Servikal yetmezlik ve Serklaj

UgurZ

Annesinin fıstığı
Kayıtlı Üye
14 Haziran 2009
194
5
48
Dün Dr. vaginal ultrasonla servikal yetmezlik tanısı koydu ve ilk gebeliğim olduğu için serklajı uygun görmedi. Yatak istirahati verdi ve ilerleyen haftalarda takip etmemiz yeterli dedi. Şu an Vitamin kombinasyonu, progesteron tableti ve vaginal tablet + krem kullanıyorum.

Benim sorum ise şu:
Acaba benim durumumda olup serklaj (rahim ağzının dikilmesi) yapılmadan sağlıklı doğum yapan oldu mu? Genellikle kaybedilen 2-3 bebekten sonra geç farkedilen bir durum çünkü.

Dün Dr. vaginal ultrasonla servikal yetmezlik tanısı koydu ve ilk gebeliğim olduğu için serklajı uygun görmedi. Yatak istirahati verdi ve ilerleyen haftalarda takip etmemiz yeterli dedi. Şu an Vitamin kombinasyonu, progesteron tableti ve vaginal tablet + krem kullanıyorum.

Benim sorum ise şu:
Acaba benim durumumda olup serklaj (rahim ağzının dikilmesi) yapılmadan sağlıklı doğum yapan oldu mu? Genellikle kaybedilen 2-3 bebekten sonra geç farkedilen bir durum çünkü.

Canım geçmiş olsun. Kaç haftalık hamilesin?

Benim sorum ise şu:
geçmiş olsun canım bende de servikal yetmezlik tanısı kondu. şuan serkülajım var 26 haftalık hamileyim. prametüre bebek paylaşımlarında rahim yetersizliği formuna girersen şuan bir arkadaş var orda 33 haftalık hamile ve oda seningibi başlarda çık endişeliydi. şimdi doğumuna az kaldı. gün sayıyo artık. darısı başımıza inşallah canım. mevlam evlatlarımızı korusun.

Fizer06 çok teşekkür ederim. Dr. bana her an düşebilir ya da düşmese de ilerde erken doğum olabilir dedi. Çok korkuyorum. Fazla dinlenme fırsatım da yok. Allahın koruduğunu kimse korumaz. Bol bol dua ediyorum. İnşallah allah herkesin bebişini sağlıklı kucaklamak nasip etsin.

pekı rahım agzı yetmezlıgı tanısını doktor normal muayene ıle mı koyuyor yanı ultrasonl ıle yoksa vajınal yoldan bakınca mı bu tanıyı koyuyor?
Allah bebegıne saglıkla kavusmanı nasıp etsın...

Canım kaç cm ölçtü rahim ağzı boyunu bilgin varmı. Benimde 23 haftalık kaybım oldugu için ölçüldü 3.6 cm dedi serklaja gerek yok dedi Ama mutlaka dinleniyorum ben surekli sadece evin içinde dolaşıyorum ayakta fazla durmuyorum.Dr.un soylediyse mutlaka dınlenmene dikkat et tabiiki Allahın korudugunu kimse korumaz ama ortada bir rahatsızlık var hani bilinen bir şey var once sen tedbirini al sonra Allah emanet canım dr.umun dediğine gorede 2.5 cm altı riskli kabul ediliyormus.Rabbim hepimize saglıklı bir şekilde ve zamanında bebeklerimizi kucagımıza almayı nasip etsin.

pekı rahım agzı yetmezlıgı tanısını doktor normal muayene ıle mı koyuyor yanı ultrasonl ıle yoksa vajınal yoldan bakınca mı bu tanıyı koyuyor?
Allah bebegıne saglıkla kavusmanı nasıp etsın...

