Psikolog Deneyimlerinizi Paylaşırmısıniz Lütfen

Maariftakvimi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Eylül 2018
1.710
2.691
Kızlar merhaba başında lütfen diye belirttim çünkü benim icin önemli olduğunu düşünüyorum.

Şunu belirteyim ilk defa psikologa gidiyor olmayacağım daha önce devlet hastanesinde iki kere gittim ikisindede tamamen ön yargılı bir şekilde gidip sonrasında gerçekten mesleğinin hakkını veren iki psikolog tecrübem ve bana gerçekten kazandırdıkları olmuştu daha önce.O süreçte çalışmıyordum ilk gidişte kendimi tesadüfen psikolog karşısında buldum diyebilirdim ikincidede o dönem ihtiyacım oldugunu düşünmüştüm ve ise başlayınca saatler uyuşmuyor diye bırakmak durumunda kalmıştım.Ikisi icinde en ufak olumsuz yorumda bulunsam haksızlık etmis olurum.

Bugüne gelecek olursak bi süredir kendimi toplum icinde değersiz görme ailevi ve is ortamiyla ilgili bir takim sıkintılar yasadım.Özelde bir psikologa gittim pandemi oncesi sahiden ucret beni zorlamasina ragmen kendimi zorlayip guttim o surecte sorunumun kendimi sevmemek oldugubu aileden kaynakli deger gormedigim icin toplumdada deger görmediğimi kendimi sevmekle başlamamı tavsiye etti bir kaç seans sonrası araya pandemi girdi hasta kabul etmedi sonra ben bazı nedeerden dolayı gidemedin ve aylar sonra bugun gittim.

Ücret neredeyse %50 artmış maddi olarak zor bi dönemde olmama rağmen buna ihtiyacim var düşüncesiyle kendimi zorladım ve gitmeye karar verdim ama biraz konuşunca daha önceki konularla bağlantılı oldu değer gormedigimi dusundugumu anlattim ailevi bir takım sıkintilari ustun körü anlattim ama sanki karsimda daha onceden verdigi odevi yapmamisim diye bana ofkelenen ve kendini frenlemeye calisan bi ogretmen vardi.Ailevi ve isle ilgili iki sorunumu anlatinca soru seklinde varsayalim baska nir sehirdesin isin gayet iyi ailenle bu sorunlar yok mutlu mu olacaksin tarzinda sanki suclar tarzda soru yoneltti ve sanki dinlemek istemiyirda daha onceki surecten kaynakli ofkeli gibkydi belkide yorgundu.

Simdi sorunuma gelecek olursak küçük bi şehirde yasiyorum devlet hastanesine mesai saatlerinden dolayı gidemem ikincige gelecsk olursak ben bunu bu seferde yarim bidakirsam sonra daha zorlu bi surecte psikolog ihtiyaci duyarsam ve kendisi beni kabul etmezse diye düşündüm.Çunku bulunduğum şehirde başka özel klinik yok siz oksaniz bu durumda devam edermiydiniz.Yada ben ruh sagligim iyi olmadigi icin psikologun beni yargilar sejilde konustugunu dusunmus olabilir miyim

Onların verdiği ödevleri yapmayınca süreç ilerlemiyor. O yüzden olabilir ya da yorgundur ya da tarzı öyledir. Psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman kızmaz, çare sunmaz. Sadece yollar gösterir, sonuclarini gösterip tercih yapmanızı saglar.
Her şeyi kişisel algılamayın. Öyle olsa bile babanızın oğlu değil, hayatınızda bugün var yarın belki yok. Takmaya degmez. Ayrıca şartları sağlayıp devlete de gitmenizi tavsiye ederim belki o daha iyi gelir.
Geçmiş olsun

