Saygı görmek, insanca muamele görmek için ne yapmalıyım?

Kahvaltıda bazen simit yanına karper peynir yiyorum 🪒bıkmadın mı beeeee 🪒
hamileyim bişeyler atıştırmam lazım yiyemiyorum tepkiden.

Aylar önce kuruyemiş çıkarmıştım, arkadaşım hemen 🪒
bakım mı varrr🪒pahalı pahalı yiyecekler mi vereyim avuç avuç. Önceden defalarca verdim. Sen de al ye dimi .

kıyafet konusunda 🪒
kızım kendine alsana, harcasana🪒
böyle bi sürü örnek verebilirim. Kargom iki-üç günde bir gelir. Onların gelmez . Öğlenleri onlar evden getirir. Ben hep dışarda yerim. Haftasonları başka illerin ilçelerinde gezerim. Tuvalet kağıdı markasız alırlar. Benim hep marka. ASIL SİZ CİMRİSİNİZ cimri arıyorsunuz madem .

Başkasının eşi yemek yaptığında aaaa falanca kişiyi görüyormusun eşine yemek yaptırıyor. Aferin kız helal

benimki yemek yaptığında, ... çok şanslı oluyorum. Hani direkt tabi diyemezler ama salak şansına getiriyorlar. Ben evde işe yaramıyorum, herşeyi o yapıyor vb

başkası evini ve eşini idare ettiğinde becerikli ama benİm eşim SESSİZZZZ

Çocupumuz yeni oldu şükür. Yine hamile oldum. O konu uzun girmeyeyim neyse. İnşallah yeni çalışacapım şehirde bu salak profilden çıkarım yoksa sinir küpü olucam

Kahvaltıda bazen simit yanına karper peynir yiyorum 🪒bıkmadın mı beeeee 🪒
hamileyim bişeyler atıştırmam lazım yiyemiyorum tepkiden.

Aylar önce kuruyemiş çıkarmıştım, arkadaşım hemen 🪒
bakım mı varrr🪒pahalı pahalı yiyecekler mi vereyim avuç avuç. Önceden defalarca verdim. Sen de al ye dimi .

kıyafet konusunda 🪒
kızım kendine alsana, harcasana🪒
Bakım sana yok salak ama işte diyemiyosun hep veriyprum hep

Benim Hilal öğretmenim vardı , çok beğenirdim onu . Ders anlatışı, mimikleri vs herşeyine bayılırdım . Ben mesela onun kopyası gibiydim ilk başlarda . Sonradan kendim olabildim.
Kendine örnek kişiler belirle , onların duruşlarını vs taklit et . Kendini videoya Çek izle . Neleri beğendiğini not al . Değiştirmen gerekenleri de nasıl değiştirebilirim diye düşün .
TED konuşmalarını dinle . Bazı defileleri izle , tiyatroya kaydol . Kurs al . Bence çok faydasını göreceksin.
En önemlisi de özgüven sahibi olman . Sen kendine değer vermezsen kimse sana değer vermez .
Her konuda konuşma mesela , cool takıl .
Belli bir duruşun olsun , sınırların olsun. Bir şekilde hisseder etrafındakiler .
Benim büyük oğlum çok cool bir çocuk , kimseye eyvallahı yoktur , arkadaşları tarafından da saygı görür . Gerçi görmese de umursamaz 😑 bence böyle olmak lazım .

Konu sahibi bu yorumu çok faydalı buldum buna ek olarak,
Diksiyon eğitimi tavsiye ederim.
Alakası şu: diksiyon eğitimiyle daha gür bir sesle ve doğru tonlamayla konuşabilirsin.
Hatta öneride bulunayım.
Youtube haluk tatar kanalında aylık 5tl ye para abone olmuştum. O kanalde diksiyon eğitim seti ve başka eğitimlerden faydalanmıştım. Tavsiye ederim.

Bunların hepsinden öte sosyal fobin, sınır koyma problemin varsa bunları çözmelisin.
Daha özgüvenli ve sınırlarını belli eden,koruyan biri olursan böyle insanlar karşına çıksa bile gereğini yaparsın.
Böyle insanlar çıkmaz demiyorum her zaman sınır tanımaz insanlarla karşılaşma ihtimalin var.

İşte sorun onu söylemesi değil, söyleme haddini kendinde bulabilmesi. Artık kendimi koruyabiliyorum ama korumak zorunda kalmak istemiyorum. Düşünüyorum başkalarına söylemeye cesaret edemezken bana nasıl yapabiliyor.
Bence bunu zaten hayatında var olan insanlar üzerinden değil, yeni tanıştığın insanlarla değerlendirmelisin.
Zira zaten var olan mesela kuzenin gibi tipler sen sınır koysanda onların o sınırlara alışması, alışageldiği gibi davranmaktan vazgeçmesi, yeni seni öğrenmesi zaman alır.
Sana kötü bir haberim var.
Bazı insanlar senin nasıl olduğundan bağımsız olarak sınır tanımaz yapıda oluyor.
Onlar her daim karşına çıkabilir...

