Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Kızlar sular geldikten sonra yani hepsi boşaldı diyelim sezeryan olur mu?Ben Allah nasip ederse sezeryan düşünüyorum,yeter ki bebeğim zarar görmesin.Bir de biz nidilat kullanıyoruz ya sancı geldiğinde hissettiniz mi?Yani nidilata rağmen 5 dakikada bir sancı giriyrmu?

Su gelince de sezaryen olabilir. Ama şayet her şey yolundaysa normal doğum yapmanı tavsiye edebilirim bir sezaryenli olarak:)) Ben nidilat kullanmadım 36 artı 4 te kontrole gittiğimde düzenli sancı çıktı nst de ama ben hiç hissetmedim ve acil sezaryene alındım. Neden sezaryen dersen büyük oğlum sezaryendi ve serklajım laparoskopik serklaj denen farklı bir serklaj türüydü bu serklajda normal doğum olmuyor. Yoksa ben büyük oğlum sezaryen olmasına rağmen normal istiyordum 25 haftalık oğlumu da normal doğum yapmıştım...

Chnb sanaydi yanit ama beceremedim coklu sablonds yanit vermeyi...

Gördüm mesajını. Umarım rahat bir hamilelik geçirirsin. Herkes farklı düşünebiliyor bu konularda. Ortak noktada buluşulması dileğiyle...

Chnb sanaydi yanit ama beceremedim coklu sablonds yanit vermeyi...

Canım bende aylarca beceremedim çoklu alıntıyı cevabı kimseyede sormadım sonra arkadaşlar anlattı. Hani alıntıyla cevap ver yazıyorum bir yorum altında sağ onun yanında " işareti var işte alıntıyla cevap vereceklerine oralarına sırayla tıkla sonra ensonuncunun alıntıyla cevap verini tıkla hepsi mesaj kutusuna geliyor.pragraf paragraf. Parağraf aralarına vermek istediğin cevabı yazıyorsun. İnşallah anlatabilmişimdir.

Canım bende aylarca beceremedim çoklu alıntıyı cevabı kimseyede sormadım sonra arkadaşlar anlattı. Hani alıntıyla cevap ver yazıyorum bir yorum altında sağ onun yanında " işareti var işte alıntıyla cevap vereceklerine oralarına sırayla tıkla sonra ensonuncunun alıntıyla cevap verini tıkla hepsi mesaj kutusuna geliyor.pragraf paragraf. Parağraf aralarına vermek istediğin cevabı yazıyorsun. İnşallah anlatabilmişimdir.

Sorun sende degil ki sen cok guzel anlatmissin bellki ama ben anlayamadim.bosver canim tek sorun bu oksun insallah hayatimizda amin.

İyi canım. 17 aylık oldu şükür. Sağlığı da iyi. Hareketlendi epey. Koşmaya bile başladı:)) Senin oğlan nasıl sen nasılsın yeni bebek var mı gündmde?:)

Ooo masalla kosuyor ahmedimiz demek cok cok sevidim
benim arasimda iyi canim tabi astim kaynakli bahar nezlesi pesimizi birakirsa:KK43:
Yenu bebek yok canim gundemde esimin agzinda hep olmasina ragmen
yoksa yoksa sizde varmi?

20hft gebeyim , Pazartesi günü bir damla kan geldi hemen Dr gittim,muayenemde bebek kendine yol yapmış acil serklaj yapıcaz dedi ,seyde ile beni ameliyathaneye indirdiler .ben inene kadar. Kese servisten dışarı çıkmış ,eli ile itekleyip öyle dikiş atabilmiş doktorum.şansın%10 dedi ,ertesi günü az miktarda sıvım geldi crp de 12çıktı.yüklü antibiyotik TED aldım ve bugün evdeyim , sıvım çok az geliyor , crp de en son 30du çıkarken .yarınmuayne var çok merak ediyorum neler olacak.bu sıvı gelmesi beni çoküzüyor kızlar sizdede oluyormuş ? Birde face grubu varmış benide eklermisiniz rica etsem

