Premature Bebekler preeklempsi+helpp sendoromu ile doğum yapıp 2. bebeği düşünenler buraya

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
arkadaşlar bu kadar karamsar düşünmemenizi öneririm.bende 2009 yılında preaklampsi nedeniyle bebeğimi 26 haftalık kaybettim.ve 3 gün yoğun bakımda yattım ölümlerden döndüm diyebilirim.ama bu acıyı unutmak için hiç düşünmeden tekrar hamile kalmayı gözüm kapalı istedim.ama uzun araştırmalardan ve ne yapmam gerektiğini iyi düşünerek ve 6 ay sonra hamile kaldım.ve inanırmısınız hiç bir problem yaşamadan çok rahat bir hamilelik yaşayarak 38 haftalık sezeryanla bebeğimi kucağıma aldım.tabi çok stresli bir hamilelikti hep diken üstündeydim.her dakika tansiyonumu ölçmekten tansiyon aleti koluma yapışmıştı artık.sadece riskli gebelikler doktoruna prof.rıza madazlıya gittim.takibimi o yaptı sonuna kadar.ve bana 26 haftalıkken bebeğin kan akımından preaklampsi yaşama riskimin sadece %10 olduğunu söyleyerek biraz rahatlattı.ve her kontrolde bunu takip etti.emin ellerde olduğunuz zaman biraz rahatlıyosunuz tabiki.ama onun haricinde özel hiç bir şey uygulamadım ilaç vs.açıkçası 2.bebeğime hamile kaldığım zaman tekrar yaşayacağımı biliyorum ama deneyeceğim şansımı diyerek hamile kaldım çünkü internette hiç bir olumlu yazı okumamıştım.inanın okuduklarımdan sonra ben bile sanki ilk hamileliğimde hiç preaklampsi yaşamamış gibi 2.de hiç bir problem yaşamamama şaşıyorum.

merhaba
senin adına çok sevindim. keşke bu cesareti ben de gösterebilsem. ama ufak bir nokta var. hellp sendromu preeklemsinin daha ileri safhası. zaten beni korkutan da bu ya. 1. de hellp geçiren bir annede 2. de görülme oranı %80 miş. ben deli gibi istiyorum ama cesaret edemiyorum.

bende 31 haftalık doğum yaptım beni zor kurtardılar çok şükür bebeğim hayatta şu an 5 aylık doktor bebeğin yaşamazsa bile ikinciyi kesinlikle düşünme deyip yasak koydu bu kez kurtulamazsın dedi ben düşünemiyorum ikinciyi

bende 31 haftalık doğum yaptım beni zor kurtardılar çok şükür bebeğim hayatta şu an 5 aylık doktor bebeğin yaşamazsa bile ikinciyi kesinlikle düşünme deyip yasak koydu bu kez kurtulamazsın dedi ben düşünemiyorum ikinciyi

26 haftalık şiddetli preeklemsi nedeniyle erken doğum yaptım.Uzun uzun araştırmalarım sonucunda ikinci bebeğe hamile kaldım.Maalesef 8 haftalık karnımda ölmüştü.Bu sefer doktorum kesin yasak koydu Canım benim için önemli değil diyorsan düşün dedi ve ben artık kesin olarak kapattım çocuk olayını.İnsanlar keyfi 1 tane çocuk yapıyorlar bizimde var bir tane çocuğumuz allahım kızıma uzun ömür versin.Arkadaşlar çok risklibir durum profesörlerede sakın güvenmeyin sırf para tuzağı gerçekleri söylemiyorlar şu an tansiyonumun falan yok ama hamile kaldığımın ilk anından itibaren tansiyonumun yükselmeye başlıyor.Allahım herkesin gönlüne göre versin.

bende 2 gebeliğmde de aynı sorunlarla karşılaştım zor bir durum 1. gebeliğimde 19 tansiyon -2. de 17 1. gebeliğimde normal doğum yaptım sezeryan demişlerdi ama ben istemedim 37 haftalık doğdu kızım şimdi 9 yaşında 2. ise normal gününden 40 önce doğdu ama bu sefer sezeryandan kurtulamadım o da kız oldu:))) 3 aylık şuan allaha şükür her ikiside küvezde kalmadı 2. sinde dikkat etmeme rağmen yükseldi dikkat etsende yinede oluyor yapacak bişi yok diye düşünüyorum

