Plasenta Yetmezliği Sonucu Amniyotik Sıvının Bitmesi Nedeniyle Bebeğini Kaybedenler

Uzun zamandir girmemistm foruma smdi gordm.. uyku tutmayinca bi gireym siteye dedim bu ara uyku iyice tutmaz oldu bu donemlerde bebek sesinden uykusuz kalacagima boyle bos evde ayaktayim.. hem bebegimizin yattigi yerler hem de kaybedis surelerimiz ayni cnm benm de tam 3 ay oldu bgn kaybedeli.. bence korkma yeni bir hamilelikten. Baska doktorlara da gt onlar da sans tesaduf derlerse dene..
Öyle yapmaya çalışıyorum canım..Benm 4 ay olacak 5 aralıkta doktorum 3 ay önce bazı vitaminlere başlamadan hamile kalmamalısın dedi,onlara başlamaya cesaret ettirmeye çalışıyorum kendimi..Başka doktorlara gösteriyorum MR vs leri ,fikir amaçlı..Bakalım nasip Allah meleklerimizin acısını hafifletecek sağlıklı hayırlı evlatlar nasip etsin isteyen herkese içlerindede bize inşallah🙏🏻

Merhaba ben de plasenta yetersizliğinden kaybettim bebeğimi ama benimkinin suyu bitmedi, bekledik öyle olmasını ama olmadı. 21. haftada detaylı ultrasona gittğimde 2 hafta gerideydi, 23te tekrar gittiğimde kordondaki kan akışında ters akım olmaya başlamıştı. Birkaç haftaya hareketlerini hissetmezsin gel o zaman dediler ama benim bebeğim dayandı. 3 hafta sonra hala hareketi varsa gel demişti bir doktorum ben de tam o güne randevu almıştım yani 25 ağustos. 22 ağustosta da gebelik zehirlenmesi yaşadığım için hastanede yatmak zorunda kaldım. 3 gece tedavi oldum tansiyonum ve değerlerim düzeldi ama artık 28. haftada olduğum için doktorum bebeği kurtarmak için çabalamaya başladı. ciğer geliştirici iğne oldum magnezyumlar serumlar sürekli nst ile kalp atışı kontrolü dopplerde bebeğin kan akışına bakılıyordu. 30 haftayı görürsen daha fazla bekletmez alırım diyordu doktor ama tam 25 ağustos günü tam da randevuyu aldığım gün beyine giden kan akışında da ters akım görünce sezeryanla aldı bebeğimi. kilosu 5 hafta geri olarak doğdu 5 gün yaşadı ve kaybettik.. 31 ağustosta defnettik. Çok zor günler geçirdim ben de, sadece kaybettiğimde değil öncesinde de çok zordu. Her an hareketlerini hissettiğim bebeğimi kaybedeceğimi bilerek eşime karnımdaki hareketleri gösterememek.. Mezarlığa dedem ve babannemin yanına minicik bedenli bebeğimin defnedildiğini görmek.. Hiç iyi olamam sanıyordum ama biraz daha toplarladım kendimi. Malesef hayatta her şey herkesin başına gelebiliyor.
Sonrasında toparladım bebeğim oldu diyebilmek isterdim sana ama malesef daha 2 ay olduğu için hamile de değilim. Kan pıhtılaşması testlerini yaptırmama doktorum gerek duymadı her türlü kan sulandırıcı kullanacaksın zaten dedi ama ben başka doktora da gidip danışmak istiyorum. Bu neden oldu diye sorduğumda bütün doktorlar tamamen tesadüf şans fln dediler. Bundan sonra olma ihtimali tabiki de var ama olmama ihtimali de yüksekmiş. Sağlıklı bir bebek doğurmuş bir kadının ikinci bebeğinin mutlaka sağlıklı olacağını söyleyemediğimiz gibi, sağlıksız olanın da ikincisi mutlaka sağlıklı ya da sağlıksız olur diyemeyiz dediler. Benim gibi şeyler yaşayıp ikinci bebeğini sağlıkla doğurabilen okudum buradan çok. Allaha dua ediyorum şimdilik bolca.. Başın sağ olsun senin de en kısa zamanda Rabbim kucağımızı sağlıklı bebeklerle doldursun inşallah
Benim de kan pıhtılaşmasından dolayı 35. Haftada bebeğimi kaybettim daha yeni tekrar bebek sahibi oldunuz mu acaba 😔

Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 2 hafta önce 24. haftamda plasenta yetmezliği kaynaklı bebeğimin suyu bitti ve onu kaybettim... Çok zor süreçlerden geçiyorum. Bebekten ve plasentadan örnekler alınarak genetik araştırılmaya gönderildi. Ben kendim de trombofili paneli (kan pıhtılaşması) çalışılması için kan verdim. Henüz sonuçlarım çıkmadı.

