmek ilk başlarda zordur ama buna zamanla alışırsınız. Diyetinizi değiştirdiğiniz zaman bağırsak mikrobiyomunuzun beslendiği kaynakları da değiştirmiş olursunuz. Şu anda yapmaya çalıştığımız doğurganlığı arttırma programında ise şekerli, yağlı ve bu hafta göreceğimiz glutenli yiyeceklere bağlı olan bakteriler ölmeye başlayacaktır. Bu bakteriler açlıktan ölmemek için beyninize sinyaller gönderir ve yaşayabilmek için ihtiyaç duydukları o yiyeceğe karşı iştahınızı açarlar.

Eğer şekerli, yağlı, hamurlu gıdaları bıraktığınız için bu yiyeceklere karşı iştahınızın daha da açıldığını hissediyorsanız bu aslında kötü bakterilerin ölmeden önceki yardım çığlıklarıdır. Görmezden gelin. Kötü bakteriler yok olduğunda o yiyeceklere olan iştahınız da kaybolacaktır.

Yememeniz gereken bir yiyeceğe karşı iştahınız açıldığında bunu bir şekilde geçiştirmeye çalışın. Örneğin susamak bile bazen iştahı açar. Bu nedenle ilk olarak su için ve 10 dakika bekleyin. İştah açılmasının nedeninin gerçekten açlık mı yoksa susamak mı olduğunu böylece belirleyebilirsiniz.

Çay veya kahve içerek iştahınızı bastırmaya çalışın. Doğal sakızlar çiğneyin. Yürüyüşe çıkın.

İdeal olan öğün aralarında hiçbir şey atıştırmamaktır. Ancak bazı günler iştahınız bir şeye karşı çok açılır ve onunla mücadele edecek gücü kendinizde bulamazsınız. Sonunda atıştırırsınız. İşte böyle durumlarda doğru bir şekilde nasıl atıştırabilirsiniz ona bakalım:

• Yağ oranı yüksek ve biraz protein içeren bir yiyecek atıştırın. Yağ ve protein açlık hissini azaltır ve tokluk sağlar. Bir avuç kuruyemiş veya zeytin yiyebilirsiniz. Eğer gerçekten tatlı bir şeyler yemek istiyorsanız bademle kaplanmış bir avuç bitter çikolata yiyebilirsiniz.​
  • Baharatlı bir şeyler yiyin. Baharatta kapsaisin adı verilen bir madde vardır. Bu madde acı biberin aktif bileşenidir ve iştahı bastırır.​
  • Karbonhidratlara karşı iştahınız açıldıysa patlamış mısır yiyin. İşte odaklanmak için bir şeyler atıştırmaya alışanlar için de iyi bir tercih. Tereyağsız, şekersiz, glutensiz ve lif oranı yüksek bir atıştırmalıktır. Patates cipsi gibi diğer sağlıksız atıştırmalıklara kıyasla patlamış mısır daha tatmin edicidir, açlığı bastırır ve patlamış mısır yiyenler normal öğünlerinde daha az yemek yerler.​
  • Bir yiyeceğe karşı aşırı iştah açılması yaşıyorsanız ve buna hiçbir şekilde engel olamazsanız gidin ve o yiyeceğin tadını çıkararak yavaş yavaş yiyin. Çoğu zaman yememeniz gereken bir yiyecekten az yiyerek iştahınızı bastırmanız, başka bir yiyeceği tıkınırcasına yemekten daha iyidir.​

Bu haftanın hedefleri:

1. Gluteni bırakın.​
  2. Kafeini azaltın.​
  3. Kullandığınız her türlü haplarla alakalı plan yapın. (Normal ilaçlar ve illegal haplar vs.)​