20hft gebeyim , Pazartesi günü bir damla kan geldi hemen Dr gittim,muayenemde bebek kendine yol yapmış acil serklaj yapıcaz dedi ,seyde ile beni ameliyathaneye indirdiler .ben inene kadar. Kese servisten dışarı çıkmış ,eli ile itekleyip öyle dikiş atabilmiş doktorum.şansın%10 dedi ,ertesi günü az miktarda sıvım geldi crp de 12çıktı.yüklü antibiyotik TED aldım ve bugün evdeyim , sıvım çok az geliyor , crp de en son 30du çıkarken .yarınmuayne var çok merak ediyorum neler olacak.bu sıvı gelmesi beni çoküzüyor kızlar sizdede oluyormuş ? Birde face grubu varmış benide eklermisiniz rica etsem

merhaba çok geçmiş olsun öncelikle serklaj yapılabilmiş olması büyük şans bundan sonra size düşen sadece istirahat..burada bu şekilde doğum yapan çok arkadaşımız var moralinizi yüksek tutun.Bir de enfeksiyon kapmaması gerekiyor hepimiz bunun için dikkat ediyoruz sürekli idrar kan testleri yapıyoruz bir de pruluton depot iğne kullanıyoruz haftada bir,bu rahmi güçlendiren bir iğne.umarım faydalı olabilmişimdir..hayırlı ,sağlıklı doğumlar..

Çok teşekkür ederim ,benim gibi sıvı. Sızıntısı olan varmı peki,bide Facede grubun adı ne acaba

Son düzenleme:
benim de moralim eksilerde.. hep ağlama duygusu.. 10+5 te açılma olmuş dedi doktorum ve acilen serklaja aldı.. 4 gün oldu serklaj olalı. şimdiden böyle açılma olduysa gerisini nasıl getireceğim bilmiyorum. Allah yardımcımız olsun hepimizin.

Allah yardımcın olsun:KK43:( İnşallah sıkıntı olmaz crp n inşallah düşer benim de sızıntım olmuştu 15 haftalıkken serklajdan bir hafta sonra. Antibiyotik kullandım damar yolundan hastaneye yat bu süreçte dr m beni eve göndermemişti... Facedeki arkadaşlara derim. Ama geçen yazmayı unutmuşum gerçek isimle hesapla faceye yazılmasını istiyor çoğu arkadaş sorun oluyor diğer türlü.

benim de moralim eksilerde.. hep ağlama duygusu.. 10+5 te açılma olmuş dedi doktorum ve acilen serklaja aldı.. 4 gün oldu serklaj olalı. şimdiden böyle açılma olduysa gerisini nasıl getireceğim bilmiyorum. Allah yardımcımız olsun hepimizin.

Açılmamı kısalma mı olmuş? Yat hep arkadaşım...

Öncelikle geçmiş olsun Rabbim inşallah gününde doğurup kucagina almayi nasip eder anlamadigim önemli bi serklaj sonrasi ve CRP bin yuksek olduğu bi durumda neden cikardi Dr hastaneden kesinlikle üstüne basarak siz isteyin hastanede olmaniz daha II olucaktir serklaj sonrasi ben tam 1 ay yattim hic cikmadan hoş drum yat demişti inşallah sonucun II olur yarin için Rabbim kolaylık versin

Benim bildiğim suyu sızan ve sonradan kese kendini tamir eden Chnb var. Şimdi oğlu 1,5 yaşında. Sen sakın kalkma hep yat canım bol sıvı al. Peki hala crp için antibiyotik kullanıyormusın. Aslındanu süreçde suyun sızarken hastanede olsan daha iyi. I'leri haftada acil dikiş atılmış biri de benim canım. büyük oğlumda 25. Haftada ayağı doğum kanalında iken itilip dikildi. Sürekli kasılmam olduğu için 7 hafta hiç ayağa kalkmadan hastanede yatarak 32. Haftada doğdu. Allah'ın izniyle seninde bebeğin duracak annesi Sen sakin ol Wc dahil ayağa kalk ama canım. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Hamd olsun Dr erkenden önlemini almış canım. Hiç ümitsizliğe kapılma canım. Olacak Allah'ın izniyle. Günlerin sağlıkla su gibi akıp geçsin. Allah zamanında sağlıkla kucağına almayı nasip edecek sen inan annesi.

Kızlar sular geldikten sonra yani hepsi boşaldı diyelim sezeryan olur mu?Ben Allah nasip ederse sezeryan düşünüyorum,yeter ki bebeğim zarar görmesin.Bir de biz nidilat kullanıyoruz ya sancı geldiğinde hissettiniz mi?Yani nidilata rağmen 5 dakikada bir sancı giriyrmu?

canım suyun gelsede sezeryan olursun sıkıntı olmuyor.bende 24 haftalık hamileyim geçen hafta nidilat başladım günde beş veya altı alıyorum yinede arada oluyor.

