sahiden artık imkansız mı?

ben izmirdeyim, boş evler 1800'lerden başlıyor. eşyalı oldu mu 2500 falan en az ve muhit de öğrenci muhiti. yani eli yüzü düzgün bir yerde eşyasız ev tutayım desen 3-3500'ü gözden çıkarmak şart.
Bence de ev alıp öyle çıkın derim 3 bin kiraya vermektense kredinizi öderseniz ki en düşük evler 250 bin civarindan basliyormus elinideki birikimi peşinat için kullanirsiniz maaşınız,ek iş eğitim vs alabilirseniz geçip giderseniz

250 bine ev alabiliyorsanız kaça kiraya verebilirsiniz? 100bin peşinat 150bin kredi çekseniz bankaların oranına göre 2500-3000 geri ödemesi olur aylık. Kiraya verip 2 yıl sonra kendi evinize geçer düzeninizi kurarsınız. Kiraya çıkıp var Var olan birikiminizi eritmeyin. Evinizi kiraya verip kendiniz işe yakın bir yerde de kiraya çıkabilirsiniz.

ahaha çok detaycı bir insan olduğum için kiraya verme meselesini de düşündüm. kiracıyı soktuktan sonra çıkarması kolay değil. 1-2 sene sonra sen çık ben yaşayacağım diye onu çıkarmam zor olur. ha hakkım var mı, evet kanunen var ama yıpratıcı ve kiracıya da yazık :KK70:

zaten yalnız kalmak istediğim için ayrı ev isteğim var, ev arkadaşı düşünmüyorum.
Kontrati ona göre yaparsin. Ben 6 aylik dönemler şeklinde veriyorum kiraya ankaradaki evlerimi yani zaten kısa dönem kalacak insanları buluyor emlakcim. Böylece surekli zam yapabiliyorum periyot bitimlerinde. İçine bi kac esya koyup esyali diye verirsen normalde 4000e gidecekken 6000e gidiyor atiyorum.

Bana kalırsa bi şekilde evini al 100bin dedigin para sana cok gibi geliyor su an ama aslında hicbisey 7bin dolar bile etmiyor. Çeyrek araba anca alınıyor. Kiraya çıkma geçinemezsin. Strese girince de evinde ağız tadiyla oturamazsin.

zorunda değiller ama ben çoğu şeyden mahrum bırakıldım, bu konuya girsem asla çıkamam :) giremeyeceğim için anlaşılabilmem imkansız yani şu an bu sitede.
bu yüzden onlara çok öfkeliyim.
bana göre ana babanın evlatlarına faydası dokunmalı, bu bazen bir mülk olur bazen iyi bir eğitim aldırmak, bazen de güzel bir çocukluk yaşatmak. örnekler çoğaltılabilir.
arada sorar annem bana, ne zaman evleneceksin, çocuğun olmayacak mı senin diye.
verecek hiçbir şeyim yoksa neden çocuk yapayım? diye cevap veririm. bana göre ana baba olmak aşırı büyük bir sorumluluk, mesela benim çocuğum hiçbir şey için keşke dememeli, bu benim düşüncem. ama düşünceme katılan insan sayısı pek azdır malum çocuk rızkıyla gelir diyen bir milletiz :)
Cocuk rizkiyla gelir olayına ayarım zaten.O konuda çok haklısın. Bir çocuğu dünyaya getiriyorsak ille lüks olmak zorunda değil ama olabildiğince güzel bir çocukluk yaşatmak boynumuzun borcudur.

Ben sizin yerinizde olsam sıfır temiz bir sitede 2+1 ev alır hemen kiraya verirdim . Pesinati elimdekiyle öder geri kalanını kredi çekerdim.ailenizde bilsin bilirlerse sizin krediniz olduğunu üzerinize çok gelemezler yada beklenti içine girmezler . Dişinizi sıkıp evlenince ye kadar annenizle yaşayın sonrada nisanlaninca ikinizde sirtsirta verip çalışır öder hatta evlenirken de eve göre esyalarinizi alırsınız .zaten şimdi her iki este çalıştığı için kimse buyuk evde oturmuyor temizliği kolay doğalgaz vb masraflari daha az olur kutu gibi yaşarsiniz inşallah
Elinde 100 bin peşinat var gerisine kredi çekmek gerekecek. Bu da yüklü bir kredi borcu demek. Yaşadığı yeri bilmiyorum ama herhalde 500 600 binden aşşa ev kalmamıştır en kötüsü . 500 bin civarı krediyi nasıl çeksin de faiziyle ödesin. Asgarinin az üstü maaşla. Bir de eşyası var bunun hepsini ikinci el alsa bile tutar yine baya.

