Premature Bebekler rahim içi gelişme geriliği bebeğin zekasını etkiler mi

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Arkadaslar ne kadar cok etkilendiginizi biliorum.cunku ayni durumu bende yasadim.su an gelisme geriligiyle 37 haftalik dunyaya gelen dunyalar tatlisi bi kizim var.3,5 aylik.benim bebegimin plesanta kireclenmesi sebebyle gelismesi durdu.ultrason olcumlarinde 2600 cikan bebegim dogdugunda 2220 gr di.allaha coksukur kuveze girmedi.su ciger gelistirici ignelerden vurulmustum.genellikle bu tur cocuklar hizla buyuyolar.hic merak etmeyin.sadece dogduklarinda o kadar kucuk oluyolar ki dokunmak altini uzerini degistirmek zor oluyo.ama allah yardim ediyo.evet sanirim kilodan cok haftasi onemli.butun doktorlar gibi benim doktoeumda gerilik basladiktan sonra 8 hafta daha bekledi.kilo almasada organlar gelisiyor demek ki.bide ne yerseniz yiyin hic bi etkisi olmuyor sadece size yariyo.insallah hepiniz saglikla bebeklerinizi kucaginiza alirsiniz.sadece size onerim bebekleriniz dogdugunda goz muayenwsini ozellikle yaptirmaniz.

Canim ne guzel gelmissiniz sonuna kilosuda oyle kotu degilki yasayabilecek boyutta ne guzel senin adina cok sevindim.

Kan akışı çok az buna yapacak bişey yokmuş işte. Ama söylediklerini uygulamalara zarar yok. Insan bebeğine bağlanıyo :KK43: bişey olursa ne yaparım bilmiyorum. Moralim çok bozuldu. Birde bebeği alsalar sezeryan olcak o kesin. Allah korusun bebeğe birşey olsa ikinci bebek için bi süre beklemek lazım. Sezeryandan sonra hemen hamile kalmak sakıncalı bildiğim kadarıyla. Off bu bile aklıma geliyo. Ruh Halimi siz düşünün
çiğdemcim nedir son durum merak ettim , kaçıncı haftandaydın , bir de kan akışı az demişssin ben bir kaç yerde bu akımın bazı kişilerlerde 24. hafta civarı bazılarında 28 hafta civarı düzeldiğini çentiklerin kalktığını hem yaşayanlardan hemde değişik sitelerde doktorların yazdıklarından okudum. Sana doktorun bu konuda bir şey söylemiyor mu ?

Henüz hastaneye yatmadım. Bugün yine kontrolüm var. Bebeğin hareketleri e suyu iyi diye hala içerde tutmaya çalışıyo doktorum. Bakalım bugün durum ne aşamaya gelmiş. İnşallah iyi haberler verir bize.
Tekrara hiç yazmamışınız sağlıklı bebeğinizi kucağınıza almış olmanızı diliyorum. Süreci merak ettim üzmek istemem sizi inşallah güzel haberler verirsiniz

benım de 16 cı haftadan bu yana 1 hafta devam eden gerılık var bebegın karın cevresı ve kemık yapısında gerılık,bu da kılosunu etkılıyor.Suan takıpte tutuyor doktor sag damarda dırenc var bebegeyeterlı kan gıtmıyor.Suan dusundugum acaba bebegım saglıklı mı bu gerılık devam ederse ara acılırsa ne olacak hamılelıyı sonlandıracaklar mı :110:aranzda b durumu yasayan arkadaslar lutfen bı seyler yazın doktor da olumlu degıl fazla

Selam. Benimde bebeğimde gelişme geriliği var. 28 haftalık gebeyim ancak bebeğim 24 haftaya uyumlu. Kan akışı sınırda. Iki doktora gidiyoruz ikisi de sıkı takibe aldı ancak 15 güne kadar doğuma alırız diyolar. Ama bebeğim kan akışı yavaş olduğu için beslenemiyor. Henüz 580 gr. Doğarsa Yaşar mı yaşasa sağlıklı olur mu doktorlar herşey ihitimal dahilinde diyor. Çok korkuyorum. Ya kaybedersem ya sakat kalırsa ne yaparım. Dua ediyorum elimden bişey gelmiyo.
Bnde

merhaba arkadaşlar.
bugün doktora gittim baş kol bacak bi hafta önde karni bölgesi 2 haftta geride olduğu söledi napıcagimi bilmiyorum kordon zedelenmiş kan pıhtı yüzünden..
asimetrik gelişim geriliği olduğu öğrendim.. iki hafta tekrar çagirldi her hafta doktor kontrolundeyim artık..
allahım nolur bebegime kavuştur diye dua ediyorum çok korkuyorum
:KK43: dualarinizi egirsemeyin hep dua edin bana.

