Sevgilim doğulu diye ailem üzerimde baskı kuruyor? Diğer yaşadığım sıkıntılarım. Artık çok yoruldum. Nedir Bunun Çözümü?

egri olarak kesinlikle gormuyorum ama kultur olarak cok fark var. dogulu bir aile batili bir aileyle birlestiginde dogulu ailenin beklentilerini batili ailenin kizi karsilayamiyor. tam aksi de ayni sekilde. aileler isin icinde olmasa 2 kisi mutlu olabilir ama cok iyi biliyoruz ki turkiyede yalnizca 2 kisi evlenmiyor.
Tabiki fark var, koloni hayalinde yaşama, gelini hizmetçi olarak görme (bunlar heryerde var ama doğu daha baskın) erkeğin daha dominant olması, bazı gelinler kayınpederiyle ayni sofraya bile oturamıyor.
Ben egeliyim, eşim iç anadolu. Bizde bile farklar var. Fark var deyince kötümü oluyor anlamadim ki

Kültür farkınız ve yetişme şekliniz farklıysa,sonsuz sevginiz de olsa olmuyor. Ben sadece onunla evleneceğim,ailesi önemli değil diyenlere de anca gülerim. O kadar önemli ki hem de! Size normal gelip de,eşinize veya ailesine anormal gelecek veya tam tersi durumlar çoğalıp,bocalamaya başladığınızda hatırlarsınız. Çalışmaya,sorumluluk almaya gönlü olmayan adama ömür emanet edilmez. Sizi de maddi bir meta olarak görmeye başlar bir zaman sonra... Sömürür durur. Doğulu olmasına asla takılmıyorum,kendim de aslen doğuluyum ve çok severim. Ancak anlattığınız durumlarda aileniz doğulu olma kısmı hariç,haklı... Zaten insan olabilme kısmı önemli her şeyden önce! Hakkınızda hayırlısı olsun.

böyle konularda neden hep doğulu taraf erkek oluyor da batılı taraf kadın oluyor?
bir kerede sevgilim batılı ben doğuluyum diyen bir kadın görelim.. batı kültürü gidip elin kızı baskıcı kültüre uyumlansın diye oluşmadı.

Kazanmak var evet ama kaydetmekte var kaşıkla verir borsa kepçe ile alır kimse kimseye kolay para vermez sistem buna engel öyle olsa idi herkes zengin olurdu
Calışıp kazanana saygısı yok
Borsada kazanmak için sermaye lazım. Birikim yapsın öyle oynasın madem. Daha anaparası yok konuşuyor terbiyesiz

böyle konularda neden hep doğulu taraf erkek oluyor da batılı taraf kadın oluyor?
bir kerede sevgilim batılı ben doğuluyum diyen bir kadın görelim.. batı kültürü gidip elin kızı baskıcı kültüre uyumlansın diye oluşmadı.
Ben izmirliyim, bir suru dogulu gelinimiz var, hic biri bosanmadi, normal aile sorunlari haricinde problemleri yok. Ya konu kizlari olunca aile baski kurmuyor, ya da erkekler aileden ataerkil yetistirildigi icin esine farkli davraniyor 🤷