Teşekkür ederiz ama bu genel paylaşımlarla şahsen benim yol almam mümkün değil. O kadar zor bir durum ki saygı görememek. İnsanların şu şu davranışı karşıısnda ne yapmalıyım. Zaten başarırsam 3-5 tepkide yaklaşımlarını kıracağım
Gerçekten çok genel yazdım ama hangi lafa hangi cevap verilir çok uzun bir yol. Kitap okumak daha kısa ve gerçekten her konuda Of yine şu klasik tavsiye diye görülüyor olabilir ama gerçekten bu işin reçetesi öyle birşey ki her hasta kendi reçetesini kendisi yazmak zorunda. Bir başkasının reçetesi size bana ona uymaz. Umarım istediğinize kavuşursunuz :KK200:

Gerçekten çok genel yazdım ama hangi lafa hangi cevap verilir çok uzun bir yol. Kitap okumak daha kısa ve gerçekten her konuda Of yine şu klasik tavsiye diye görülüyor olabilir ama gerçekten bu işin reçetesi öyle birşey ki her hasta kendi reçetesini kendisi yazmak zorunda. Bir başkasının reçetesi size bana ona uymaz. Umarım istediğinize kavuşursunuz :KK200:
Teşekkürler inşaallah 😍

yetiştirilme tarzımızdan mı ya da karakterimizden mi bilemiyorum ama dışarda özellikle ilk kez iletişim kurduğumuz insanlara kibar,iyi, aslında normal davrandıkça eğer yeterince olgunlaşmamış biriyse direkt kafasında ‘ben senden üstünüm’ imajı oluşuyor. Bu düşünceme katılmayanlar da olacaktır ama gereksiz kibarlıktan ve hatta fazla muhabbetten kaçının. Gerçekten insanlar ne yazık ki artık bundan anlıyor. Normal, medeni davranmak,kibar olmak insanlarda farklı bir algıya sebep oluyor. O nedenle eğer hizmet aldığınız biri değil ise hep normalden bir tık kötü davranarak,fazla iletişim kurmayarak başlayın iletişiminize. Ve size tuhaf davrandığını farkettiğiniz an sen hayırdır yaa diye bi atarlanın, iç sesiniz bi kendine gelsin. Bakın bu cümle sihirli bence 😄 sen hayırdır yaa

yetiştirilme tarzımızdan mı ya da karakterimizden mi bilemiyorum ama dışarda özellikle ilk kez iletişim kurduğumuz insanlara kibar,iyi, aslında normal davrandıkça eğer yeterince olgunlaşmamış biriyse direkt kafasında ‘ben senden üstünüm’ imajı oluşuyor. Bu düşünceme katılmayanlar da olacaktır ama gereksiz kibarlıktan ve hatta fazla muhabbetten kaçının. Gerçekten insanlar ne yazık ki artık bundan anlıyor. Normal, medeni davranmak,kibar olmak insanlarda farklı bir algıya sebep oluyor. O nedenle eğer hizmet aldığınız biri değil ise hep normalden bir tık kötü davranarak,fazla iletişim kurmayarak başlayın iletişiminize. Ve size tuhaf davrandığını farkettiğiniz an sen hayırdır yaa diye bi atarlanın, iç sesiniz bi kendine gelsin. Bakın bu cümle sihirli bence 😄 sen hayırdır yaa
Hayırdır yaa dersek, gıcık olduğumuzu anlamazlar mı? Bana böyle davrananlR başkLArı ile çok iyi iletişim kuruyolar. Siyasetçilik yapıyolar. O zaman da derler ki bi sen kızıyosun. Halbıki sadece bana kötü muamele yapıyosun salak 😩😩

Ara ara ben de takıyorum ama artık toparlamaya çalışıyorum zihnimi. O negatif düşüncelerin eline bırakmıyorum kendimi.

Bu hisleri ben de yaşadım. Hala tam olarak üzerimden atabilmiş değilim. Yavaş yavaş toparlamaya çalışıyorum.
Bu rezil olma hissi çok subjektif. Siz insanların ne düşündüğünü bilemezsiniz. Bir yakınım da böyle, hata yapmaktan, rezil olmaktan çok korkuyor, ona diyorum ki 'merak etme kimse seni bu kadar önemsemiyor. İnsanlar belki dikkat bile etmiyor. Rezil olduğunu düşünmen senin algın, gerçeklik değil'. Doğan Cüceloğlu böyle insanların içinde utandırılmış bir iç çocuk olduğunu söyler. Çok naif buluyorum bu yorumu. Bence siz self parenting e yönelseniz çok faydasını görürsünüz.