benim oğlumda 5 hafta gerilik vardı 37.haftada 2 kilo ile doğdu preklempsi olmuştuım gerilik o yüzdendi ..şuan birinci sınıfa başladı ve maşallah gayette zeki eşek sıpası çokta hareketli hiç canınızı sıkmayın erken doğum riski yoksa üzmeyin kendinizi 1 hafta 2 hafta gerilik birşey değil dediğim gibi oğlum 5 hafta geriden geliyordu
birde kızım var ondada 10 günlük gerilik vardı odaşimdi 2 buçuk yaşında maşallahı var
Öncelikle çocuklarınizi Allah bağışlasın..ben de 36. Haftada 2 hafta gelisme geriligi ile dogum yaptım..size bir kac sorum olacakti.. Bebeklerde goz temasi cok onemliymis otizm teşhisi acisindan..benim bebegim suanda doğduğu takvim yaşına göre 3 bucuk aylik..goz teması var ama surekli degil..ellerini de tanimiyor fakat emiyor.. Ayaklarina bazen bakıyor..bazen babasi disardan gelince ona da bakıyor..fakat bazen babasi gozunun içine kadar girip konussa da bakmıyor..cok korkuyorum..bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim

Öncelikle çocuklarınizi Allah bağışlasın..ben de 36. Haftada 2 hafta gelisme geriligi ile dogum yaptım..size bir kac sorum olacakti.. Bebeklerde goz temasi cok onemliymis otizm teşhisi acisindan..benim bebegim suanda doğduğu takvim yaşına göre 3 bucuk aylik..goz teması var ama surekli degil..ellerini de tanimiyor fakat emiyor.. Ayaklarina bazen bakıyor..bazen babasi disardan gelince ona da bakıyor..fakat bazen babasi gozunun içine kadar girip konussa da bakmıyor..cok korkuyorum..bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim

Merhaba Allah analı babalı sağlıcakla büyütsün bebeğini öncelikle...
bebeğin normalden daha erken haftada doğmuş yani normal 3 buçuk aylık bebeklerle kıyaslama yapmamak lazım yanlış mı anladım ..ona göre değerlendirmek gerek gelişimini ..birde otizm 2 yaş civarı teşhis edilmiyormu benim pek fazla bir bilgim yok bu konuda..ama şuan için biraz da erken doğduğu için ister istemez pimpirikleniyor insan..
oğlum 2 aylıktı birde biz çok düşük kilolu doğduk haftasına göre bunun için beyin dahil tüm içorganlarına ultrasonla bakılmıştı..
canım ayrıca 2 hafta gelişim geriliği çok değil ki doktorlar 2 hafta ya kadar normal kabul ediyor zaten..lütfen endişelenme sen stres yaptıkça bebeğine yansıyor kendimden biliyorum..sanki oğlum diğer bebeklerden daha anormal gibi geliyordu..şimdi resimlerine bakıyorum aslında ne kadar tatlı ne kadar da tombikmiş..o zaman bana çok zayıf geliyordu mesela..okulda başarılı olamayacak diye düşünüyordum (gerilikle doğduğu için) ama şimdi 3. sınıfa gidiyor ve sınıfının birincisi..
canım oğlumun bebekliğinin ilk 1 senesi karamsarlığım ve endişelerim tecrübesizliğim nedeniyle kabus gibi geçti onun için sana tavsiyem rahat ol zaten aylık kontrollere gidiyorsunuz bir sorun görse doktor zaten bildirir...birde oyun halısı almanı şiddetle tavsiye ederim yakalama tutma gibi reflekslerini geliştiriyor hemde senin için iyi olur bebiş oyalanmış oluyor ..

doktorum henüz teşhisi koymadı iki hafta sonra tekarar ultrason yapıp aradaki farka bakıcak erken dönemde çıkmış olması biraz canımı sıkıyor simetrik ıugr şüphesi bulunmakta , plesenta yetersizliğine bağlıymış benim tek ümidim tekrar kontrole gittiğimde bunun yanlış bir öngörü olduğunu duymak olacak yoksa simetrik ıugr gerçekten zor bi durum ağır anaomali riski olan bebeklerde görülüyormuş aminosentez yapılacak bir daha gittiğimde ne ikili testimde ne üçlü testim hiç bir risk çıkmadı buda ilginç bir durum zaten böyle bir durum yoksa bile duyduğum günden beri durmadan ağlıyorum geceleri uyumuyorum bebeğimi kaybetmek şimdiye kadar hiç aklımdan geçmemişti şimdi böyle bir gerçekle karşılaşma ihtimali bile insanı çok etkiliyor öylece bekliyorum çarezisim