Gluteni Bırakın

Gluten, buğdayda bulunan bir proteindir. Buğdaydan elde edilen unun kullanıldığı makarna, kahvaltı gevrekleri, ekmek ve diğer hamur işlerinde bulunur. Gluten ek bir içerik olarak soya sosunda, salata soslarında, çorbalarda, gofretlerde, birada ve tabi ki neredeyse bütün işlenmiş gıdalarda bulunmaktadır. Glutendeki problem pek çok insanın bunu tolere edememesidir. İnfertilite yaşıyorsanız çölyak hastası veya çölyak olmadığı halde gluten hassasiyeti olan kişilerden olabilirsiniz. Genel nüfusun %1'i çölyak hastasıdır ve yaklaşık %6'sında ise glutene karşı hassasiyet vardır. Üstelik bu oran %6'dan çok daha fazla da olabilir. Glutene hassasiyeti olan pek çok kişi test edilmemektedir çünkü klasik mide bağırsak hastalıkları yoktur. Bu kişilerin sadece dörtte birinde ishal görülür ancak kalanlarında ise baş ağrısı, eklem ağrısı, deride kızarıklık, kemik erimesi ve adet düzensizlikleri görülür. Bazılarında ise görünürde bir semptoma rastlanmamaktadır.

Çölyak hastalığı ve gluten hassasiyeti sistemik enflamasyona neden olur. Bu da infertiliteye götürür. İnfertilite problemi yaşayan kadınlar test edildiğinde tahmin edilenden çok daha fazlasının çölyak hastası olduğu görülür. İnfertilite problemi yaşayan kadınlarda çölyak hastalığının görülme oranı, genel nüfusta görülme oranından 6 kat daha fazladır. Daha önce çölyak testi yaptırmadıysanız test yaptırmayı düşünebilirsiniz ancak sonuç negatif gelse dahi gluteni her halükarda kesmeniz gerekecektir.

Bazı kişiler gluteni diğerlerine göre çok daha iyi tolere ederler ancak gluten her zaman enflamasyona neden olur. Gluten yediğiniz zaman vücudunuz zonulin adı verilen bir protein salgılar. Normal bir sindirim sisteminde zonulin, gıda zehirlenmesine karşı bağırsakların verdiği bir tepkidir. Zonulin, bağırsak duvarlarındaki boşlukları açar ve bağırsaklara daha fazla suyun girmesini sağlar. Böylece bağırsaklardaki zehirli gıda püskürtülerek ishal şeklinde vücuttan atılmış olur. Gluten ise aynı şekilde bu süreci tetikler. Bazı kişilerde bu durum çok hafif seyrettiği için dikkat çekmezken bazılarında ise bariz bir şekilde ishal görülür. Ancak herkeste bu durum bağırsakların geçirgen hale gelmesine neden olur ki bu da sistemik (bütün vücudu etkileyen) enflamasyona (iltihaba) sebebiyet verir.

PCOS'unuzu iyileştirebilmek için enflamasyonunuzu iyileştirebilmemiz lazım. Gluten ise tam tersi enflamasyonu arttırmaktadır. Bu zamana kadar iyileşmek için yaptığınız her şeyi destekleyebilmek için gluteni bırakmanız gerekiyor. Gluteni bırakmak zordur. Gluten sadece buğdayda bulunmaz. Bırakmanız gereken diğer tahıllar ise şunlardır:

• Arpa​
  • Bulgur​
  • Durum (makarnalık buğday)​
  • Kamut​
  • Yulaf (glutensiz olduğu paketinde bildirilmiyorsa)​
  • Çavdar​
  • İrmik​
  • Spelt (kaplıca buğday)​
  • Tritikale​
  • Buğday​
  • Ruşeym (buğday tohumu)​

Tüm bu listeyi bir de gluten içerme ihtimali olan diğer ürünlerle birleştirdiğinizde insanı çileden çıkarmaması mümkün değil. Bu nedenle glutensiz beslenmenizi sağlayabilmek için bazı stratejiler geliştirdim:

1. Çoğunlukla işlenmemiş gıdalar yiyin. Markete girdiğinizde üzerinde kafa yormanız gereken şeyler sadece paketli gıdalardır. Kendisi özellikle glutenli bir tahıl olmadıkça taze ürünlerin hepsi glutensizdir.​
  2. Paketli bir gıda alıyorsanız ''glutensizdir'' mührünü arayın. Gluten içeren maddelerin listesini ezberlemek zordur bu nedenle denemeyin bile.​
  3. Restoranlarda garsonlardan yardım alın. Gluten çoğunlukla soslarda bulunmaktadır ve dikkatimizi çekmez. Kızartılmış ve ufalanmış minik ekmek parçacıklarına dikkat edin. Garsona ekmek istemediğinizi ve glutensiz alternatifleri alabileceğinizi hatırlatın.​
  4. Gluten Free Scanner gibi bir uygulama indirebilirsiniz. Bu tür uygulamaları açıp markette iken ürünün barkodunu tarattığınızda size gluten içerip içermediğini söyleyecektir. Siz de alışverişinizi buna göre yapabilirsiniz.​

İlk başta glutensiz beslenmek çok karmaşık gelebilir ancak bugün glutensiz diyetler çok yaygındır ve bu nedenle glutensiz ürünlerin sayısı çok fazladır.