Bir de kadınlar kulübünün Doğan Cüceloğlu temsilcisi gibi oldum :KK70: ama bunu kesinlikle yazmam lazım. Doğan hocanın 'Savaşçı' kitabını okumanızı ŞİDDETLE tavsiye ediyorum. Harika bir kitap. Bence herkes okumalı.

Hayir hayir yorumlariniz, tüm yorumlar bana iyi geliyor. Özellikle bir zamanlar bu durumda olmaniz ve birebir yasamaniz. Savasci kitabini duymustum, mutlaka okuyucam.

Özgüvenim o kadar sarsilmis ki, en ufak bir bakista, imada yerle bir oluyorum. Mesela bugun bir tanidikla karsilastim. Mini bir elbise giymistim, altina siyah ince corap, postal. Kadin iki defa süzdü ve alayci bir gulumsemeyle ne guzel suslenmissin dedi? Yani boyum kisa ama kilo fazlaligim yok, tuhaf duran bir sey de goremiyorum ama yine bir hedef tahtasi olmasi durumu. Su an oturdum elbiseyi bir daha giymemeyi dusunuyorum.

Of bu tür konulara her seferinde aynı şeyi yazıyorum ama benim reçetem buydu. Okumak öğrenmek düşünmek gelişmek. Tüm öğrenim hayatım kitap okumakla geçti . Çünkü annem bir ilkokul mezunu olmasına rağmen sallıyorum Gogol'un roman karakterlerinden bahsedebilirdi yemek esnasında. Dünya klasiklerini bitirmişti. Evimizde hep kitap okunurdu ben de öyle başladım. Bilgi çok büyük bir güç. Bilmek her noktada sizi bir adım öne taşıyor. Fakat sezgi ve inisiyatif kabiliyeti de gerek. Bu da yaşadıklarınızdan nasihat almanızla alakalı. Dik durmalıyım ve sürekli gülümsememeliyim gibi nasihat notları almışsınız mesela kendinize bunun gibi.
Hayır demeyi bilin. Sınırı olmayan insanlar saygı görmüyor. Fakat sürekli hayır demek de muhatabınız için az da olsa vazgeçilmez değilseniz sürünün dışında kalmanıza sebep olur. Ben eğitimler, okumalar yani ki kendine yatırımla beraber gözlem yapmak diyorum.

Gözlem yapmak kesinlikle cok önemli. Eskiye nazaran fark var, ama yillardir surdugu icin artik bir sicrama, buyuk bir adim istiyorum. Annenize de bravo, ne guzel sohbet edilir onunla :)

Gereksiz kibarlik ve fazla muhabbet maalesef. Ustune bir de cekingenlik eklenince

Konu sahibi bu yorumu çok faydalı buldum buna ek olarak,
Diksiyon eğitimi tavsiye ederim.
Alakası şu: diksiyon eğitimiyle daha gür bir sesle ve doğru tonlamayla konuşabilirsin.
Hatta öneride bulunayım.
Youtube haluk tatar kanalında aylık 5tl ye para abone olmuştum. O kanalde diksiyon eğitim seti ve başka eğitimlerden faydalanmıştım. Tavsiye ederim.

Bunların hepsinden öte sosyal fobin, sınır koyma problemin varsa bunları çözmelisin.
Daha özgüvenli ve sınırlarını belli eden,koruyan biri olursan böyle insanlar karşına çıksa bile gereğini yaparsın.
Böyle insanlar çıkmaz demiyorum her zaman sınır tanımaz insanlarla karşılaşma ihtimalin var.

Mennan sahin diye bir spikerin alistirmalarini yapiyordum bir ara, sizin onerinize de bakicam mutlaka. Bir de anladim ki hepimizin karsisina cikiyor bu hadsizler.

Bence bunu zaten hayatında var olan insanlar üzerinden değil, yeni tanıştığın insanlarla değerlendirmelisin.
Zira zaten var olan mesela kuzenin gibi tipler sen sınır koysanda onların o sınırlara alışması, alışageldiği gibi davranmaktan vazgeçmesi, yeni seni öğrenmesi zaman alır.
Sana kötü bir haberim var.
Bazı insanlar senin nasıl olduğundan bağımsız olarak sınır tanımaz yapıda oluyor.
Onlar her daim karşına çıkabilir...

Yok mesela sununla da karsilasiyorum; ornegin bir cafeye gidiyorum ya da alisverise orada calisanlarin bana daha umursamaz, laubali konustugunu farkediyorum. Yani bir samimiyetim yok, tanimiyorlar ama o cesareti buluyorlar kendilerinde. Bu beni cok uzuyor.

