Premature Bebekler Prematüre annesi olmak

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Çok zordur prematüre bebeğin annesi olmak.
Hastaneden dillerin bomboş cikmak... bir kere koklayamamak.. bir kere tenine dokunamamak.. yaşamadan bilinmez .. Ama bu gunler gecicek. Öncelikle buna inanmalısın

Benimde 30 haftalık doğan bir kizim var . Simdi 19 aylık oldu. 1300 gr 39 cm doğmuştu minigim.. Hic ağlamadı sesini 21. Gün-de duydum ilk ozmn dokundum.
2 saatte 10 ml beslenmesi cok iyi . Peki nasıl besleniyor onunla ilgili açıklama yaptilar mi?

Kızım 3 saatte 3ml ile beslenmeye başlamıştı. Tabi bir hortumla midesine veriliyordu anne sütü. Emme refleksi yoktu.

Enfeksiyon ve ciğerinde ki tıkanıklık tedavisi olan seyler. Rabbim saglikla.kucagina almayı nasip etsin. Doğum yapmadan 3 saat once kadin dogum doktoru hic tanımıyorum fakültede dogum yapmıştım. Yüzüme bebeğin doğarsa yasarmi bilemem cok kucuk dedi. Bazen doktorlar coook ama cook acımasız olabiliyor.

Bana ozeldende yazabilirsin soruların olursa destek olurum elimden geldiğince..
Kuzum simdi yaşıtlarını boy kilo olarak yakalamadı hala minik. Ama masallah cok akilli bi kiz.
Sana umut olsun diye yazdım. O süreçte boyle guzel örnekler bana mutluluk veriyordu.
Ağzında hortum var ordan enjekte ediliyor sanırım anne sütü bir de serum veriliyor. Yavaş yavaş serumdann çıkarılacakmış anne sütü arttırılarak

Sizin bebeğiniz prematüre sayılmıyor ki?
Hatta ben iki kızımı biri 2459 diğeri 2420
VAlla kızın bn medikana da doğum yaptım Çankaya güven hastanesinde gittim kontroller için hiç bir dr senin bebeğin prematüre demedi ki 36 haftalık düşük kilolular. 2 kg altı prematüredir..
Konu sahibinin bebeği boyundan kilosundan kurtarıyor sadece sağlık durumu için küvezde buna pramtüre demek yanlış :anne:
37. Haftasını tamamlamadan doğan bebeklere prematüre denir. Internete bile açıp baksaniz bunu görürsünüz.

Türkiye'deki prematüre bebekleri annelerine göstermeme prosedürü beni deli ediyor.halbuki ara ara annesinin göğsünde yatsa,onu hissetse daha çabuk toparlanacak.Hep izliyoruz,yurt dışında değil anne, baba bile yoğun bakıma alınıp çocukla temas kuruyor.Bebeğe faydadan çok zarar veriyor bizimkiler.Annenin psikolojisinin mahvolmasi da cabası
Evet bence de. Bebeğim beni
Çok mu stres yaptın üzüldün inşallah iyileşir yavrun benim de 34 haftalık doğan oğlum var.Hiç bir sıkıntısı yok .İçini ferah tut .
Baya moralim bozulmuştu. Biraz şekerim yükselmiş sanırım 140 çıkmıştı doğuma girerken

Bugün bebeğimi gördüm. Sanki beni duymuş gibi ilk girdiğimizde gözlerini açtı. Sonra yine kapadı. Ayaklarını ellerini falan kıpırdattı biraz. Bu sefer daha ayrıntılı sordum. Şu anki solunum sıkıntısı ileride bir akciğer hastalığına etki etmezmiş. Kronik değilmiş. Siz bişey yapamazdınız dedi ebe. Ciğerleri zaten gelişmiş dedi. Bu tamamen doğumdan sonra ve nedeni bilinmeden oluşan bir şeymiş. Enfeksiyon da akciğere bağlı oluşmuş. Kendimi suçlamamın önüne geçti bu. Bana iyi geldi. Şu an biraz daha iyiye gidiyormuş. Solunum makinesine bağlı ama oksijen oranı biraz dhaa azaltılmış. Süt 30 ml ye çıkmış. Günde on kere bezi değişiyormuş. Şu an balgam çıkartıyormuş bu da tıkaçların yavaş yavaş çözülmeye başlaması demekmiş. Kilo hemen alamazmış çünkü ödem varmış vücudunda. Şu sn içim daha rahat. Sürekli sıkıntılı diyip duruyorlardı. Bebeğim güçlü çıktı. Hele o girdiğimiz anda gözünü açması çok tatlıydı. Sonra yine uyudu tabi.

