Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Aynen öyle, ben ilk haftalar progestan ve proluton kullanıyordum. Kanamam kesilmedi, Dr progesteron içeriğini artıralım dedi. Duphaston ve estrofem ekledi. Kanamam kesildi çok şükür.
Etkisine inanıyorum ben, oğlumda da Dr artık kullanmaya gerek yok demişti iğneyide progestanıda. Bırakmıştım bende alakası var mı bilmem ama 2 hafta girmedi araya kaybettim. 😢
Bana da prolutona ek progestan verince kasilmalarim azaldı.erken dönem düşüklerde bile çok kullanılan bir ilaç.

Aslinda 3 gündür böyleyim. Doğum sancısı olsaydı simdiye ilerlerdi belki. Agrim, akintim yok diye gitmiyorum doktora. Biz köyde yaşıyoruz. Burada nst imkani yok. 1 saat uzaklıktaki merkeze gitmem lazim. Dedigim gibi gunluk hayatimi etkilemiyor. O nedenle dikkatle takip ediyorum şimdilik.
Sürekli okuyup irdeleyince de şikayetleri artıyor insanın.bazen bilmemek en güzeli aslında oh ne güzel kafa rahat :)) biz irdeleyip irdeleyip kendimizi dinliyoruz galiba.haftalar ilerliyor olacak kasılmalar,belki de iyiye işarettir vücudunuz kendini normal doğuma hazırlıyor.en az 37 -38 haftalar için tabii :)))

Bu ilaç konusu benim de hep aklımda. Özellikle doz konusunda kafam hep karışıyor. Prof. Dr. Arda Lembet'e de sordum bu soruyu. Yolladığı cevabi paylaşiyorim sizinle.

Eki Görüntüle 2867447
Arda hocanın cevabı beni de biraz rahatlattı.tarifine tam olarak uyuyorum galiba.hem geçmişte erken dogumum var hem de kesin olmamakla beraber serviks kısalığı.

Ben progestanı akşam çift alıyorum ağızdan. Proluton da bir ara 3 günde 1di şimdi haftada bir.
🤷🏻‍♀️
Ben de agizdan kullanıyorum dr yan etki yaparsa vajinal al dedi.aslinda çoğu da vajinal daha etkili diyor ama ben dr un dediği şekilde kullanıyorum.ileride fitil olarak enfeksiyonu tetikleyebilecegini söylemişti. igneyi de haftada 1.son haftaya kadar bunları kullanmami söyledi.

Arda hocanın cevabı beni de biraz rahatlattı.tarifine tam olarak uyuyorum galiba.hem geçmişte erken dogumum var hem de kesin olmamakla beraber serviks kısalığı.
Benim geçmişte erken doğumum yok ama ilk gittiğim doçent doktor da bana sadece hafta bir iğne yaptırarak ilerleyelim demişti. Ne serklaj ne de fitil önermişti! Içime sinmemişti. Şimdiki doktorum da hepsini kullandiriyor. Serklaj, iğne ve 400mg günlük fitil ile bu haftalara geldik. Bu doktorlarin işi hiç belli olmuyor yani.

Çok geçmiş olsun
Çok teşekkür ederim size de çok geçmiş olsun. Bende yeşil akıntı enfeksiyon var diye gittim polip çıktı 🤦 kısmetimizde ne varsa yaşayıp göreceğiz, çok sıkıntı yapmayın kendinize Allah büyüktür, bu dünyada yiyecek ekmeği olan doğuyor, büyüyor valla. Tedbiri alalım takdir Allah'ın. Hayırlısıyla kucağınıza alırsınız inşallah 🙏🙏

Bu arada bugün bir daha anladım ki gerçekten stres sinir kasilmalari tetikliyor arkadaşlar.stres veren herseyden uzak durmalı.dun birseylere sinirlendim epey üzüldüm bir anda hem akintilarim hem kasilmalarim artti.kalkip birseyler yedim bir duşa girdim şimdi daha iyiyim.yalnizlik çok dokunuyor bana.yanimda kimse yok hareketlerim kısıtlandı artık zorlanıyorum da. Dün yemek bile yapamadım dışarıdan da canim istemedi.kendi kendime içerledim.son günlerde aşırı duygusallık da var zaten.
Evet haklısın Yalnız kalınca içerliyor insan yakınınız da anne kayın valide yokmu eşiniz yemek yapsa bir kaş gün gider en azından muhtaç olmak zoruna gidiyor insanın neyse ki son günleriniz öyle düşünün

