Sezeryan Sonrasi Normal Dogum Hikayem

Allah analı babalı büyütsün. Ben de ssvd adayıyım. ocak sonu doğumum inşallah.
Emel hanım hadi inşaallah sağlıkla ssvd yaparsınız :KK9::KK9::KK9:
Benim bebeğim 12.ayını doldurmak üzere , tam açıklıktan sonra mecburi sezeryan oldum. Dilerim zamanı gelince sağlıkla doğal doğum nasibim olur.... Gebesinin bizlere dua etmeyi unutmayın :KK66:

masalalh , Allah anali babali buyutsun insallah
yurt diisinda oldugunu en sonda yazmisin ama ben basligi okuyunca tahmin etmistim, Tr dekilerde boyle $ansli olsa keske ..
Dilerim sizde nasip olur... Rabbim ol desin ssvd isteyenlere nasip olsun ve ilk Doğumu olanlarda doğal doğum nasip olsun...

ben TR dekiler için oyle bi dilekde bulundum
yurt disindayim iki normal dogum yaptim, insalalh buda oyle olur sorun çikmazsa ..
Ne mutlu size, hangi ülkedesinz.dilerim zamanı gelince banada anlaşıp olur. Bizimhayalimiz hayırlısıyla 4 çocuk sahibi olmak. Ve sezeryan çok zor. Dilerim Mevlam kolay rahmeti nazarında Doğumlar nasip eder isteyen herkese :emir_bebek:

Ne mutlu size, hangi ülkedesinz.dilerim zamanı gelince banada anlaşıp olur. Bizimhayalimiz hayırlısıyla 4 çocuk sahibi olmak. Ve sezeryan çok zor. Dilerim Mevlam kolay rahmeti nazarında Doğumlar nasip eder isteyen herkese :emir_bebek:
saolun aminn insalalh
Allah gonlunuze gore versin
fransadayim ben ..

çok teşekkür ederim. Bakalım nasip olur inşallah. Gebe eğitimlerine katılıyorum. Daha önce ssvd yaptırmış destekçi bir doktor da buldum. Evde hamile pilatesi yapıyorum çok zorlamadan. Bir tek yürüyemiyorum. Dr um bol bol yürü dedi ama pek fırsat yok. Oğluşumla ilgileniyorum. Onunla koşturuyoz zaten evde. Elimden geleni yapıyorum. Gerisi Allah tan. Allah herkesin evladını bağışlasın sağlıkla. Ama buradaki yazıları okuyan bekar bayanlara ve çocuk sahibi olmayı bekleyenlere şunu söylerim: Benim ilk doğumum spinal sezaryen oldu. Görüntüde Hiç bir sorun yaşamadım ancak ben yine de doğumun Allah tarafından biz kadınlara verilmiş bir yetenek olduğunu vücudumuzun bunu başarabilecek şekilde yaratıldığını düşünüyorum. Ama günümüzde ne yazık ki sezaryen sanki bir doğum şekliymiş gibi sunulmakta gebelere. Biraz korkan, bilinç sahibi olamayan bir gebe de tıpkı benim gibi sancıları bile başlamadan sezaryen olabilmekte. Sezaryen bir müdahale şeklidir, AMELİYATTIR. Yani zorunlu bir durum varsa yapılmalıdır. Lütfen normal ve doğal doğumu desteklediğinden emin olduğunuz doktorlarda takibinizi ve doğumunuzu yapınız. Çünkü artık özellikle özel hastaneler olayı abartmış durumda. Yapılan araştırmalara göre dünyada zorunlu sezaryen olayı maksimum %17 olması gerekirken Türkiye de bazı hastanelerde %90 a çıkmış durumda. Sağlık görevlilerine kendinizi kuzu gibi teslim etmeyin. Gereken noktalarda tabi ki onlara güveneceğiz ancak doğuma kadar okuyup, araştırıp, eğitimlere katılıp bilinçli bir şekilde doğuma gideceğiz. Unutmayın bu beden sizin ve kimse sizin istemediğiniz ve daha sonra tüm hayatınıza yansıyacak müdahalelerde bulunamaz. Ben oğlumu doğurdum görüntüde çok kolay oldu her şey ancak dikişlerden bi süre kımıldayamadım, yardımsız bebeğimi emziremedim. 1-2 saat sonra dikiş yerlerinin inanılmaz acısıyla karşı karşıya geldim. Ve 2 yıl boyunca karın bölgem için için sızladı. Şimdiki aklım olsa doğal doğumu, keşkesiz doğumu zorlardım.