merhaba, ben 2010 kasım ayında tavsiye üzerine kendisine gitmeye başladım. bebek planları yaptığımız için sürecimiz o şekilde devam etti. ocak ayında hamile kaldım. güzel bir süreç başladı bizim için. bülent hoca bu süreçte seni rahatlatan, huzurlu ve sempatik tavrı ile mutlu ediyordu. hamileliğim herşeyi ile sorunsuz gidiyordu. 32. haftada toplamda 13 kg almıştım. fakat bu haftada kendimde gariplikler hissetmeye başladım. sabah kalktığımda gözlerim arı sokmuş gibi şiş, ayaklarım, ellerim davul şeklinde ve hareketlerim yavaşlamaya başlamıştı. internette araştırdım ve '''hamilelik zehirlenmesi''' diye bir durumun özelliklerini taşıdığımı gördüm ve hemen Bülent Alp Aydın'ı aradım. durumu anlattım. cevabı - senin bütün değerlerin güzel gidiyor, öyle bir durum olsaydı farkederdik endişelenme oldu. yaklaşık 1 hafta sonra genel kontrolüm olduğu için gittiğimde görmesini tercih ettim. ve kontrolde baktı o ay içinde 6 kg almışım, ewet belirtilerin hamilelik zehirlenmesi, diyet veriyorum sana dedi ve hamile olmayan birinin bile zorlanacağı bir diyet verdi. hamile bir bayan nasıl akşam 9 dan sonra canı çekince bişey yiyemez düşünün.. diyeti hemen öğlen uygulamaya başladım. sonraki 2 gün boyunca halsiz ve çok kötüydüm. tansiyonumu ölçtürdüm ve 13-7 çıktı. (tüm hayatımda ve hamileliğim boyunca tansiyonum 9-6 buarada) akşam saat 7, hemen Bülent bey'i aradım. durumu anlattım. ---hımm diyeti bırak ozaman bi de böyle bakalım dedi. ve sonraki gün akşam saat 8 de akropol hastanesinin acilinde buldum kendimi. felaket bir mide ağrısı ve halsizlik ile. Hemşire Aliye hanım gözetiminde serum bağlandı. ama benim durumum değişmedi. daha da kötüleşti.Bülent bey'in son muayenede ilk yapması gereken ama yapmadığı şeyi idrar tahlinini istedi. idrardaki protein oranına baktı. tansiyonumu ölçtü ve eşime hemen zekai tahir'e gitmemiz gerektiğini iletti. bu işlemler sırasında hastanede doğumda olan Bülent bey beni yatarken ziyaret etti ve söylediği - eşine söyle sana güzel şeyler yedirsin, simit fln yeme oldu. Aliye Hemşireden Allah razı olsun, sayesinde hemen Zekai tahir kadın doğum hast.ne gittik. hemen acile aldılar, ordan da 'yüksek Riskli gebelikler'' bölümüne yatırdılar. hastaneye gittiğimde tansiyonum 18-12 ve nabız 62... karaciğer enzimlerinden herkezde max değeri 200 olması gereken değer bende 2030 du.doktorlar hemen bebeği almalıyız yoksa seni kaybediyoruz dedi. ve ben o gece-- kadir gecesi- 26 ağustos 2011 cuma ggünü 02:02 de sezeryan ile acil doğum yaptım.( 33 hafta +2 günlük) . buarada anestezi uzmanı, operasyondan önce kullandığım ilaçları soruyor ve bülent bey'in son muayenede yani 3 gün önce coraspirin verdiğini, magnezyum takviyesine devam ettiğimi öğrendiğinde cevabı ise -hocam ben bu hastayı ne ile bayıltacağım, verilmemesi gerekn herşeyi vermiş,ne yapacağız oluyor. ve ben ölüyorum sanıyorum diye düşünmeye başlıyorum. sonrasında öğreniyorum ki %60-70 ölüm riski ile doğuma alınmışım. 4 gün yoğun bakım 9 gün normal odada yattım. hergün 6 saate bir 3 tüp kan verdim ve saat başı tansiyonum ölçüldü. düzelmem için verilen serum, ilaç ve iğneleri sayamadım. ve bana pre eklamsi--hamilelik zehirlenmesinin- son aşaması olan ''Hellp Sendromu'' tanısı konuldu. buarada kızım Asya 1310 gr. doğdu. 19 gün hastanede küvözde kaldı. bebeğini kucağına alamadan hastaneden ayrılmak ve evde onu beklemek okadar zordu ki. bu süreçler içinde doğuma alınırken eşim hemen Bülent Bey'i arıyor ve doğuma aldıklarını iletiyor , cevap -ii ne güsel hemen alsınlar. sabah kendisi arıyor neoldu diye, eşim durumu anlatınca --ii bebek kaç gr doğmuş, hımm yaşıyor yani, peki iyi günler diyor ve kapatıyor. tüm bunları yaşayan tek kişi olduğumu düşünürken hastanedeyan odamda Kübra isimli bir hastanında aynı durumdan yattığını öğreniyorum. ve işin en ilginç yanı ise o da Bülent Alp Aydın'ın hastası ve benden 1 hafta önce hastaneye aynı tanılarla yatıyor. kontrolünde Bülent hoca ona da aynı şeyleri söylüyor.
size bunları neden anlattım; 1 hafta içinde aynı şikayetle hastaneye yatan ve ölüm riski ile yeniden hayata dönen 2 farklı hayat ama 1 aynı doktor hatası...
Akropol hastanesinin yenidoğan acil bölümü yok... benim gibi acil gittiğinizde sizi farklı bir hastaneye yönlendiriyorlar. burda doktorun yapması gerekn çok fazla şey vardı. öncelikle ben kontrol sonrası tansiyonum 13-7 diye aradığımda beni tansiyon takibine alması ve idrar tahlili yapması gerekyordu, hatta gerekli görürse kan alması. sonrasında ise hastaneye acil olarak geldiğimde -kocan sana iyi bakmıyor demek yerine, -burcu, acil bir durum olsa biz burda müdahale edemeyiz, hastane olarak gerekli altyapımız yok, hemen başka bir hastaneye gitmeni istiyorum diyip yönlendirmeliydi. olabilir her hastane ve her doktor konusunda uzman olmayabilir, önemli olan bunu bilmek ve hayatı tehlikede olan birine bunu ifade edebilmek.
sonuçta; size tavsiyem; evet yürüyüş vermeyen, istediğini ye iç, balık-ceviz zorunlu değil diyen, çay-nescafe içmene izin veren, sempatik, güleryüzlü ve randevusunu anca 3 ay sonrasına alabildiğiniz bir doktor sizlere sıcak gelebilir ama tavsiyem bir kez daha düşünün. benim ve Kübra'nın tüm bilgileri Zekai Tahir hastanesinde mevcuttur. 25 ağustos 2011 akşam giriş yaptım. 13 gün yattım. isteyen herkes araştırabilir.
hepinize sağlıklı doğumlar dilerim.