Taktikler

• İçerisinde suni maddeler ve şeker olmadıkça glutensiz ekmekleri veya diğer hamur işlerini yiyebilirsiniz. Bu ürünler genelde çok pahalıdır ve hem tadı hem de dokusu nedeniyle hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ben hiç tüketmemeyi tercih ediyorum ancak siz seviyorsanız tüketin.​
  • Piyasada glutensiz pek çok sağlıklı tahıl bulunmaktadır. Kinoa, mısır, pirinç bunlardan bazıları. Yulafın kendisi glutensizdir ancak fabrikalarda içerisine gluten karışmaktadır. Bu nedenle yulaf alırken ''glutensiz'' mührü olanları tercih edin. Amarant, sorgum, karabuğday ve sorgum da yine iyi bir alternatif olabilir.​
  • İnternetten glutensiz tariflere bakabilirsiniz. Glutensiz alışveriş taktikleri öğrenip onları uygulayabilir, sadece bu amaçla açılmış web sitelerini takip edebilirsiniz.​

Kafeini Azaltın

Eğer sabahları bir bardak çay veya kahve içerek güne başlıyorsanız bunu yapmaya devam edebilirsiniz, bir sorun yok. Ancak bu içecekleri gün boyu içiyorsanız bazı sınırlandırmalara gitmeniz gerekebilir. Araştırmacılar kafein alımı ile hamile kalma süresi arasında bir bağlantı bulamamışlardır ama kafein ile düşük yapma arasında bir bağlantı bulunmaktadır:

Günlük 100 mg kafein yani ortalama bir su bardağı (ortalama 230 ml) kadar kahve içmek düşük oranını %8 arttırır.
Günlük 300 mg kafein yani ortalama 3 bardak kahve içmek düşük oranını %37 arttırır.
Günlük 600 mg kafein yani ortalama 6 bardak kahve içmek düşük oranını %232 arttırır.

Bundan sonra günlük ne kadar kafein almak istediğiniz artık sizin tercihinize kalmış. Ancak kafeinli içecekleri nadiren içiyorsanız bundan tamamen vazgeçmek de kötü bir fikir değildir.

Her sabah bir bardak (yaklaşık 230 ml) kafeinli içecek tüketiyorsanız buna devam edip etmemek size kalmış. Şimdilik buna devam edebilirsiniz. Hamile kaldığınızda ise durumu tekrar değerlendirmenizi tavsiye ederim. Düşük riski çok çok az olmakla beraber sıfır da değil, unutmayın.

Ancak eğer gün içinde birkaç bardak içiyorsanız veya çok büyük boy bardakla yine bir bardak içiyorsanız bunu azaltmalısınız. Ancak bunu yavaş yavaş ve belli bir zaman içinde yaparsanız kafeini azaltmaya bağlı baş ağrısı, anksiyete gibi semptomları yaşamamış olursunuz. Hedefiniz birkaç hafta içinde yavaş yavaş azaltarak günlük ortalama bir su bardağı (ortalama 230 ml) kadar kafeinli içecek içmek olsun.

Taktikler

• Bir bardak kahve hazırlayın ve bu kahveyi paslanmaz çelik termos bardağa koyun. Böylece sabah kahvenizi birkaç saat boyunca yudumlayarak içebilirsiniz.​
  • Kahvenizi demlerken yarısını kafeinli yarısını kafeinsiz kahveden koyarak demleyebilirsiniz.​
  • Kahve içmek için bir yere gittiğinizde içeriğindeki kafein miktarını sorun. Bazı büyük boy bardaklar 300 mg'dan fazla kafein içerebiliyorlar.​
  • Kafeinli çayların içeriğindeki kafein oranı çok farklılık göstermektedir. Hatta aynı türdeki çaylar bile kendi içinde epey farklılık gösterebilir. Pek çok çay, kahveden daha az kafein içerir. Ortalama olarak bir bardak yeşil çay, bir bardak kahvenin içerdiği kafeinin yarısından daha azını içerir.​
  • Öğleden sonraları bitki çaylarına geçiş yapın.​
  • Diğer kafein içerikli yiyecek ve içecekleri diyetinizden çıkarın. Sodalar, enerji içecekleri, enerji barları neredeyse tamamen şeker ve sentetik kimyasal doludur. Bir porsiyonlarında 200 mg'dan fazla kafein içerebilirler.​