Bu bundan 2.5 yil once kizim Busra'yi dogurdugum hikayem.. Tarih: 30 Eylul 2011
Oglumdan sonra kk ya girmedim. O nedenle 3. bebegime gebe oldugum su gunlerde tekrar girmeye baslayinca, dogum hikayemi paylasmak istedim. Iyiki yazmisim. Okudugumda, unuttugum detaylari tekrar hatirliyorum..
Oglum Yusuf ise plasenta previa nedeni ile 35 haftalikken spinal sezeryan ile dunyaya gelmisti..(Yil 2009)
***********************************************************************************

Kizlar evimize dun gece geldik cok sukur. Cuma sabah 2 de kasiklarimda kuvvetli bir adet agrisi hissettim sonra bir akinti geldigini hissettim. Tuvalete gittim, akinti daha cok geldi. Suyum gelmisti fakat tertemiz su rengi degildi, beyaza kaciyordu. Suyum az az gelmeye devam ediyordu. Hemen altima peceteyi simsiki koyup abdest aldim ve namazimi kildim. Biraz Kuran okudum, cuma gecesiydi, kolay bir dogum icin dua ettim. Duami bitirince hemen guzel bir banyo yaptim. Bu arada sancilarim hafiften baslamisti. Sanirim 9 dk. da bir geliyordu. Allahtan heyecandan buyuk tuvaletim geldi ve yapabildim. Bunun dogumda sorun olabilecegini biliyordum. Birseyler yemek istedim ama kasik agrim artinca vazgecip hemen hastaneye gitmeye karar verdim. 35-40 dk. uzaktaydi. Yolda giderken sancilarimin siddeti artti ve 5 dk. da bire dustu. Hastaneye varana kadar bayagi siddetlendi ve 4 dk. da bire dustu. Gittik, kaydimizi yaptilar ve acil odasina aldilar bizi esimle. Hemen cati kontrolu yapildi ve 5 cm. acilmam oldugunu ogrendik. Oh dedim, galiba kolay olacak bu is. Epidural istermisin diye sordular, ben boyle hizli ilerlerse almam dedim ama sancilarda dayanilmaz bir hal almaya baslamisti. Bizi odamiza aldilar. Dogumu orada yapacaktim. Bu hastanede dogum ozel odanda yapiliyormus, cok iyi dedim kendi kendime. Derken sancilarim oyle siddetlendi ki, hemen epidural istiyorum dayanamiyacagim dedim esime. Ve haber verdik, gelmeleri biraz zaman aldi, ben nerede kaldilar, neredeyse sonuna geldik dedim. Halbuki bilsem bu daha isin en basiydi:)) Anestezici geldi ve gereken hazirliklarini yapti, bu arada benim sancilarim cok siddetliydi ve iki sanci arasini bekledik epidural icin. Igneyi sokarken degilde, ilaci verince iki kere yogun bir agri hissettim, birazda epiduralin yan etkilerinden korkumdan olacak, bagardim. Esim dayanamadi ve kendini tuvalete atti:)) Epidural etkisini gostermeye basladi 10 dk. icinde ve bacaklarim uyustu. Epidural sabah 6:30 gibi yapildi. 9:30 da tekrar cati muayenesi yapildi, acilma 6 cm. olmustu. 11:30, 1:30 ve 3:30 gibi yapilan muayenelerde acilma hep ayniydi yani 6 cm. Ekranda sancilar arka arkaya geliyorlardi ve cok siddetlilerdi ama artik vucudum bu sancilara cevap vermiyormus. Acilmanin devam etmesi icin ilac verildi. 