12. hafta ve 14.hafta arasında vajınal ultrasonla olcum yapılarak konuyor tanı karındanda gorebiliyorlar en sağlıklı sonuc vajınal usg ile anlasılıyor.2.5 cm altı riskli 2.5 cm ustu normal olarak kabul ediliyor

Canım kaç cm ölçtü rahim ağzı boyunu bilgin varmı. Benimde 23 haftalık kaybım oldugu için ölçüldü 3.6 cm dedi serklaja gerek yok dedi Ama mutlaka dinleniyorum ben surekli sadece evin içinde dolaşıyorum ayakta fazla durmuyorum.Dr.un soylediyse mutlaka dınlenmene dikkat et tabiiki Allahın korudugunu kimse korumaz ama ortada bir rahatsızlık var hani bilinen bir şey var once sen tedbirini al sonra Allah emanet canım dr.umun dediğine gorede 2.5 cm altı riskli kabul ediliyormus.Rabbim hepimize saglıklı bir şekilde ve zamanında bebeklerimizi kucagımıza almayı nasip etsin.

Canım sadece vaginal yoldan ultrasonla baktı ve rahim ağzında genişlik var ve vaginaya doğru hunileşme yapıyor dedi. Herhangi bir ölçüm söylemedi. Ben de dinleneyim istiyorum ama yakınımda yardımcı olacak kimsem yok. Tek başımayım en azından evimin işini yapmak zorundayım. Sanırım bir de ilk gebeliğim olması büyük etken. İlk diye bu bebeğimi kaybederim anlamına gelmemeli. Serklaj yaptırsam mı yaptırmasam mı karar veremedim.

Canım sadece vaginal yoldan ultrasonla baktı ve rahim ağzında genişlik var ve vaginaya doğru hunileşme yapıyor dedi. Herhangi bir ölçüm söylemedi. Ben de dinleneyim istiyorum ama yakınımda yardımcı olacak kimsem yok. Tek başımayım en azından evimin işini yapmak zorundayım. Sanırım bir de ilk gebeliğim olması büyük etken. İlk diye bu bebeğimi kaybederim anlamına gelmemeli. Serklaj yaptırsam mı yaptırmasam mı karar veremedim.[/QUOTE=

Canım eğer kafan rahat değilse ki değil bence bir doktorun daha fikrini al git başka bir doktora daha olçum yaptır.Cok gerekli durumlarda onlar sana bırakmıyor aslında ben doktoruma cok ısrar ettim hiç olmazsa onlem amaçlı dıkıs atalım dedim ama kabul etmedi dikişinde bir çok riski var nıye riske atalım dedi.Kafanın hıc olmazsa rahat etmesi acısından bir doktora daha gorun fıkrını al.

ılk bebegımı 5.5 aylık kaybettım bu durum nedenıyle.sımdı 17 haftalık hamıleyım rahım agzına dıkıs atıldı.odumuz kopuyo esımle bısey olmasın dıye.hakkaten servıkal yetmezlık varsa umarım yoktur rahım agzı acılırsa geregınden fazla dıkıyolar.bu konuyu cok arastırdım okuduklarımla yasadıklarım farklı acıkcası.bana ne oldugu hıc muhım degıl yeterkı kızıma bısey olmasın.

ılk bebegımı 5.5 aylık kaybettım bu durum nedenıyle.sımdı 17 haftalık hamıleyım rahım agzına dıkıs atıldı.odumuz kopuyo esımle bısey olmasın dıye.hakkaten servıkal yetmezlık varsa umarım yoktur rahım agzı acılırsa geregınden fazla dıkıyolar.bu konuyu cok arastırdım okuduklarımla yasadıklarım farklı acıkcası.bana ne oldugu hıc muhım degıl yeterkı kızıma bısey olmasın.

