Deri ve Cilt Hastalıkları Resimli..Ayak yaraları.. fikri olan yardımcı olabilir mi

Evrence

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ekim 2019
668
1.218
Merhabalar,
Babama yaklaşık 15 gün önce bel fıtığı teşhisi konmuştu. Ondan da yaklaşık 1 ay önce ayaklarında yaralar çıkmaya başlamısti. Ayaklardaki yaralar iyilesmiyor, morluk ta var, beyazlık ta var, şişlik te var. Cildiye doktoruna gitmişti ve ilaç verilmişti ama ilaçlar ise yaramadı. Bu arada ayaklar da şişti tabii ama bel fıtığı için verilen iğne kortizonlu olmasina rağmen tuzlu yediği için ayaklarda sisme de oluşmuş😔 Neyse sonra dikkat etmiş ve şişlikler çok az daha indi ama geçmedi. Biz şişlikler ayaklardaki yara nedeniyle mi yoksa diyete uymadığı için mi oluştu yoksa her ikisi mi tam anlayamadık. Belki ikisinin birden etkisidir. Sonuç olarak tekrar cildiyeye gidilecek ama hiç benzeri bir durum yaşayan var mıdır? Cildiye doğru branş mi ondan çok emin değilim zaten ama ona da tekrar gideceğiz. Sadece bir başa dönme durumu yaşıyoruz. Ben başka ilde olduğum için kendisine kardeşim eşlik ediyor ama bir türlü işin içinden çıkamadım.Onlari doğru da yönlendirebilmek istiyorum. Adamcagiz yurumekte zorlanıyor ve 2-3 gün oturur vaziyette uyumaya çalışmış. Aranızda doktor olan veya tecrübesi olanlar var ise yorum yapmanızı rica ediyorum. Her halükarda doktora tekrar gideceğiz tabii , randevumuzu aldık, ama benzeri bir durum yaşayan varsa ilk anda doğru branşı adresleme şansımız olabilir belki. Belki aynı semptomlari kendisi veya yakini yaşayan birileri vardır diye buraya da konu açmakta yarar gördüm. Eğer yanlış yere konu actiysam da konumu taşıyabilirseniz mutlu olurum K Kazen
Şimdiden çok teşekkür eder ve hepinize sağlıklı günler dilerim.

Ayakkabıdan olmasın. Benim oğlumda da çıktı bi türlü iyilrşmiyordu, böyle yanık gibiydi, ayakkabısını değiştirdim geçti. Aldığım firmaya şikayet edeceğim dedim ama bir şey çıkmaz dediler. Bilindik bir marka bir de

Ayakkabıdan olmasın. Benim oğlumda da çıktı bi türlü iyilrşmiyordu, böyle yanık gibiydi, ayakkabısını değiştirdim geçti. Aldığım firmaya şikayet edeceğim dedim ama bir şey çıkmaz dediler. Bilindik bir marka bir de
Ayakkabıyı ne zamandır giymiyor. Fotosunu koymayı başaramadım , morluk, siyahlık, beyazlık var ve şiş. Size de çok geçmiş olsun

Ay lutfen acilen dahiliyeye ya da kalp damar cerrahisine gidin.

Muhtemelen seker hastaligi ya da damar sertligi/tikanikligi var.

Tam yara nerede bilmiyorum ama eger ihmal ederseniz parmak/ayak ve hatta bacak kaybina sebebiyet bile verebilir.
Yaranin durumuna da bagli ama ilerlerse kan zehirlenmesine de sebebiyet verir. Ki bu cok tehlikeli bir durum.

Google a diyabetik ayak yarasi yazip gorsellere bakin. O gorsellerdekine mi benziyor yaralar?

Ayakkabıyı ne zamandır giymiyor. otosunu koymayı başaramadım , morluk, siyahlık, beyazlık var ve şiş. Size de çok geçmiş olsun
Çok geçmiş olsun allah şifa versin
Teşekkür ederim 🌸

Çok korkunç görseller var ay Allah korusun.

