Rahim Ağzına Dikiş Atılması - 25. Hafta Neler Oluyor?

murexagor

Üye
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2022
55
-54
31
25 Hafta 3 günlükken rahim ağzında 1 cm açıklık olduğunu söyledi bugün ve dikiş atılacak dedi salı günü.

İnternette okuduğumda 25 haftadan sonra başarı oranı düşük deniyor,
Enfeksiyon riski olduğu söyleniyor, enfeksiyon olursa rahimde ciddi risk.
Kesin erken doğum olacak deniyor.

Doktor hiç bir riskten bahsetmedi ama içim hiç rahat değil. Ben şimdi ne yapmalıyım?

Yani her an erken doğum olabilir mi?

Dikiş atılmadan önce başka bir doktorla da görüşseniz iyi olur. Benim gittiğim doktor 14. Haftaya kadar atabiliriz demişti 13. Haftada atıldı

Rahim agzı kısalmaya başlamışsa erken doğum riski zaten vardır veya açıklık var diyorsunuz, dikiş atılsa enfeksyon ilerlediginde belki doğum başlayacak riski olacak ama dikişin tutma ihtimali ve gebelik haftasını ileri taşıma ihtimali de var. Buna değer diye düşümüyorum.
İşinin ehli bi doktor bularak serklaj yaptırabilirsiniz. Bende 24+5. Haftamda yaptırdım serklajı. Doktorum ben serklajı tavsiye etmiyorum kesinlikle yapılması gerektigini düşünüyorum demişti. Bana hiç bir olumsuzluktan bahsetmedi kendim bakınarak buldum. Ama muayeneye gittigimde böyle bırakırsak zaten her an dogum başlayacak demişti. Bu ihtimalde zaten riskli oldugu için göze aldım. Suan 31. Haftamdayım bebeklerim yaşam seviyesini geçtiler en azından diye seviniyorum.

Doktor taksive etmiyorum dediği halde mi yaptınız anlayamadım :KK43: Bir de açıklık var mıydı? Nasıl anlaşıldı…

Sizin kısalık mı vardı? Kaç mm idi biliyor musunuz?
o süreç biraz uzun aslında. Baska bir devlet hastanesinde takipliydim her zaman gittigim uzman doktor yoktu asistanı baktı. Karından ölçümle 26mm dedi. Ben kendim biraz bakındıgım için 25mm altının tehlikeli oldugunu biliyordum birde ikiz gebelik bi anda kısalmalar yasandıgına dair cok sey okumuştum. Doktora sordugumda haftan büyük bu haftadan sonra bişey yapılamaz demişti. İnternetten bakındıgımda ilaca baslandıgını, fitil vs kullanıldıgını, serklaj yapılbildigini gördüm bi kaç doktor da buldum bu konuda.
Buldugum doktorlardan birine gittim devlet hastanesine gittigimde salı günüydü. Ertesi hafta pazartesi günü 6 gün sonra 17 mm düşmüştü. Sonradan gittigim doktor seni nasıl hastaneden böyle bıraktılar dogum heran başlayabilir demişti. Kısalıgın haricinde rahim doğum seklini de almaya başlamış. Amelyata girerken 15 civarıyla girmiştim.

23 haftasında 2cm açıklık ile serklaj atılan arkadaşim 38 haftada bebeğine sagsalim kavuştu enfeksiyon olmadığı sürece birşey olmaz inşallah rabbim sağlıkla kucağına almayı nasip etsin

X