Şaka gibi bir gün!

Bir gün halk otobüsünde giderken arkadan saçıma bir çocuk yapıştı ama nasıl çekiyor. Çocuğa dönüp bakmamla özel olduğunu anladım ve gülümseyerek annesine "sorun yok" dedim. kadın çok mahçuptu zaten. o zamanlar üniversiteye gidiyordum. çocuğum da yoktu empati yapayım. şu an özel olmayan bir çocuğa bile sert çıkmam. çocuklar güzelce uyarılabilir. kadının yaptığı çok ayıp.

siz de yer vermeyin bence. kendinizi zora sokmuşsunuz yok yere. önce kendi rahatınızı düşünün. azıcık bencillik iyidir.

Ama oğlumun tek oturmasi yine o davranisi yapmicagi anlamina gelmiyor. Dışardan sevdiği birsey görüp yine ayni davranisi sergileyebilir. Yani ben sirf kucaga aldim diye cocugum boyle yapmiyor. Herhangi birseyde de ayni sey yasanabilir
Ama bence o an oturduğu yeri başkası aldı diye sinirlenmiş bariz
O yüzden çekmiş eşarbını
Yerine oturan kişiye tepkisi
Dediğim gibi birine denk geldim kadın zor bela aldı çocuğu kucağına çocuk kendini yırttı kadın siz böyle cam kenarına gelin dedi yanındaki kadına
Koridor kısmındaki koltuğa çocuğunu oturtup tam dibinde ayakta durdu
Bazen ayakta durmamız gerek yeter ki çocuk sakin kalsın diye fedakarlık gerek. Kimse kimsenin hayatını bilemez teyze de hasta olabilir denge sorunu olabilir tansiyonu düşüyor olabilir. Öğrenciyken büyük sırt çantam proje çantam dolu doluydu kendimi koltuğa zor attım bi teyze de ayakta zor duruyordu gelin oturun dedim yok canım senin çantaların çok otur dedi
Dedim siz oturun çantamı da tutun öyle anlaşalım
Oturdu kucağına da çantamı aldı öylece gittik
Bazen fedakarlık günü kurtarıyor napalım 🤷‍♀️

Bir gün halk otobüsünde giderken arkadan saçıma bir çocuk yapıştı ama nasıl çekiyor. Çocuğa dönüp bakmamla özel olduğunu anladım ve gülümseyerek annesine "sorun yok" dedim. kadın çok mahçuptu zaten. o zamanlar üniversiteye gidiyordum. çocuğum da yoktu empati yapayım. şu an özel olmayan bir çocuğa bile sert çıkmam. çocuklar güzelce uyarılabilir. kadının yaptığı çok ayıp.

siz de yer vermeyin bence. kendinizi zora sokmuşsunuz yok yere. önce kendi rahatınızı düşünün. azıcık bencillik iyidir.

yer filan vermeyin bu insanlara ya. üzmeyin çocuğu. o otursun gerekirse siz kalkın
O iki koltukta bize taninan hak bundan sonra kimseye yer vermem 🙃 kimseye insanlik yaramaz bunu anlamis olduk

Öncelikle iyi aksamlar hanımlar🌷
Aslında konu açmicaktim ama şu yazdiklarim birine bile ulaşırsa ne mutlu bana derim.

Oğlumla otobüsle hastaneye gidiyorduk oğlum herzamanki gibi kucakta değil koltuğa oturmak istiyordu. Gideceğimiz hastanede bayaa uzak, bende can atmiyorum 30 kilo çocuğu o yol boyunca dizlerime kramplar gire gire o yolu çekmeyi. Ama gönlümde el vermez biri ayakta beklerken cocukla beraber öylece oturmayi. Hâlbuki o koltuklarda bizim onceligimiz var.
55 60 yaşlarında bi kadın geldi ayaktaydi bende oğlani almaya calistim kucağa benim oglan cinnet geçiriyo kucakta oturmak istemiyor. Oturucam oturucammm diyee cigliklar atıyor. Öyle böyle aldım çocuğu kadin oturdugu gibi benim oğlan başörtüsünü çekti. Ben özür dilemeye kalmadan ogluma bagirmaya basladi (delimisin ne terbiyesiz cocuksun) bana dönüp sen bununla nasil disari çıkıyorsun insanlara saldiriyor. Bende patlama yasadim maalesef o laflari duyunca.bende ona kızdım (nasil konusuyosun teyze kucucuk cocuk bu hangi hakla oğluma bunlari söylersin belki özel durumu var cocugumun ) dedim.. özel durumu varsa o ayrii dedi