Yara ilk etapta kucuk oluyor. Benim babamda yaralar Ilk olarak ayak parmaklarindan basladi. Sonra zamanla parmak curuyor. Babanizin yaralari nasil bilmiyorum ama dediginiz gibi siyahlik, beyazlik morluk oluyor. O siyahliklar curume olabilir.

Sonuc olarak mecburen yara olan kismi kesmek zorunda kaliyorlar. Cunku olusan enfeksiyon kan zehirlenmesine sebebiyet veriyor ki bu acilen tedavi edilmesi gereken ciddi bir durum.

Babamin belirli araliklarla birkac parmagini kestiler. Sonra yaralar bir ayaginin tabaninda cikmaya basladi. ilerleyince kan zehirlenmesi oldu. 3 gun daha gelmeseydin septik soka girip ölürdün dedi doktorlar..Enfeksiyonu tedavi ettikten sonra ayagini bilekten kestiler. Son olarakta bacagi malesef diz altindan kesildi.

Bu anlattiklarim 2003-2010 yillari arasinda oldu. Babama tek iyi gelen oksijen tedavisi olmustu. Tedaviyi aldigi zaman yaralari kapaniyordu. Ama bir sure sonra yine cikiyordu..
Belki suan daha iyi tedaviler mevcuttur.

Bence emin olmak icin kalp damar cerrahisi ve dahiliyeye gidin. Diyabetik ayak ya da damar tikanikligi varsa net bir teshis konup ilerleme olmadan tedaviye baslansa iyi olur. Cunku boyle bir durumda yaralarin kotulesmesi demek uzuv kaybi demek.

Cok uzun yazdim farkindayim ama biz birebir yasadik, tecrube ettik.. Cok üzucu surecler. Umarim babanizin durumu benim babaminkisi gibi degildir. Basit bir seydir.
Acil sifalar dilerim.

Yara ilk etapta kucuk oluyor. Benim babamda yaralar Ilk olarak ayak parmaklarindan basladi. Sonra zamanla parmak curuyor. Babanizin yaralari nasil bilmiyorum ama dediginiz gibi siyahlik, beyazlik morluk oluyor. O siyahliklar curume olabilir.

Sonuc olarak mecburen yara olan kismi kesmek zorunda kaliyorlar. Cunku olusan enfeksiyon kan zehirlenmesine sebebiyet veriyor ki bu acilen tedavi edilmesi gereken ciddi bir durum.

Babamin belirli araliklarla birkac parmagini kestiler. Sonra yaralar bir ayaginin tabaninda cikmaya basladi. ilerleyince kan zehirlenmesi oldu. 3 gun daha gelmeseydin septik soka girip ölürdün dedi doktorlar..Enfeksiyonu tedavi ettikten sonra ayagini bilekten kestiler. Son olarakta bacagi malesef diz altindan kesildi.

Bu anlattiklarim 2003-2010 yillari arasinda oldu. Babama tek iyi gelen oksijen tedavisi olmustu. Tedaviyi aldigi zaman yaralari kapaniyordu. Ama bir sure sonra yine cikiyordu..
Belki suan daha iyi tedaviler mevcuttur.

Bence emin olmak icin kalp damar cerrahisi ve dahiliyeye gidin. Diyabetik ayak ya da damar tikanikligi varsa net bir teshis konup ilerleme olmadan tedaviye baslansa iyi olur. Cunku boyle bir durumda yaralarin kotulesmesi demek uzuv kaybi demek.

Cok uzun yazdim farkindayim ama biz birebir yasadik, tecrube ettik.. Cok üzucu surecler. Umarim babanizin durumu benim babaminkisi gibi degildir. Basit bir seydir.
Acil sifalar dilerim.
Allah razı olsun. Yarın dahiliye randevumuz var bakalım ne diyecek doktor, sonrasında kalp damar cerrahisi ne gideriz bunu iyi dediniz. Size de çok çok geçmiş olsun. Ne güzel yardimci olmak için detaylarla yazmışsınız. Çok çok teşekkür ederim 🌸💕

X