işler iyice çıkmaza girip depresyonun dibinde çözüm aramaktansa önceden ufak ufak terapiye gitmek bence de çok akıllıca; ben de öyle yaptım ve gerçekten faydasını gördüm. ben doğru terapisti bulana kadar dört kişiye gittim, birer ikişer seans sevmedim vazgeçtim. bulunduğunuz yerde bu psikologdan başka hiç mi alternatifiniz yok? Tamam verilen ödevleri yapmak önemli de yapmayınca suratlanması filan kabul edilebilir şeyler değil. hatta çoğu zaman o ödevleri yapmamak terapiye ayak diremek de zaten ruhsal sıkıntılar yüzünden kaynaklanıyor; yani sıkıntın yüzünden yapamadığın şeyler yüzünden surat çekip trip yiyeceksen zaten niye psikoloğa gidesin ki. bence şartları zorlayıp başka birini deneyin. seans odası benim hayatta en rahat ettiğim kendimi en savunmasız bıraktığım yer; orayı doğru seçmek lazım. bir alternatif olarak yakın bir ilçe ya da kentte ayda iki sefer de gidebilirsiniz bilemedim

Onların verdiği ödevleri yapmayınca süreç ilerlemiyor. O yüzden olabilir ya da yorgundur ya da tarzı öyledir. Psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman kızmaz, çare sunmaz. Sadece yollar gösterir, sonuclarini gösterip tercih yapmanızı saglar.
Her şeyi kişisel algılamayın. Öyle olsa bile babanızın oğlu değil, hayatınızda bugün var yarın belki yok. Takmaya degmez. Ayrıca şartları sağlayıp devlete de gitmenizi tavsiye ederim belki o daha iyi gelir.
Geçmiş olsun
Aradan baya bi zaman geçince tek basima ilerleme kaydedemedim maalesef

Açıkçası ben bayram öncesinde randevu almıştım sonra o gününün yoğun oldugunuyanlislikla randevu verildiğini ama o günün akşamında alabileceğini söylemişti bende yorgun olabileceğini dusundum nihayetinde hepimiz insaniz robot değiliz ben o gün kendisinin yorgunluğundan dolayı kendimi iyi ifade edemeyeceğimi söyleyip uygun bi zamanda gelebileceğini söyledim bugun uygunmuş ama doğrusu gittiğimde yorgun gordum kendisini sanirim yogun calisiyor cunku bendem oncs ve sonrada danksani vardi.Bunsan kaynaklı olabilir diye dusundum.

Devlet hastanesi maalesef mesai şartları acısından uygun değil malum onlarda düzenlerine gore randevu veriyorlar ben her hafta gidemem ve onların verdiği saatlerdede mesajdayım hem hasta ne şehrin çıkışında bendede araç olmadığı için haftada yarim gun gider ve is yerinin izin vereceğini sanmıyorum

İcinize sinmediyse gitmeyeceksiniz bu kadar basit. Arastirin mutlaka vardir baska alternatifler. Ben zorlu bir sürecten sonra psikiyatriste gidiyorum. Psikolog eş zamanlı devam edecektim, adamla son gorusmemden sonra ihtiyac duymadim. Birkaç cümlesi beni iyi etti diyebilirim. Anlatiyorum iste derdimi ya desmond sen benimle dalga mi geciyorsun felsefe mi yapiyorsun dedi tatli sert bir tavri vardi. Babacan bir yaklasimla kendi hayatindan ornekler verdi. Yani sunu demeye calisiyorum; siz ona surat cekmek ya da azar isitmek icin gitmiyorsunuz. Kimse kusura bakmasın. 600-700 lira veriyorsam bana gerektigi gibi yaklasmak zorunda. Yorgunsa o gun hasta kabul etmesin. Bana ne? Zaten derdim dagı asmis, bir umut gidiyorum orada da surat cekicem hadi oradan derler adama. Yani ugrasma bence. Baska yerler dene. Ben de bu doktoru bulana kadar 3-4 yer gezdim mesela. En sonunda heh bu dedim. Paranizla rezil olmayin...

