Psikologun rahatsız edici soruları

Semrakaya28

2 KIZ 2 ERKEK ANASI
tek ayak cezası
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2015
497
634
36
Merhabalar 18 yaşındayım universite sinavina hazirlaniyorum sinav kaygim ve takıntılarım yuzunden 4 aydir psikologa gidiyorum ama son seanslarda psikolog sadece benim vucudumdan konusuyor boyum kilom ve göğüslerim tek sorunu surekli bunlarla ilgili konusuyor ve cok rahatsiz oluyorum utanıyorum bunu kendisine nasil söyleyebilirim?

Merhabalar 18 yaşındayım universite sinavina hazirlaniyorum sinav kaygim ve takıntılarım yuzunden 4 aydir psikologa gidiyorum ama son seanslarda psikolog sadece benim vucudumdan konusuyor boyum kilom ve göğüslerim tek sorunu surekli bunlarla ilgili konusuyor ve cok rahatsiz oluyorum utanıyorum bunu kendisine nasil söyleyebilirim?
Kaygın ve takıntıların burda da devreye girmiş bence.
Geldiği ve varmaya çalıştıgı bir nokta vardır muhakkak. Anlatırsan bilebiliriz. Konu neydi ne üzerine konuşuyordunuz, rahatsız oldugun cümle neydi mesela?

Psikologun fiziksel görünüşünle ilgili sorular sorması seni rahatsız ediyorsa ona karşı saydam olmalı bu sorularının senin rahatsız ettiğini ve soruları sormaktaki amacının neler oldugunu merak ettiğini soylemelisin. Ve bu arada psıkoloğun sana gizlilik ilkesinden bahsetmiş olmalı konu ne diye soranlara cevap vermen konuşmanın aldığın desteğe zarar verecegını düşünüyorum. Bunları lutfen psikoloğunla paylaş eminim seni buradakılerden daha fazla anlayacak ve cevap verecektir.

Bir ara bende gitmiştim ve bana konu ile alakasiz oyle bir soru sormustu ki sok olmustum. Cunku o benim mahremimdi. Nunu nasil sorar niye sorwr diye sinir olmustum icimden.
Ve ben kendimce anlatmaya calisirken çok dikkatli bir şekilde dinlemişti.
Ve ben sonra sonra düşündüğümde onu neden sorduğunu buldum. Cunku ben anlatirken o soruya cevap arayacağı birşey anlatmistim ve ardindan bu soru gelmişti.
Tabi ben bunu tedaviyi biraktiktan sonra idrak ettim.
Eğer sapık değilse ki öyle olduğunu sanmıyorum ne yapsin sizin vücut ölçülerinizi.
Belki birşey soylediniz ona istinaden söyledi yada bu soru karsisinda verdiginiz tepki ses tonu yüz ifadesi aklindaki başka bir soruya cevap olacak.
Genelde onlar sorar hastalar cevaplar ama bence arada sizde kafaniza takilani sorabilirsiniz

Boy kilo sorarak nasıl sapık olabilir? Direkt vücudunuzla ilgili taktığıniz bir şey mi var vs diye sormadan erkek mı vs soruları gelmiş:)) tamam düşündüğünüz gibi de çıkabilir ama konu o kadar kapalı ki direkt yaftalayacak bir şey yok.

Psikologun fiziksel görünüşünle ilgili sorular sorması seni rahatsız ediyorsa ona karşı saydam olmalı bu sorularının senin rahatsız ettiğini ve soruları sormaktaki amacının neler oldugunu merak ettiğini soylemelisin. Ve bu arada psıkoloğun sana gizlilik ilkesinden bahsetmiş olmalı konu ne diye soranlara cevap vermen konuşmanın aldığın desteğe zarar verecegını düşünüyorum. Bunları lutfen psikoloğunla paylaş eminim seni buradakılerden daha fazla anlayacak ve cevap verecektir.
Bilmediğimden soruyorum, gizlilik ilkesi psikolog için geçerli değil mi sadece?

yaşından dolayı rahatsız oluyor ve anlamlandıramıyor olabilirsin
ama psikologun sende bir şey görerek ve ya bir sorundan, bir cevabından anlamaya çalıştığı şeyler olabilir. zaten anlamlandırabilsek muhtemelen psikolog olurduk. ben uyku sorunum için psikologa gidiyordum, bana benimle çok alakasız başka hastalarla alakalı mahrem bir kaç şey anlatmıştı. mesela bundan rahatsız olup bırakmıştım çünkü yaptığı seans bittikten sonra bir nevi dedikodu gibi bir şeydi. ama sizinkinin öyle olduğunu düşünmüyorum. muhakkak sizde gördüğü bir şey vardır. erkek olsa rahatsız olabilirsiniz belki, ama ne olursa olsun bu da ruh sağlığı. psikologa karşı kadın ve ya erkek açık olmalısınız

Fizigini mi takinti haline getirdin olculerini yada fizigini mi begenmiyorsun gibi bir problemi ogrenmeye calisiyordur yada kendisine sorsaydin neden diye...

Ne gibi takintilarin var?

Psikoloğa giden biri burda konu açma ihtiyacı duyduysa o psikologu bırakma vakti gelmiştir.
Burdan medet umduğumuz konuları çözmek için psikoloğa bir ücret ödüyoruz.
Bu gündüz özel öğretmenden ders dinleyip akşam tekrar o dersi internetten anlamaya çalışmak gibi bişey.
Ya açıkça söyleyin rahatsızlığınızı, ya da o samimiyet bu kadar zamanda oluşmadıysa bırakın zaten...

Bir psikolog, güvensizlik duygusu oluşturarak, utandırarak, bu manada rahatsız ederek ilerlemez.
Bunların oluşuyor olduğunu fark ederse, o alandan/konudan geri adım atar, ısrarla döne döne aynı yere takılı kalmaz.
Hiç bir şey olmasa, mesleğinde ehil biri değilmiş.
Gitmemeye karar vermekle iyi etmişsiniz.

Umarım mesleğini iyi yapan birini bulursunuz, bir kötü tecrübe yüzünden vazgeçmezsiniz.

Terapi süreci sizin de psikoloğunuzun da açık ve net olması çözüm için öncelikli şey.
Souları olabilir ama rahatsız oluyorsanız söyleyin açıkca
Ayrıca konuştuktan sonra hala tatmin olmazsnaız değiştirirsiniz. Ama yenidem her şeyi birine anlatmak kolay değil.

X