12. haftada bebeğin ikili testinde ve 20. haftada detaylı ultrasonunda (Ankara'da Ali İpek'e gitmiştim) hiçbir sıkıntı çıkmadı, her şey çok güzel gidiyordu. 23. haftada en son kontrole gittiğimde bebeğin AC (karın çevresi ölçüsü) 2 hafta geriye düşmüştü. Detaylı ultrasona tekrar gittim ve rahime giden damarlarda direnç oluştuğu; bebeğin beslenemediği ve hayatta kalabilmek için tüm kanı beynine gönderdiğini, bu sebeple de karın çevresinin haftasına göre geri kaldığını öğrendik. Çok fazla üzüldük ve bundan sonra her şey çok hızlı gelişti. Beslenememesi kaynaklı 3 gün içerisinde suyu bitti ve kalbi durdu. Sonrasında normal doğum yoluyla aldılar bebişimi.

Bu son 2 hafta o kadar zor geçti ki, Allah herkesin herkesin evladını bağışlasın, isteyenlerin kucaklarını bebişlerle doldursun. Benim ilk hamileliğimdi. İlk keseyi görmek için gittiğimde gittiğim doktor rahmin kalp şeklinde olabilir ama sıkıntı olmaz demişti. Acaba bu sebeple mi oldu diyorum çünkü kalp şeklinde rahimlerde ortada bir perde oluyormuş ve o perdede kanlanma olmadığı için plasentanın yeterli kanlanamadığı durumlar olabiliyormuş... Fakat doğum sonrası 2 farklı ünlü kadın doğumcuya gittim, vajinal ultrasonla baktılar ve rahmin kalp şeklinde olmadığını, normal olduğunu söylediler. İlk adetimi gördükten sonra bu nedenle histereskopi yaptırıp konuyu netleştirmek içiyorum.

Aranızda bu sebeplerle bebeğini kaybeden var mı? Varsa bir sonraki hamilelikte ya da yeniden hamile kalmadan hangi protokolleri, tedavileri uyguladınız? Ne kadar süre sonra hamile kaldınız? Bir sonraki hamileliğinizde de bu şekilde plasental yetmezlik yaşadınız mı? Tecrübelerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim...

Sevgiler,
Merhaba benimde 23. Haftada suyu tamamen bitmişti bu nedenle sonlandırıldı fakat tam olarak şu nedenden dolayı denilemedi enfeksiyon vs. Olabilir denmişti. Zor bir surec malesef allah yardımcınız olsun

Merhaba benimde 23. Haftada suyu tamamen bitmişti bu nedenle sonlandırıldı fakat tam olarak şu nedenden dolayı denilemedi enfeksiyon vs. Olabilir denmişti. Zor bir surec malesef allah yardımcınız olsun
2 sene gecmis inşallah sağlıkla kucağınıza aldiginiz bebeğiniz olmuştur

