Premature Bebekler rahim içi gelişme geriliği bebeğin zekasını etkiler mi

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

sidelya81

Guru
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2008
288
3
merhaba arkadaslar. 26+4 günlük hamileyim. ancak bebeğimin baş ve bacak boyu 1 hafta geriden, karın ölçüleri ise 2 hafta geriden geliyor. gerilik malesef 20. haftalarımda başladı ve hala devam ediyor. ancak korkum bebeğimin sağlığını etkiler mi. zekasını etkileyip başka bir sakatlığa yol açar mı. tecrübeli annelerden yardım bekliyorum. moralim cok bozuk.şimdiden tesekkurler

canım dra sormadınmı..............bana gore sanmıyorum benımde bı bebegım bı hafta gerıden geldı hep kılosuda hep dusuktu ama dr hıç endıse etme dedı bu normal dedı erken dodular 28 hafta bıtımınde ve o gerıden gelen bebregım su an en ıyılerı cok ılgınç ama hareket ve herseyde sımdı hepsınden ılerı kafayı takma canım............dogumnca baska oluyooo ınş ıyı olur hersey

canım sordum tabiki.sağlığı gayet iyi dedi. ama yine de erken doğum riskinden bahsetti. içim bi türlü rahat etmiyor. ya görmedikleri bişey varsa diye. senin 3üz sanırım. :))) Allah bağışlasın.resimde cok tatlılar

canım hıc telas etme erken dogum ona bakmıyoo kı sen ıçının ferah tut..........saglıkla gelsın ınş

merhaba arkadaslar. 26+4 günlük hamileyim. ancak bebeğimin baş ve bacak boyu 1 hafta geriden, karın ölçüleri ise 2 hafta geriden geliyor. gerilik malesef 20. haftalarımda başladı ve hala devam ediyor. ancak korkum bebeğimin sağlığını etkiler mi. zekasını etkileyip başka bir sakatlığa yol açar mı. tecrübeli annelerden yardım bekliyorum. moralim cok bozuk.şimdiden tesekkurler

Sağlıkla kucağına alırsın inşallah, hiç sanmıyorum bence moralini bozup bebeğini içerde daha çok strese sokma ki daha güzel gelişsin dimi annesi :)) bu söyledğin günümüzde çok yaygın bi durum hep küçük ve düşük doğum ağırlıklı bebekler doğuyo ama bir o kadar da sağlıklı oluyorlar.....

benim kizim da 2 hafta geriden geldi hep(15.haftadan itibaren),son 3 hafta gelisimi tamamen durdu ve 2050 gr dogdu.Kucuk olmasi disinda,gerilige bagli bir sorunu olmadi cok sukur,su anda 3,5 kiloya yaklasti masallah.Bu haftalarda beklenen butun kriterlere uygun bir gelisimi var cok sukur,Allah yardimcin olsun bu sikintili bekleyiste,sonu guzel olsun insallah.

ne güzel ileri haftalarına kadar taşıyabilmişsin bebeğini. benim de en büyük dileğim bu. 35 haftayı bir tamamlasam korkmayacağım. düşük kilolu olması hiç önemli değil. sağlıklı olsun yeter. canım sen de iğne kullandın mı. kan sulandırıcı iğne ve coraspin kullanıyorum ben

arkadaşım sakın moralini bozma.benim oğlumdada gelişme geriliği vardı.26.haftada başladı.34.haftaya kadar tutabildik paşayı.düşün ki 34 haftalık doğdu ama 8 hafta geriliği vardı.26.haftadan sonra ne bir gram ne de cm. büyümedi.1400 gram ve 33 cm doğum ölçüleri.bugün 13 aylık. 10.5 kilo ve 78 cm.yürüyor ve konuşmaya başladı.Allaha şükür bryin fonksiyonları açısından hiç bir problemi yok..

Bunu nerden çıkardın arkadaşım
Hiç bir bebek bir birine benzemez canım. Senin bebeğin, Ayşe'nin, Fatma'nın bebeği gibi olmasına bekleme. Kimin bebeğin uzun boylu veya kısa, kiminki kilolu veya zayıftır.
Fetüsün biyometrik ölçümlerini +- 3 hafta normal olarak kabul ediyor.
Bunlarını kafana takma, bebeğini üzme.