Bu arada bugün bir daha anladım ki gerçekten stres sinir kasilmalari tetikliyor arkadaşlar.stres veren herseyden uzak durmalı.dun birseylere sinirlendim epey üzüldüm bir anda hem akintilarim hem kasilmalarim artti.kalkip birseyler yedim bir duşa girdim şimdi daha iyiyim.yalnizlik çok dokunuyor bana.yanimda kimse yok hareketlerim kısıtlandı artık zorlanıyorum da. Dün yemek bile yapamadım dışarıdan da canim istemedi.kendi kendime içerledim.son günlerde aşırı duygusallık da var zaten.

Evet haklısın Yalnız kalınca içerliyor insan yakınınız da anne kayın valide yokmu eşiniz yemek yapsa bir kaş gün gider en azından muhtaç olmak zoruna gidiyor insanın neyse ki son günleriniz öyle düşünün

Sizleri cok iyi anliyorum. Ben de yalniz sayilirim. Eşim var sadece. Inanin elinden geleni yapmaya çalışıyor ama olmuyor. Biz kadinlar gibi destek olmalari imkansiz. Bulaşık makinasini yerlestiriyor ama lavabonun içi hep yemek artigi, yağ dolu birakiyor mesela. Çöpü atiyor ama yeni poşet takmiyor. Tencereleri rast gele dolaplara atiyor. Çamaşır asacak buruş buruş asiyor. Silkelemiyor...

Yani anlayacaginiz ondan bir iş isteyene kadar ben usul usul yapmayi tercih ediyorum.

Allah sizin de yardimciniz olsun. Acizlik cidden zor. Çogu gitti azı kaldı diyelim🙏

Annemle çok yakındık ama şu an kanser tedavisi görüyor kemoerapisi 1 ay sonra kısmetse benim doğum zamanımda bitecek.kayinvalide tarafı aşırı düşüncesiz bende de yardım isteme huyu yoktur isterim ki kendileri düşünüp yapsın doğru düzgün arayıp sormuyorlar bile.
Eşim ve oğlum var 13 yaşında.onlar ellerinden geleni yapıyorlar.zaten ben sürekli de yatmıyorum.bu zamana kadar yemek ve basit işlerimi hep kendim yaptım.Allah yardım etsin inşallah kalan zamanda.

Sizleri cok iyi anliyorum. Ben de yalniz sayilirim. Eşim var sadece. Inanin elinden geleni yapmaya çalışıyor ama olmuyor. Biz kadinlar gibi destek olmalari imkansiz. Bulaşık makinasini yerlestiriyor ama lavabonun içi hep yemek artigi, yağ dolu birakiyor mesela. Çöpü atiyor ama yeni poşet takmiyor. Tencereleri rast gele dolaplara atiyor. Çamaşır asacak buruş buruş asiyor. Silkelemiyor...

Yani anlayacaginiz ondan bir iş isteyene kadar ben usul usul yapmayi tercih ediyorum.

Allah sizin de yardimciniz olsun. Acizlik cidden zor. Çogu gitti azı kaldı diyelim🙏
Aynen benim eşim de öyle ama bir kadın eli gibi olmuyor işte.ya da hergun disardan yemek insanın içi almıyor bir de anne sıcaklığı,dost yakınlığı ariyor insan herseyden öte.Alla hepimizin yardımcısı olsun geçecek inşallah az kaldı.

