Polis eşiyim, emekliliği ertelendi :(

Ece-

Keşke deme.
Kayıtlı Üye
6 Nisan 2020
175
93
Günaydın kızlar, eşimin emekli olmasına 2 sene kalmışken, birden alınan haberle üzüntü yaşıyoruz. 2 sene sonraki hayali kurarken eşimle, yeni bi düzenleme çıktı (yıllar önce kazanılmış haktı) sgk sı yok 99 dan önce :KK43: ve eşim 7 sene daha çalışacak. 9 senesi kaldı emeklliğe birden bire. :KK43:

SGK giriş tarihi ve prim gün sayısını bilmiyorum ama 99 öncesi girişi olmayanların emeklilik yaşları bayağı yüksek oluyor ama bu sonradan gelen bir kanun değil ki. Sanırım siz baştan yanlış hesaplamışsınız. SGK'dan döküm alıp bir sigorta uzmanına hesaplattırın tekrar.

Ayrıca üzülmeyin şer görülende hayır, hayır görülende şer olabilir.

SGK giriş tarihi ve prim gün sayısını bilmiyorum ama 99 öncesi girişi olmayanların emeklilik yaşları bayağı yüksek oluyor ama bu sonradan gelen bir kanun değil ki. Sanırım siz baştan yanlış hesaplamışsınız. SGK'dan döküm alıp bir sigorta uzmanına hesaplattırın tekrar.

Ayrıca üzülmeyin şer görülende hayır, hayır görülende şer olabilir.
Teşekkürler yıllar önce de benzeri konu vardı evet, bu farklı, askerlik hizmeti sayılmayacak, ödemesi, bu konu tamamen yeni çıktı, eşim çok iyi biliyor hesaplamayı. Kanunen polislerde yıpranma payı oluyordu, bunu bilerek giriş yapıyordu polisler. Üzülmemek elde depil, çünkü emekli olunca çalışmayacaktık para için. Sadece emeğimizin karşılığını alacaktık ki olmadı maalesef. Teşekkür ederim ilginize .

2000 yılında mi polis olarak çalışmaya başladı eşiniz? Askerlik hizmetinin sayılmaması 7 sene geriye itmez yalnız. Belki de eşiniz iyi hesaplamayi bilmiyordur.
Teşekkürler yıllar önce de benzeri konu vardı evet, bu farklı, askerlik hizmeti sayılmayacak, ödemesi, bu konu tamamen yeni çıktı, eşim çok iyi biliyor hesaplamayı. Kanunen polislerde yıpranma payı oluyordu, bunu bilerek giriş yapıyordu polisler. Üzülmemek elde depil, çünkü emekli olunca çalışmayacaktık para için. Sadece emeğimizin karşılığını alacaktık ki olmadı maalesef. Teşekkür ederim ilginize .

Bu düzenlemenin yeni olduğunu size kim söyledi ? Kaç yaşında eşiniz ?
Eşim 47 yaşında. Ben de kamuda çalışıyorum fakat; asker ve polislerin çalışma koşulları farklı. Yıpranma payı var biliyorsunuzdur, bu şartları bilerek işe girmiştik. Düzenlemenin yeni olduğu google yazdığımda da çıkıyor, ve memurlar nette de ele alınmış yakın tarihte. Hatta baZi sitelerde yeni tarihli yorumlar var, bana 7 yıl vurdu vb şekilde. Polislere verilen bir ayrılacalık değildi bu, olması gerekendi, kimsenin bizi anlamaması normal. Küçük bebeğimizle vakit geçirecektik.Ateş düştüğü yeri yakıyor. Emekli olmaya rapmen çalışmayacaktı. Parasal mevzu olsa insan bu kadar üzülmeyebilir duruma göre ama bu emek, emek parayla satın alınmıyor. Sağlığımız yerinde olsun şükür ama inanın çok sarsıldık.

2000 yılında mi polis olarak çalışmaya başladı eşiniz? Askerlik hizmetinin sayılmaması 7 sene geriye itmez yalnız. Belki de eşiniz iyi hesaplamayi bilmiyordur.
99 da ama 99 öncesi sgk olmadıpından, 1 yılla kaybetmiş . Sanırım o zamanlar ödeme de yapmış bunu soramadım gerginlikten. Hesaplamayı biliyor inanın. Emekliliği gelmiş nasıl bilmesin

Ben niye bu kadar yıkıldığınızı anlayamadım. Eşinizin sağlık problemi mi var ondan mı üzülünüz? Sadece bebek ve gezmek istemekse sizi haklı bulamadım. Sonucta tek sizin bebeginiz yok polis olarak.