Umarım sağ salim bebeğini kucağına alırsın. Ben de 14+2 oldum. Fazla dinlenemiyorum. Yarın okul başlıyor ve ben günde 2 saat yolculuk yapmak zorundayım. İnşallah bir sorun olmaz:KK43:

Arkadaşım bence kesinlikle başka bir doktora daha görün ve kesinlikle kendini yorma ayakta kalma dinlen bol bol derim ben..ama dediğim gibi başka bi dr a görünmende fayda var hem rahim ağzınıda ölçtürmüş olursun öğrenirsin yanii..umarım bebişini sağlıkla kucağına alırsın.

canım arkadaşım, servikal yetmezlik hafife aınacak bir durum değildir.ben bu yüzden tam üç bebek kaybettim. Dikiş de şarttır istırahat de.Bana en son dikiş operasyonu geç kalındığı için başarısız oldu. Sakın başkalarının çocuğu için kendininkini gözden çıkarma.sağlığına bak. İyi haberlerini bekliyorum.

arkadaşlar bir oğlum var 6 yaşında. 1 hafta önce servikal yetmezlikten 23 haftalık kızımı kaybettim. yaşayan arkadaşlar dikiş kesin çözüm müdür? 11-13. haftalar arası dikiş attırıpta yinede erken doğum yapan var mı? birde düşüklerden ya da erken doğumlardan ne kadar sonra hamile kaldınız? allahım bir kızım olmasını herşeyden çok istiyorken kızım uçtu gitti ellerimden,allahıma her gün dua ediyorum bana bir sağlıklı kız daha nasip etsin ve normal zamanda doğsun diye,ama aynı şeyleri bi daha yaşayamam dikiş attıran arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum lütfen.

arkadaşlar bir oğlum var 6 yaşında. 1 hafta önce servikal yetmezlikten 23 haftalık kızımı kaybettim. yaşayan arkadaşlar dikiş kesin çözüm müdür? 11-13. haftalar arası dikiş attırıpta yinede erken doğum yapan var mı? birde düşüklerden ya da erken doğumlardan ne kadar sonra hamile kaldınız? allahım bir kızım olmasını herşeyden çok istiyorken kızım uçtu gitti ellerimden,allahıma her gün dua ediyorum bana bir sağlıklı kız daha nasip etsin ve normal zamanda doğsun diye,ama aynı şeyleri bi daha yaşayamam dikiş attıran arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum lütfen.

cnm öncelikle çok geçmiş olsun ve başın sağolsun ama beni yanlış anlamazsan sana şunu söylemeden geçemiycem, evet bir oğlun var vr bir de kızın olsun istiyorsun ama bunu takıntı haline getirmemeni tavsiye ediyorum. Cenabı Hak sana 10 erkek hak görmüşse ve 10 uda sağlıklıysa yatıp kalkıp şükür etmelisin. bunu kendine bu kadar dert edinmemeni şiddetle tavsiye ediyorum. hamilelikte psikoloji çokönemlidir. birşeyi çok çok istemek istemek bile ona sahip olmaya yeterli değildir.

UgurZ ye;
şu an da 36 haftalık hamileyim,ikinci bebeğim Allahın izniyle ocak 10 una sezeyan ile doğum yapıcam. ilk çocuğum erkek,bunada erkek diyor dr. şükürler olsun. bunda doktorum (ilkinden farklı) serkilaj yapmadı ama rahim boyunu ve baloncuk meselesini sürekli takip etti, birde tabi bende yattım.ilk başlarda düşük,sonrasında erken doğum riskin yüksek,o yüzden hep dikkat istiyor.

ilk hamileliğimde 3,5 ayımda serkilaj yapıldı. ondan önce iki düşüğüm var. ama ilk hamileliğmde yani devam edecek hamileliğimde yaptı doktorum o yüzden ilk hamilelikte yapılmaza bir anlam veremedim ben. ayrıca düşük tehlikeli gebeliklerde yatmak şart. bunu göze alabileceksen hamile kalmalı ve devam etmelisin yoksa sonradan çok üzülürsün bir tanem. eşinde bunu bilmeli ve ona göre göze almalı. gerçekten zor bir süreç. sende eşinde zor günler geçiriyorsunuz ama Allahın lütfu için değmez mi?

Hamile kalabilmek için ne badireleri göze alan insanlar var. bizdeki sorun da taşımak. sadece muhtemelen 40 hafta yada 37-38. zor ama sayılı günler.

Allah herkezin evladını bağışlasın...

