Sevgilim kredi kartı bilgilerini çalacağımı mı düşündü?

Size güvenmemiş. Zaten bilgiler kaydedilsin diye soruyor kaydetmez de işini görür olur biter. Ben olsaydım ''bu güvensizlik nedir, kart bilgilerini mi kullanacağım? istemiyorsan bilgileri kaydetmezsin de işini yaparsın.' der yüzlerdim bunu. Evet bu devirde kimseye güven olmaz doğru ama o kadarlık da mı güveni yok yani? Hadi o bilgiler kaydedildi, alışveriş yaparken telefona mesaj geliyor (kod gibi) e yine ona ve telefonuna ihtiyacınız olacak bu kadar da düşünemiyor mu? Ben olsam benim de tuhafıma gider
Benim telefonum güvenilirdir. Birgün bir ödemeyi esimin kartıyla yaptik. Esimde yanimda. Esimin karti 3d guvenliklidir ve o mobil bankacılıkta onay verir her işlem.icin. olay bilindik bir alışveriş sitesinde( trendyol) oldu. Ardarda 3 alışveriş yaptık. Birinciye güvenlik onayı istedi eşimden oda verdi. Bilgileri ben asla kaybetmem hic bir sitede ama baktık ki onay vermediğim halde kayıtlı kredi karti olmus bir anda. İkinci işlemde eşimden degil benim telefonumdan onay şifresi istedi. Esime bildirim biel gitmedi haliyle. Üçüncü işlemde sifre isteyecek diye beklerken bir anda ödeme onaylandı dedi. Kalakaldik. Demem o ki her zaman onay falan olmayabiliyor.

Ya ben de cok rahat değilim böyle konulardan ama en kötü askım senin telefonda bisürü uygulama var simdi korkuyorum boyle şeylerden kendimden yapayım derim yanlış anlamasın diye.. Cevap bile vermedi senin kartınla mı yapcaz dedikten sonra bi tuhaf davrandı, sanki ben bilerek teklif etmisim gibi algıladı gibi hissettim bende
Belki soylese yanlis anlarsınız diye çekinmiş olabilir. Ben birkez birine dedim. Başkasının telefonu yada pc si bana güvenilir gelmiyor korsan yazılımlardan dolayi o nedenle senin telefondan açamam mail dedim. Beni baya yadirgadi. O nedenle.ben artik şifremi hatirlamiyorum diyorum. Kendi kart bilgilerini girmek istememis sizin telefona. Belki benzer nedenden. Diyorum Ayni ben iş yerindeki bilgisayarda mailimi bile açmam. Telefondan acar belgeyi indirir, flash bellege atarim. Is yerinde c8hazlarda kullandigim belleği eve gelince formatlarım. Size o an öyle gelmiş olabilir ben niyetini kotu gormedim.niyeyse. normalde eli çok bol hesap ödenmez demişsiniz. Onun hesabını yapan adam normal.hayattata size 5 kuruş geçecek diye akli giden adam olurdu.

Sevgilin sana güvenmemiş ve telefondan alışveriş yapınca kart bilgilerinin kayıt altına alındığını sanacak kadar da cahil.
yalniz o is pek oyle degil, ben de ayni sekilde kendi cihazim haric bir yere kart bilgilerimi girmem. cunku kendi telefonumda hangi uygulamalara ne izni verdigimi biliyorum, diger insanlari bilemem. acikcasi cahil oldugumu da dusunmuyorum. :KK66:

Sevgilin sana güvenmemiş ve telefondan alışveriş yapınca kart bilgilerinin kayıt altına alındığını sanacak kadar da cahil.
Yalnız bazı uygulamalar ve siteler kart bilgilerini ilk alışverişinizde size sormadan kaydediyor(bkz Trendyol, LCW) internet alışverişlerinizden sonra kontrol etmenizi öneririm. Bir de kendi telefonunuzu kullanmanız ufak da olsa bir önlemdir.