5:20 gibi geldiler acilma 8 cm. idi. Sonra 7 gibi yine bakildi, acilma tamamdi ama bende ikinma hissi yoktu. Bu arada yazmayi unuttum. Epiduralin etkiside neredeyse gitmisti. Elimdeki ilac butonuna basiyordum, ilac geliyordu hissediyordum ama etki etmiyordu. Ben sancilardan delirmeye basladim. Dayanilmazdi benim icin. Napacagimi sasirdim. Agliyordum ama cok sukur hic ciyaklamadim. Esim zavallim, o da cok kotu oldu beni o halde gorunce. Dr. geldi baska daha kuvvetli bir ilac verdi, bir 10-15 dk. etkisini anlamadim, zaten o sancilarla zamanda gecmiyordu. Sonra cok az etki eder gibi oldu ama ben hala hissediyordum sancilari. Ben o sancidan delirdigim safhada acilma tamamdi ve dr. hadi deneyelim ikinmayi dedi fakat bende ikinma hissi yoktu, bebek henuz yukaridaydi ve ikindikca geliyordu ama cok az az. Bende en son guc kuvvet kalmadi. Yeter biraz dinlenmek istiyorum dedim. Bu arada bebegin suya kakasini yaptigini ogrendik. Cok istiyordum ikinmak ama gercekten halim kalmamisti ve sancilari hala hissetmek beni cok yormustu. Daha sonra dinlenirken, alta baski hissi geldi. Sanci degil de her sefer baski hissi oluyordu, tamam dedim ikinmam gereken zaman geldi. 1 saat kadar olmustu dinleneli. Esim istersen biraz daha bekleyelim dedi ama ben bekleyemeyiz bebek kakasini yapti dedim. Ayrica bebegin kakasini yapmasi, benim atesimin yukselmesine sebep oldu ki bu bebek icin tehlikeliymis ve bana hemen 1 saat icinde ikinip dogurdun dogurdun yoksa sezeryana alacagiz seni dediler. Beni bir korku sardi, cunku, genel anestezi dusuncesi beni cok korkutuyordu. Artik dedim Allaha emanetiz, esimede Insirah suresini icinden okumasini soyledim. O da yanimda, hadi yapacaksin, yaparsin sen diye bana destek oldu. Ama bende umut tukenmis gibiydi, kendime hic guvenmiyordum, ilk ikinma tecrubesinden sonra. Neyse artik icimden dua, salavat okuyarak, himmet isteyerek kuvvetimi toplayip, her ikinma hissende 3 defa derin nefes alip ikindim. Ben aslinda nasil ikinmam gerektigini bilmiyormusum. Icimden dua ederek, gercekten guc buldum ve popoma baski vererek ikindim, iste ozaman heh cok guzel, iste boyle yap dendi, ve her seferinde o sekilde ikindim. Boyle, boyle ikinarak bebegin kafasi gorundu, tam cikacagi yerde, sanci arasi beklemek bayagi zordu ama buna kadar ne zorluklar gormustum, esim son bir kez daha ikin cikacak dedi ve son gelen ikinma hissi ile 3-4 kez ikinarak yavrumuz dogdu. Cikarken ki his cok guzeldi, yag gibi kayiverdi ve ben rahatladim. Sonra plasentanin cikmasi ve dikilmemde sancili zamanlardi ama bebegim ciktiktan sonra artik onlar birsey degildi. Busra Vera'miz buraya gore 30 eylul aksam 8:31 de 3718 gr. ve 53 cm. dogdu. Tr ye gore 1 ekim sabah 4:31 oluyor. Elhamdulillah saglikli bir bebek. Dogum sonrasi sol gogsumden kendi kendine sut akmaya baslamasina ragmen ilk 6-7 saat emdiremedim cunku cok derin bir uykudaydi, o da cok yorulmustu. Gece 2 gibi bayagi bir ugras sonrasi goguslerimi emdirdim ama cok az emiyordu. Bugun guzel emiyor ama bu seferde sutum yok. Acaba dedim daha gelmemismiydi. Bekliyoruz simdilik, ben yinede emdiriyorum unutmamasi icin emmeyi, sonrada arkadan mama veriyorum, o sekilde rahat edip uyuyor. Zor bir dogum olmasina ragmen, normal dogum yaptigima pisman degilim. Cunku bunu gercekten yasamak istiyordum. Allaha cok sukur ediyorum, bunu yasayabildigim ve benim ve bebegimizin sagligimiz iyi oldugu icin. Bu arada gobegim sanki hala iceride bir bebek varmis gibi. Artik korse giyicem yada saricam, ins. iner. Bekleyenlere hayirli, saglikli, kolay dogumlar diliyorum. Herkesin dogum hikayesi baska oluyor. Kendinize bunu olcu almayin. Rabbim kolayliklar verir ins. Sizde, bebeklerinizde Allaha emanet olun.