İyide ben oglumun alninami yaziyim ozel durumu var diye ben her özel cocuk dedigimde zaten canim aciyor.herşeyi geçtim bu çocuk ozel bi cocuk olmasa bile adi üstünde çocuk. Kocaman insan nasil cocukla bu sekil konusur. Modum düştü baya aglamamak icinde zor tuttum yani kendimi (bilmeyenler için oğlum otizm)

Hastane gelişinde oğlan otobus camında araba gördü ve inmek icin çığlık atti tabi herkes bize bakiyor.ben bi yandan sessiz sessiz sevdigi sarkilari söylüyorum dikkati dağılsın unutsun diye. Yine tam o yaşlarda bi teyze geldi "oglumun yanagini sıktı ne tatlı birseysin sen neden bağırıyosun hmm cok guzel bi cocuksun anne üzülür bagirirsan ne istiyosun soyle bakayim oğlum" diye konustu benim cocukla benim cocukta teyzeyle konuşmaya caliyor güzel güzel. Medeni insanin hali cok baska oluyor. İkisi ayni yaslarda ama aralarindaki farki goruyormusunuz ??

Lütfen biraz anlayiş lütfen 🙏 şu yazdigim birine bile ulasirsa cok mutlu olurum ❤️ teşekkür ederim okuduğunuz için
O kadar haklısın ki insanların bilinçlenmesi lazım otizm konusunda bende bı ara parka götürmüştüm kadının biri oğlun farklı şeyler mi görüyor diye sormuştu o kadar kötü bir durum ki

Bir kart da çocuğunuz icin basıp kaldirmasaydiniz keşke. Bizim millete illa hastalik özel durum vs söyleyeceksin ki insanlığı tutsun da çenesi kapansın. Yoksa ölecek sanki yirmi dk lik yolda iki çocuk bagirtisi işitti diye.

Aslında konu açmicaktim ama şu yazdiklarim birine bile ulaşırsa ne mutlu bana derim.

Oğlumla otobüsle hastaneye gidiyorduk oğlum herzamanki gibi kucakta değil koltuğa oturmak istiyordu. Gideceğimiz hastanede bayaa uzak, bende can atmiyorum 30 kilo çocuğu o yol boyunca dizlerime kramplar gire gire o yolu çekmeyi. Ama gönlümde el vermez biri ayakta beklerken cocukla beraber öylece oturmayi. Hâlbuki o koltuklarda bizim onceligimiz var.
55 60 yaşlarında bi kadın geldi ayaktaydi bende oğlani almaya calistim kucağa benim oglan cinnet geçiriyo kucakta oturmak istemiyor. Oturucam oturucammm diyee cigliklar atıyor. Öyle böyle aldım çocuğu kadin oturdugu gibi benim oğlan başörtüsünü çekti. Ben özür dilemeye kalmadan ogluma bagirmaya basladi (delimisin ne terbiyesiz cocuksun) bana dönüp sen bununla nasil disari çıkıyorsun insanlara saldiriyor. Bende patlama yasadim maalesef o laflari duyunca.bende ona kızdım (nasil konusuyosun teyze kucucuk cocuk bu hangi hakla oğluma bunlari söylersin belki özel durumu var cocugumun ) dedim.. özel durumu varsa o ayrii dedi

İyide ben oglumun alninami yaziyim ozel durumu var diye ben her özel cocuk dedigimde zaten canim aciyor.herşeyi geçtim bu çocuk ozel bi cocuk olmasa bile adi üstünde çocuk. Kocaman insan nasil cocukla bu sekil konusur. Modum düştü baya aglamamak icinde zor tuttum yani kendimi (bilmeyenler için oğlum otizm)

Hastane gelişinde oğlan otobus camında araba gördü ve inmek icin çığlık atti tabi herkes bize bakiyor.ben bi yandan sessiz sessiz sevdigi sarkilari söylüyorum dikkati dağılsın unutsun diye. Yine tam o yaşlarda bi teyze geldi "oglumun yanagini sıktı ne tatlı birseysin sen neden bağırıyosun hmm cok guzel bi cocuksun anne üzülür bagirirsan ne istiyosun soyle bakayim oğlum" diye konustu benim cocukla benim cocukta teyzeyle konuşmaya caliyor güzel güzel. Medeni insanin hali cok baska oluyor. İkisi ayni yaslarda ama aralarindaki farki goruyormusunuz ??

Lütfen biraz anlayiş lütfen 🙏 şu yazdigim birine bile ulasirsa cok mutlu olurum ❤️ teşekkür ederim okuduğunuz için
Yer vermeniz gerekmiyordu bu durumda zaten.. Bırakın ne düşünürlerse düşünsünler.