Merhaba arkadaşlar,

İçinden çıkamadığım bir konuda sizden yardım, akıl istemeye geldim.

Şimdiye dek pek çok konuda değiştim, geliştim. Zeki de bir öğrenciydim. Üniversiteyi bitirdim, mühendis oldum. Gel gelelim ki aşamadğım bir şey var. Bir topluluğa girdiğimde, yeni insanlarla tanıştığımda ciddiye alınmıyorum. Herkes böyle yapıyor diyemem, bir çok iyi insanla da karşılaştım. Ama kötü insanlara da hedef tahtası oldum her seferinde. İnsanlar benimle dilediğince konuşuyor, eleştiriyor, hatta hakaret ediyor. Ve inanın bu benim sübjektif algım değil, çevremdeki insanlar da bu hissimi onaylıyor.

Önceye göre değişim elde ettim elbette. Ama hala istediğim seviyeye gelemedim. Artık böyle bir şey olduğunda tepki verip, hatta kavga edip ipleri koparıyorum. Ancak bu çok yorucu ve ben daha bu hale gelmeden insanlar beni saysın istiyorum.

Gözlemlerime göre şimdiye dek su profildeydim: kambur, neredeyse iki büklüm bir duruş, cılız bir ses tonu, özellikle yabancı ortamda sürekli bir gülümseme hali, konuşurken sanırım, emin değilim gibi kelimeler ve daha niceleri.

Duruşum artık cok daha dik ve o kadar çok gülümsemiyorum.

Şimdi sizden şunu rica ediyorum; nasıl bir duruş sergilemeliyim ki insanlar laf konuşurken iki kere düşünsün? Biraz tartarak, çekinerek konuşsun? Nedir bunun sırrı? Vücut dili mi? Dik duruş mu? Gözden kacirdigim daha neler var? Gerçekten bir tarife ihtiyacım var.

Dip not olarak; zamaninda mobbinge ugradim ve bu beni bir kisir donguye surukledi. Bir kac psikologa gittim ve fayda goremedim.

Merhaba arkadaşlar,

İçinden çıkamadığım bir konuda sizden yardım, akıl istemeye geldim.

Şimdiye dek pek çok konuda değiştim, geliştim. Zeki de bir öğrenciydim. Üniversiteyi bitirdim, mühendis oldum. Gel gelelim ki aşamadğım bir şey var. Bir topluluğa girdiğimde, yeni insanlarla tanıştığımda ciddiye alınmıyorum. Herkes böyle yapıyor diyemem, bir çok iyi insanla da karşılaştım. Ama kötü insanlara da hedef tahtası oldum her seferinde. İnsanlar benimle dilediğince konuşuyor, eleştiriyor, hatta hakaret ediyor. Ve inanın bu benim sübjektif algım değil, çevremdeki insanlar da bu hissimi onaylıyor.

Önceye göre değişim elde ettim elbette. Ama hala istediğim seviyeye gelemedim. Artık böyle bir şey olduğunda tepki verip, hatta kavga edip ipleri koparıyorum. Ancak bu çok yorucu ve ben daha bu hale gelmeden insanlar beni saysın istiyorum.

Gözlemlerime göre şimdiye dek su profildeydim: kambur, neredeyse iki büklüm bir duruş, cılız bir ses tonu, özellikle yabancı ortamda sürekli bir gülümseme hali, konuşurken sanırım, emin değilim gibi kelimeler ve daha niceleri.

Duruşum artık cok daha dik ve o kadar çok gülümsemiyorum.

Şimdi sizden şunu rica ediyorum; nasıl bir duruş sergilemeliyim ki insanlar laf konuşurken iki kere düşünsün? Biraz tartarak, çekinerek konuşsun? Nedir bunun sırrı? Vücut dili mi? Dik duruş mu? Gözden kacirdigim daha neler var? Gerçekten bir tarife ihtiyacım var.

Dip not olarak; zamaninda mobbinge ugradim ve bu beni bir kisir donguye surukledi. Bir kac psikologa gittim ve fayda goremedim.
Soguk ve ciddi olun

Yok mesela sununla da karsilasiyorum; ornegin bir cafeye gidiyorum ya da alisverise orada calisanlarin bana daha umursamaz, laubali konustugunu farkediyorum. Yani bir samimiyetim yok, tanimiyorlar ama o cesareti buluyorlar kendilerinde. Bu beni cok uzuyor.

Sizce biraz alingan da olabilir misiniz?

".. calisanlarin bana daha umursamaz, laubali konustugunu farkediyorum"
Burda cok somut bir durum yok aslinda. Sizin yorumlamanizla da ilgili.

X