Bence sevgiliniz size değil yabancı bir telefona güvenmemiş diye düşünüyorum. Bu bir ama ikincisi de 6 ay boyunca sevgiliniz ne kadar çantanıza da atsa paranızı bu kadar fevri olması normal değil. Sanki kız arkadaşının parasını "yemek" gücüne gidecek gibi davranmış. Bu noktada bence bir sıkıntı var.
Burada hepimiz öğrenci olduk, sevgilimiz oldu hatta biz öğrenciyken onlar çalışan insanlardı ama bir şekilde kılıfına uyudurup kahve parası gibi küçük şeyler de ödedik özel yemeğe de çıkarttık.
Son olarak da sevgilim bana güvenmedi mi diye sorgularken acaba ben bunu neden sevgilime rahat bir şekilde soramadım diye düşünebilirsiniz.
Daha önceden bir sevgilimin başına aynı durum gelmişti kart bilgilerini de bana atmıştı ben aldım biletini sonra da hahaha artık kart bilgilerin ben de bundan alışveriş yapacağım geyiği de yapıp ay acaba beni yanlış anlar mı diye düşünmemiştim bile.
Şöyle söyleyeyim yanına giderken kahve yiyecek alıp gittigim tabi ki oldu ufak tefek hediye de aldım ot değilim ama adam yanıma gelirken maddi degeri cok daha yuksek seyler alıyor telafi etmek için ve ben mahcup oluyorum yine de. Kabul etmeyince de kavga cıkıyor. Mesela bu kart olayından once birlikte yürürken bir magazaya girdi sana hatıra hediye alcam diye. İstemedigimi söyledim çıkalım dedim, ısrar etti beğen hadi bi tanesini dedi. Ben de üstelemeden hoşlanmam 6-7 kez güzellikle söyledim, bi işe yaramayınca da bak gelmezsen çıkıyorum ben dedim bıraktım gittim sinirle orda. Benzer seyleri daha önce de yasadık mesela almak istediği şeyler çok pahalıydı, benim bütçemin çok çok üzerisi. Ben bunun üzerine kahve ısmarlarım ısmarlamasına da altta kalıyorum her şekilde çünkü adamın hayat tarzı lüks ve yetisemiyorum. 2. Si Sevgilim telefonumdan kartını girecek kadar rahat olamadığı için ben de rahat soramadım, bana zorla para odetmemesi adamı dolandıracagım anlamına gelmiyor ki.

Bana normal geldi hayatta kart bilgilerimi vermem biri bana vermedi diye gücenmem ne alaka istediğiniz kadar sevgilim olun güveneyim şifre olmadan satınalma yapabileceğiniz çok yer var msj bile gitmiyor insan çok değişik bir varlık herkesle her saman düşman olma potansiyelim varmışçasına yaşarım
Sorun burda gizli gizli kartıyla alışveriş yapabilecegini düşündüğü birisiyle aynı ortamda olması, birlikte kalması. O içerde değilken de yaparım yapacağımı, hatta evlenince de alıp kaçarım yani. İçeriye kamera koyarım falan, hatta o da yapabilir. Ben de kimseye güvenmem ama birinin yüzüne gülüpte çantamı cüzdanımı saklamam mesela lavaboya giderken.. 2 tarafa da eziyet bu

Siz önlem için sizin telefonunuza girmek istemediğini kabullenmek istemiyorsunuz, demek ki hal ve tavırlarından hissetmişsiniz ki 'aa evet olabilir' demiyorsunuz.
Demek ki adam size güvenmiyor, daha önceki sevgililerinden dili yandıysa yoğurdu üfleyerek yiyor olabilir..