O kadar haklısın ki insanların bilinçlenmesi lazım otizm konusunda bende bı ara parka götürmüştüm kadının biri oğlun farklı şeyler mi görüyor diye sormuştu o kadar kötü bir durum ki
Amannn canım bakma bende neler duydum bakma anlattigim daha çeyreği değil.
Bir kart da çocuğunuz icin basıp kaldirmasaydiniz keşke. Bizim millete illa hastalik özel durum vs söyleyeceksin ki insanlığı tutsun da çenesi kapansın. Yoksa ölecek sanki yirmi dk lik yolda iki çocuk bagirtisi işitti diye.
İşte bu durumda beni üzüyor soylemek istemiyorum oglumla ilgili bisi cok mecbur kalmadıkça. O kart zaten rahatca yolculuk yapalim diye bize taninan ücretsiz bi hak. Onceligimiz otobuslerde onceligimiz olmasina ragmen yasi basi var ayakta kalmasin diye üzüldüm.olan oldu birdaha asla kimseue yer vermem herkes ne hali varsa görsün.madem insanlik yaramıyor üstüne hakaret yiyoruz. Bize taninan hakki sonuna kadar kullanicam

Yer vermeniz gerekmiyordu bu durumda zaten.. Bırakın ne düşünürlerse düşünsünler.
Birdaha aslaa

Yer vermemek en iyisi valla artık hamile cocuklu ve gercekten yaslı insanlara yer veriyorum 40 50 yasinda sokaklarda gun boyu lik lik gezip otobuste ayilip bayilmalarindan biktim valla insanlar gun boyu ayakta çalışıyor isten cikiyor totosu yer goruyor tam sonra basinda tüm gün çarsı pazar günlerde olan teyzeler/amcalarda insanı bakışları ile yiyor kaldı ki cocuk bana oyle dirense yer vermemek icin oturmam sahsen bırakın otursun rahatsız etmeyin derim annesine gecen gun basima geldi cocugun sesi cikmadi ama yinede kadin neden 20 30 kilo cocugu kucagina alsin yani yok ben inecegim birazdan kaldirmayin lutfen dedim keske empati duygusu insanda

özel çocuk olmasına gerek yok! çocuk ağlar ses çıkarır.
çocuk sesınden rahatsız olanlara da ben kıl oluyorum.
toplumsal ortamlarda konfor arayanlar sorunludur.
konfor isteyen taksiyle gitsin.
herşeyın kusuruna bakılmaz. tolere edilebilir.
millet olarak ottan b.ktan rahatsız oluyoruz.
bence siz raht olun gerektiğinde cevapda verin. özel olduğunu söylemek de zorunda değilsiniz.

özel çocuk olmasına gerek yok! çocuk ağlar ses çıkarır.
çocuk sesınden rahatsız olanlara da ben kıl oluyorum.
toplumsal ortamlarda konfor arayanlar sorunludur.
konfor isteyen taksiyle gitsin.
herşeyın kusuruna bakılmaz. tolere edilebilir.
millet olarak ottan b.ktan rahatsız oluyoruz.
bence siz raht olun gerektiğinde cevapda verin. özel olduğunu söylemek de zorunda değilsiniz.
:KK200: :KK68:keske herkes sizler gibi olsa

çalışan bir anne olarak her gün iş çıkışı bebeğimi 3 aylık dan başlayıp şuan 1,5 yaşında hergün otobüslerle kaynanama bırakıp akşamları alıyorum bebeğim küçükken kalabalıktan çok ağlardı ne zorluklar çektim anlatamam yeri geldi ağlıyor diye başka bir anne benim çocuğum uyuyor sustur diye bana bağırdı mesela başka bir kadında o kadına bağırdı ben hiç birşey diyemedim ağlamak geldi elimden hiç unutmam allah razı olsun bir kadın sen nasıl bir annesin 4 aylık bebek bu nasıl sustursun annesi senin çocuğun 3 yaşında en azından laftan sözden anlar biz rahatsız olmuyoruz valla diye kadına kızmıştı kendimi çok kötü hissetmiştim o günler çok şükür geride kaldı artık çok sosyal bir bebek sürekli otobüste ablalarıyla oynayan gülen sohbet eden bir bebek çok üzüldüm size

Maalesef bazı insanlar insanlıktan nasibini almamış

Pardon neye beğeni atıp atmayacağımın hesabını mı vericem? @Mune iyice tuhaf oldu bu site. Fikir özgürlüğü kalktı mı? Yapılmış yorumum bile yok konuya yorum yazanlara beğeni atıp geçmişim onun da hesabı soruluyor bu nedir?