Kullandığınız İlaçları ve Diğer Maddeleri Tekrar Gözden Geçirin

12 haftalık programın sonuna yaklaştınız. Bu süre sonunda her şey yolundaysa artık hamile kalmayı deneyebilirsiniz. Eğer programa başlamadan önce belli tahlilleri yaptırdıysanız ve bazı sonuçlar anormal çıktıysa bu sürede testlerinizi tekrar yaptırıp sonuçları değerlendirebilirsiniz. Reçeteli veya reçetesiz kullandığınız ilaçlar, tütün, mariuhana veya illegal hap/madde kullanımını ya doktorunuzla ya da kendiniz değerlendirin ve bunları bırakmaya hazır olup olmadığınızı tespit edin.

Reçeteye tabi ilaçlar: Şeker hastasıysanız insülin ilacını ömür boyu kullanmak zorunda olabilirsiniz. Tiroit beziniz tahrip olduysa ömür boyu tiroit ilaçları almak zorunda kalabilirsiniz. Eğer bir hastalığınız varsa ve ömür boyu ilaç almak zordundaysanız bu ilaçları bırakmak gibi bir durumdan bahsetmiyorum elbette. Ancak 12 haftalık bu programı uyguladığınızda ve hayatınıza bu şekilde devam ettiğinizde, ilaç almak zorunda kaldığınız kronik hastalıklarınızda da bir iyileşme gözlenebilir. Bu nedenle bu hastalıklarınıza ait testlerinizi tekrar yaptırın ve ilaç dozunuzun azaltılıp azaltılamayacağını doktorunuzdan öğrenin. Benim hastalarımdan pek çoğu hayat tarzlarını değiştirdiklerinde tahlil sonuçları eskiye göre daha iyi çıktığı için daha az ilaç alarak hayatlarına devam ediyorlar. İhtiyaç duyduğunuz doz ne kadar azsa o kadar iyidir. Kalp hastalıkları, GERD, depresyon, diyabet hatta bazı bağışıklık sistemi ile alakalı hastalıklarda eskisine göre daha iyi bir durumda olmanız muhtemel. Bu da daha az ilaca ihtiyaç duyacağınız anlamına gelebilir.

Reçetesiz İlaçlar: Uyku ilaçları, ağrı kesiciler gibi reçetesiz satılan ilaçlar hayatımızın bir parçası ise bu ilaçları mümkün olduğu kadar az almak, hatta mümkünse tamamen bırakmak için uğraşmalıyız.

Devamı

Tütün: Eğer sigara içen milyonlarca kadından biriyseniz lütfen bırakın. Sigaranın korkunç zararları vardır. 40 yaşından önce sigarayı bırakan kadınlar, sigara içmeye bağlı hastalıklardan ölme risklerini %90'a varana kadar azaltmış olurlar. Üstelik siz şimdi hamile kalmak istiyorsunuz. Gelecekteki bebeklerinizin sağlığı ve kendi sağlığınız için sigarayı bırakmalısınız. Gebelik boyunca sigara içen kadınlarda düşük ve ölü doğum riski daha fazladır. Sigara içen annelerin dünyaya getirdiği bebekler ise sıklıkla erken doğar ve düşük doğum kilosuna sahiplerdir. Doğumsal kusurlara veya astıma daha sık rastlanır. Ani bebek ölümlerine ise 3 kat daha fazla rastlanmaktadır.

Pek çok kadın hamile kalınca elektronik sigara içmeye geçiş yapıyorlar çünkü bu tür sigaranın normal geleneksel sigaradan daha az zararlı olduğuna inanıyorlar. Bu düşünce bilimsel bir araştırmadan değil elektronik sigara satıcılarının söylemlerinden kaynaklanmaktadır.

