Rahim Ağzı Kanserinden Korunun

Cicilikiz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2009
1.972
9
45
labaratuvarkutut.jpg
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Petek Balkanlı Kaplan, rahim kanseri erken teşhis edildiğinde, tedavide başarı oranının yüzde yüz olduğunu bildirdi.
Doç. Dr. Kaplan, başhekimlik toplantı salonunda yaptığı basın toplantısında, rahim ağzı kanserinin genellikle 25-35 yaşları arasında oluşmaya başladığını ve rahim ağzında başlayan anormal hücre büyümelerin zamanla dış kısımda sınırları belli kanser oluşturduğunu söyledi.
Rahim ağzı kanserinin ilerlemesinin çok hızlı olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Kaplan, kanserin erken dönemde saptanabilmesi için tüm kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene ve pap smear testi yaptırmalarının önemli olduğunu hatırlatarak, şu bilgileri verdi:
''Rahim ağzı kanserine, erken yaşlarda cinsel ilişki, birden çok partnerle cinsel ilişki, erken yaşta cinsel temasın başlaması, düşük sosyoekonomik düzey, sigara kullanımı, genital papilomavirüs enfeksiyonu (HPV) ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden olarak sayılabilir. Erken evre kanserlerinin tedavisinde sadece rahim ağzı ve rahmin alınması ile başarılı sonuçlar elde edilirken, ilerlemiş kanserde büyük ameliyatlar, radyoterapi ve kemoterapi gerekir. Rahim ağzı kanseri erken dönemde yakalandığında, tedavide başarı yüzde 100'dür.''
-RUTİN TESTLER ÖNEMLİ-
Rahim ağzı kanserinin erken evrelerinde kendisini göstermediği için rutin testlerin yaptırılmasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Doç. Dr. Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Rahim ağzı kanserinin erken evrelerinde hastada hiçbir rahatsızlık, bulgu görülmeyebilir. Kanseri erken dönemde teşhis edebilmek için yıllık rutin pap smear testi yapılması ve jinekolojik muayene gereklidir. Hastalık ilerlediğinde kanlı akıntı, ilişki sonrası kanama ve düzensiz kanama gibi şikayetler ortaya çıkar.
 

aceliker

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2009
57
0
Rutin testler kadar rahim ağzı kanseri aşısı yaptırmak da çok önemli.
Testler hastalığın erken teşhisini sağlar, aşı ise hastalıktan korunmayı...
 

06ankara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2009
68
0
50
Bence rahim ağzı kanseri aşısı, rutin testlerden çok daha önemli.
Çünkü aşı olduğunuz zaman yüzde yüz korunuyorsunuz. Test ise sadece erken teşhis konusunda bize yardımcı oluyor.
Yani aşılanıp bu hastalıktan tamamen kurtulmak varken, rutin testlere bel bağlamak ne derece mantıklı olabilir ki?