Sabrımı Zorlayan Çocuk

Ablamda böyle konuşuyordu 2 hafta orda kaldık son zamanlarda odasından çıkmadı 😂
Annesi sizsiniz o çocukların. Ablanızın onlarla iletişim kuramaması normal. Zaten şu zamana kadar sizin o iletişimi kurup çocuklara belli bir yaklaşım biçimi belirlemeniz gerekiyordu. Yaramaz çocuk yoktur, kendini ifade edemeyen çocuk vardır.

5 yaşına girmek uzere olan oglumda da var kiyafet takintisi.
İslak olani giymek istemez ama "tam takım" olsun anneee der suslu biraz kendisi.
Inan dısardan eve gelip kıyafet degistirdigimiz olur corabina kadar.
Hic sesimi cikartmiyorum bakıyorum oyle yeni dogan bir de bebegim var evden cikmamiz 2 saatimizi aliyor.
Bir de parktan donup degistirme huyu berbatti onu kardesi dogunca birakti allahtan bak annecim zor oluyor bana deyince.
Aslinda bu yaş grubu duygusal oluyor beni uzuyorsun deyince yapmiyor bunu kullanabilirsiniz.
Net ifadelerden anliyorlar bir de bu yaptigin kesinlikle dogru degil gibi..
Ya da bir konuda cok diretirse ben onu duymamazliktan geliyorum o halimi gorunce direkt susuyor olmayacak sanirim annem bana bakmiyor bile diyor😊
Yani cok uzerine gitmeyin mesela bazen de kendisi yasasin gorsun verin eline peceteyi mesela bak tikandi simdi ne yapicaz her yeri su basıcak evimizi su basıcak sozumuzu keske dinleseydin gibi..

Psikolojik sanırım çocuk duruyor yerinde bazen bişey yapmıyor yapma oğlum diyorum istemsiz olarak kafayı iyice sıyırdım galiba
Siz de durumun gerçek nedeninin ne olduğunun farkındasınız kendinize sorun neden böyle yapiyorum ne hissediyorum diye...

Çocuklarınıza bu kadar bağırıp cağırmayın ,bu kadar engellemeyin lütfen özgüvenini zedelersiniz.

Benim kizimda 5 yasinda oda boyle inatlasinca bende onunla inatlasiyorum.oglak burcuyum asiri inatciyim esim sen cocuktan betersin diyor.kizim bi sure inatlasiyor bakiyorki benden tepki yok istedigi seyden vazgeciyor.bende cok kisitlayici biri sayilmam tehlikeli yada zararli degilse izin veririm yani duruma gore.eskiden cok bagirirdim simdi buyudukce bagirmalarda azaliyor

21 yaşında o da ayrı dert zaten valla çıkmazdayım çocuklarda tuz biber oluyor eşim çocukları gezdirir yedirir içirir uyutur akşam 7 den sonra o ilgilenir ama bi o kadar anlayışsız zaten 6 gün afedersiniz eşşek gibi çalışıyorum evde pazar günü akşam salonu silip süpürmedim diye afralar tafralar bende biraz anlayış istiyorum
Neden bi yardimci tutmuyosun? Haftada 1 en azindan, olmadi 2 haftada 1, butcenizi cok bilemiyorum ama bu kadar yuklenilmez tek insana, ben hem sokakta hem evde calissam, bi de afra tafra ceksem o viledayi kafasina, sopasini baska bi tarafina geciririm ole adamin. El insaf.