En mantıklısı bulunduğu şartlarda bir ev arkadaşı ile eşyalı bir eve çıkması olarak duruyor. Çünkü kendi başına stüdyo bile kiralasa şehrine veya ilçesine göre ucuz bir yer diye düşünsek hadi 1000 falan vardır yine kira . Eşyasızsa eşyayı alması da bir mesele.

Aileniz size ev, araba, mal veya mülk bırakmak zorunda değil ki siz nasıl kabul edersiniz..? Ben şahsen kabul edemem, utanırım ki bunu da yaşıyorum zaten

Aileniz size bir birikim vermek zorunda değil, bunun dışındaki kaygilarinizda haklısınız. Ben olsam 1+1 ev alırım kredi çekip, üstüne de yapabiliyorsam kendi evimde yaşarım, olmuyorsa da sağlam bir sözleşme yaparak (gerektiğinde çıkmasını teyit eden)kiraya veririm ,olabildigince ailemle mutlu bir şekilde yaşamaya çalışırım. Sonucta evlilikleri yurumemis ,bosanmislar ,muhtemelen psikolojik olarak falan travmatik bir yaşantıları da oldu.Hicbir sey olmasa bile hicbir ebeveynin belli bir yaşa gelmiş çocuğuna maddi bir seyler vermek zorunda olduğunu düşünmüyorum, yaparsa tabiki ballı kaymak olur ama yapmak zorunda değil, ayni şeyi torun bakma konusunda da düşünüyorum. Sonucta sizde elinizdeki birikimi annenizin yanında yaşadığınız icin yapmışsınız yoksa yapamazdınız .Su an ev almak belli bir geliri olan kişiler dışında herkes için cok zor.Tek yolu var ciddi bir borca girip bir şeylerden feragat etmek.Araba seçeneğini hic söylemiyorum, sizin durumunuzda bir yatırım değil sadece giderinizi arttırır.Su an aracı olanlar bile daha az kullanma derdinde.Vergisi ,sigortası, tamiratı, benzini ,bitmez de bitmez.

Mal mülk bırakanlar sorumluluk sahibi mi oluyormuş? Onlar sizi sadece belli bir yaşa getirmekten sorumlu..!
Konu sahibinin söylediklerinden bunu mu çıkardınız. Kızcağız gelecek güvenceleri yok, elden ayaktan düştüklerinde ortada kalacaklar diyor. Zaten asgari ücretin az üzerinde kazanan bir kadın boşanmış anne babasını maddi açıdan idare edebilir mi? Kaygısı o öncelikle. İkisinin de sigorta ve emeklilik durumu yok. Kolay şey mi bu. Ona bırakacaklaeı değil ki derdi.

