Sezeryan doğum sonrası sütün az olması :(

visnelilimonludondurma

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2020
54
16
28
29 mayısta spinal sezeryanla doğum yaptım. Bebeğim 39+1de doğdu gayet sağlıklı. Doğumdan öncede göğüslerimde süt vardı. Fakat doğumdan sonra sütüm asla coğalmadı. Bebeğime yetmiyor mama veriyorum. Mama vermiş olmamı dert etmiyorum. Fakat ne yaptıysam sütüm artmıyor. Elektrikli pompa kiraladım. Rezene, süt arttirici çay her şeyi denedim neredeyse.. Bazen fazlasıyla geliyor. Bebeğim yarimsaat emiyor ama sonra bitiyor ve mama veriyorum. Devamliligini saglamak icin ne yapmaliyim bilmiyorum. Bebegimin emmemek gibi bir sorunu yok. Fazlasıyla su içiyorum. Sıcak duş alıyorum ama yok olmuyor ve hiç artmayacakmış gibi geliyor. Bazen durduk yere aüt akıyor gôğsümden o zamanlarda sağmaya çalısıyorum en fazla 40 ml çıkıyor bazen dahada az … henüz 12 gün oldu ama çok üzülüyorum bu duruma :KK43:

Memeden foşur foşur süt akma dönemi 6 ayı buluyor.
Zaten süt yok diye az emzirirsen iyice kesiliyor.
Habire emzirirsen artıyor. yenidoğanlarda memeden pek ayrı durmuyolar.
Acıktıda o yüzden mi istiyor memeyi diye düşünme.
İlk çocukta oluyo bazen öyle şeyler.

29 mayısta spinal sezeryanla doğum yaptım. Bebeğim 39+1de doğdu gayet sağlıklı. Doğumdan öncede göğüslerimde süt vardı. Fakat doğumdan sonra sütüm asla coğalmadı. Bebeğime yetmiyor mama veriyorum. Mama vermiş olmamı dert etmiyorum. Fakat ne yaptıysam sütüm artmıyor. Elektrikli pompa kiraladım. Rezene, süt arttirici çay her şeyi denedim neredeyse.. Bazen fazlasıyla geliyor. Bebeğim yarimsaat emiyor ama sonra bitiyor ve mama veriyorum. Devamliligini saglamak icin ne yapmaliyim bilmiyorum. Bebegimin emmemek gibi bir sorunu yok. Fazlasıyla su içiyorum. Sıcak duş alıyorum ama yok olmuyor ve hiç artmayacakmış gibi geliyor. Bazen durduk yere aüt akıyor gôğsümden o zamanlarda sağmaya çalısıyorum en fazla 40 ml çıkıyor bazen dahada az … henüz 12 gün oldu ama çok üzülüyorum bu duruma :KK43:
Öncelikle gözünüz aydin güle güle büyütün 🌸 çok normal bunları düşünüp stres olmayın zten midesi minicik şuan. Yaptığınız şeylere devam edin göğse masaj yapın. bol bol emzirin..
Bu arada mamayı sağlık kuruluşu mu Öner mi kendiniz mi tercih ettiniz ?

Birde sütüm az ya da çokluğu pek mühim değil önemli olan doyurucu olması bence. Emzirme problemi yaşadım o dönemde çok araştırdım sütüm çok geliyor ama bebek doymuyor diyenleri gördüm videolarda aynı şekilde sağlık çalışanlarından dinledim.

Birde sütüm yok dedikçe cidden gidiyor sanki benim ikinci haftada tek göğsümden tamamen bitmişti. Hala da çok yok ama bir damla bile olsa bebeğim için faydalidir diye sukrediyorum. Reyhan şerbeti ve kimyon çayıni düzenli yapmaya çalışıyorum ne kadar etkili oluyor şuan pek anlayamıyorum ama sizde deneyin isterseniz

