rahimağzı kanseri aşısı ve yaş limiti

nemida

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Mart 2008
1.301
7
Rahimağzı kanseri aşisi bir tek 9-26 yaş arasındaki kadınlara mı yapılıyor? benim yaşim 30. 31 olacağım yakında ben de yaptırabilirmiyim? ya da yaptıramıyorsam ne yapmalıyım acaba?

Eskiden öyleydi canım yani aşı ilk çıktığında ....Şu anda 9-45 yaş arası tüm bayanlara vede hemen hemen tüm hastanelerde yapılıyor....Biraz pahalı olduğunu duymuştum ama....Bende doğumdan sonra yaptırmayı düşünüyorum ....

canım öncelikle hızlı yanıtın için çok teşekkur ederim :)
ben de pahalı diye duydum ama sağlık bu, düşünsene Allah korusun bir fenalık olsa o aşı parasının kaç katı para gidecek.

Arkadaşlar olması gereken bir aşı ama herkesin maddi durumu buna kafi gelmeyebilir.Üç aşamada yapılıyor.Toplam 750 ytl.

bende 29 yaşındayım. ilk çıktığında yaptırdım. üç aşamalı olarak vurduruluyor. 750 ytl. ancak vurdurduktan sonra amerikada bazı kadınların (özellikle yaşları küçük olanlar) hayatlarını kaybettiklerine dair haberler yayınlandı. o zaman korkmuştum. doktoruma sordum,henüz aşıyla ilgili olup olmadığı tespit edilmemiş. size tavsiyem aşı için çok fazla acele etmeyin. bugün herkes yaptırsın iyi denilen tedavi şekli sonradan yasaklanabiliyor, kaldıki bazı ülkeler aşılamayı yasakladılar bildiğim kadarıyla.

aşının bir çok yan etkisi var.şimdilik bekleyin derim bende..Düzenli kontrollerinizi yaptırın, 6 ayda bir smear aldırın zaten rahim ağzında ve rahimde bir takım kanser öncüsü hücreler vardır...CIN I, CIN II, CIN III olarak seviye seviyedir.Düzenli smaer aldırdığınız zaman bu hücrelerden de önce ortaya çıkan bir takım hücrezel bozulmaları saptayabilir önleminizi alırsınız.Sadece rahim ağzı için değil jinekolojik tüm sorunlarda smaer bir tarama testi olarak kullanılır..

aşının bir çok yan etkisi var.şimdilik bekleyin derim bende..Düzenli kontrollerinizi yaptırın, 6 ayda bir smear aldırın zaten rahim ağzında ve rahimde bir takım kanser öncüsü hücreler vardır...CIN I, CIN II, CIN III olarak seviye seviyedir.Düzenli smaer aldırdığınız zaman bu hücrelerden de önce ortaya çıkan bir takım hücrezel bozulmaları saptayabilir önleminizi alırsınız.Sadece rahim ağzı için değil jinekolojik tüm sorunlarda smaer bir tarama testi olarak kullanılır..

birçok yan etkisi var derken birkaçını yazabilirmisiniz?

X