Bugün bebeğimi gördüm. Sanki beni duymuş gibi ilk girdiğimizde gözlerini açtı. Sonra yine kapadı. Ayaklarını ellerini falan kıpırdattı biraz. Bu sefer daha ayrıntılı sordum. Şu anki solunum sıkıntısı ileride bir akciğer hastalığına etki etmezmiş. Kronik değilmiş. Siz bişey yapamazdınız dedi ebe. Ciğerleri zaten gelişmiş dedi. Bu tamamen doğumdan sonra ve nedeni bilinmeden oluşan bir şeymiş. Enfeksiyon da akciğere bağlı oluşmuş. Kendimi suçlamamın önüne geçti bu. Bana iyi geldi. Şu an biraz daha iyiye gidiyormuş. Solunum makinesine bağlı ama oksijen oranı biraz dhaa azaltılmış. Süt 30 ml ye çıkmış. Günde on kere bezi değişiyormuş. Şu an balgam çıkartıyormuş bu da tıkaçların yavaş yavaş çözülmeye başlaması demekmiş. Kilo hemen alamazmış çünkü ödem varmış vücudunda. Şu sn içim daha rahat. Sürekli sıkıntılı diyip duruyorlardı. Bebeğim güçlü çıktı. Hele o girdiğimiz anda gözünü açması çok tatlıydı. Sonra yine uyudu tabi.
Bak haberler çok güzel, sen anne olarak güçlü olacaksın ki yavrunda içerden onu hissetsin annesi. Onlar çok minik ama çok güçlü varlıklar. İnşallah kollarında olduğu zaman özlem de gidereceksin. Maşallah yavruna

Ha şöyle bak demiştim sana.Hemen karalar bağlama.Sen güçlü dur bebeğin sağlıkla gelecek kucağına evine inşallah.Allah yar ve yardımcınız olsun...

Ha şöyle bak demiştim sana.Hemen karalar bağlama.Sen güçlü dur bebeğin sağlıkla gelecek kucağına evine inşallah.Allah yar ve yardımcınız olsun...
Her sorduğumuzda sıkıntılı deniyordu. Ve gerçekten hamilelik boyunca gelişimi önden giden hiç bir sorunu olmayan bir bebekti. Gelişimi 35 artı 3 ciğerleri de gelişmiş ne oldu da böyle oldu bir anda anlayamadım doğal olarak. Beşik için acele etmeyin diyecek kadar ne olmuş olabilirdi. Gerçi onları dinlemeyip beşiğini hatta çıngırağını bile aldık. Kimliği de çıktı.

Geçmiş olsun sağlıkla büyütün insallah./
Çok çok erken doğan bebek prematüre diye biliyorum 2kg dan az bebekler prematüre sınıfına giriyor.
Siz 34 haftalık gayette kgsu iyi sağlık sorunu nedeni ile küvezde kalmış bebeğininz keza 2690 doğan bir bebeğin normalde prematüre değil hatta ve hatta ciğerlerinin çok iyi gelişmiş olması gerekir.sizin sağlık sorunu olmuş geçmiş olsun
Benim bebeğim 2 yaşına geldi şükür canım konu sahibi ben değilim ama biraz araştırırsan internetten ne demek istediğimi anlarsın prematüreler sınıf sınıf ileri derecede-orta-sınırda diye değişiyor bu haftasına göre.bunu yaşayan biri olarak anlatıyorum benim bebeğim prematüre sınıfına giriyordu biz aylarca prematüre takip ünitesinde takip gördük. Sürekli nöroloji, fizik tedavi, gelişimsel pediatri bölümlerine görünmemiz istendi evet hiç bi sıkıntısı yok bebeğimin sadece takip amaçlı gittik tek sıkıntısı 34 haftalık doğması ve doğduğunda haftasına bağlı olarak ciğerlerinin tam gelişmemiş olmasıydı.ciğerleri gelişip kendi başına nefes aldıktan sonra kuvezden çıktı benim bebeğim ama Doğum ağırlı düşük olsaydı kilo alması beklenecekti. Evet sizin bebeklerinizin ağırlıkları da normal bebeklere göre fazla değil ama haftasını tamamlamışsınız siz iç organları ve ciğerleri gelişmiş bebeğinizin. Bebeğin kilo olarak önde gitmesi önemli değil yani mühim olan iç organlar.mesela prematüre bebekler göz damarları da genelde gelişmemiş doğarlar.benim bebeğimin haftası daha ilerde olduğu için gelişmişti.inşallah anlatabilmişimdir.