Araştırmalar elektronik sigaranın güvenli olduğuna dair hiçbir şey söylememektedir. E-sigaranın içinde bulunan nikotin ile normal sigarada bulunan birbirine benzemektedir. Nereden gelirse gelsin nikotin bebeğin akciğer, beyin ve diğer organlarının gelişimine zarar verir. Üstelik e-sigaradaki sıvı ise ekstra kimyasal içerir. Bu kimyasallar tat vermek için olup güvenilirliği konusunda yeterli araştırmalar yapılmamıştır. Son yapılan araştırmalardan birine göre ise gebelikte elektronik sigara kullanımı bebeklerde yarık damak, küçük surat gibi yüz kusurları meydana getirmektedir.

Pek çok kadın için tütünü bırakmak yeterli değildir. Ailenizde birisi sigara içiyorsa bundan meydana gelen etkileri minimuma indirmeniz gerekir. Bu şekilde sigara dumanına maruz kalan pasif içici kadınlarda (ikinci el içiciler) gebelik kaybı ve erken doğum oranları daha yüksektir. Bebeklerinde ise solunum problemleri, öğrenme bozuklukları, kronik enfeksiyon ve ani bebek ölümü görülme oranı çok yüksektir.

Sigaranın tortuları cilde, kıyafetlere, ev eşyalarına, perdeye ve araba döşemelerine tutunur. Bu tütün tabakası onlarca toksik kimyasal barındırmaktadır ki buna maruz kalan kişi üçüncü elden pasif içici gibidir. Bu tabakada bulunan kimyasallaradan bazıları nikotin, kurşun, arsenik ve siyanürdür. Bu tabakanın üzerinde olduğu bir eşyaya dokunduğunuz zaman vücudunuz cilt yoluyla kimyasalları emer. Hamile bir kadın üçüncü elden buna maruz kaldığında bebeğin akciğerlerinin zarar görme riski artmaktadır. Bebek annesinin rahminde gelişirken bu kimyasallar bebeğin akciğer gelişim şeklini değiştirmektedir.

Evinizde sigara içilmemesi kuralını katı bir şekilde uygulamalısınız. Evinizde birisi sigara içmek istediğinde balkonda içmesini rica edin ve sigara içerken üzerine bir kıyafet geçirmesini, eve tekrar girerken de bu kıyafeti çıkarmasını isteyin. Sigara içen kişi eve geldiğinde ellerini yıkamalıdır. Bu yöntemler hem normal hem de elektronik sigara için geçerlidir. Elektronik sigara da aynı normal sigara gibi eşyalar üzerinde toksik bir tabaka oluşturmaktadır.

Bu önlemler yüzde yüz bir koruma sağlamasa da sizin ve ev halkınızın ikinci ve üçüncü dereceden maruz kaldığı kimyasalların oranını epeyce düşürecektir.

Marihuana: Yaşadığınız yere göre marihuana legal veya illegal olabilir. Bu ürünün hammaddesi olan kenevir, vücudun endokanabinoid sistemini (ECS) kullanarak sinyal sistemi ve bunun reseptörleri ile etkileşime geçer.

ECS, kadın üreme sisteminde aktif rol oynamaktadır. Yumurtalıklarda, vajina ve rahimde endokanabinoid reseptörleri bulunmaktadır. Bu reseptörler 2 ana endokanabinoid sinyal dağıtıcı ile etkileşime geçmektedir: 2-AG ve AEA. Bir kadının adet döngüsünde bebeğin yerleşmesinin en muhtemel olduğu zaman diliminde AEA ciddi bir şekilde düşer. Doğuma kadar da bu seviye düşük kalır. Doğum sancılarıyla birlikte AEA yükselir. Bu üreme döngüsünde eğer AEA seviyeleri normalden farklı ise düşüklere, bebeğin rahim dışına tutunmasına veya erken doğuma neden olabilir.

Kenevirden elde edilen bütün ürünler ECS ile etkileşime geçer ve bilim insanlarının henüz tespit edemediği bir yolla ECS'nin çalışma şeklini değiştirir.