Son düzenleme:
cnm öncelikle çok geçmiş olsun ve başın sağolsun ama beni yanlış anlamazsan sana şunu söylemeden geçemiycem, evet bir oğlun var vr bir de kızın olsun istiyorsun ama bunu takıntı haline getirmemeni tavsiye ediyorum. Cenabı Hak sana 10 erkek hak görmüşse ve 10 uda sağlıklıysa yatıp kalkıp şükür etmelisin. bunu kendine bu kadar dert edinmemeni şiddetle tavsiye ediyorum. hamilelikte psikoloji çokönemlidir. birşeyi çok çok istemek istemek bile ona sahip olmaya yeterli değildir.

UgurZ ye;
şu an da 36 haftalık hamileyim,ikinci bebeğim Allahın izniyle ocak 10 una sezeyan ile doğum yapıcam. ilk çocuğum erkek,bunada erkek diyor dr. şükürler olsun. bunda doktorum (ilkinden farklı) serkilaj yapmadı ama rahim boyunu ve baloncuk meselesini sürekli takip etti, birde tabi bende yattım.ilk başlarda düşük,sonrasında erken doğum riskin yüksek,o yüzden hep dikkat istiyor.

ilk hamileliğimde 3,5 ayımda serkilaj yapıldı. ondan önce iki düşüğüm var. ama ilk hamileliğmde yani devam edecek hamileliğimde yaptı doktorum o yüzden ilk hamilelikte yapılmaza bir anlam veremedim ben. ayrıca düşük tehlikeli gebeliklerde yatmak şart. bunu göze alabileceksen hamile kalmalı ve devam etmelisin yoksa sonradan çok üzülürsün bir tanem. eşinde bunu bilmeli ve ona göre göze almalı. gerçekten zor bir süreç. sende eşinde zor günler geçiriyorsunuz ama Allahın lütfu için değmez mi?

Hamile kalabilmek için ne badireleri göze alan insanlar var. bizdeki sorun da taşımak. sadece muhtemelen 40 hafta yada 37-38. zor ama sayılı günler.

Allah herkezin evladını bağışlasın...

Amin diyorum öncelikle. İyi dileklerin için tşkler. Evet hamileliğimin 13. haftasında başımdan geçmişti bu olay. Hem de öncesinde kanama ile birlikte. O zaman dr. rahim ağzı aylar geçtikçe kendini toparlar, kalınlaşır demişti. Sanırım benimki de böyle bir şey oldu. O günden bu yana Allahıma bin şükür hiçbir problemim olmadı. 28. haftadayız artık. Kızım da maşallah çok hareketli. Karnım iyice büyüdü, hareketlerim ağırlaşmaya başladı. Tabi hala dikkat etmeye çalışıyorum. Kendimi fazla yormuyorum. İnşallah rabbim sağlıkla kucağıma almayı nasip eder. İsteyen herkese de evlat sevgisini tattırır.

cnm öncelikle çok geçmiş olsun ve başın sağolsun ama beni yanlış anlamazsan sana şunu söylemeden geçemiycem, evet bir oğlun var vr bir de kızın olsun istiyorsun ama bunu takıntı haline getirmemeni tavsiye ediyorum. Cenabı Hak sana 10 erkek hak görmüşse ve 10 uda sağlıklıysa yatıp kalkıp şükür etmelisin. bunu kendine bu kadar dert edinmemeni şiddetle tavsiye ediyorum. hamilelikte psikoloji çokönemlidir. birşeyi çok çok istemek istemek bile ona sahip olmaya yeterli değildir. ...

tabiki canım ilgin için saol öncelik sağlıklı olması kaybettiğim kızımdada cinsiyetini öğrenmeden önce hep sağlıklı olması için dua ettim,şu an kızı kaybettiğim bebeğimin yerine koyabilmek için istedim sadece,oğlum kızım olsun sağlıklı olsun,oğlum olsada allhıma şükrederim sadece o zaman hep arada kaybettiğim bi kızım olur.önce sağlık sağlık sağlık

X