işler iyice çıkmaza girip depresyonun dibinde çözüm aramaktansa önceden ufak ufak terapiye gitmek bence de çok akıllıca; ben de öyle yaptım ve gerçekten faydasını gördüm. ben doğru terapisti bulana kadar dört kişiye gittim, birer ikişer seans sevmedim vazgeçtim. bulunduğunuz yerde bu psikologdan başka hiç mi alternatifiniz yok? Tamam verilen ödevleri yapmak önemli de yapmayınca suratlanması filan kabul edilebilir şeyler değil. hatta çoğu zaman o ödevleri yapmamak terapiye ayak diremek de zaten ruhsal sıkıntılar yüzünden kaynaklanıyor; yani sıkıntın yüzünden yapamadığın şeyler yüzünden surat çekip trip yiyeceksen zaten niye psikoloğa gidesin ki. bence şartları zorlayıp başka birini deneyin. seans odası benim hayatta en rahat ettiğim kendimi en savunmasız bıraktığım yer; orayı doğru seçmek lazım. bir alternatif olarak yakın bir ilçe ya da kentte ayda iki sefer de gidebilirsiniz bilemedim
Bulunduğum yerde bunun disinda baska bir psikolog vardi ve onunda bir kaç yakınından duyduğuma gore sorunları vardi kliniği kapattı diye biliyorum

Onun disinda ancak online psikolog düşünebilirim oda açıkçası aklima yatmıyor şehir dışı icinde hem aracım yok hem mesai saatleri denk gelmiyor.
Doğrusu devlet hastanesine gittiğimde ordaki psikologlar kendi özel kliniklerond gitmişim gibi ilgileydiler hatta birinde artik terapi düşünmediğimi söylemiştim oda bana bitirmek yerine haftada 1 degilde 15 gunde bir gelmek konusunda yardımcı olmuştu

Bir diğeri ise başladığım için gelemeyeceğini söylediğimde saatler konusunda yardımcı olmaya çalışacağını hatta yolum düşerse kah e içmeye beklediğini söylemişti
Ben asiri ilgi ve alaka beklemiyorum bu kadar ilgilide davranmasın ama dert tanidigim seyler konusundada sanki küçük seyler i dert ediyormuşum gibi görmeseydi sevinirdim.

İcinize sinmediyse gitmeyeceksiniz bu kadar basit. Arastirin mutlaka vardir baska alternatifler. Ben zorlu bir sürecten sonra psikiyatriste gidiyorum. Psikolog eş zamanlı devam edecektim, adamla son gorusmemden sonra ihtiyac duymadim. Birkaç cümlesi beni iyi etti diyebilirim. Anlatiyorum iste derdimi ya desmond sen benimle dalga mi geciyorsun felsefe mi yapiyorsun dedi tatli sert bir tavri vardi. Babacan bir yaklasimla kendi hayatindan ornekler verdi. Yani sunu demeye calisiyorum; siz ona surat cekmek ya da azar isitmek icin gitmiyorsunuz. Kimse kusura bakmasın. 600-700 lira veriyorsam bana gerektigi gibi yaklasmak zorunda. Yorgunsa o gun hasta kabul etmesin. Bana ne? Zaten derdim dagı asmis, bir umut gidiyorum orada da surat cekicem hadi oradan derler adama. Yani ugrasma bence. Baska yerler dene. Ben de bu doktoru bulana kadar 3-4 yer gezdim mesela. En sonunda heh bu dedim. Paranizla rezil olmayin...
Inanın burda başka bi alternatif yok yani baska özel yok devlet hastanesinde mesai saatleriyle uyumsuz şehitin çıkışı gibi bir yerde hastane aracında yok haftada yarim gun bunun için izin almak zorunda kalırım is yerininse yardimci olmayacağına eminim

Online psikologlara baktim ama emin olamadım.
Bu psikologa 2 arkadaşım gitmişti biri iyi dedi diğeri daha oncesindede gitmiştim gittiklerini arasında en iyisi demişti öyle duyunca ona güvenerek gittim ama acaba ben mi sorgu kişiliğim davranışlarını söylediklerini yanlis mi Anladim diye dusunuyorum sabahtan.