Hayırlı olsun güle güle büyütün öncelikle.
3 çocuğumda edindiğim tecrübeyle bikaç tavsiye vermek istedim size.3.çocuğumda erken doğum,ve meme reddi nedeniyle haddinden fazla bilgi sahibi oldum😀2 yaşına kadar emzirmeyi başardım☺️
Öncelikle sütüm az ,yetersiz vs demeyin.Beyinden salgılanır süt beyninizi şartlamayın.
Kilo alımı iyiyse mama vermeyin.mama verdikçe bebek doyacak sizi emmeyi azaltacak ve meme daha az süt salgılamaya başlayacak.
Pompayla çektiğiniz süt bebeğin emdiğinden çok daha azdır.Bebeğin çenesi pompadan 2 kat fazla çeker sütü.
Sütün memede birikmiş olmasına gerek yok bebek çektikçe geriden süt salgılanır ve meme ucuna gelir.
İlk 40 gün bebek uykuda dahi memede durursa meme başı uyarıldığından süt salgısı da artar.2 -3 saate bir emzirme düzeni 40 günden sonra sağlanmalıdır.Anne sütü alan bebek her istediğinde meme verilir tabiri caizse annenin yaka iğnesidir.
Zor bir dönem ancak geçici bebek büyüdükçe meme de onun talebine göre süt salgılamaya başlar bebek doydukça da emme süresi artar uykuları düzenlenir .
Protein ağırlıklı da beslenirseniz sütün yağ oranı ve besleyiciliği artar.
Bol emzirme ve uyku ile bu süreci kolayca atlatırsınz.Lütfen sütün miktarına odaklanmayı sadece emzirin .

Sezaryenin Süt ile ilgisi yok ama sizin düşüncelerinizin çok ilgisi var.
Sütüm var ben çocuğuma yeterim diye düşünün.
Mama vermeden önce de sonra da bol bol emzirin. Sütün artmasındaki en en etkili yol emzirmek.
Yulaf, yumurta, et ve bolca su...
Tülay bulur, gebeokulum var instagram dan takip edin. Size çok fikir verecektir.
Ki sağım yaptığımızda daha az Süt çıkıyor bunu bilerek yapın.

Kuru dut suyuda çok sut yapıyor. Herşeyi denemissiniz ,bilinclisiniz. Sorun çok stres yapıyorsunuz, sürekli aklınızda sütüm az dusuncesi olmasın. Rahat olun, bebeği sık sık emzirin ,sut üretimi artıyor.

Ben hoşaf yapıyordum tavsiye ederim bünye meselesi mi bilmiyorum ama günde 1 litreye yakın süt çıkıyordu 🙈 sağıp küveze götürüyordum ondan biliyorum.

Hoşaf tarifi:
  • 1 çay bardağı kuru üzüm
  • 3 gün kurusu kayısı
  • 3 hurma
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • bunları 1,5 litre suda kaynat blenderdan geçir süzmeden iç.

Emzirmeden önce 2 bardak emzirdikten sonra 2 bardak su içmeni tavsiye ederim.

Birde bir göğsünü 10-15 Dk emzir 2 saatte bir.

Süt için de uyku önemli stres yapma

Ne kadar sık emzirirseniz o kadar çok sütünüz olur, sağdığınız süt az olabilir bu sütünüzün az olduğu anlamına gelmez. Benimde 40 ml zor çıkıyordu ama 2 buçuk yaşına kadar emzirdim. Bol su için sık sık emzirin, hatta bir memenizi emzirirken diğerini sağabilirsiniz, memeniz uyarıldığı için daha çok süt çıkar. Sağlıkla büyütün evladınızı :)

İkinci bebeğim 36 hafta biterken doğdu. 8 gün yoğun bakımda kaldı. O zaman sagarak goturuyordum. 2 saatte bir sagmama rağmen 40 ml zor topluyodum. Bebeği almaya gittiğimizde hem hemşire hemde doktor mama şart sütun yetersiz dediler. İlk çocuğumu emziremedim çok bilinçsizdim. O yüzden bunda çok araştırdım. Bebek ilk doğduğunda kg kaybedermiş ve 14. Güne kadar ancak doğum kgsunu bulması yeterliymiş. Bende gün gün gram takibi yaptım evde. Ve sarilık vardı soyup uyandırıp zor emziriyordum 2 saatte bir. Hastane çıkışından 2 gün sonra gittiğimde Gr alımı az ama emzir devam et, sagdiginida verebilirsin dedi ama ben hiç sagmadim hep emzirdim. Bebek 2 aylık olana kadar hep uyurdu zorla uyandirirak emzirirdim. Ne zamanki kendi doyup birakmaya başladı o zaman içim rahat ederdi. 27 ay emzirdim. Siz önce emzirin sonra az mama takviyesi yaparak azaltmaya calisin

Pompadan gelen miktar belirleyici değildir.
Bebek pompadan daha güçlü çeker.
Sütü en çok arttıran şey de bebeğin emmesidir. Ne kadar çok ten teması ve emzirme yaparsanız o kadar artar.
Memeler fabrika gibidir. Talep oldukça süt gelir. Yani siz mamayı arttırdıkça talep azalacak süt azalacak.
Ondan Tomris in notlarını okuyabilirsiniz. Google da var. O hu tip durumlarda meme kampı önerir. Anne sürekli hiç bir iş yapmadan sadece ten teması ve emzirme yapacak. Gak dese meme guk dese meme. O zaman artar der.

