Sezeryan doğum sonrası sütün az olması :(

Sezaryenin Süt ile ilgisi yok ama sizin düşüncelerinizin çok ilgisi var.
Sütüm var ben çocuğuma yeterim diye düşünün.
Mama vermeden önce de sonra da bol bol emzirin. Sütün artmasındaki en en etkili yol emzirmek.
Yulaf, yumurta, et ve bolca su...
Tülay bulur, gebeokulum var instagram dan takip edin. Size çok fikir verecektir.
Ki sağım yaptığımızda daha az Süt çıkıyor bunu bilerek yapın.
Teşekkür ederim önceliğim direk onun emmesi zaten. Mamadan önce sürekli emziriyorum bazen yarimsaat bazen 45 dk ama yinede ağlayınca doymuyormus gibi hissediyorum

İkinci bebeğim 36 hafta biterken doğdu. 8 gün yoğun bakımda kaldı. O zaman sagarak goturuyordum. 2 saatte bir sagmama rağmen 40 ml zor topluyodum. Bebeği almaya gittiğimizde hem hemşire hemde doktor mama şart sütun yetersiz dediler. İlk çocuğumu emziremedim çok bilinçsizdim. O yüzden bunda çok araştırdım. Bebek ilk doğduğunda kg kaybedermiş ve 14. Güne kadar ancak doğum kgsunu bulması yeterliymiş. Bende gün gün gram takibi yaptım evde. Ve sarilık vardı soyup uyandırıp zor emziriyordum 2 saatte bir. Hastane çıkışından 2 gün sonra gittiğimde Gr alımı az ama emzir devam et, sagdiginida verebilirsin dedi ama ben hiç sagmadim hep emzirdim. Bebek 2 aylık olana kadar hep uyurdu zorla uyandirirak emzirirdim. Ne zamanki kendi doyup birakmaya başladı o zaman içim rahat ederdi. 27 ay emzirdim. Siz önce emzirin sonra az mama takviyesi yaparak azaltmaya calisin
Mama takviyesini çok az yapmaya çalışıyorum. Yarimsaat emzirdikten sonra hala ağlayıp uykuya gecmekte zorlanırsa 30 ml veriyorum. Önceliğim emmesi.

Sezeryanla süt arasında bağ kurup kendinizi şarlamışsınız kim diyor sezeryanda süt gelmediğini. Ablam 3 sezeryan yaptı ilk günden beri nası süt var kuzenim yeni sezeryan onda da var bu düşünceyi anlayamıyorum
Gelmedi mi diyorum sizce? Okuduğunuzu anlayamama gibi bir sıkıntınız var herhalde. Sütüm doğumdan önceden vardı hala var ama az diyorum. Artması için ne yapabilirim diye fikir soruyorum. Sizce öyle şartlanacak kadar cahil birine mi benziyorum?? Normal doğumda da sütüm az olabilirdi…

Sezaryen dogum ya da normal dogum farketmez plesenta vücuttan ayrılır ayrılmaz süt salgılanmaya baslar meme ucu uyarıldıkca beyne süt salgıla emri gider gider zaten.Bebeginizin ciş kaka durumu nasıl yutkunuyor mu emerken ? Facebookta instagramda Aslı Othan Tanır var emzirme danısmani kendisi ona muhakkak ulaşın.Facebookta ücretsiz destek sagladıgı bir grubu var üye olursanız yardımcı olur size ben kızımı emzirdiysem onun sayesinde onun dediklerini dinledim hep

Sezaryen dogum ya da normal dogum farketmez plesenta vücuttan ayrılır ayrılmaz süt salgılanmaya baslar meme ucu uyarıldıkca beyne süt salgıla emri gider gider zaten.Bebeginizin ciş kaka durumu nasıl yutkunuyor mu emerken ? Facebookta instagramda Aslı Othan Tanır var emzirme danısmani kendisi ona muhakkak ulaşın.Facebookta ücretsiz destek sagladıgı bir grubu var üye olursanız yardımcı olur size ben kızımı emzirdiysem onun sayesinde onun dediklerini dinledim hep
Bakacağım mutlaka

Sürekli emziriyorum aslında her ağladığında mama vermeden hemen önce yarimsaat emziriyorum ama doymuyormuş gibi geliyor sanki
Daha yeni annesin normal böyle düşünmen. Benim annemle kv kalsaydı çocuğu mamaya alıştırırlardı. Ama asla pes etmedim. 6 ay sonra sende şaşırırsın sütünün miktarına

Gelmedi mi diyorum sizce? Okuduğunuzu anlayamama gibi bir sıkıntınız var herhalde. Sütüm doğumdan önceden vardı hala var ama az diyorum. Artması için ne yapabilirim diye fikir soruyorum. Sizce öyle şartlanacak kadar cahil birine mi benziyorum?? Normal doğumda da sütüm az olabilirdi…
E o zaman başlık ne alaka siz okuduğunuz şeye göre başlık atın o zaman sezeryan ne alaka? Bu kadar sinirlenip kaba yorumm yaptığınıza göre sorunun sizde olduğunun farkındasınız