burcu hanım çok geçmiş olsun bende hellp sendromundan dolayı 2. doğumumu zekai tahir de yaptım ilk doğumda da hellp girdiğim için 2 gebeliğimde zekai tahir e sevk ettiler yenidoğan için, bende 13 eylül 2010 da doğum yaptım, riskli gebelikler bölümünde yatıyorum benim karaciğer bölgemde ağrım başladı tabi tecrübeliyim hellp send başlıyor, nöb dr diyorum yok gaz sancısıdır diyor, ben hemşireyim ben hellp sendromuna giriyorum bu ikinci deyince karaciğer enzimlerim kontrol edldi 500 aşmıştı, trombositlerim 30 bin di, belki yaşarsa diye sezeryana aldılar, 1 gece yoğunbakımda yattım çok şükür şuan hayattayım, oğlumda 650 gr doğdu, 110 gün küvezde kaldı, ben şuan iş yeriinde nöbet tutuyorum bıdığımda evde babasıyla çok şükür uyuyor, yoğunbakımda kaldığım sürece eşime ve babama sabaha kadar bebek ve annesini kaybedebiliriz demişler, düşünün artık onların yaşadıklarını, 3. bir gebelik düşünemiyorum, ilk bebeğim yaşasaydı 2. yi denemezdim ama nasipse ne yaşayacaksak onu görüyoruz Rabbim evlatlarımıza hayırlı ömür versin

burcu hanım çok geçmiş olsun bende hellp sendromundan dolayı 2. doğumumu zekai tahir de yaptım ilk doğumda da hellp girdiğim için 2 gebeliğimde zekai tahir e sevk ettiler yenidoğan için, bende 13 eylül 2010 da doğum yaptım, riskli gebelikler bölümünde yatıyorum benim karaciğer bölgemde ağrım başladı tabi tecrübeliyim hellp send başlıyor, nöb dr diyorum yok gaz sancısıdır diyor, ben hemşireyim ben hellp sendromuna giriyorum bu ikinci deyince karaciğer enzimlerim kontrol edldi 500 aşmıştı, trombositlerim 30 bin di, belki yaşarsa diye sezeryana aldılar, 1 gece yoğunbakımda yattım çok şükür şuan hayattayım, oğlumda 650 gr doğdu, 110 gün küvezde kaldı, ben şuan iş yeriinde nöbet tutuyorum bıdığımda evde babasıyla çok şükür uyuyor, yoğunbakımda kaldığım sürece eşime ve babama sabaha kadar bebek ve annesini kaybedebiliriz demişler, düşünün artık onların yaşadıklarını, 3. bir gebelik düşünemiyorum, ilk bebeğim yaşasaydı 2. yi denemezdim ama nasipse ne yaşayacaksak onu görüyoruz Rabbim evlatlarımıza hayırlı ömür versin