Merhaba canim, bebeginin durumu nasil simdi ? Umarim iyidir. Bende premature annesiyim. Bebegim 28 martta 27+4 haftalikla enfeksiyona bagli suyumun gelmesiyle dunyaya geldi. Dogdugunda cok kucuktu ama cok sukur agladi ve kendisi nefes aliyordu. Ben 1 hafta hastanede kaldim ve bana ciger gelistirici igne yapmislardi. 2.5 ay hastanede yogun bakimda ilk 2 ayi kuvozde son ayida normal yatakta gecirdi. Cok uzun ve cok zorlu bir surecti ve gercekten yasayan anlar/bilir. Rabbime sukurler olsunki 3 haftadir evde ve simdilik hic bir sikintimiz yok. Umarim sizin bebeginizde en kisa zamanda eve gelir o bos besigini guzelcene doldurur :KK200:

Cok emek isteyen ve cok özel birsey premature annesi olmak.Yengemin oglu da prematüre dogdu ve çok sancili bir surecti.Ama.hepsi geciyor hersey yoluna giriyor.inanin ki simdi kocaman cocuk oldu bahcede kosturup duruyor.

27+3 te suyum geldi doğumu önlemek için çok uğraştık Allah a hamd olsun 34+5 te yani 26 haziran da doğum yaptım. Bebeğim 10 gün küvezde kaldı. Ben de on gün sütümü sağdım götürdüm. Yüzü gözümün önünden hiç gitmedi.hamd olsun iki gün önce taburcu olduk. Şimdi yanımda olduğu her ana şükrediyorum. Sabretmeniz lazım zaman hiç geçmiyor gibi görünse de aslında çok çabuk geçiyor. Ben emr yani erken memran rübtürü (suyumun gelmesi rahim açılması ve kanama) teşhisi kondu. 53 gün hastane hastalık macerası çok zordu. Crp denilen değerim bir yükselip bir iniyordu. Kanımda enfeksiyon bulundu.Bebek karnımda kaldıkça enfeksiyon bulaşma riski artıyordu. Zorlu tedavi süreci sonunda suyum iyice azalınca doktor 34+5 te doğuma aldı. Bebeğim 49 cm ve 2550 kilo doğdu. doğar doğmaz küveze girdi. Erken doğum olacağını bildiğimiz için üç defa ciğer geliştirici iğne olduk. İki gün makinaya bağlı kaldı. Üç gün mideye hortumla beslendi. Sonra biberona geçildi. Son beş gün günde emme refleksinin gelişmesini beklediler. Bebek iyi olsa bile erken doğdukları için olgunlaşmasını bekliyorlar. Merak etmeyin Allah ın izniyle bebiş çok kalmadan çıkacak inşallah. Bol dua edin..

27+3 te suyum geldi doğumu önlemek için çok uğraştık Allah a hamd olsun 34+5 te yani 26 haziran da doğum yaptım. Bebeğim 10 gün küvezde kaldı. Ben de on gün sütümü sağdım götürdüm. Yüzü gözümün önünden hiç gitmedi.hamd olsun iki gün önce taburcu olduk. Şimdi yanımda olduğu her ana şükrediyorum. Sabretmeniz lazım zaman hiç geçmiyor gibi görünse de aslında çok çabuk geçiyor. Ben emr yani erken memran rübtürü (suyumun gelmesi rahim açılması ve kanama) teşhisi kondu. 53 gün hastane hastalık macerası çok zordu. Crp denilen değerim bir yükselip bir iniyordu. Kanımda enfeksiyon bulundu.Bebek karnımda kaldıkça enfeksiyon bulaşma riski artıyordu. Zorlu tedavi süreci sonunda suyum iyice azalınca doktor 34+5 te doğuma aldı. Bebeğim 49 cm ve 2550 kilo doğdu. doğar doğmaz küveze girdi. Erken doğum olacağını bildiğimiz için üç defa ciğer geliştirici iğne olduk. İki gün makinaya bağlı kaldı. Üç gün mideye hortumla beslendi. Sonra biberona geçildi. Son beş gün günde emme refleksinin gelişmesini beklediler. Bebek iyi olsa bile erken doğdukları için olgunlaşmasını bekliyorlar. Merak etmeyin Allah ın izniyle bebiş çok kalmadan çıkacak inşallah. Bol dua edin..
MasAllah siz yine 34+5 e kadar iyi dayanmissiniz. Benimde ayni sizin gibi suyumun sizmasiyla 26+4 ile hastanede yatisim yapildi ancak benim crp ilk etapta cikip geri dustuysede ikinci etapta tekrar yukselmeye basladi ve 27+4 ile dogumun kendiliginden baslamasiyla dogum ettim.. cok sukur oglum cok mucadeleci cikti ve 2.5 ay yogun bakim unitesinden sonra hemen hemen 1.5 aydir evde :anne: Allah cocuklarimizi bizlere bagislasin..