Allah anali babali buyutsun evlatlarinizi size bagislasin merakimi mazur gorun lutfen dorduncu evladiniza mi hamilesiniz

13 sene önce sezeryan doğum yaptım budoğumumu normal istiyorum doktorum çok riskli bunuda sezeryan yapacaksın dedi :KK17: galiba işine böyle geliyor:KK43:

13 senede kaynamış eski haline dönmüştür :KK48:

13 sene önce sezeryan doğum yaptım budoğumumu normal istiyorum doktorum çok riskli bunuda sezeryan yapacaksın dedi :KK17: galiba işine böyle geliyor:KK43:

13 senede kaynamış eski haline dönmüştür :KK48:
Allah Allah neden riskliymis ki.. Bence baska bir doktorla gorusmelisiniz. Ben ilki sezeryan olduktan 2 sene sonra ikincisini normal dogumla dunyaya getirdim Allahin izniyle... 13 sene bayagi uzun bir sure, bence normali denemelisiniz tabi baska bir doktora danismayi ihmal etmeyin.

Canım çok sıkıntı çekmişsin ama ne güzel normal doğum olmuş hem de sezaryen sonrası, bende çok istiyorum ama burda yapacak dr yok sinir oluyorum bu duruma, keşke sağlıkla normal doğurabilesem bu kuzumu
Canim insaallah hayirlisi ile sanada nasip olur. Bunu destekleyecek bir doktro bulmaya calis ins.

Hayira buyusunler inş :emir_bebek::nazar: okurken kendi dogum.çok duygulandim:cry:Kendim tekrar yasadim Allah yar ve yardimciniz olsunsaglikla buyutun
Amin cok tesekkur ederim.

türkiyedemi yaptınız acaba yurt dışındamı?
Ben abd deyim. 2 yavrumu da burada yaptim. Insaallah 3. yu de burada doguracagim.

Vay be sezeryan sonrası normal doğum süper. Açılma olduğu için mi dr. Normale teşvik etti. Ben de sezeryan doğum yaptım ama niyeyse hep içimde bir burukluk oldu kendimi eksik hissettim keşke normal doğum yapabilseydim diye. Hep imrendim normal doğum yapanlara biraz da kiskandim. Okadar hayıflandım ki allah in dikkatini çekmiş olabilirim henüz 2. Bebis yok ama belki ben de böyle bişey yasayabilirim
Acilma oldugu icin degil, bana cok sayida doktor girdi ve hepsi de daha en basindan itibaren normal dogumun benim icin daha az riskli oldugunu soyledi ve normale tesvik ettiler beni. Amerika'da sezeryan sonrasi yapistirma yapmiyorlar, zimba ile tutturuluyor deri ve sanirim Turkiye'de bu sekilde iyi bir kapatma olmadigi icin ilki sezeryan olunca ondan sonrakilerin normal olmasini soz konusu bile etmiyorlar. Fakat okudugum kadariyle Tr de de artik ssvd yapiliyor. Canim bu durumu sikayet etme insaallah, Allah'tan hayirlisini dile. O ne nasip ederse bil ki hakkimizda en hayirlisi odur.