gerçekten ben de bilmiyorum.
babam, yaşlanınca bana bakarsınız muhabbetini çok sık yapıyor, bir süredir mesafe koydum çok çok az görüşüyorum. sebebi bu değil tabii, bambaşka şeyler.
annem kime güveniyor bilemiyorum ama defalarca söyledim, eksik bazı günleri varmış bunların ödemesi yapıldığı takdirde emekli olma imkanı var, en azından ömrünün sonuna kadar beğenmese de bir sabit geliri olacak. bu konuyu sallayıp duruyor sürekli.
Anneni çoknayrıntılı anlatmamışsın ama sen ödesen hayır demez, senden beklenti içinde sanki.
iyi fikir ama şu an evlenme durumuna göre plan yapamam. zaten mesele tek başıma bir düzen kurabilmek, evlenmek değil. özlemini çektiğim şey bir ailemin olması değil, küçük de olsa kendime ait, burası benim alanım diyebileceğim bir evde tek başıma yaşayabilmek. nasıl desem, ben öyle atıyorum "30 yaşımdan sonra tanıştığım kişilerle evlilik niyetiyle tanışırım" tarzı bir kadın değilim. evlenmesem de olur hatta hiç düşünmedim evlenmeyi. ha hayat bu, karşıma evleneceğim insanı çıkarırsa neden olmasın ama buna göre plan yapamam. sıfır, temiz sitede 2+1 ev almam imkansız, en az 600-700 binden başlıyor :) ama 5 sene altındaki binalar var 1+1, 250 bin falan. aslında olabilir ama sorun şu ki ailem beklenti içine girer. yani ben ev alsam ve ailemin haberi olsa ohoooo :KK70: hemen nasiplenmek isterler yani. bi de kaldı ki evin ödemesi için nişanlıya güveceğim falan ohooo hiç benlik şeyler değil. yani nasıl anlatayım aslında benim isyanım biraz da bunları tek başıma yapamıyor olmaya. bakın tek başına ev almak ne kadar zor. ben bundan sonra başka bir insana güvenerek değil sadece kendime güvenerek bişeyler yapmak istiyorum, moralimin aşırı bozuk olmasının sebebi bu hayalime ulaşmakta çok çok zorlanmak...
Ev alsan da ailene bile söyleme. Ayrıca evlensen bile o evi birlikte alınacak evin peşinatı yapmak için o adama %100 güvenmen lazım. Kk ahalisindensin bunların risklerini çok iyi öğrenmişsindir. Senin emeğin hep senin kalsın.

onların benim paradan haberleri yok zaten :KK70:
aslında peşinat için ev bedelinin belli bir yüzdesi yetiyor. yetecek kadar peşinatı verip krediyi de mümkün mertebe uzun vadeye böldürsem zaten enflasyon etkisi sebebiyle zaman içinde anlamsızlaşacak.
Biz 10 yıllık çekmiştik krediyi tek maaşla geçinip geri kalan bütün gelirimizi krediye yatırıyorduk. Şimdi 8 ayımız kaldı ve maaşım 7bin civarı, ödemem halen 1500lira 🤣 bu enflasyonda maaş ve kira zamları da zirvede gideceğinden senin kredi 2 yıla kadar kuşa döner.

Konu sahibinin söylediklerinden bunu mu çıkardınız. Kızcağız gelecek güvenceleri yok, elden ayaktan düştüklerinde ortada kalacaklar diyor. Zaten asgari ücretin az üzerinde kazanan bir kadın boşanmış anne babasını maddi açıdan idare edebilir mi? Kaygısı o öncelikle. İkisinin de sigorta ve emeklilik durumu yok. Kolay şey mi bu. Ona bırakacaklaeı değil ki derdi.
hele şükür sahiden anlayan biri çıktı :KK200:
ev, araba gibi mülkleri durumdan bahsetmek için söyledim. ülke nüfusunun yarısında en az 1 tane ev varmış. hani ev almak bizim millet için önemli, bir sürü insan ev almak uğruna hayatının 10-15 senesini sıkıntı içinde geçiriyor ya hani, bu kıstas baz alınsın istedim, insanların kıyaslama ve değerlendirme yapabilmesi adına. zaten açtığım konu bir aile evladına ne vermeli, ne vermemeli değil. bu konuya girersek zaten tartışma çıkar bir sürü farklı görüş olabilir zira.

kaldı ki ben en azından anneme faydası dokunsun diye bundan aylaar aylar önce anneme söyledim, bak elindeki birikmişi değerlendirebileceğimiz evler var (daha ucuzdu o zaman) üstüne biraz benim adıma kredi çekelim, o kredi 3 sene falan rahatça öderiz, aldığımız ev de 1 sene içinde bile gözle görülür biçimde değerlenir dedim. yok ben borçsuz almak isterim falan dedi. ki benim düşüncem şu an yatırımlık kullanmak, kira geliri elde etmek ama birkaç sonrası için oraya annemi yerleştirmekti. en azından yaşlanınca kira derdi olmazdı. kendisi arada sızlanıyor bu hayatta bi dikili ağacım yok diye. bu sayede iyi kötü bir evi olmuş olacaktı, yapmadı mesela.

yoksa ben zaten gelmişim kaç yaşına, hayatta hep b planları olan biri oldum. bugün işsiz kalsam b planım hazırdır. allah korusun her an ailemdeki herkesi kaybedebilirim. çok değil, 2 gün önce bir aile üyem ölümden döndü. ben hayatın anlık olduğunun bilincindeyim, zaten bu yüzden tek başıma düzen kurabilir miyim başarabilir miyim kafasındayım.