Pek çok kadın güçlü bir psikiyatrik ilaç veya ağrı kesici yerine marihuana kullanabilmektedir. Bunun dışında farklı nedenlerle kullananlar da olabilir. Kenevir ürünlerini tamamen bırakabiliyorsanız bu yolu tercih etmenizi öneririm çünkü bu maddeler adet döngünüzü, gebe kalmanızı ve gebeliği devam ettirmenizi etkiliyor olabilir. Herhangi bir nedenle bırakamıyorsanız onun yerine kenevirin başka bir ürünü olan ''hemp''ten elde edilen CBD yağını kullanabilirsiniz. Normalde bu ürünü gebelere veya gebe kalmak isteyenlere önermiyorum ancak marihuanayı bırakamayan kişiler için en azında onun zararlarını hafifletmek için tavsiye edebilirim. Çünkü marihuanayı yüksek dozda kullanıp onun uyuşturucu etkisine giren kadınların bebekleri de aynı şeyi hissetmektedir. CBD yağı ise en azından uyuşturucu etkisi yapmaz. Bu konuda lütfen doktorunuzdan yardım isteyin ve alternatiflerinizin olduğunu bilin.

Yapılacaklar Listesi

• Gluten içeren bütün yiyecekleri mutfağınızdan temizleyin.​

Yemek Planlayıcısı

Eklenmiş şekerlerden ve glutenden uzak durun. Et tüketimini günlük bir küçük servisle ve kafein içeren içecekleri günlük bir bardakla sınırlandırın.

Kahvaltı​

Öğlen Yemeği​

Akşam Yemeği​

Diğer​

Pazartesi​

Salı​

Çarşamba​

Perşembe​

Cuma​

Cumartesi​

Pazar​

Alışveriş Listesi

Paketli gıda alıyorsanız içinde eklenmiş şeker ve gluten olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
  • Yeşillikler (yarım kilo)​
  • Salata malzemeleri (sebze, meyve, kuru yemiş, soslar...)​
  • 1 kiloya yakın (yaklaşık 900 gram) herhangi bir çeşit bakliyat​
  • Yemeklerle beraber yemek için meyve​
  • Yemeklerle beraber çiğ tüketilebilecek sebzeler​
  • Yemeklerle beraber pişirilerek tüketilebilecek sebzeler​
  • Bitter çikolata (en az %90 kakao içerikli)​

Günlük Liste

P.T​

S​

Ç​

P​

C​

C.T​

P​

Günlük 1 kase bakliyat​

Günün herhangi bir vakti 15-30 dakika güdümlü görüntüleme​

Uyanma saati:..............​

Kahvaltıdan önce berberin​

Kahvaltı başlangıç saati:....... (günün en fazla kalorili öğünü, iki bardak bitkisel gıda ile )​

Kahvaltı sonrası 10 dk yürüyüş​

Sabah 20-30 dakika gün ışığı​

Öğlen yemeği öncesi berberin​

Orta halli bir öğle yemeği (iki bardak bitkisel gıda ile)​

Öğle yemeği sonrası 10 dk yürüyüş​

Akşam yemeği öncesi berberin​

Akşam yemeği saati:....... (günün en hafif yemeği, iki bardak bitkisel gıda ile)​

Akşam yemeğinde salata​

Akşam yemeği bitiş saati:.......​

Akşam yemeği sonrası 10 dk yürüyüş​

Akşam saat …........'da ışıklar kısılacak​

Yatmadan 2 saat önce 1 mg melatonin​

Takviyeler​

Yatma saati 2 mg melatonin​

Yatma saati:.....................​

Yumurtlama takibi​

Pazar günü hazırlığı​

X​

X​

X​

X​

X​

X​

11. Hafta İçin Pazar Günü Planlayıcısı
  • Haftalık ölçülerinizi alıp not edin.​
  • 11. haftayı okuyun ve hazırlıklarınızı yapın.​

gercekten buyutulecek bir sey degil.. kilo verseniz duzenli regl, gebe kalabilmek gibi cok faydalarini goreceksiniz eminim. ben de evdeyim calisamiyorum. gluteni kestim ve sekeri kestim. meyve, kuru meyve, hurma, bal, pekmez yiyorum sadece.. ev isi bile cok yaptigim soylenemez orucken.. kilo vermeye basladim.. bir de leslie var bilirsiniz evde hareketler yaptiriyor. yuruyor gibi yapiyorsunuz ama oldugunuz yerde.. ona bakin muhakkak.. gunde bes dk on dk yla baslayin. sonra arttirirsiniz. masallah ama gecen sene cok iyi vermissiniz kilo.
Bütün bu önerileri deneyeceğim inşallah Allah herkese nasip etsin