Çok yorumum merak edildiyse yazayım. Çocuğun teki saçıma yapışsa sinirlendirir bu beni evet, çocuğun dışarıdan görünen belli olan bir engeli de yok boy boy fotoğraflarını da paylaştın burada gördüm. Koca çocuk da yani bebek değil, saçıma hele ki eşarp varsa saçımın tellerine kadar yolacak o benim canımı daha da acıtacak evet sinirlenirim. Çocuğunun huyunu da biliyorsun, bağırta bağırta ona da kendine de çevreye de eziyet etmektense sen sessizce yerinden kalkıp ayağa geçsen de çocuk kendi halinde oturmaya devam etse bu olay yaşanmazdı zaten.
kadının çocuğu özel bir çocukmuş nasıl yalnız bıraksın ? ne kadar vicdansızsın gerçekten bu vicdansızlığını ya evladın yok o yüzden bu şekilde düşünüyorsun başka bir açıklaması olamaz kimse kusura bakmasın otobüste yer verme olayı bana çok saçma geliyor birde bu yaşlı başlı kadınlar hep iş saatlerinde kullanıyor toplu taşıma araçlarını en yoğun saatinde ayakta duramayacaksan sessiz sakin zamanı tercih edeceksin kimse kusura bakmasın o bebekte bir birey pes artık bir çocuk ne kadar can yakabilir evde çocuğum hergün çekiyor saçımı ölmedim hala hayattayım.

özel çocuğunuz, yer vermenize gerek yok. illa yer verecekseniz siz verin çocuğunuz otursun...

genç insanlarında hasta olup oturmaya ihtiyacı olduğunu bilememek saçma oluyor. astım hastasıyım. parfüm kolanya vs dokunuyor. zorunlu bir şehir içi otobüste oturdum diye tepemde taciz edildiğim çok oldu. zor nefes alıyorum, öksürük cabası.. elimdeki ilacı gösterirdim. artık hoşlanmadığım için otobüs kullanmıyorum. gideceksem araçla. yoksa taksi.

kadının çocuğu özel bir çocukmuş nasıl yalnız bıraksın ? ne kadar vicdansızsın gerçekten bu vicdansızlığını ya evladın yok o yüzden bu şekilde düşünüyorsun başka bir açıklaması olamaz kimse kusura bakmasın otobüste yer verme olayı bana çok saçma geliyor birde bu yaşlı başlı kadınlar hep iş saatlerinde kullanıyor toplu taşıma araçlarını en yoğun saatinde ayakta duramayacaksan sessiz sakin zamanı tercih edeceksin kimse kusura bakmasın o bebekte bir birey pes artık bir çocuk ne kadar can yakabilir evde çocuğum hergün çekiyor saçımı ölmedim hala hayattayım.
Önce haddini bil, düzgün konuş, yerini bil, karşındaki tanımadığın insanla nasıl konuşulacağını öğren, sonra da kendi yorumun varsa konuyu açan kişiye yap geç. Bir ara da okuduğunu anlamayı öğren.

Teyze can cekismis gibi söylediler bende anlamadım 😬 teşekkür ederim buarada desteginiz icin❤️

Eğer iki kişilik biniş ödediyseniz keşke çocuğu kaldırmasaydınız. Teyze ayakta gitse daha az sıkıntı olurmuş.
Eğer tek kişilik ödediyseniz keşke siz kalkıp çocuğu oturtsaydınız.
İki kart basiyoruz biri oglumun biri refakatçi kartı.yani ikimizin hakki olandi. Ben teyze ayakta kalmasin diye kucakladım çocuğu sonra boyle oldu.yani o iki koltuk bize zaten hak olarak taninmis

özel çocuğunuz, yer vermenize gerek yok. illa yer verecekseniz siz verin çocuğunuz otursun...

genç insanlarında hasta olup oturmaya ihtiyacı olduğunu bilememek saçma oluyor. astım hastasıyım. parfüm kolanya vs dokunuyor. zorunlu bir şehir içi otobüste oturdum diye tepemde taciz edildiğim çok oldu. zor nefes alıyorum, öksürük cabası.. elimdeki ilacı gösterirdim. artık hoşlanmadığım için otobüs kullanmıyorum. gideceksem araçla. yoksa taksi.
Bende astim hastayim sizde bilirsiniz ayni dertten muzdarip biri olarak. Zaten oğlumla cebellesirken nefes denen birsey kalmıyor her yerim terliyor kalbim sıkışıyor. Ben oglumu sakinlestirmeye calisirken bu laflarin edilmesi agrima gitti. O iki koltukta bize ait bana ogluma ben refakatci karti ve engel karti basiyorum.tamamen acidigimdan ayakta kalmasin diye düşündüğümden yer verdim sonra bunlar oldi

X