Eşim 47 yaşında. Ben de kamuda çalışıyorum fakat; asker ve polislerin çalışma koşulları farklı. Yıpranma payı var biliyorsunuzdur, bu şartları bilerek işe girmiştik. Düzenlemenin yeni olduğu google yazdığımda da çıkıyor, ve memurlar nette de ele alınmış yakın tarihte. Hatta baZi sitelerde yeni tarihli yorumlar var, bana 7 yıl vurdu vb şekilde. Polislere verilen bir ayrılacalık değildi bu, olması gerekendi, kimsenin bizi anlamaması normal. Küçük bebeğimizle vakit geçirecektik.Ateş düştüğü yeri yakıyor. Emekli olmaya rapmen çalışmayacaktı. Parasal mevzu olsa insan bu kadar üzülmeyebilir duruma göre ama bu emek, emek parayla satın alınmıyor. Sağlığımız yerinde olsun şükür ama inanın çok sarsıldık.

47 yaşında eşiniz, 9 yıl emekliliğe var; 56 yaşında emekli olacak gözüküyor. 55 yaş zaten zorunlu emeklilik yaşıydı polisler için o da mı degişti (babam emekli polis)

Babam polis hanımefendi. Bahsettiğiniz konuları biliyorum. Ne desem aynı noktada buluşamayacağımız için mesajımı bitiriyorum. Bu konunun yeni bir konu olmadığını yıllardır gündemde olduğunu biliyorum . Siz yeni diyorsunuz , geçmiş olsun söyleyecek bişey yok.

Ateş düştüğü yeri yakıyor cümlesi biraz fazla abartı değil mi ya? Altı üstü 7sene daha çalışacak. Ayrıca küçük çocuğunuz varsa erkenden emekliye ayrılmanız ilerde çocuğunuz üniversite okurken veya evlenirken zora sokabilir.
Eşim 35 yaşında daha 9senelik primi var ben ne yapayım karalar bağlayıp ağıtlar yakayım herhalde. Hoş ben emekli olmasından yana da değilim zaten 65yaşına kadar devam etsin kadrosunda😂

Son anda gelen bir duzenlemeyse hayal kirikligini anlarım.
Ama siz resmen yikilmissiniz bu kadarı normal degil.
Ates dustugu yeri yakar cok agir bir soylem. Allah vermesin sehidiniz var gibi...

Kucuk cocugunuz varsa siz destek alin. Bu konu icin degil ama gercekten buyuk bir sorun yasarsaniz toparlayamazsiniz.

şurda iki gündür dert diye açılan bazı konuları görünce gerçekten sinirlerim tepeme çıkıyo.Ateş düştüğü yeri yakar falan ne ya?hayırdır şehit mi verdiniz? hayal kırıklığına uğradık dersin anlarım da bu çok şımarıklık .yeni dediğiniz şey senelerdir var ayrıca.yanlış hesaplamış hesap kitapla mesleğe başlayan eşiniz.

Polis ve asker eşleri her gün eve gelecek mi korkusu yaşayan insanlar, konu sahibesi bu nedenle fazla üzülmüştür. Ne var ki bunda? Hemen beğenmedim butonuna basılmış. Parayı önemsememiş, daha çok yanında olacağını düşünmüş. Ne var bunda demek yerine keşke herkes erken yaşta emekli olsa yenilerine sıra gelse.

Polis/asker yakınım yok. Empati yaptım.

Ben niye bu kadar yıkıldığınızı anlayamadım. Eşinizin sağlık problemi mi var ondan mı üzülünüz? Sadece bebek ve gezmek istemekse sizi haklı bulamadım. Sonucta tek sizin bebeginiz yok polis olarak.
Bebeği örnek verdim hanfendi, cınbız gibi çekmişsiniz. Ben herşeyin daha çok para için olmadığını iZah etmeye çalışıyorum. Emekli olup emekli maaşı istemek mi kötü olan. Tanam tamam birşey demedim

X