Amin inşallah... Sizin de başınız sağolsun :KK43: Allah en kısa zamanda kucaklarımızı sağlıklı bebişlerle doldursun inşallah 🤲
Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun. 2 hafta önce benzer bir süreçle bende bebeğimi kaybettim. 20. haftada Ayrıntılı ultrasonda 10 gün gelişme geriliği saptanmıştı sonrasında kendi doktorum haricinde 2 perinatologa göründüm ve gelişme geriliğinin neyden kaynaklandığını saptamamız için amniyosentezden toxoplasma, cmv pcr, kromozom( 13,18,21) bakılması gerekli dedi. Eğer bu sıkıntılar yoksa plasental yetmezlik olduğunu düşünüyoruz demişlerdi. Genetik uzmanı ile Nipt, enfeksiyonlar, Mikroarray bakıldı. 3-4 hafta sonra sonuçlar geldi herşeyin sağlıklı olduğu ifade edildi. Bebekte ve rahimde enfeksiyon ya da genetik bir sıkıntı yoktu. Plasental yetmezlik ise damarlarda direnç, amniyotik sıvının azalması, dopplerde sıkıntı gibi kendini göstermesi gerekliydi. Bu sıkıntılarda görünmüyordu. Doktorlar teoride anlamlı olmasada fayda sağlayabileceğini düşündükleri için Oksapar ve ecopirine başlamışlardı. Hareketlerini gelişim geriliği sebebiyle az hissediyordum. Bazen tedirgin olup Nste bile girmiştik. Doktorlar ve çevremiz sürekli hareketlerini hissedemeyiz zaten endişelenme diyerek beni sözde rahatlatmıştı. Hedefimiz 2 hafta gelişim geriliğini fark açılmadan koruyarak tamamlayıp 30-32de doğuma girmekti. 26+2 de rutin kontrolümüzde bebeğimizin kalbinin durduğunu öğrendik. (5 gün önce perinatolog genetik sonuçları değerlendirip diğer riskleri ortadan kaldırıp plasental yetmezliğe odaklanmıştı; amniyotik sıvı azlığı, dopplerde bozukluk vs olmadığını 10 gün aralıklarla kontrole gelmem gerektiğini hareketlerine çok odaklanmam gerektiğini bebeğin çok hareketli olduğunu söylemişti) 5 gün sonra kendi doktoruma da amniyosentez sonuçlarını iletip mutlu bir şekilde ultrasona girmiştik. Bebeğimizin kalbinin durduğunu 1-2 gün geçmiş olabileceğini söyledi. (Malesef hareketlerini çok az hissetmemin normal olduğunun söylenmesi, süreçte sıkıntı olmadığını düşündüğüm için odak olmamıştım ve oda hazırlıkları başlamıştı bebeğimi kaybetmişim fakat anlamamışım bile) Kan sulandırıcı kullanmam sebebiyle 2 gün bekledikten sonra(en zor zamanlardı) normal doğum ile bebeğimi kaybettim. 3 haftadır kanamam var. Doktor 3-4 ay sonra tekrar deneyebileceğimi söyledi. Tekrar aynı süreçleri yaşamaktan çok korkuyorum. İlk reglim sonrası pıhtılaşma testi yapılacakmış. Genetikten olumsuz sonuçlar gelmediği için tekrar bakılmıyor. Benimle benzer süreçleri yaşayıp hamile kalan ve sağlıklı bir bebek kucağına alan var mı acaba? Önümdeki bu zor ve endişeli yolda neler yapmalıyım??

Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun. 2 hafta önce benzer bir süreçle bende bebeğimi kaybettim. 20. haftada Ayrıntılı ultrasonda 10 gün gelişme geriliği saptanmıştı sonrasında kendi doktorum haricinde 2 perinatologa göründüm ve gelişme geriliğinin neyden kaynaklandığını saptamamız için amniyosentezden toxoplasma, cmv pcr, kromozom( 13,18,21) bakılması gerekli dedi. Eğer bu sıkıntılar yoksa plasental yetmezlik olduğunu düşünüyoruz demişlerdi. Genetik uzmanı ile Nipt, enfeksiyonlar, Mikroarray bakıldı. 3-4 hafta sonra sonuçlar geldi herşeyin sağlıklı olduğu ifade edildi. Bebekte ve rahimde enfeksiyon ya da genetik bir sıkıntı yoktu. Plasental yetmezlik ise damarlarda direnç, amniyotik sıvının azalması, dopplerde sıkıntı gibi kendini göstermesi gerekliydi. Bu sıkıntılarda görünmüyordu. Doktorlar teoride anlamlı olmasada fayda sağlayabileceğini düşündükleri için Oksapar ve ecopirine başlamışlardı. Hareketlerini gelişim geriliği sebebiyle az hissediyordum. Bazen tedirgin olup Nste bile girmiştik. Doktorlar ve çevremiz sürekli hareketlerini hissedemeyiz zaten endişelenme diyerek beni sözde rahatlatmıştı. Hedefimiz 2 hafta gelişim geriliğini fark açılmadan koruyarak tamamlayıp 30-32de doğuma girmekti. 26+2 de rutin kontrolümüzde bebeğimizin kalbinin durduğunu öğrendik. (5 gün önce perinatolog genetik sonuçları değerlendirip diğer riskleri ortadan kaldırıp plasental yetmezliğe odaklanmıştı; amniyotik sıvı azlığı, dopplerde bozukluk vs olmadığını 10 gün aralıklarla kontrole gelmem gerektiğini hareketlerine çok odaklanmam gerektiğini bebeğin çok hareketli olduğunu söylemişti) 5 gün sonra kendi doktoruma da amniyosentez sonuçlarını iletip mutlu bir şekilde ultrasona girmiştik. Bebeğimizin kalbinin durduğunu 1-2 gün geçmiş olabileceğini söyledi. (Malesef hareketlerini çok az hissetmemin normal olduğunun söylenmesi, süreçte sıkıntı olmadığını düşündüğüm için odak olmamıştım ve oda hazırlıkları başlamıştı bebeğimi kaybetmişim fakat anlamamışım bile) Kan sulandırıcı kullanmam sebebiyle 2 gün bekledikten sonra(en zor zamanlardı) normal doğum ile bebeğimi kaybettim. 3 haftadır kanamam var. Doktor 3-4 ay sonra tekrar deneyebileceğimi söyledi. Tekrar aynı süreçleri yaşamaktan çok korkuyorum. İlk reglim sonrası pıhtılaşma testi yapılacakmış. Genetikten olumsuz sonuçlar gelmediği için tekrar bakılmıyor. Benimle benzer süreçleri yaşayıp hamile kalan ve sağlıklı bir bebek kucağına alan var mı acaba? Önümdeki bu zor ve endişeli yolda neler yapmalıyım??
Sanki biraz ihmal edilmislik var gibi geldi.siz hareketelri az demenize ragmen birsey yok denilip gonderilmissiniz ve detayli incelenmemissiniz gibi gorunuor

