Yöresel Tarif Şanlıurfa: Ağzı yumuk

Yöresel Yemekler

semazenn

Guru
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2009
196
36
Resim106.jpg

Ağzı yumuk:

Malzemeler
1/2 kg. kıyma,
4 su bardağı un,
200 gr. ceviz içi,
3 su bardağı sıvı yağ kızartma için,
1 çay kaşığı karabiber,
1 tatlı kaşığı tuz.

Hazırlanışı
Kıyma et, bir tavaya konur, çok az su ve tuz ilave edilip pişirilir. Suyunu çekinceye kadar kavrulur (15-20 dakika). Kavrulan et, ateşten alınır karabiber ve ceviz içi konarak karıştırılmaya devam edilir..
3 su bardağı un bir kaba alınarak içine tuz atılır ve su konur. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapılır ve dinlendirilmeye (5-10 dakika) bırakılır. Hazırlanın hamur, ceviz büyüklüğünde yumaklara ayrılır ve daire şeklinde un yardımı ile açılır. Hazırlanmış içten bir kaşık konur, ağzı incir şeklinde bir yerde toplanarak açılmamak kaydıyla kapatılır.
Yağ bir tavaya alınarak kızdırılır ve içine ağzı yumukların başı alta gelmek koşuluyla atılır iki taraf pembeleşinceye kadar kızartılır.
Sıcak servis yapılır

Ağzı yumukların ağzı ne çok sıkılmalı ne de çok gevşek bırakılmalıdır. Aksi takdirde, birincisi olunca içi hamur kalır. ikincisi olunca yağda kıyması dağılır.

Resim105.jpg

Resim104.jpg

Afiyet olsun...

çok güzel görünüyor,eline sağlık,
kıymayı çiğden koyduğumuzda çiğ börek oluyo,
denemediyseniz deneyin. yuvarlak açıp yarım daire gibi kapatın sadece o kadar.

çok güzel görünüyor,eline sağlık,
kıymayı çiğden koyduğumuzda çiğ börek oluyo,
denemediyseniz deneyin. yuvarlak açıp yarım daire gibi kapatın sadece o kadar.

Eşim çiğ börek sevmiyor kıymanın iyice kavrulmasını istiyor o yüzden çok sık yapamıyorum.Ama ben çiğ böreğide çok severimm.. a.s.

cok seviyorum ben bunu ya..
sevgilimin babanesi yapiyor ondan biliyorum ben de sagolsun.
cok nefis oluyor..
ellerine saglik ablam seninki de guzel gorunuyor cok.

çok güzel bir tarif bu..........hamur işi canavarı olaraktan bunu deneyeceğim en yakın zamanda

X