Prolaktin hormonu yüksekliği

Dogumdan once senelerce prolaktin hormonu yuksekligim vardi.Dostinex kullanir dusururdum sonra belirli sure gecer yine yukselir yine ilac kullanirdim.Pkoda var.Adet duzensizligim de oyle haliyle prolaktin yuksekligi yapiyor.Dogum yaptiktan sonra 3 sene duzenli adet gordum.Taki subatta depremlerden sonra okadar uzuntu yasayip stres yyklendim ki tekrar başadondum.Stres tetikleyicisi bu hormonun ve evet hamile.kalmaya engel.Siz boyle is yerinde karni buyuyen birini gordum kahroldum vs vs devam ederseniz zaten ket vurursunuz.Akışına birakin...Nedir bu herkes bebek haberi bekliyor falan.Millete noluyor?

Geçmiş olsun. Bende de vardı aynı sorun . Bir sürü tedavi oldum . Orayı anlatması uzun . Ama size şunu tavsiye edebilirim. Yürüyün . Kilonuzun kac olduğu mühim değil. Saglikli beslenin ve mutlaka haftada en az 3 gün, 50 dk falan yürüyün. Beb dostinex de kullandım . Ama diğer doktorlarda da kullandigimdan farklı olarak bi doktorum yürüyüşü kesinlikle yap dedi . Adetim düzene girdi hatta .normalde prolaktin yüksekse adet de genelde düzensiz olur ya . İnanın dostinex kullanmadigimda da düzeldi. Bir de eksik vitamin ve besinlerinizi yerine koyun . En önemlisi de doğru bir doktor tercihi. Yaşınız daha genç. Siz hiç daha kötü durumda olanlara bakıp şükretmiyor musunuz. Bu ne telaş. Anlıyorum sizi ama tek derdiniz bu olsun . İnşallah olur çocuğunuz. Size bir de tavsiyem. Çocuk düşündüğünüzü kimseye demeyin . Sizi iyice darlar, bunaltirlar

Doktor kimliğinizi açık bir şekilde belli ettiğiniz bir yerde, hastayı muayene etmeden ve verilerini ogrenmeden uzmanlık alaniniz disinda onu çektiriniz mi, bilmem ne yüksekliğinde ilk akla gelen bilmem ne tumorudur diye bilgiler vermeniz. Konu uzmanı muayene eder. Tanısını koyar. Ben konu sahibine kendi deneyimimizden bir de endokrin görüşü almasını onerdim. Rahatlatmaya çalıştım. Endokrin uzmanı gerek duyarsa beyin cerrahisine yönlendirir. Mr da cektirilir.
biraz daha zorlayin , belki bir şeyler çıkar 😂

ha genel tıbbi bilgi vereyim size her zaman önce en kötüsü aklımıza gelir ve onu ekarte etmeye çalışırız, sonra diğer ihtimaller gelir
tıp bunun üzerinden döner

Merhaba benim bir derdim var 😓 ne kimseyle konuşabiliyorum ne de bunu kendi içimde ulaşabiliyorum bir senedir hamile kalmaya çalışıyorum Bir sene önce doktora gittiğimde prolaktin hormonunun yüksek olduğunu ve yumurtalık tembelliğinin olduğunu söyleyip dostinex adı verilen ilacı verdi gelmene gerek yok Bir daha dedi ve yolladı. Yakın zamanda doktora gittiğimde prolaktin hormonum yine yüksek çıktı ve yumurta tembelliğinden ötürü olabileceğini söyledi değerim 66'ydı. 15 gün sonra tekrar gel tekrar kan ver dedi ilaç da vermedi yolladı 15 gün sonra gittiğimde derim 33 80'di. Bu sefer ısrar ettim ve tekrardan dostinex verdi Bir ay sonra yine gel dedi ve doktora gittiğimde değerimin ilaç kullanmama rağmen 33 40'a düştüğünü gördüm başka çözüm yok mu dediğimde başka bir seçenek sunmuyor inofolic adı verilen vitamini almamı istedi günde 2 kere faydası olacak mı bilmiyorum yaşım 25 yaşıtlarımın bebekleri oldu 2 aydır evdeyim herkes benden bebek müjdesi bekliyor ve olmuyor eşimle de sürekli konuşamıyorum
Merhaba tsh baktırdınız mı? benim geçtiğimiz ağustos ayında tsh 6 prolaktin 66 çıkmıştı. Kadın doğum doktoru hemen dostinex verdi kullan dedi. Benim kuzenimde dahiliye doktoru ona attım tahlilleri "sakın ilacı kullanma prolaktin havuzu yapmamız lazım tsh yükselikliği, stres, kullanılan ilaç, karaciğer böbrek hastalığı ve adet gibi durumda da prolaktin yüksek çıkıyor" dedi Beni endokrine yönlendirdi. Tsh yüksekliği için tiroit ilacı başladım. 1 ay sonra tsh 3 e düşmüş. Prolaktin 13 çıkmıştı. İyice araştırılmadan kadın doğum doktorları hemen dostinex verip yolluyorlar. Ben az kalsın boş yere ilaç kullanmış olacaktım.

