Prematüre doğum

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
6 Mart 2012
17.334
17.283
45
hamilelik_belirtileri.jpg


Erken doğan minik bebeğinizin bakımına, zamanında doğan bebeklerinkinden biraz daha fazla özen göstermeniz gerekir.

Bu minik insanı doğumdan sonra küvezde de kısa bir yolculuk bekleyebilir. Önemli olan moralinizi yüksek tutmanız ve ona gelişimi için biraz daha zaman tanımanız. Savunma sistemleri gelişmeden doğan prematüre bebeklerin ilk ay çok dikkatli bakım gerektirdiğini belirten Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Filiz Bakar prematüre bebeklerle ilgili bilmemiz gerekenleri anlattı.

Prematüre doğum ne demektir?

Normal gebelik 38-42 hafta arası içinde tanımlanır. 37 hafta ve altında doğan bebekler prematüre bebeklerdir ve özel bakım gerektirirler. Özellikle 32 haftanın altında doğan ileri derecede prematüre bebekler asıl sorunlu grubu oluştururlar. Günümüzde yardımcı üreme tekniklerinin artmasıyla beraber çoğul doğumlar ve buna paralel olarak prematüre bebeklerin sayısında artış vardır.

Prematüre bebekler için dikkat edilmesi gereken dönem ne kadardır?

Prematüre bebekler genellikle 34-35 haftalık olduklarında taburcu edilirler. Prematüre bebeklerde solunum merkezi 40-45 haftaya kadar henüz gelişimini tamamlayamadığı için apne dediğimiz solunum durmaları olabilir. Bu nedenle riskli bebeklere evde apne yatakları önerilmektedir. Bebekler genellikle ortalama 6-7 aylıktan itibaren kendi savunma faktörlerini oluşturmaya başlarlar. Enfeksiyonlar açısından ilk 6-7 ay hatta ilk 1 yıl özel dikkat gerektirirler.