Siz önlem için sizin telefonunuza girmek istemediğini kabullenmek istemiyorsunuz, demek ki hal ve tavırlarından hissetmişsiniz ki 'aa evet olabilir' demiyorsunuz.
Demek ki adam size güvenmiyor, daha önceki sevgililerinden dili yandıysa yoğurdu üfleyerek yiyor olabilir..
Sanırım biraz rahatsız olusunu hissettim ondan ya.. Bilemiyorum konuyu açcam bugun tepkisine gore anlarım sanırım

yalniz o is pek oyle degil, ben de ayni sekilde kendi cihazim haric bir yere kart bilgilerimi girmem. cunku kendi telefonumda hangi uygulamalara ne izni verdigimi biliyorum, diger insanlari bilemem. acikcasi cahil oldugumu da dusunmuyorum. :KK66:
Allah aşkına googledan bir seyahat sayfasından bilet alınca ha kendi telefonunuzdan almışsınız ha başkasının telefonundan. Alıyorsunuz ve bitiyor. Googledan mesela THY ya da mesela ucuza bilet buradan aldığınız biletler için ne uygulama izni?

Yalnız bazı uygulamalar ve siteler kart bilgilerini ilk alışverişinizde size sormadan kaydediyor(bkz Trendyol, LCW) internet alışverişlerinizden sonra kontrol etmenizi öneririm. Bir de kendi telefonunuzu kullanmanız ufak da olsa bir önlemdir.
Ben trendyolda elit üyeyim hiçbir zaman izin vermeden kart bilgilinizi kaydettiklerini görmedim. Kaldı ki sevgilisi telefona indirilen bir uygulamadan almak zorunda değil bileti ve benim bahsettiğim şey de bir uygulama değil bir site üzerinden yaptığınız alışveriş. Sevgilisi arkadaşımızın telefonundan Google a mesela THY mesela Pegasus yazsa ve bilet alsa hangi bilgiler kaydoluyor? Bileti alıyorsun ve işlem bitiyor.

Allah aşkına googledan bir seyahat sayfasından bilet alınca ha kendi telefonunuzdan almışsınız ha başkasının telefonundan. Alıyorsunuz ve bitiyor. Googledan mesela THY ya da mesela ucuza bilet buradan aldığınız biletler için ne uygulama izni?
telefona yuklenen bazi uygulamalar akliniza bile gelemeyecek seyler icin izin istiyorlar, sahsen ben hepsine dikkat edip yukluyorum ama herkes ayni hassasiyeti gosterir mi bilemem. o yuzden bu benim kendi adima aldigim bir onlem. siz almak istemezseniz almazsiniz, alana da cahil diyemezsiniz.

sahsen kendi gelistirip markete sundugum uygulamam insanlardan konum, mikrofon, tus hareketlerini takip edebilmek icin izin istiyor. kendim yapiyorum yani bu isi, bir bildigim var ki onlem aliyorum.

telefona yuklenen bazi uygulamalar akliniza bile gelemeyecek seyler icin izin istiyorlar, sahsen ben hepsine dikkat edip yukluyorum ama herkes ayni hassasiyeti gosterir mi bilemem. o yuzden bu benim kendi adima aldigim bir onlem. siz almak istemezseniz almazsiniz, alana da cahil diyemezsiniz.

sahsen kendi gelistirip markete sundugum uygulamam insanlardan konum, mikrofon, tus hareketlerini takip edebilmek icin izin istiyor. kendim yapiyorum yani bu isi, bir bildigim var ki onlem aliyorum.
Ya acaba yazdıklarımı anlamamakta direniyor musunuz? Siz uygulamalardan bahsediyorsunuz ben internet üzerinden yapılan alışverişlerden. Merak etmeyin sizden daha çok bilgim, ilgim ve mesleğimden dolayı müdahil olmuşluğum vardır bu konulara, siz yine bildiğiniz önlemleri almaya devam edin onlarla bir derdim yok.
Ve ama evet bir internet sitesi üzerinden alışveriş yapan bir kişi alışveriş yaptığı kişinin telefonuna o bilgilerin kopyalanacağını düşünüyorsa bu cahilliktir.