Anneni çoknayrıntılı anlatmamışsın ama sen ödesen hayır demez, senden beklenti içinde sanki.

Ev alsan da ailene bile söyleme. Ayrıca evlensen bile o evi birlikte alınacak evin peşinatı yapmak için o adama %100 güvenmen lazım. Kk ahalisindensin bunların risklerini çok iyi öğrenmişsindir. Senin emeğin hep senin kalsın.
asla , asla kimseye güvenemem :)
allah sağlık verdikçe ve aklım yerinde oldukça sadece kendime güvenebilirim.
Biz 10 yıllık çekmiştik krediyi tek maaşla geçinip geri kalan bütün gelirimizi krediye yatırıyorduk. Şimdi 8 ayımız kaldı ve maaşım 7bin civarı, ödemem halen 1500lira 🤣 bu enflasyonda maaş ve kira zamları da zirvede gideceğinden senin kredi 2 yıla kadar kuşa döner.
kesinlikle, zaten ülke şu an ciddi bir kriz dönemine girdi, bu krizler asla pat diye bitmez. belki de bunlar iyi günlerimiz. TL pula dönmüşken, böyle bir enflasyon varken krediye girmek mantıksız değil. ben de öğrenim kredimi ödüyorum, 400 lira falan. 4 sene önce ödemeler başladığında o dönemki maaşımla dokunurdu her ay 400 lira ödemek :KK70: ne kaldı maaştan diye ağlayasım gelirdi. şimdi 400 liranın puldan farklı yok, bir aylık elektrik faturası oldu yani...

Ailenle yaşadığın icin o para birikti tabi farkindasın dimi :KK53: ben olsam dolar ve altinsa param bozdurmam bi guvence sonuçta ki ev almaya da yetmiyor 😖 kiraya çikıp duruma bakabilirsin hemde para biriktirmeye devam edersin dolar ve altin düşmicene gore kaybin yok

Elinde 100 bin peşinat var gerisine kredi çekmek gerekecek. Bu da yüklü bir kredi borcu demek. Yaşadığı yeri bilmiyorum ama herhalde 500 600 binden aşşa ev kalmamıştır en kötüsü . 500 bin civarı krediyi nasıl çeksin de faiziyle ödesin. Asgarinin az üstü maaşla. Bir de eşyası var bunun hepsini ikinci el alsa bile tutar yine baya.

En mantıklısı bulunduğu şartlarda bir ev arkadaşı ile eşyalı bir eve çıkması olarak duruyor. Çünkü kendi başına stüdyo bile kiralasa şehrine veya ilçesine göre ucuz bir yer diye düşünsek hadi 1000 falan vardır yine kira . Eşyasızsa eşyayı alması da bir mesele.
yok yavv, 500'e girilir mi naptın :KK70: 200-250 bine de var ama ufak evler tabii. gerçi ufak deyip geçmemek lazım öğrenci muhitindeler ve kiracı sirkülasyonu çok olduğu için kira geliri daima artmış olacak. kira artışlarına baksana.

sen 1000 falan diyorsan bayağı iyimsersin ya. 1+1 eşyasızlar 2000den başlıyor. eşyalı olursa 3000 de artık. ben eşyayı çok dert etmiyorum açıkçası çok uzun yıllar ömrü olduğu için. bi de parça parça da alınabilir, önce en aciller alınır. hepsinin mutlaka ekonomik olanları var. bazen çok iyi kampanyalar denk geliyor. bazı şeyler ikinci el olabilir mesela gibi gibi.