Ama inanın bugun psikologtan çıkmış olmanın rahatlığı degilde sanki ni aile üyesinden bi karışım için fırça yemiş gibiydim

Aradan baya bi zaman geçince tek basima ilerleme kaydedemedim maalesef

Açıkçası ben bayram öncesinde randevu almıştım sonra o gününün yoğun oldugunuyanlislikla randevu verildiğini ama o günün akşamında alabileceğini söylemişti bende yorgun olabileceğini dusundum nihayetinde hepimiz insaniz robot değiliz ben o gün kendisinin yorgunluğundan dolayı kendimi iyi ifade edemeyeceğimi söyleyip uygun bi zamanda gelebileceğini söyledim bugun uygunmuş ama doğrusu gittiğimde yorgun gordum kendisini sanirim yogun calisiyor cunku bendem oncs ve sonrada danksani vardi.Bunsan kaynaklı olabilir diye dusundum.

Devlet hastanesi maalesef mesai şartları acısından uygun değil malum onlarda düzenlerine gore randevu veriyorlar ben her hafta gidemem ve onların verdiği saatlerdede mesajdayım hem hasta ne şehrin çıkışında bendede araç olmadığı için haftada yarim gun gider ve is yerinin izin vereceğini sanmıyorum
Haftada bir terapi mi? Buradakiler ayda bir anca çağırıyor.

Haftada bir terapi mi? Buradakiler ayda bir anca çağırıyor.
Devlet hastanesinde haftada 1 cagiriyordular hatta ben kendimi iyi hissettiğimi terapiyi bırakmak istedigimi söylediğimde o zaman 2 haftada bir yapalım demişti.Bildigim kadarıyla psikologlar doktorların hasta sayısına gore fark aldıkları gibi bi farkta almıyorlar ona rağmen böyle ilgili davranışı mesleğinin hakkını verdiğini düşündürdü bana

Çünkü istese o saatte danışan almazsa bis boş oturur ama her ikisindede boyle bir tutum görmedim

Arkadasinizla kimyasi uymus ama sizle uymamis olabilir 3den fazla gitmeyin eger size faydali olmayacagini dusunuyorsaniz, neticede her yigidin yogurt yiyisi farkli onun tarzi size uymamis olabilir
Bende öyle mi yoksa ben mi kendimi ifade edemedim gitmek mi doğru yoksa girmemek mi onun kafa karisikligindayim

Ne bileyim işle ilgili bi sıkıntımı anlattım birds ailevi şimdi say ki bunlar hayatinda yok kedi cok mu mutlu biri olacak dedi sanki soylediklerin cok basit gereksiz dert ettiğim seyler

Aslinda sunu soylemek istemis olabilir. Tum bu sorun diye gorduklerin olmasaydi mutlu olacak miydin?
Hayir.
Seni icsel olarak rahatsiz eden seye yonlendirmek istemis.
Atiyorum birisine montun kotuymus dersin kafasina takar durur digeri umursamaz sorun bile gormez, muhtemelen sizi uzen sebeplerin kaynagini buldu ama size farkettirmeye calisiyor

Mesela burada bile ciddiye alinmadiginizi hissetmistiniz muhtemelen cocukken aileden yeteri kadar ilgi gormediniz, yok sayildiniz, simdi parasini verdiginiz ilginin bile yerine ulasmamis olmasi sizi uzmus.
Toplum icerisinde kendinizi degersiz hissediyorsunuz cunku anneniz ya da babanizin gozuyle bakiyorsunuz kendinize.
Ama bunu size kesfettirmek istemis psikolog cunku pat diye soylerse sizin egonuz AMA OYLE DEGIL diye baslayacak ben degerliyim beni sevdiler gibi gibi.
Bence psikologunuz sorununuzu anlamis devam etmelisiniz

Aslinda sunu soylemek istemis olabilir. Tum bu sorun diye gorduklerin olmasaydi mutlu olacak miydin?
Hayir.
Seni icsel olarak rahatsiz eden seye yonlendirmek istemis.
Atiyorum birisine montun kotuymus dersin kafasina takar durur digeri umursamaz sorun bile gormez, muhtemelen sizi uzen sebeplerin kaynagini buldu ama size farkettirmeye calisiyor
Muhtemelem buda vardi ama soru sormaları yada yönlendirmeleri hep yargılar tarzda geldi