Sürekli emme refleksi olduğum için dudaklarında doymadigini düşünüyorum ama kilo alımınıda bakınca gayet normal görünüyor

Sen öyle düşünüyorsun :) kilo kontrolü o noktada önemli. Mama ihtiyaç halinde büyük nimet ama ihtiyaç yoksa hem maddi olarak yük hem de mama miktarı Arttıkça Süt miktarı azalıyor zamanlar. N

Dr sarılık olmaması adına mama takviyesi yapmamızı istedigi icin başladık
Anladım siz yinede süt sgirlikli gitmeye çalışın sürekli emme halinde olması normal çünkü şuan doyduklarini pek anlamıyorlar refleks etkisi ilede onu yapıyordur. Beslenme sonrası kusuyorsa falan doyuyordur. Çeneleri şuan çok güçlü olmadığı için yarım saat bı saat kadar memede kalabiliyorlar

Sen öyle düşünüyorsun :) kilo kontrolü o noktada önemli. Mama ihtiyaç halinde büyük nimet ama ihtiyaç yoksa hem maddi olarak yük hem de mama miktarı Arttıkça Süt miktarı azalıyor zamanlar. N
Gün içinde en fazla iki kere veriyorum mamayı oda 30 ml. Emzirdikten sonra uykuya geçmekte çok zorlanırsa memede ağlarsa sütüm gelmiyor herhalde diye düşünüp pes ettigim zaman oluyor oda. Ama en önceliğim emzirmek oluyor uzun sure.

Anladım siz yinede süt sgirlikli gitmeye çalışın sürekli emme halinde olması normal çünkü şuan doyduklarini pek anlamıyorlar refleks etkisi ilede onu yapıyordur. Beslenme sonrası kusuyorsa falan doyuyordur. Çeneleri şuan çok güçlü olmadığı için yarım saat bı saat kadar memede kalabiliyorlar
Çok fazla kusuyor. Doktorumuz ciş yapma durumundan da anlarsın doyduğunu dedi. Mümkün olduğunca emzirip uyutmaya çalışıyorum 1 saate yakın sürüyor bazen ama problem değil. Önemli olan doyup uyuması tabiki.

Çok fazla kusuyor. Doktorumuz ciş yapma durumundan da anlarsın doyduğunu dedi. Mümkün olduğunca emzirip uyutmaya çalışıyorum 1 saate yakın sürüyor bazen ama problem değil. Önemli olan doyup uyuması tabiki.
Evet günde 5-6 cişli bez falan çıkıyorsa doyuyor olarak kabul ediliyor. Doydugunu anlamadığı için fazladan besleniyordur o yüzden çok kusuyordur

29 mayısta spinal sezeryanla doğum yaptım. Bebeğim 39+1de doğdu gayet sağlıklı. Doğumdan öncede göğüslerimde süt vardı. Fakat doğumdan sonra sütüm asla coğalmadı. Bebeğime yetmiyor mama veriyorum. Mama vermiş olmamı dert etmiyorum. Fakat ne yaptıysam sütüm artmıyor. Elektrikli pompa kiraladım. Rezene, süt arttirici çay her şeyi denedim neredeyse.. Bazen fazlasıyla geliyor. Bebeğim yarimsaat emiyor ama sonra bitiyor ve mama veriyorum. Devamliligini saglamak icin ne yapmaliyim bilmiyorum. Bebegimin emmemek gibi bir sorunu yok. Fazlasıyla su içiyorum. Sıcak duş alıyorum ama yok olmuyor ve hiç artmayacakmış gibi geliyor. Bazen durduk yere aüt akıyor gôğsümden o zamanlarda sağmaya çalısıyorum en fazla 40 ml çıkıyor bazen dahada az … henüz 12 gün oldu ama çok üzülüyorum bu duruma :KK43:
Bu söyleyecekleerim bende aşırı sür yapmıştı mecbur hem emzirip hem sağım yapıyordum.
1. Boza ( hergün sabah akşam 1 er bardak için) süt için bire bir üstüne tanımam
2. Bulgur , beb bol yeşillikle kısır yapıp yiyordum baharatı az olsun ama bebeği rahatsız eder. Mevsim yeşillikleri ile kısır yapıp yedim isninide lohusa kısırı koymuştum kendimce hatta :) yeşillik sütü artırır ve bulgurda aynı şekilde.
Kısaca özetletecek olursam. Sabah 1 bardak boza öğlen 1 tabaga yakın kısır, akşam bir bardak boza. Günde 3 lt su içmeyide unutmayın. Süt sudan ibaret zaten su da çok önemli.

Sevgiler 🙏🏽🫶🏾

X