Masallah. Facede sezeryan sonrasi vajinal dogum grubu var oraya yazsana. Bekleyenlere umut oluyor bu haberler
Yazdim canim.

Allah analı babalı büyütsün. Ben de ssvd adayıyım. ocak sonu doğumum inşallah.
Amin canim. Benimde ocak basi insaallah. Face teki grupta var misin?

evet face deki ssvd grubuna üyeyim.
Canim insaallah hayirlisi ile sanada nasip olur. Bunu destekleyecek bir doktro bulmaya calis ins.

Ben abd deyim. 2 yavrumu da burada yaptim. Insaallah 3. yu de burada doguracagim.

Acilma oldugu icin degil, bana cok sayida doktor girdi ve hepsi de daha en basindan itibaren normal dogumun benim icin daha az riskli oldugunu soyledi ve normale tesvik ettiler beni. Amerika'da sezeryan sonrasi yapistirma yapmiyorlar, zimba ile tutturuluyor deri ve sanirim Turkiye'de bu sekilde iyi bir kapatma olmadigi icin ilki sezeryan olunca ondan sonrakilerin normal olmasini soz konusu bile etmiyorlar. Fakat okudugum kadariyle Tr de de artik ssvd yapiliyor. Canim bu durumu sikayet etme insaallah, Allah'tan hayirlisini dile. O ne nasip ederse bil ki hakkimizda en hayirlisi odur.

Yazdim canim.

evet face deki ssvd grubuna üyeyim.

ssvd düşünen arkadaşlar face deki ssvd grubuna üye olursanız orada grup yöneticimiz çok güzel dosyalar hazırlıyor. Mesela Türkiye'de ssvd destekleyen doktorların listesi var. Bir de daha önce ssvd yapmış annelerin gerekli tüm detay bilgilerini derleyip bir excel dosyası yapmışlar. Sürekli güncelleniyor. Ne zaman, hangi ilde, hangi doktorla, suni sancı var mı, epizyo var mı, çocuk kaç kilo, anne yaşı v.s. tüm bilgiler kişi kişi listelenmiş. Bizzat doğum yapmış arkadaşlar kendileri bilgilerini veriyor. Grup yöneticileri listeyi bu bilgiler ışığında güncelliyor. Bir de umut verici ssvd hikayelerimiz var tabi.. Tüm detaylarıyla paylaşıyor anneler. Çok güzel hikayeler var. Tavsiye ederim. Grubumuza bekleriz herkesi.

Yazdim canim.

yok canım maalesef bulamadım sezaryan olacak yine:KK43:

bende ssvd için gece gündüz dua edenlerdenim yozgat gibi yoz bir şehrin sorgun gibi kadın doğumcusu bile olmayan bir ilçesindeyim başaracağıma bu kez daha çok inanıyorum ama sonsuz bir korkunun da içindeyim kayseri sivas çorum bu çevrede ssvd yi destekleyen doktr varsa ne olur deyiverin ve dua edelim birbrimize galiba savaşacağımız çok faktör var ortada:KK19:

bende ssvd için gece gündüz dua edenlerdenim yozgat gibi yoz bir şehrin sorgun gibi kadın doğumcusu bile olmayan bir ilçesindeyim başaracağıma bu kez daha çok inanıyorum ama sonsuz bir korkunun da içindeyim kayseri sivas çorum bu çevrede ssvd yi destekleyen doktr varsa ne olur deyiverin ve dua edelim birbrimize galiba savaşacağımız çok faktör var ortada:KK19:

maalesef sivasta yok canım ben sivastayım, kayseriyi araştır istersen

X