Fakat ne yaptıysam sütüm artmıyor. Bu düşüncede olduğunuz için sütünüz gelmiyor. Bende sezeryan doğum yaptım 14 gün hiç sütüm gelmedi tam 14. Gün artık kendimi salıp dizi izlemeye başladığım an sutumun aktığını farkettim 😄

Sezeryanla süt arasında bağ kurup kendinizi şarlamışsınız kim diyor sezeryanda süt gelmediğini. Ablam 3 sezeryan yaptı ilk günden beri nası süt var kuzenim yeni sezeryan onda da var bu düşünceyi anlayamıyorum

Sık emzirirseniz sorun olmayacak. Gak meme guk meme. Tomris emzirme notlarını okuyun. Bana çok yardımcı oldu

Oğlumu 2 aylıkken emzirmeye başlayıp 32. Ayda bitirdik... ilk başta siz gibi düşünüyordum.

Birde sütüm az ya da çokluğu pek mühim değil önemli olan doyurucu olması bence. Emzirme problemi yaşadım o dönemde çok araştırdım sütüm çok geliyor ama bebek doymuyor diyenleri gördüm videolarda aynı şekilde sağlık çalışanlarından dinledim.

Birde sütüm yok dedikçe cidden gidiyor sanki benim ikinci haftada tek göğsümden tamamen bitmişti. Hala da çok yok ama bir damla bile olsa bebeğim için faydalidir diye sukrediyorum. Reyhan şerbeti ve kimyon çayıni düzenli yapmaya çalışıyorum ne kadar etkili oluyor şuan pek anlayamıyorum ama sizde deneyin isterseniz

Sürekli emziriyorum aslında her ağladığında mama vermeden hemen önce yarimsaat emziriyorum ama doymuyormuş gibi geliyor sanki

Öncelikle gözünüz aydin güle güle büyütün 🌸 çok normal bunları düşünüp stres olmayın zten midesi minicik şuan. Yaptığınız şeylere devam edin göğse masaj yapın. bol bol emzirin..
Bu arada mamayı sağlık kuruluşu mu Öner mi kendiniz mi tercih ettiniz ?
Dr sarılık olmaması adına mama takviyesi yapmamızı istedigi icin başladık

Doyurmuyor herhalde diye düşünüyorum bende. Çünkü neredeyse yarimsaat emziriyorum ve o sırada süt geliyor fakat memeyi biraktiktan sonra hala aranıyor ağlıyor ne yapacağımı sasiriyorum o arada

Hayırlı olsun güle güle büyütün öncelikle.
3 çocuğumda edindiğim tecrübeyle bikaç tavsiye vermek istedim size.3.çocuğumda erken doğum,ve meme reddi nedeniyle haddinden fazla bilgi sahibi oldum😀2 yaşına kadar emzirmeyi başardım☺️
Öncelikle sütüm az ,yetersiz vs demeyin.Beyinden salgılanır süt beyninizi şartlamayın.
Kilo alımı iyiyse mama vermeyin.mama verdikçe bebek doyacak sizi emmeyi azaltacak ve meme daha az süt salgılamaya başlayacak.
Pompayla çektiğiniz süt bebeğin emdiğinden çok daha azdır.Bebeğin çenesi pompadan 2 kat fazla çeker sütü.
Sütün memede birikmiş olmasına gerek yok bebek çektikçe geriden süt salgılanır ve meme ucuna gelir.
İlk 40 gün bebek uykuda dahi memede durursa meme başı uyarıldığından süt salgısı da artar.2 -3 saate bir emzirme düzeni 40 günden sonra sağlanmalıdır.Anne sütü alan bebek her istediğinde meme verilir tabiri caizse annenin yaka iğnesidir.
Zor bir dönem ancak geçici bebek büyüdükçe meme de onun talebine göre süt salgılamaya başlar bebek doydukça da emme süresi artar uykuları düzenlenir .
Protein ağırlıklı da beslenirseniz sütün yağ oranı ve besleyiciliği artar.
Bol emzirme ve uyku ile bu süreci kolayca atlatırsınz.Lütfen sütün miktarına odaklanmayı sadece emzirin .
Sürekli emziriyorum önceliğim sadece onun emmesi genelde emzirdikten sonra sağmaya çalışıyorum

X