Burada erkek arkadaşımı anlattım bir kaç kez . Erkek arkadaşım ile 2017 den beri birlikteyiz.Çok kez bir şeyler yaşadık . Bunu kötü anlamda söylemiyorum ama o kadar yaşanmışlığı ben silemiyorum. Ben ayrı eve çıkınca arada yanıma geliyor. Şu an bir işi yok bir engeli olduğu için . Ekpss den atama bekliyorduk ilk alımlarda şimdi oda olmadı. İkinci alımlarda atanır diye düşünüyorum. Ama bu sürede sürekli borsa ile ilgileniyor. Bana ben kazanıyorum diyor. Ailemde erkek arkadaşımı biliyor. Annem, kardeşim biliyor ancak annem sürekli kesinlikle olmaz aşırı fark var, görünüş konuşma olarak bize uymuyor deyip duruyor. Artık kafayı yiyeceğim. Önyargılı olmayın diyorum anlatıyorum ama sürekli doğulu deyip duruyorlar. Bende uzaklaşıyorum haliyle. Onun bir mesleğinin hala olmayışı beni ondan uzaklaştırıyor bu süreçte. Kendileri adıyamanlı ama şu an kaç senedir isanbul da yaşıyorlar. Ailesinin konuşmaları evet çok bozuk . Ama ben napabilirim. Kaç kez ayrılalım dedim olmuyor dedim. Bu ilişkiyi senin ellerine bırakamam diyor. Anneannem yeni bir çocuk bulmuş annemde sürekli bir tanı bir konuşun bu senin bulduğundan çok daha iyi diyor. Artık kafayı yiyecegim bu durumda ben ne yapmalıyım. Henüz annemler Erkek arkadaşımın engelini de bilmiyor. Ben ona memur ol dedikçe onun sanki hevesi olsa da aklı sürekli yatırımcı, girişimci olmakta bana sürekli şu kadar şuyumuz olsa deyip duruyor. :Ya da senin kazandığın 1 ayda parayı ben 7 günde kazanıyorum diyor. Erkek arkadaşımın da sevmediğim huylarım var ama. Çoğu zaman bana arkadaş oluyor. Benim nazımı çekiyor. Beni dinliyor. Gerçekten ben ne yapacağım. Ailem neden kabullenmıyor . Biz karadenizliyiz ama neden Annem sürekli aklımın ucundan bile geçirmek istemiyorum diyor. Erkek arkadaşım atansa farklı olur mu ki ?
Konuşmalari bozuk kısmından sonra olaylar koptu bende. Kime göre neye göre bozuk? Cok yakışıksız bir itham.. insanlari bu şekilde ayrıştıramazsınız.. Bide annenizden once siz kabullenmemissiniz karşı tarafı. Problemi çok uzakta aramayın.

Tabiki fark var, koloni hayalinde yaşama, gelini hizmetçi olarak görme (bunlar heryerde var ama doğu daha baskın) erkeğin daha dominant olması, bazı gelinler kayınpederiyle ayni sofraya bile oturamıyor.
Ben egeliyim, eşim iç anadolu. Bizde bile farklar var. Fark var deyince kötümü oluyor anlamadim ki
Fark var deyince kötü neden olalım? Biz eşimle aynı memleketteniz ama yine farklıyız. Çünkü yetiştirilme tarzlarımız farklı.. Ama farkli olmak birbirimizi ayrıştırma hakki vermez. Farkli dersin ama konuşması bozuk vs ne bileyim çok itici geldi bana konu sahibinin böyle ifade etmesi... Yoksa evet bende katılıyorum Doğu kesiminde var gelini hizmetçi gormek bunu bizzat Doğulu arkadaşımdan duydum... (Koloni halinde yaşamakta ust komşularım Bitlis li 2 elti, + 1 görümce, 1 kayin, kaynana, kayinpeder 4 kucuk cocuk bir arada yaşıyorlar duyduğuma göre mutfakta bile yatan varmış 2+1 evde)

Fark var deyince kötü neden olalım? Biz eşimle aynı memleketteniz ama yine farklıyız. Çünkü yetiştirilme tarzlarımız farklı.. Ama farkli olmak birbirimizi ayrıştırma hakki vermez. Farkli dersin ama konuşması bozuk vs ne bileyim çok itici geldi bana konu sahibinin böyle ifade etmesi... Yoksa evet bende katılıyorum Doğu kesiminde var gelini hizmetçi gormek bunu bizzat Doğulu arkadaşımdan duydum... (Koloni halinde yaşamakta ust komşularım Bitlis li 2 elti, + 1 görümce, 1 kayin, kaynana, kayinpeder 4 kucuk cocuk bir arada yaşıyorlar duyduğuma göre mutfakta bile yatan varmış 2+1 evde)
Evet konu sahibi zateb baştan kendisi ayrıştiriyor konuşması bozuk diyerek. Yoksa dediginiz gibi hepimiz farkliyiz.