kredi çekip ev alma olayında şöyle olur, hadi kredi çekip eşyalı bir ev aldım diyelim ki. eşya alma derdinden kurtulurum bu bir. ikincisi, kredi ödemeleri zaten kira ödemesinden taş çatlasa 1000 tl falan fazla. 2000 tl kira vereceğime 3500 kredimi öder en azından kendi evim derim. kira her sene artacakken benim kredi misal 10 sene boyunca hep 3500 kalacak. ev alma konusundaki en büyük risk elimdeki birikmişi eve gömeceğim için sadece aylık maaşıma kalmış olacağım. gerçi kiralasam da o birikmişi gömmüş olacağım. o nedenle ev alman daha mantıklı yazıyorlar.

Ailenle yaşadığın icin o para birikti tabi farkindasın dimi :KK53: ben olsam dolar ve altinsa param bozdurmam bi guvence sonuçta ki ev almaya da yetmiyor 😖 kiraya çikıp duruma bakabilirsin hemde para biriktirmeye devam edersin dolar ve altin düşmicene gore kaybin yok
evet onlarla birlikte olduğum için birikti ama biraz da kendiliğinden oldu desem yalan olmaz. ben manevi anlamda yanlarında olmamnın daha doğru olacağını düşündüğüm için erteledim ayrı evi bugüne kadar hep. buradan ben sanki eve para harcamıyorum gibi algılanmasın. şu an kirayı yarı yarıya bölüşüyoruz annemle ve başka masrafları da karşılıyorum. ama sen bu yük paylaşımını %40 bende %60 annemde gibi düşün. yani öyle ekmek elden su gölden yaşayan biri canlanmasın kimsenin gözünde :KK70:

yok yavv, 500'e girilir mi naptın :KK70: 200-250 bine de var ama ufak evler tabii. gerçi ufak deyip geçmemek lazım öğrenci muhitindeler ve kiracı sirkülasyonu çok olduğu için kira geliri daima artmış olacak. kira artışlarına baksana.

sen 1000 falan diyorsan bayağı iyimsersin ya. 1+1 eşyasızlar 2000den başlıyor. eşyalı olursa 3000 de artık. ben eşyayı çok dert etmiyorum açıkçası çok uzun yıllar ömrü olduğu için. bi de parça parça da alınabilir, önce en aciller alınır. hepsinin mutlaka ekonomik olanları var. bazen çok iyi kampanyalar denk geliyor. bazı şeyler ikinci el olabilir mesela gibi gibi.

kredi çekip ev alma olayında şöyle olur, hadi kredi çekip eşyalı bir ev aldım diyelim ki. eşya alma derdinden kurtulurum bu bir. ikincisi, kredi ödemeleri zaten kira ödemesinden taş çatlasa 1000 tl falan fazla. 2000 tl kira vereceğime 3500 kredimi öder en azından kendi evim derim. kira her sene artacakken benim kredi misal 10 sene boyunca hep 3500 kalacak. ev alma konusundaki en büyük risk elimdeki birikmişi eve gömeceğim için sadece aylık maaşıma kalmış olacağım. gerçi kiralasam da o birikmişi gömmüş olacağım. o nedenle ev alman daha mantıklı yazıyorlar.
Üçüncü paragrafta yazmışsın aslında çözümü. Bence tam da yazdığın gibi ilerlemelisin.

yani sırf konuşmak için konuşunca böyle saçmalıyorsunuz işte.
ben eve katkı yaptığımı ve diğer kişisel giderlerim olduğunu anlatmıştım.
bilmeden konuşmayı ne çok seviyorsunuz ya.
muhatap olmayacağım sizinle, iyi forumlar.
Ben muhattap olmak istiyorum. Eve katkıdan kastınız nedir? Bir evin giderinin hepsini karşılayınca ne kadar masraf çıkıyor bir fikriniz var mı acaba? Yoksa asgari ücretten az biraz fazla maaşınızla yaptığınız destek artı kendi kişisel giderleriniz harici kalan parayı birikim olarak ayırdığınızı ben mi uydurdum? Ya asgari ücretten haberiniz yok ya da kira artı ev giderlerini 1000 lira falan sanıyorsunuz.

X