canım inşallah bir şey olmaz crp yi kontrol altına alırlarsa sızmada durur seni niye hemen taburcu ettiler ki

canım burada kelebek 41 diye bir arkadaş vardı 24. haftasında suları gelmişti ve dikişe de uygun değildi.3.5 cm açıklığı vardı.En son 38. haftalara kadar dayandı açıklığı 6.5 cm le doğuma girdi ve hemen doğuramadı,kesesi sonradan kendini tamir etmiş ve kalan su bebek için yeterliymiş Arada bir ilk sayfaları okuyup moral buluyorum(54. sayfaya bak istersen)benim de 22. haftadan beri rahim ağzı yetmezliğim var.30. haftamdan beri 2 cm rahim açıklıklığıyla idare ediyorum.kesem her an patlayabilir.Bombe yapmış.Nidilatlarla durduruyoruz doğumu.Şu an açıklık ne kadar onu da bilmiyorum.
Bu arada eğer istanbuldaysan bu işte deneyimli birçok doktor var.Burada kızlar sana yardım edecektir.Malesef benim bu duruma gelmemde doktor hatası bayağa bir etkili oldu.Durumum erkenden farkedilemedi.

Canım öncelikle çok geçmiş olsun.Öncelikle dikişinin atılması çok önemli.Kasılmaların ve sancın olmadıktan sonra dikiş seni idare edecektir inşallah.Kızların dediği gibi kan ve idrar tahlillerini ihmal etme.Bu süreçte yatman çok önemli.Genelde sol tarafına yatmalısın.Düz yatmak kasılmaları tetikliyormuş.Sende daha kasılma başlamamıştır ama yine de dikkat et.Hem bebek daha iyi besleniyormuş.Kesinlikle oturma.Bol bol su iç ki enfeksiyon varsa kanından gitsin/günde en az 3litre iç)Kendine havalı yatak alabilirsin medikallerde satılıyor.Uzun süre yatacaksan insanın normal yatakta her tarafı ağrıyor.Acil durumda olan arkadaşlar wc ye bile kalkmıyor.Doktorun seni aydınlatacaktır.Ben 24. haftadan beri yatıyorum.Üç defa hastanede yattım belli aralıkla.Senin haftanda kanama olduğu halde hastaneye yatırdıar ama durumumu anlamadılar.Saçımı,rahimde açılma başlayınca 30. haftadan beri eşimle annem yatakta yıkıyor.Çöp torbasını enseme koyup,alt ucunu deliyoruz.Böylece leğene akıyor su.Başımı yataktan sarkıtıyorum.Arada bir vücudum siliniyor.Yemeğimi yatakta yiyorum.Sadece tuvalete kalkıyorum
Gelelim ilaç konusuna.Haftada bir pruloton depot iğne,vajinadan progestan 200 lük fitil(iğne ve hap rahmi güçlendirmek için),kasılmalar için nidilat(eğer çok şiddetliyse hastanede serumun içine prepar karıştırıp makineye bağlı veriyorlar),magnezyum(kasılmalar için,genelde 26. haftadan sonra veriliyor).Bunun haricinde elevit ve demir hapı.Demir hapı kabızlık yapabiliyor.Kabızlığa dikkat et.Bunun için duphalac diye bir şurup veriliyor.Ayrıca magnezyumda kabızlığı önlüyor.Tuvaletini yaparken ıkınmamaya çalış.Bu ilaçların hangi haftada alınacağını ve bırakalıcağını doktorun belirleyecektir.
Bu arada erken haftalarda göğüslerden süt gelirse bunu normal karşılama.Genelde 34. haftalarda gelen süt ben de 20. haftada geldi.Ve bunu salgılayan hormonlar erken doğumu tetikliyormuş,Proluton depot iğne ben de süt gelmesini şak diye kesmişti.Sakın göğsüne ve karnına dokunma kasılmaları tetikliyormuş.Ben resmen elim karnımda bebeğimle konuşuyordum.Bu arada cinsel ilişki yasak
Moralini yüksek tut,zor bir sınavdan geçiyoruz hepimiz.Ama mutlu sona ulaşan arkadaşımız inan ki çok.Canının sıkılmaması için internetten kitap siparişi verebilirsin,netten sevdiğin dizileri,filmleri izle.Çok zor biliyorum ama hepsi geride kalacak inşallah.Bunlar benim deneyimlerim.Birçok hata yaptım.Hepsini çok geç öğrendim.Örneğin 24. haftaya kadar çok yoğun çalıştım.Şu anki aklım olsaydı bir şekilde heyet raporu almaya bakardım.Yataktan hiç kalkmazdım.Umarım sana ilerki haftalar için yardımcı olabilmişimdir.İnşallah hepimiz bebişlerimizi sağsağlim kucağiımıza alırız

X