Arkadaşlar benim 2 tane çocuğum var biri 3 diğeri 5 yaşında…Hiç yerinde durmuyorlar küçük oğlum sürekli peşimde hiç olmayacak işler yapıyor herşeye elini takıyor birde çok inatçı ne desem hep hayır diyor herşeyi kendisi yapmak istiyor ben yapacam diyor ben el atsam hemen bozup tekrar yapıyor…Büyük oğlum birşeyi tutturdukça tutturuyor mesela bugün banyodaydık tuvalet kağıdı istedi izah ettim banyo tıkanır olmaz oğlum banyodan çıkana kadar tuvalet kağıdı İçin ağladı çıktıktan sonrada dayanamadım bağırdım.Kendimi çingene(lafın gelişi)gibi hissediyorum.Bağırıyorum sonra kendimden utanıyorum.Markete gideriz araba ister almazsak vay halimize tam 1 saat kafa ütüler yada istediği kıyafeti giydirmeden evden çıkarsak burnumuzdan getirir.Özellikle kıyafet yüzünden çok sorun yaşıyoruz kirlide olsa yaşta olsa bir kıyafet tutturur illa onu giyecek yoksa 1 saat mızmızlanmasını çek.Eski konulardan bilen bilir eşim ayrı dert eşimin çocuğu ayrı dert bu çocuklar ayrı dert kafayı sıyıracam 😔
Psikolog Tülay Kök'ün çocuklarla ilgili çok güzel videoları var. Biri de bu dediğinizde ilgili. Aslında dikkatimizi çekmek istiyorlar çocuklar oradan öğrendim. Siz de bakın. Çok aydınlatıcı olacağına inanıyorum

Öncelikle sakin olun. Hayal ettiğiniz gibi bir anne olmaya çalışın önce siz sakin kalın. Çocuğunuz mızmızlansa bile siz sinirlenmeyin. Kendinizi olabildiğince tutun. Sizde bunalıyor olabilirsiniz çocuklarını bebek arabasına atıp bi yürüyüş yapsanız bi parka gitseniz kafanızda dağılır

Kreş fiyatları çok yükselmiş küçük duracakta şimdilik büyüğünü gönderecez dün bi akrabanın evinde kaldı büyük dün 2-3 saat aradım çok güzel oynuyor dedi eve bir geldi aman Allahım bize etmediğini bırakmadı artık orda içinde tutmuş bütün enerjisini patladı birden
Hanımefendi belki siz bir yanlış davranış yapıyor olmayasınız. Dediğim psikoloğu izleyin lütfen. Bana teşekkür edeceksiniz dediklerini anlayıp uygularsanız

0-6 yaşın birey için çok önemli olduğunu bugün bir psikolog arkadaşımla konuştuk. Bu yaşta sevilme, onaylanma ve güven duygusu cok önemliymiş.

Özellikle bu yaşlarda ebeveyn tarafindan sevgi gösterilmeyen çocuklar bu deger duygusunu ömrü boyunca başkalarında arayabilirmiş. Bu duygunun bu yaş aralığında verilmesi cok önemliymiş. Demem o ki çocuklarımıza sevgimizi,ilgimizi gösterelim bırakalım dağıtsın, kirletsinler.

Ergenlikte bu cocuk neden boyle oldu diye hayıflanmayalım çok geç kalmadan...

Arkadaşlar benim 2 tane çocuğum var biri 3 diğeri 5 yaşında…Hiç yerinde durmuyorlar küçük oğlum sürekli peşimde hiç olmayacak işler yapıyor herşeye elini takıyor birde çok inatçı ne desem hep hayır diyor herşeyi kendisi yapmak istiyor ben yapacam diyor ben el atsam hemen bozup tekrar yapıyor…Büyük oğlum birşeyi tutturdukça tutturuyor mesela bugün banyodaydık tuvalet kağıdı istedi izah ettim banyo tıkanır olmaz oğlum banyodan çıkana kadar tuvalet kağıdı İçin ağladı çıktıktan sonrada dayanamadım bağırdım.Kendimi çingene(lafın gelişi)gibi hissediyorum.Bağırıyorum sonra kendimden utanıyorum.Markete gideriz araba ister almazsak vay halimize tam 1 saat kafa ütüler yada istediği kıyafeti giydirmeden evden çıkarsak burnumuzdan getirir.Özellikle kıyafet yüzünden çok sorun yaşıyoruz kirlide olsa yaşta olsa bir kıyafet tutturur illa onu giyecek yoksa 1 saat mızmızlanmasını çek.Eski konulardan bilen bilir eşim ayrı dert eşimin çocuğu ayrı dert bu çocuklar ayrı dert kafayı sıyıracam 😔
Ah ah kimi bulamaz kimi bilemez dedikleri bu demek ki..biz evladımız olsun diye neler yapıyoruz olan da şikayet ediyor. Sağlıklı mutlu bi çocuğum olsun da bütün gün peşinden koşmaktan yorulsam keşke. Çocuk bu. Bi tek sizinkilee böyle değil inanın.