biraz daha zorlayin , belki bir şeyler çıkar 😂

ha genel tıbbi bilgi vereyim size her zaman önce en kötüsü aklımıza gelir ve onu ekarte etmeye çalışırız, sonra diğer ihtimaller gelir
tıp bunun üzerinden döner
Mesleki kimliğini kötüye kullanıp bunun üzerinden gerçek hayattaki minnoş kimliğindeki erisemedigi ikincil, sanal, eli sopalı, sert personasi ile ukalalik da yaparmış.
Hayaller, hayatlar miydi bunun adı? Yooo klavye delikanlisiydi galiba.

Adet düzensizliği, memelerden süt gelme gibi durumlarınız var mı? Yoksa eğer makroprolaktine baktırmanızı öneririm. Eğer prolaktin yüksekliği makroprolaktin sebebi ile oluyorsa sadece kanda değeri yüksek çıkar fakat vücudunuza (doğal olarak da doğurganlığınıza) etki etmez. Bana doktorum bu şekilde bilgi vermişti ve haklı çıktı.

Arkadaşlar merhaba benimde geçen ay kan verdiğim de sonuçlarım böyle çıktı sizce bu bu ay gebe kalmama engel olur mu?

Eklentiler

• IMG_20230316_120039.jpg
    IMG_20230316_120039.jpg
    76,8 KB · Görüntüleme: 140
Değerim 66 çıktığında 15 gün sonra gel Eğer yüksekse beyin MR'ı çekeceğiz ama eğer düştüyse çekmeyeceğiz demişti 15 gün sonra gittiğimde 33 küsüre düşmüştü beyin MR'ı istemedi yumurtalık tembelliği prolaktin hormonunun yükseltir dedi 😓 ama ilaç vermesine rağmen düşmüyor bu sefer başka ilaç veremez misiniz diye sordum başka ilaç yazılmıyor önemli olan prolaktin hormonunu düşürmemiz bu sefer değerin düşer dedi ama hala tedirginim her geçen ay benim zararıma
Süt ürünleri havuç soda vs gibi şeyler de yükseltebiliyor yeme içmenize dikkat ediyormusunuz

Benim de prolaktin 75 çıktı , tsh 5 çıktı. Tiroid ilacı başladım ve 8li dostinex verdi onu kullanıyorum. Bu ilaçları kullanıp değeri normal olduğunda hamile kalan var mı ? :KK43:

Adet düzensizliği, memelerden süt gelme gibi durumlarınız var mı? Yoksa eğer makroprolaktine baktırmanızı öneririm. Eğer prolaktin yüksekliği makroprolaktin sebebi ile oluyorsa sadece kanda değeri yüksek çıkar fakat vücudunuza (doğal olarak da doğurganlığınıza) etki etmez. Bana doktorum bu şekilde bilgi vermişti ve haklı çıktı.
Doktorum ona da baktı, çok yüksek değil değerlerin ilaç kullanmana gerek yok kendiliginden düşüyor dedi ilk on beş gün sonra yine çağırdı ilaç kullanmadan düşen değerim ilaç kullanınca bir ml oynadı resmen ...dusmedi 😓😓 Adetim düzenli, hiç bir belirti yok ben hamile.kalmak istediğim için gitmiştim o zaman degerimi ogrendim