Ya acaba yazdıklarımı anlamamakta direniyor musunuz? Siz uygulamalardan bahsediyorsunuz ben internet üzerinden yapılan alışverişlerden. Merak etmeyin sizden daha çok bilgim, ilgim ve mesleğimden dolayı müdahil olmuşluğum vardır bu konulara, siz yine bildiğiniz önlemleri almaya devam edin onlarla bir derdim yok.
Ve ama evet bir internet sitesi üzerinden alışveriş yapan bir kişi alışveriş yaptığı kişinin telefonuna o bilgilerin kopyalanacağını düşünüyorsa bu cahilliktir.
siz simdi beni bu konuda cahil olmakla itham ediyorsunuz oyle mi? bir de benden cok bu konularda bilginiz varmis?

peki, telefon uzerinden girdiginiz internet sitelerine nasil giriyorsunuz? hani “siz uygulama diyorsunuz ben internet sitesi diyorum” demissiniz ya gercekten merak ettim. lutfen beni aydinlatin, ben eecs mezunu bir muhendis olarak gercekten bilemiyorum demek ki. herhangi bir uygulama kullanmadan nasil internet sitesine girersiniz? siz benden daha cok mudahilsiniz benim meslegime, lutfen aydinlatin.

okudugunuzu anlamaktan bile acizsiniz, ben size diyorum ki “insanlarin telefonuna hangi uygulamalari yukleyip hangi izinleri verdigini bilemedigim icin kendi telefonum haric bir yere bilgilerimi girmem” bu cumleyi okuyunca “heheh onun telefonuna bilgilerim kopyalanir” dedigimi mi anliyorsunuz?

siz simdi beni bu konuda cahil olmakla itham ediyorsunuz oyle mi? bir de benden cok bu konularda bilginiz varmis?

peki, telefon uzerinden girdiginiz internet sitelerine nasil giriyorsunuz? hani “siz uygulama diyorsunuz ben internet sitesi diyorum” demissiniz ya gercekten merak ettim. lutfen beni aydinlatin, ben eecs mezunu bir muhendis olarak gercekten bilemiyorum demek ki. herhangi bir uygulama kullanmadan nasil internet sitesine girersiniz? siz benden daha cok mudahilsiniz benim meslegime, lutfen aydinlatin.

okudugunuzu anlamaktan bile acizsiniz, ben size diyorum ki “insanlarin telefonuna hangi uygulamalari yukleyip hangi izinleri verdigini bilemedigim icin kendi telefonum haric bir yere bilgilerimi girmem” bu cumleyi okuyunca “heheh onun telefonuna bilgilerim kopyalanir” dedigimi mi anliyorsunuz?
Evet cahilsiniz. Aciz lafını da size bir güzel yediririm ama daha yeni banlanmaktan çıktım sizin için yeniden banlanmaya gerek duymuyorum. Sizin elektrik-elektronik okumanız bu konu hakkında doğru fikirler sahibi olduğunuzun bir kanıdı değildir. Siz o zaman şunu mu diyorsunuz internet sitesi üzerinden yapılan harcamaların kart bilgilerini telefona kopyalamaya izin verem uygulamalar indirilebilinir telefona?? Ya da Chrome ya da safari kendisi bir uygulamadır ve bunların diğer alışveriş uygulamaları gibi kart bilgilerini kopyalama izinleri verilebilir uygulaması üzerinden bunu mu diyorsunuz??
Şimdi birisi yasal olmayan bir yazılım üzerinden her attığın adımı kopyalar ama konumuz bu değil. Normal bir internet sitesi üzerinden hadi sızı kırmayayım madem buna da uygulama diyeyim normal bir internet sitesi uygulaması üzerinden bir şirketin alışveriş bölümden bir alışveriş yapınca o kart bilgilerini kaydetme izni verilirin bir adet kanıdını gösterebilir misiniz?