3 yaş çok normal.İnan benimkide kız ve aynı.Kiyafet inadimiz yeni bitti.ama çok çektim kıyafet konusunda.artik etraf başka birşeyi yokmu diye alay ediyorlardı.Kardesimin düğününe şortuyla gitti.yani yok böyle bir inat.Ama bianda kesti üstünde durmayı bıraktım oda kesti şimdi herşeyi giyiyor şükür
Ama ağlaması vs aynı şeyleri yaşıyoruz.sabir yapacak bişey yok

Önce bir iş bulun. Sonra boşanın. Nafaka ile devlet kreşine yollayın. Bundan güzel hayat olmaz size. Niye çalışmak yerine kendi hayatınıza ediyorsunuz?

Ah ah kimi bulamaz kimi bilemez dedikleri bu demek ki..biz evladımız olsun diye neler yapıyoruz olan da şikayet ediyor. Sağlıklı mutlu bi çocuğum olsun da bütün gün peşinden koşmaktan yorulsam keşke. Çocuk bu. Bi tek sizinkilee böyle değil inanın.
Ne kadar büyük konuşuyorsunuz. Konu sahibi de Aaahh ah diye başlayıp aynı cümlenin tersini size kursa. Kadın keşke evladım olmasaydı dememiş.olanların derdine nasıl bir çözüm bulsam demiş. Bu forumda bir kesim var, üzgünüm ama evladı için konu açana hemen kızıyorlar, bir de bize bak diye. Ne yapsın konu Sahibi. Tüm derdini içine mi atsın o zaman. Ne güzel derdini anlatıp soru sormuş

Ne kadar büyük konuşuyorsunuz. Konu sahibi de Aaahh ah diye başlayıp aynı cümlenin tersini size kursa. Kadın keşke evladım olmasaydı dememiş.olanların derdine nasıl bir çözüm bulsam demiş. Bu forumda bir kesim var, üzgünüm ama evladı için konu açana hemen kızıyorlar, bir de bize bak diye. Ne yapsın konu Sahibi. Tüm derdini içine mi atsın o zaman. Ne güzel derdini anlatıp soru sormuş
Bı o kadar da dert edilecek bi konu değil. Şükretmek gerek bazı durumlar için. Her çocuk yaramazlık yapar anneyi kızdırır bu kadr dertlenecek bi durum yok ortada başlık açacak kadar

Size cok önemli birşey söyleyeceğim. Bir kere ağlasınlar. Ve agladiklari surece asla yapmayacağınızı soyleyin. net bir şekilde. Bunu bir kac kez yaparsaniz ağlama sürecini bitirirsiniz. Aglama surecinden kurtulacaksınız.

Saydıklarınız çocuklarınızın dönemsel özellikleri
Çocuk psikoloğuna yönlendirenler olmuş ama hiç gerek yok çünkü çok normal çocuklara sahipsiniz.
Çözüm çocukla zıtlaşmamakta yatıyor.
Yaptıklarınızın ve yapamadıklarınızın sebeplerini açıklayıp kenara çekilin bağırmak çözüm değil. Zor ama elbet büyüyecekler. Biraz sabır.

X