Merhaba tsh baktırdınız mı? benim geçtiğimiz ağustos ayında tsh 6 prolaktin 66 çıkmıştı. Kadın doğum doktoru hemen dostinex verdi kullan dedi. Benim kuzenimde dahiliye doktoru ona attım tahlilleri "sakın ilacı kullanma prolaktin havuzu yapmamız lazım tsh yükselikliği, stres, kullanılan ilaç, karaciğer böbrek hastalığı ve adet gibi durumda da prolaktin yüksek çıkıyor" dedi Beni endokrine yönlendirdi. Tsh yüksekliği için tiroit ilacı başladım. 1 ay sonra tsh 3 e düşmüş. Prolaktin 13 çıkmıştı. İyice araştırılmadan kadın doğum doktorları hemen dostinex verip yolluyorlar. Ben az kalsın boş yere ilaç kullanmış olacaktım.
Evet tsh 4 😓 diğer tüm değerlerim normal bir tek prolaktin düşmüyor en son gittiğimde ne zaman düşer dedim bu sefer kesin duser dedi 😓😓😓😓 Perşembe doktora gideceğim ilaç vermez düşmemiş ise özele gidicem

Evet tsh 4 😓 diğer tüm değerlerim normal bir tek prolaktin düşmüyor en son gittiğimde ne zaman düşer dedim bu sefer kesin duser dedi 😓😓😓😓 Perşembe doktora gideceğim ilaç vermez düşmemiş ise özele gidicem
Sizinde belki benim gibi prolaktin yüksekliği tsh yüksekliğine bağlıdır. Tiroid ilacı kullanıyor musunuz?dahiliye endokrine gitmeniz gerekiyor.

Merhaba bende bebek düşündüğüm ilk zamanlar stresle birlikte inanılmaz yükseldi 74 felandı sonra tüp bebek tedavisine başladım dostinex kullandırdılar sizin gibi zamanla piskolojik olarak da rahatlayınca indi şimdi gene takip ettiriyorum çok şükür 3 aydır bi sorunum yok
Yani diyecepim sizinki muhtemelen strese bağlıdır biraz rahat bırakmaya çalışın tabi mr da bişey çıkmadıysa. Takibinizi de yaparsanız inşallah sıkıntısız düşer. Geçmiş olsun tekrar 🙏🏻😌

Dört ay önce hayatımda ilk defa regl on gün gecikti. Doktora gittim prolaktin 100 lerdeydi. Emar falan çekildim. Bir şey çıkmadı üç kere dostinex kullandım. Normal değerlere geldi. Yaz sonunda evleniyorum. Doğum kontrol hapına başladım iki aydır yazz kullanıyorum. Ama regl tekrar üç gün gecikti. Bayram tatili vs doktora gidemiyorum. Ama bundan çok korkuyorum. İlk defa geçen ay doktora prolaktine baktirmadim. Dostinexi içmedigim ilk ay yine üç gün gecikti. Çok korkuyorum. Doğum kontrole rağmen regl olamıyorum. Ada çayı vs içip değerleri yükselmekten korkuyorum. Karışık yazdım kusura bakmayın.

Dört ay önce hayatımda ilk defa regl on gün gecikti. Doktora gittim prolaktin 100 lerdeydi. Emar falan çekildim. Bir şey çıkmadı üç kere dostinex kullandım. Normal değerlere geldi. Yaz sonunda evleniyorum. Doğum kontrol hapına başladım iki aydır yazz kullanıyorum. Ama regl tekrar üç gün gecikti. Bayram tatili vs doktora gidemiyorum. Ama bundan çok korkuyorum. İlk defa geçen ay doktora prolaktine baktirmadim. Dostinexi içmedigim ilk ay yine üç gün gecikti. Çok korkuyorum. Doğum kontrole rağmen regl olamıyorum. Ada çayı vs içip değerleri yükselmekten korkuyorum. Karışık yazdım kusura bakmayın.
Kan tahlili yaptırın prolaktin 10 günü geçerse geçerse dediğim gibi ya adenom ya da stres geçiştiriyor. Ya da hamilelik🫠

ben doktorum hanımefendi, bebek vs de umrumda değil.
prolaktin yükselmesinde ilk akla gelen hipofiz tümörüdur.
ben de bunu sordum.
Merhaba benim değerim 152 cıktı mr çekildi bugün ve görevli ağzından kaçırarak doktor sizinle ameliyat için konuşur zaten dedi sonra toparlamaya çalıştı sizce kaç mm tümörlerde prolaktin 152 cıkar hiçbir sekilde kimseden bilgi alamadığım için soruyorum kusura bakmayın lütfen

X