Sanki biraz ihmal edilmislik var gibi geldi.siz hareketelri az demenize ragmen birsey yok denilip gonderilmissiniz ve detayli incelenmemissiniz gibi
Aslında süreç çok kontrollü gitti. Hergün hastanelerdeydik. Bir zaman kaybı ya da ihmal yoktu. Sadece birden fazla doktora gidince hepsinin beni endişelendirmemek için söyledikleri hareketlerini çok az hissetmemin gelişim geriliğinde normal olduğunu söylemesi beni biraz rahatlatmıştı. Çevrenin o haftalarda zaten çok küçük yeni yeni başlayacaksın diye öğütleri felan hepsi kafanda yer ediyor. Hareketlerini yine aynı azlıkta hissettiğimde o haftalarda Nste bile girmiştik halbuki bir sıkıntı yoktu. Yine öyledir diyip bazen kendimizi rahatlatıp günün hızına kendimizi bırakabiliyoruz. Ailemin memleketten gelmesi, oda hazırlıkları felan derken 1-2 gün sonra hiç beklemediğimiz bi sürecin içinde bulduk kendimizi. Tek düşündüğüm neden olduğu herşey yolunda ve kontrol altındayken…

Aslında süreç çok kontrollü gitti. Hergün hastanelerdeydik. Bir zaman kaybı ya da ihmal yoktu. Sadece birden fazla doktora gidince hepsinin beni endişelendirmemek için söyledikleri hareketlerini çok az hissetmemin gelişim geriliğinde normal olduğunu söylemesi beni biraz rahatlatmıştı. Çevrenin o haftalarda zaten çok küçük yeni yeni başlayacaksın diye öğütleri felan hepsi kafanda yer ediyor. Hareketlerini yine aynı azlıkta hissettiğimde o haftalarda Nste bile girmiştik halbuki bir sıkıntı yoktu. Yine öyledir diyip bazen kendimizi rahatlatıp günün hızına kendimizi bırakabiliyoruz. Ailemin memleketten gelmesi, oda hazırlıkları felan derken 1-2 gün sonra hiç beklemediğimiz bi sürecin içinde bulduk kendimizi. Tek düşündüğüm neden olduğu herşey yolunda ve kontrol altındayken…
Iste hep normaldir birsey olmaz demeleri bizi rahatlatior maalesed bu rehavete kapilmamak lazim bende bebeklerimi doktor denen bozuntunun rahat davranmasindan hersey normal.demesinden kaybettim bende ona guvendim.Rabbim dayanma gucu versin size ve bana

Iste hep normaldir birsey olmaz demeleri bizi rahatlatior maalesed bu rehavete kapilmamak lazim bende bebeklerimi doktor denen bozuntunun rahat davranmasindan hersey normal.demesinden kaybettim bende ona guvendim.Rabbim dayanma gucu versin size ve bana
Her yaşadığımız bir ders bende asla bir daha böyle bir rehavete kapılmayacağım… Rabbim dayanma gücü versin hepimize gerçekten… Allah sağlıkla bir bebek kucağınıza almayı nasip etsin inşallah

Her yaşadığımız bir ders bende asla bir daha böyle bir rehavete kapılmayacağım… Rabbim dayanma gücü versin hepimize gerçekten… Allah sağlıkla bir bebek kucağınıza almayı nasip etsin inşallah
Yenimi kaybettiniz bebeğinizi Allahim.çok zor yasam kaliteniz gidior resmen😔3 ay oldu hala yuregim yanior alev alev

Yenimi kaybettiniz bebeğinizi Allahim.çok zor yasam kaliteniz gidior resmen😔3 ay oldu hala yuregim yanior alev alev
21 kasımda kaybettim.. içimde hep bi ukte olarak kalıcak yarım kalmışlıkla hiçbi zaman tamamlanmayacak gibi… onun için hayal kurucam hep nasıl olurdu diye… Malesef çok acı…

X