Şöyle söyleyeyim yanına giderken kahve yiyecek alıp gittigim tabi ki oldu ufak tefek hediye de aldım ot değilim ama adam yanıma gelirken maddi degeri cok daha yuksek seyler alıyor telafi etmek için ve ben mahcup oluyorum yine de. Kabul etmeyince de kavga cıkıyor. Mesela bu kart olayından once birlikte yürürken bir magazaya girdi sana hatıra hediye alcam diye. İstemedigimi söyledim çıkalım dedim, ısrar etti beğen hadi bi tanesini dedi. Ben de üstelemeden hoşlanmam 6-7 kez güzellikle söyledim, bi işe yaramayınca da bak gelmezsen çıkıyorum ben dedim bıraktım gittim sinirle orda. Benzer seyleri daha önce de yasadık mesela almak istediği şeyler çok pahalıydı, benim bütçemin çok çok üzerisi. Ben bunun üzerine kahve ısmarlarım ısmarlamasına da altta kalıyorum her şekilde çünkü adamın hayat tarzı lüks ve yetisemiyorum. 2. Si Sevgilim telefonumdan kartını girecek kadar rahat olamadığı için ben de rahat soramadım, bana zorla para odetmemesi adamı dolandıracagım anlamına gelmiyor ki.
Yahu benim yazdığımla bu cevabın alakası nedir?
Telefonumu kullanmadı demek yerine bu adam neden aslaaaa paramı kabul etmiyor diye düşünün. Ya da ben neden bir yemek ısmarlayamıyorum diye düşünün

Evet cahilsiniz. Aciz lafını da size bir güzel yediririm ama daha yeni banlanmaktan çıktım sizin için yeniden banlanmaya gerek duymuyorum. Sizin elektrik-elektronik okumanız bu konu hakkında doğru fikirler sahibi olduğunuzun bir kanıdı değildir. Siz o zaman şunu mu diyorsunuz internet sitesi üzerinden yapılan harcamaların kart bilgilerini telefona kopyalamaya izin verem uygulamalar indirilebilinir telefona?? Ya da Chrome ya da safari kendisi bir uygulamadır ve bunların diğer alışveriş uygulamaları gibi kart bilgilerini kopyalama izinleri verilebilir uygulaması üzerinden bunu mu diyorsunuz??
Şimdi birisi yasal olmayan bir yazılım üzerinden her attığın adımı kopyalar ama konumuz bu değil. Normal bir internet sitesi üzerinden hadi sızı kırmayayım madem buna da uygulama diyeyim normal bir internet sitesi uygulaması üzerinden bir şirketin alışveriş bölümden bir alışveriş yapınca o kart bilgilerini kaydetme izni verilirin bir adet kanıdını gösterebilir misiniz?
Hanımefendi şu yuvarlak içine aldığım ikon bir uygulamadır ve internet tarayıcısına bağlanırsınız. Bir alışveriş/bilet uygulamasına da bundan bağlanabilirsiniz. Böyle anlayabildiniz umarım.

Eklentiler

• IMG_20210307_145619.jpg
    IMG_20210307_145619.jpg
    30,3 KB · Görüntüleme: 19
Hanımefendi şu yuvarlak içine aldığım ikon bir uygulamadır ve internet tarayıcısına bağlanırsınız. Bir alışveriş/bilet uygulamasına da bundan bağlanabilirsiniz. Böyle anlayabildiniz umarım.
Ben gayet anlıyorum ve biliyorum. Bir önceki yorumumu okursanız zaten gayet anladığımı anlayacaksınız. Ama ortaya konuşmak olsun diye konuştuğunuz için siz anlayamazsınız.

Ne yazmışım oraya evet safari ya da chrome bir uygulamadır???? Anlayabiliyor musunuz acaba. Okudunuz mu siz bunu yazarken. Eğer okuyup da yazdıysanız vay halinize.

X