merhabalar bu durum şuan bizdede var simetrik gelişim geriliğimi demişlerdi size bizede öyle dediler ve kesinlikle problemli bir bebek diyolar başınızdan geçenleri anlatırmısınız lütfen çok ihtiyacım var

merhabalar bu durum şuan bizdede var simetrik gelişim geriliğimi demişlerdi size bizede öyle dediler ve kesinlikle problemli bir bebek diyolar başınızdan geçenleri anlatırmısınız lütfen çok ihtiyacım var
sizin bebeğinizin son durumu nasıl tekrar kontrole gittiniz mi? bende de var gelişme geriliği çok sıkıntılı gerçekten

sizin bebeğinizin son durumu nasıl tekrar kontrole gittiniz mi? bende de var gelişme geriliği çok sıkıntılı gerçekten

canım bizimki çok sıkıntılı bize trizomi 18 teşhisi koydular sonlandırmamızı öneriyolar ama kabul etmedik sendeki durum ne?

canım bizimki çok sıkıntılı bize trizomi 18 teşhisi koydular sonlandırmamızı öneriyolar ama kabul etmedik sendeki durum ne?
canım benim bebeğimin bacak boyu ve gelişme geriliği 2 hafta geride. ve arterlerden birinin tıkandığı söylendi. senin ayrıntılı ultrason mu amniyosentez sonrasında mı trizomi teşhisi kondu? ve gerilik toplam kaç hafta?

canım benim bebeğimin bacak boyu ve gelişme geriliği 2 hafta geride. ve arterlerden birinin tıkandığı söylendi. senin ayrıntılı ultrason mu amniyosentez sonrasında mı trizomi teşhisi kondu? ve gerilik toplam kaç hafta?

canım benim ulltrason sonrası doktorların hem fikri sen hiç korkma bence beim gerilik yaklaşık 5 hafta zaten bu hastalığın bir belirtisi imiş daha çok şey tabi sen kendini üzme inanki.

canım benim ulltrason sonrası doktorların hem fikri sen hiç korkma bence beim gerilik yaklaşık 5 hafta zaten bu hastalığın bir belirtisi imiş daha çok şey tabi sen kendini üzme inanki.
sağolasın teşekkür ederim. benim arkadaşın yakınının çcuğuna özürlü denmiş.bebeğin babası biraz dindar biriymiş sanırım, aldırmamış bebeği ve bebek sapasağlam doğmuş. tabi sizin durumunuzu bilmiyorum. kaç tane doktora gittin, perinatoloğa gittin mi? hepsi aynı fikirde mi bu konuda? kadın doğumcular riskli gebelikleri anlamıyor deniliyor. Zaten 30. haftada alınır mı bebek yasak değil mi? belirli bir haftaya kadar alınabiliyor diye biliyorum. Allah yardımcı olsun

sağolasın teşekkür ederim. benim arkadaşın yakınının çcuğuna özürlü denmiş.bebeğin babası biraz dindar biriymiş sanırım, aldırmamış bebeği ve bebek sapasağlam doğmuş. tabi sizin durumunuzu bilmiyorum. kaç tane doktora gittin, perinatoloğa gittin mi? hepsi aynı fikirde mi bu konuda? kadın doğumcular riskli gebelikleri anlamıyor deniliyor. Zaten 30. haftada alınır mı bebek yasak değil mi? belirli bir haftaya kadar alınabiliyor diye biliyorum. Allah yardımcı olsun

bizde dini konudan böyle birşeye karşıyız kabul etmioruz allahın imtihanı sonuçta böyle kabul ettik inşallah bizimde evladımız sağ sağlim doğar bu imtihanın altından kalkarız 6 doktora gittik perintaloglarada hepsi aynı fikirde.ialçla hayatına son verip doğum yaptırıyolar bu şekilde sonlandırıyolar canım.

bu şekilde doğan bebeklerin öldüğü söyleniyor, neden rahimde ilaçla hayatına son veriyorlar. belki tıp yanılıyordur belki sağlıklıdır. bu konuda bilginiz var mı? bu arada suyunda, kordonunda ve özellikle baş ve bacak boyunda gerilik ve sorun var mı?

bu şekilde doğan bebeklerin öldüğü söyleniyor, neden rahimde ilaçla hayatına son veriyorlar. belki tıp yanılıyordur belki sağlıklıdır. bu konuda bilginiz var mı? bu arada suyunda, kordonunda ve özellikle baş ve bacak boyunda gerilik ve sorun var mı?

evet yaşama şansının çok olmadığını söylüyolar rabbim verdi o alır biz ona bıraktık. bizim tüm değerleri geride canım ileri derece gelişim geriliği mevcut.

X