Allah sizin de yardimciniz olsun. Acizlik cidden zor. Çogu gitti azı kaldı
Annemle çok yakındık ama şu an kanser tedavisi görüyor kemoerapisi 1 ay sonra kısmetse benim doğum zamanımda bitecek.kayinvalide tarafı aşırı düşüncesiz bende de yardım isteme huyu yoktur isterim ki kendileri düşünüp yapsın doğru düzgün arayıp sormuyorlar bile.
Eşim ve oğlum var 13 yaşında.onlar ellerinden geleni yapıyorlar.zaten ben sürekli de yatmıyorum.bu zamana kadar yemek ve basit işlerimi hep kendim yaptım.Allah yardım etsin inşallah kalan zamanda.
Evet doğru onların düşünmesi gerek Allah annenize şifa versin inş zaten bişey de kalmamış geçer gider herkes yaptığıyla kalır

Ben de agizdan kullanıyorum dr yan etki yaparsa vajinal al dedi.aslinda çoğu da vajinal daha etkili diyor ama ben dr un dediği şekilde kullanıyorum.ileride fitil olarak enfeksiyonu tetikleyebilecegini söylemişti. igneyi de haftada 1.son haftaya kadar bunları kullanmami söyledi.
Benimde Dr fitil etkili olur dedi bende alttan ne alırsam alim rahatsız ediyor dedim. Sen bilirsin o zaman dedi. Gece yatmadan ağızdan kullanıyorum. İlk zamanlar baş dönmesi yapardı vücut alıştı herhalde artık etkilemiyor. 🤲hayırlısıyla hepimiz sağ salim zamanı gelince kavuşalım inşallah

Herkese merhaba buraya girmiyeli çok uzun zaman olmuş bende 9ay yattım hep ağzım yüreğimde 8yil sonra evladım oldu bakan kimsem yoktu kalkar bı yemek yapardım arada eşim yoğun çalışırdı çok zor geçti ama geçti şükür hep duamdasiniz biliyorum çok zor ama bugünlerin tadını çıkarın kavuşmak paha biçilemez birşey Rabbim hepinize nasip etsin bende burda yazılanlardan çok fayda gördüm doktor aradım buldum burda yazanlardan duyduğum bazı şeyleri yaptım

Herkese merhaba buraya girmiyeli çok uzun zaman olmuş bende 9ay yattım hep ağzım yüreğimde 8yil sonra evladım oldu bakan kimsem yoktu kalkar bı yemek yapardım arada eşim yoğun çalışırdı çok zor geçti ama geçti şükür hep duamdasiniz biliyorum çok zor ama bugünlerin tadını çıkarın kavuşmak paha biçilemez birşey Rabbim hepinize nasip etsin bende burda yazılanlardan çok fayda gördüm doktor aradım buldum burda yazanlardan duyduğum bazı şeyleri yaptım
Allah bağışlasın, tecrübelerinizi paylaşırsanız sizde çok mutlu oluruz.
İyi şeyler duymaya ihtiyacımız var tahmin edersiniz

Hani, karnım sertleşiyor diye mesaj atmıştım ya doktora. Cevap geldi. Braxton mi başka kasilma mi bilemem dedi. Şiddetli diyorsan gel nst'ye girersin dedi. Yok dedim şiddetli değil ama çok sık oluyor. Yarim saatte 4 kez falan oluyor. O zaman takip et dedi. Şiddetlenirse haberleşiriz dedi. Haftaya yapacağımız kontrolde de nst'ye bağlarim dedi.

Sizin de karniniz bu kadar sık sertlesiyor mu?
Benim karnım sertleşirken nefesim kesilir , ateş basar , ter boşalırdı. Hepsi o kadar şiddetli olmasa da bir saatte 8 olduğu zamanları bilirim . O kadar olunca nidicard kullanırdım 2 gün 2 gün ara verirdim.

Aynen eşimin tarafı da burda hepsi yakın.bende de asla birini arayıp yardım isteme huyu yok.isterim ki kendileri düşünsün.en basitinden gelsin desin ki sana çorba yaptım.işte bunu yapan insan benim için gerçek dost gercek akrabadır.birkaç defa aradılar.dedim ki dikişlerim var serklajliyim.doktor ayakta durma diyor yatarak geçiriyorum.iyi yat bari o zaman dedi 😁 ben de iyi barii yatayim dedim.bunun üstüne ölüyor olsam arayıp birsey istemem.eşim yardımcı alalım dedi bir iki sorduk bulamadık.öyle böyle gelip geçiyor işte.
Böyle zamanlarda belli ediyor çevrendekiler ah bacılar sizlere yakın olsam da yapsam çorbalarınızı 👭👭

X