Ayni durum suan bende var ne olur yardim edin
benim oğlumda 5 hafta gerilik vardı 37.haftada 2 kilo ile doğdu preklempsi olmuştuım gerilik o yüzdendi ..şuan birinci sınıfa başladı ve maşallah gayette zeki eşek sıpası çokta hareketli hiç canınızı sıkmayın erken doğum riski yoksa üzmeyin kendinizi 1 hafta 2 hafta gerilik birşey değil dediğim gibi oğlum 5 hafta geriden geliyordu
birde kızım var ondada 10 günlük gerilik vardı odaşimdi 2 buçuk yaşında maşallahı var

gentik olabilir minyon tipli anne babanın çocuklarının gelişimi beklenenden az görünür o zaman,ya da beslenmenle alakalı olabilir,mesela benimkisi plesanta kireçlenmesinden olmuştu.ama yaklaşık 32.hafta civarındaydım gerilik başladığında. ben kızımı 2220 kg doğurdum.ufacıktı.çok sıkıntılı günlerdi. seni anlayabiliyorum.

doktorum henüz teşhisi koymadı iki hafta sonra tekarar ultrason yapıp aradaki farka bakıcak erken dönemde çıkmış olması biraz canımı sıkıyor simetrik ıugr şüphesi bulunmakta , plesenta yetersizliğine bağlıymış benim tek ümidim tekrar kontrole gittiğimde bunun yanlış bir öngörü olduğunu duymak olacak yoksa simetrik ıugr gerçekten zor bi durum ağır anaomali riski olan bebeklerde görülüyormuş aminosentez yapılacak bir daha gittiğimde ne ikili testimde ne üçlü testim hiç bir risk çıkmadı buda ilginç bir durum zaten böyle bir durum yoksa bile duyduğum günden beri durmadan ağlıyorum geceleri uyumuyorum bebeğimi kaybetmek şimdiye kadar hiç aklımdan geçmemişti şimdi böyle bir gerçekle karşılaşma ihtimali bile insanı çok etkiliyor öylece bekliyorum çarezisim

Insallh hersey duzelir ve sende bebegini kucagina alirsin canim.aglama ki bebegin huzursuz olmasin.iyi dusun iyi olsun hersey.bunlari söylüyorum ama cok zor bi surec oldugunu biliyorum.baska doktora gorundun mu.cunku bi drun soledigi digerini tutmuyo.

sakın canını sıkma zekayla falan hiiiiç alakası yok. benim bebeğimle biz ne yollardan geçtik artık neredeyse olabilecek tüm sorunları ve sonuçlarını biliyorum. 64 gün hastanede yattıktan sonra yardımcı doktor gibi oldum resmen :) gelişim geriliği dedikleri şey karşılaştırmalı bir değer bana baştan beri hep kızım için 2 hafta geri deyip durdular ama ben 160 boyunda minyon bir insanım babası da öyle 165 ufak tefek şimdi bizim bebeğimizle ibrahim kutluay ve manken demet şenerin bebeği bir olabilir mi? asla olamaz... genetik diye birşey var. ben 34. haftada 31+3 e uyumlu ama sapasağlam soluk alabilen bir bebek doğurdum evet çok küçüktü 1740 gram çıktı hastaneden ama hiçbir sağlık sorunu yaşamadık ufak tefek olması hastalıklı olduğu anlamına gelmez. hamile hamile canını sıkma bebeğe en büyük zarar stress o herşeyi sorun olarak gösteren doktorlar en zararlı şey insana. hiç moralini bozma bol bol dinlen eğlen

Sagol canim icime su serptin gunlerdir agladiktan gece uykudan bile aglayarak uyanip Allaha yalvarip lutfen lutfen diye inlemekten mahvoldum. Su kaniya vardim ben stres yaptikca bu cocuk iyce geriliyecek bosuna seneryo yazma google da arayip kendi kendine doktorculuk oynayip iyce gerilme dedim .insanlar moralle kanseri yeniyorlar ben kucucuk bir bebegi gunlerdir stresten resmen cirpindiriyorum icerde ve bunu hissediyorum. Bende minyon bi insanim ustelik premeture dogmus bi bebekmisim o zamanki sartlarda kuvez olmadan zeytinyagli pamuk icinde buyumusum. Kaderci oldum artik bu bebek bana nasipse gelicek obur turlusunde bir melegi cennete gondermis olcam isin ozeti bu.

doktorlar böyle şeylere asla inanmıyorlar olmaz aslında bende inanmam kocakarı lafı der geçerdim ama iş bebek olunca hele de benim gibi 30undan sonra bulunca insan ne duyarsa deniyor :) hergün yarım bardak havuç suyuyla yarım bardak armut suyunu taze taze sıkıp iç gerçekten plasenta konusunda mucize yaratıyor doktorlar bile benim durumuma çok şaşırmıştı nasıl oldu da artabildi aslında imkansız diye.. hatta üniversite hastanesi bile inceledi :) bi de bir şarkı vardı bebeğime söylediğim benim kızım büyüyecek ondan sonra gelecek annesi onu çok sevecek babası onu çok sevecek diye :) sanırım o da işe yaradı söylerken karnını seveceksin ama tamam mı? bir de heryere diren masal yazmıştım (adı masal) işe yarıyor sen bana inan biz mucizeyi başardık siz de başaracaksınız

X