Mesele şuralı buralı olmak değil
Aynı memleketten de olsan bir bakıyorsun kiminin kültürü çok farklı, esas olay uyum biraz da denklik
Annen istemiyorsa bir denksizlik görmüştür ki zaten çalışmaya da niyeti yok, kolay yoldan para kazanma peşinde
Aileni dinle hayat bir erkekten ibaret değil

Adam ne mezunu engeli ben

Atanmaya yakın puan almış mı

Yani atama puanı 80 iken 60 almış ise olmaz o iş

Doğu takıntısını anlamam da kv nin aksanından bana ne

Burada ne demek istiyor?
Bitirsen bile ben bitirmem gibi bir şey değildir umarım
'' Hem çalışmayıp evde kös kös yatarım, hem evine çöktüğüm seni beğenmem orana burana laf ederim yamuk tipime bakmadan lakin benim borum öter '' diyor. Gelişine bi güzel çakıp mağarasına geri fırlatmak var ama nerde öyle kadın?

Burada erkek arkadaşımı anlattım bir kaç kez . Erkek arkadaşım ile 2017 den beri birlikteyiz.Çok kez bir şeyler yaşadık . Bunu kötü anlamda söylemiyorum ama o kadar yaşanmışlığı ben silemiyorum. Ben ayrı eve çıkınca arada yanıma geliyor. Şu an bir işi yok bir engeli olduğu için . Ekpss den atama bekliyorduk ilk alımlarda şimdi oda olmadı. İkinci alımlarda atanır diye düşünüyorum. Ama bu sürede sürekli borsa ile ilgileniyor. Bana ben kazanıyorum diyor. Ailemde erkek arkadaşımı biliyor. Annem, kardeşim biliyor ancak annem sürekli kesinlikle olmaz aşırı fark var, görünüş konuşma olarak bize uymuyor deyip duruyor. Artık kafayı yiyeceğim. Önyargılı olmayın diyorum anlatıyorum ama sürekli doğulu deyip duruyorlar. Bende uzaklaşıyorum haliyle. Onun bir mesleğinin hala olmayışı beni ondan uzaklaştırıyor bu süreçte. Kendileri adıyamanlı ama şu an kaç senedir isanbul da yaşıyorlar. Ailesinin konuşmaları evet çok bozuk . Ama ben napabilirim. Kaç kez ayrılalım dedim olmuyor dedim. Bu ilişkiyi senin ellerine bırakamam diyor. Anneannem yeni bir çocuk bulmuş annemde sürekli bir tanı bir konuşun bu senin bulduğundan çok daha iyi diyor. Artık kafayı yiyecegim bu durumda ben ne yapmalıyım. Henüz annemler Erkek arkadaşımın engelini de bilmiyor. Ben ona memur ol dedikçe onun sanki hevesi olsa da aklı sürekli yatırımcı, girişimci olmakta bana sürekli şu kadar şuyumuz olsa deyip duruyor. :Ya da senin kazandığın 1 ayda parayı ben 7 günde kazanıyorum diyor. Erkek arkadaşımın da sevmediğim huylarım var ama. Çoğu zaman bana arkadaş oluyor. Benim nazımı çekiyor. Beni dinliyor. Gerçekten ben ne yapacağım. Ailem neden kabullenmıyor . Biz karadenizliyiz ama neden Annem sürekli aklımın ucundan bile geçirmek istemiyorum diyor. Erkek arkadaşım atansa farklı olur mu ki ?
Yavrucuğum sen daha önce de konu açtın, keşke tek mesele doğulu olması olsaydı da kızım dibleme aileni deseydik ama bu adam adam değil, dinle anneni anneanneni kurtul şu adamdan, yakma kendini

Bence ailen haklı

X