Burada anlatılandan yapmadigim birkaç sey var.( Yani cogu şeyi 3 senedir yapıyorum). Neleri daha iyi yapmam lazim;

- bir litre su iciyorum günde 1.5 litre icmeliyim
-sporu biraktim, tekrar baslamaliyim, cok hareketsiz kaldim. (1.5 senedir.)
-sağlıklı besleniyorum zaten diye bazen cikolata,cips gibi yiyecekleri aşırıya kacirdigim oldu.
-bebeğim olmuyor diye üzülüp kahrolup strese girmemeliyim
Bunlar dışında zaten herseyi yapıyorum. Belki de agir pko olmamanın nedeni nispeten sağlıklı yasamamdir. Bir yandan da tam iyileşmememin sebebi hareketsizligim, cikolata cips yeme, oturduğum yerden kalkmama, bol su icmeme olabilir.

Ben 2 yillik evliyim dogum kkntrol hapi kullandim 1 yil birakinca adetlerim şasti 3 syda birden 9 kilo aldim tuylenme oldu doktora gittim pko tedavisiz gebe kalamicaksin dedi dunyam basima yikildi her ne kadar tedaviye ihtiyac duysakta bunun yuzumuze karsi boyle soylenmesi hic hoş degil😔 simdi 8 aydir ugrasiyoruz en son tedaviyi biraktim kilo verp devam edicem dedim 6 kilo verdim yarindan itibaren yine basliyoruz insallah hayirli zamanda hayirli bir evlat gelir
Canım pco olup iyi bir doktora denk gelmek çok önemli gerçekten. Oysa pco olduğunun farkında olmayan çoluk çocuğu olan bir sürü insan var. Biz de uygun tedavilerle hamile kalabiliriz.
İnşallah Rabbim nasip eder hepimize aklen bedenen ruhen sağlıklı evlatlar.

Ben pkolu oldugumu denememizin 8. Ayinda öğrendim. Cok gec oldu malesef
Niçin geç kuzum. Hiç bir şey için geç değil. Olumsuz şeyleri aklımızdan çıkarmak lazım ilk önce. Moral motivasyon çok önemli.

Burada anlatılandan yapmadigim birkaç sey var.( Yani cogu şeyi 3 senedir yapıyorum). Neleri daha iyi yapmam lazim;

-sağlıklı besleniyorum zaten diye bazen cikolata,cips gibi yiyecekleri aşırıya kacirdigim oldu.
Bunlar dışında zaten herseyi yapıyorum. Belki de agir pko olmamanın nedeni nispeten sağlıklı yasamamdir. Bir yandan da tam iyileşmememin sebebi hareketsizligim, cikolata cips yeme, oturduğum yerden kalkmama, bol su icmeme olabilir.
1,5 litre bile az en az 2 litre su icmeliyiz. ama 1 litre gercekten cok az bobreklerinize yazik.

Canım A Aynenn paylaşım yapıyor 12 haftalık beslenme alışkanlıkları düzenliyorsun uygularsan etkisini görürsün bence.
Ramazan dolayısıyla ben yarıda bıraktım ama bir kaç haftada bile moralim en azından düzeldi. Yediklerimiz psikolojiyi de etkiliyor diye düşünüyorum.
Bide su çok az kuzum. Hareketsizlik içinde sana dans önerebilirim sanırım. Ben baya baya oryantal yapıyorum artık hem streste atıyorum 🙈🙈🙈🤗🤗🤗

Canım A Aynenn paylaşım yapıyor 12 haftalık beslenme alışkanlıkları düzenliyorsun uygularsan etkisini görürsün bence.
Ramazan dolayısıyla ben yarıda bıraktım ama bir kaç haftada bile moralim en azından düzeldi. Yediklerimiz psikolojiyi de etkiliyor diye düşünüyorum.
Bide su çok az kuzum. Hareketsizlik içinde sana dans önerebilirim sanırım. Ben baya baya oryantal yapıyorum artık hem streste atıyorum 🙈🙈🙈🤗🤗🤗
Bugun dedimki ev islerine usenmeyecegim. Sürekli bir is çıkaracağım kendime. Cok yorulmuşum demekki işe yaradı bütün gun hareket ettim :)

X