Mesela burada bile ciddiye alinmadiginizi hissetmistiniz muhtemelen cocukken aileden yeteri kadar ilgi gormediniz, yok sayildiniz, simdi parasini verdiginiz ilginin bile yerine ulasmamis olmasi sizi uzmus.
Toplum icerisinde kendinizi degersiz hissediyorsunuz cunku anneniz ya da babanizin gozuyle bakiyorsunuz kendinize.
Ama bunu size kesfettirmek istemis psikolog cunku pat diye soylerse sizin egonuz AMA OYLE DEGIL diye baslayacak ben degerliyim beni sevdiler gibi gibi.
Bence psikologunuz sorununuzu anlamis devam etmelisiniz
Estağfurullah ne orda nede başka bir yerde para verdimse bu şekilde davranmasını beklemiyorum gibi bir düşünceye kapılmam
Belki tam olarak sizin düşündüğünüz gibi düşündü ama kesinlikle ben en basinda kabul etmiştim ailemin beni değersiz gorusunu

Bunlar kok inanclar bende kendimde fark ediyorum. Insan kaldigi otel odasini kat gorevlisine yuk olmamak icin temizleyip cikar mi :) ulan dedim parasini verdigim ilgiyi bile kabul edemiyorum.
En temelinde ailenizi affetmeniz yatiyor, affedip kendi sinirlarinizi belirleyip o sekilde ilerlemelisiniz.
Anneniz de annesinden o sekilde gormustur yargilamamak lazim

Yakın illere baktın mı? Ben de negatif hisse kapılsam gerilirim saçma olmuş. Tekrar gitmezdim sanırım. Niye kafanı yoruyorsun yorgun mu? şu mu bu mu? Çevre illerde mutlaka vardır. Ayda 2 olur en fazla zorlarsın şartlarını. Üzülme

Yakın illere baktın mı? Ben de negatif hisse kapılsam gerilirim saçma olmuş. Tekrar gitmezdim sanırım. Niye kafanı yoruyorsun yorgun mu? şu mu bu mu? Çevre illerde mutlaka vardır. Ayda 2 olur en fazla zorlarsın şartlarını. Üzülme
Çevre illere gitmek icinde isten izi almak gerek o şansımda yok

Birde araç olmayınca günün yarısı yolda geçecek

Kendisi ile ilgili cok olumlu yorum alınca herhalde sıkıntı bende diye dusunuyorum ama cözemedim dogrusu

Bunlar kok inanclar bende kendimde fark ediyorum. Insan kaldigi otel odasini kat gorevlisine yuk olmamak icin temizleyip cikar mi :) ulan dedim parasini verdigim ilgiyi bile kabul edemiyorum.
En temelinde ailenizi affetmeniz yatiyor, affedip kendi sinirlarinizi belirleyip o sekilde ilerlemelisiniz.
Anneniz de annesinden o sekilde gormustur yargilamamak lazim
Bende öyleyim ot restorant is yeri arkamdan benden kaynaklı birileri yorulmasın istiyorum

Affetme konusuna gelince maalesef ki anneme dair kieginliklarimda var ama babama karşı olanlar affedilmeyecek kadar ağır
Sanırım psikolog gorusmesindede oraya takildim

Görüşmede babamin eğitimimle ilgili hic katkısı yokken suan ustune yıktığı maddi yükümlülüğe yetişemiyorum ve bunuda babamla konuşamıyorum karşımda beni dinleyip anlayacak bi baba yok dediğimde burası benim icin cok önemli olmasına rağmen üstünde hic durmayıp dikkat etmeyişi sanirim biraz güvenimi sarsti

Özel psikologlar haftasonu da randevu veriyorlar. En azından benim gördüklerim öyleydi. Başka illerde haftasonu randevu almayı düşünebilirsiniz

X