Allah bağışlasın yavrunuzu. çok zor süreçler geçirdik. Beterini göstermesin Allahım.
bizler bu şekilde paylaşmalyız ki hem hastalığın bilinirliliği artsın hemde bilinçsiz doktorlar prim yapamasın sağlık dünyasında.
sevgiler

İnternet ve bu site sağolsun;bende ayaklarda ve yüzümde şişmelerden dolayı doktorumu aradım,hamilelşkten dedi.6,5 ayda 33 kilo aldım.Ama ben burda okuduklarımdan tansiyn ölçtürmeye başladım.18 buyuk 12 kucuk ile doktorum ilaç verip eve gönderdi.2 hafta 930 gram olan bebğim ,27.haftada 25 haftaya gerilemiş halde 21 tansiyon ile doğdu.Protein testim ise o gece acilde yapıldı.Şayet ben benim doktorum olsaydım...

İnternet ve bu site sağolsun;bende ayaklarda ve yüzümde şişmelerden dolayı doktorumu aradım,hamilelşkten dedi.6,5 ayda 33 kilo aldım.Ama ben burda okuduklarımdan tansiyn ölçtürmeye başladım.18 buyuk 12 kucuk ile doktorum ilaç verip eve gönderdi.2 hafta 930 gram olan bebğim ,27.haftada 25 haftaya gerilemiş halde 21 tansiyon ile doğdu.Protein testim ise o gece acilde yapıldı.Şayet ben benim doktorum olsaydım...

çok geçmiş olsun, sanırım şuanda bebeğiniz 4aylık... ahh bu doktorlarr, 18 tansiyonla eve mi gönderilir ya daha ne diyim ben bunlara...çok geçmiş olsun

evet arkadaşlar ben geldim. 1 gebeliğim sorunlu oldu biliyorsunuz.suan 5 haftalık hemileyim ama korkuyorumda :KK43: dua edin ne olur sağlıklı bir gebeliğim ve doğumum olsun.

evet arkadaşlar ben geldim. 1 gebeliğim sorunlu oldu biliyorsunuz.suan 5 haftalık hemileyim ama korkuyorumda :KK43: dua edin ne olur sağlıklı bir gebeliğim ve doğumum olsun.

sağlıklı hamilelikler ve doğum dilerim, Allah sana ve bebeğine sağlık versin

canım bende ilk gebeliğimde preklempsi yaşadım şimdide 38 haftalık hamileyim çok ama çok şükür sorun yaşamadık evet hiç yaşamayanlara göre risk,miz fazla ama bana doktorym her kontrolde genelde ikinci gebeliklerde göörmüyoruz diyerek rahatlattı 5 haftalıkkenden itibaren coraspin+osteocare başlamıştık biz ileri haftalardada magnezyum kullandım haftaya Allah nasip ederse doğumum var Allah bebeklerimizi sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin

canım bende ilk gebeliğimde preklempsi yaşadım şimdide 38 haftalık hamileyim çok ama çok şükür sorun yaşamadık evet hiç yaşamayanlara göre risk,miz fazla ama bana doktorym her kontrolde genelde ikinci gebeliklerde göörmüyoruz diyerek rahatlattı 5 haftalıkkenden itibaren coraspin+osteocare başlamıştık biz ileri haftalardada magnezyum kullandım haftaya Allah nasip ederse doğumum var Allah bebeklerimizi sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin

canım çok teşekkür ediyorum içimi rahatlattın suan 13 haftalık oldum şükür şimdiye kadar problemim olmadı. inşallahda bundan sonra olmaz.

hülya hanım ben de takipçinizim...haydi hep birlikte ezip geçelim bu illeti dualarımızla allahın izniyle...

arkadaşlar suan 13+4 günlük oldu bebek şimdiye kadar bir problemim olmadı şükürler olsun. dua edin bundan sonrada olmasın.

bende takipçinim allah sağlıkla bebeğini kucagına almayı nasıp etsın...dualarım senınle...
bende 5 mart 2009 da şiddetli preklemsi tanısıyla doğum yaptım bebeğim 11 gun kuvezde kaldı..beyın kanamsı riskim vardı 2 gunde ben yogunbakımda kaldım...cok sukur kızım sımdı 3 yasında bende ikinciyı ıstıyorum ama cok korkuyorum ....

X