Çok çok zorlu yollardan geçen bir prematüre annesi olarak şunu demeliyim evlat kokusunu bırak dokunabilmek için tam 3 ay bekledim haftası gayet iyi kilosuda korkmayın çabuxak atlatır evladiniz Allah'ın izniyle beslenme yaptikrltan sonra NG den 3 saat sonra geri çekme yapiyorlar geleni olmazsa sutun miktarini artırıyorlar ona takilmayin benim.bebegim 23+4 440 gramla hayata tutundu 167 gün yoğun bakımda kaldı biz bir prematüre bebeğin başına gelebilecek herşeyi yaşadık ama Allah ol desin yeterki gerisi önemli değil bol bol dua edin bebeginizi girmeye gittiğinizde ona hep eve gideceğiniz den bahsedin ve süt sagin onlar için yapılabilecek en özel şeyler bunlar canım Allah yardımcınız güzel günleriniz olacak buna inan

Ben 35 haftalik dogurmustum oğlumu. Hep erken dogum riski olduğu için 21, 23,29,31,33,34 haftalar hastanede yatmıştım. 31. Haftada ciger geliştirici verdikleri icin 35.haftada doğduğunda kuvöze koymadilar.2.700 doğdu, sütümle ilgili sorun oldugu icin de hep mama ile besledim. O gunlerden bugune. Yaklasik 6.bucuk sene geçecek..

Çok çok zorlu yollardan geçen bir prematüre annesi olarak şunu demeliyim evlat kokusunu bırak dokunabilmek için tam 3 ay bekledim haftası gayet iyi kilosuda korkmayın çabuxak atlatır evladiniz Allah'ın izniyle beslenme yaptikrltan sonra NG den 3 saat sonra geri çekme yapiyorlar geleni olmazsa sutun miktarini artırıyorlar ona takilmayin benim.bebegim 23+4 440 gramla hayata tutundu 167 gün yoğun bakımda kaldı biz bir prematüre bebeğin başına gelebilecek herşeyi yaşadık ama Allah ol desin yeterki gerisi önemli değil bol bol dua edin bebeginizi girmeye gittiğinizde ona hep eve gideceğiniz den bahsedin ve süt sagin onlar için yapılabilecek en özel şeyler bunlar canım Allah yardımcınız güzel günleriniz olacak buna inan
Merhaba oncelikle cok cok gecmis olsun. Bende bi premature annesi olarak (oglum 27+4 ile dogdu) bebeginizi merak ettim. 23+4 gercekten cok cok erken ve su an durumu nasil ? Sagligi sihhati yerindemi ?

Merhaba oncelikle cok cok gecmis olsun. Bende bi premature annesi olarak (oglum 27+4 ile dogdu) bebeginizi merak ettim. 23+4 gercekten cok cok erken ve su an durumu nasil ? Sagligi sihhati yerindemi ?
Allah bağışlasın korusun meleklerimizi çok zorlu yoldan geçtik ama şükürler olsun iyi herşey daha iyiye gidecek zamanla gelişim geriliği var onuda zamanla atlaticaz inşallah sizin oğlunuz nasıl herşey yolunda mı?

Allah bağışlasın korusun meleklerimizi çok zorlu yoldan geçtik ama şükürler olsun iyi herşey daha iyiye gidecek zamanla gelişim geriliği var onuda zamanla atlaticaz inşallah sizin oğlunuz nasıl herşey yolunda mı?
Amin insAllah korur Rabbim. Cok sukur benim oglumda iyi :) normal yasi 4.5 aylik ancak gorunus ve gelisim 2 aylik gibi, gelisim geriligi bizdede mevcut ama benimki simdilik daha kucuk. Yas ilerledikce onunda atlatacagina inaniyorum :)) arada bir burda meleklerimizin gelisimlerini yazalim birbirimizi motive edelim :)

X