Sigara ile olan imtihanım.

Eşime söyledim. Sigara konusunda evet bencil. Aslında çevremde ne kadar sigara içen insan varsa geneli sigara konusunda bencil. Ben içmiyorum ya da hamile olan x arkadaşım içmiyor. Ama başka arkadaşımız duman altı ediyor. Yokmu herkesin çevresinde. Arkadaşım hamile iken içti. Bırakmadı. Ama şimdi anneliği çok iyi. Çocuk büyüdüğünde sen bana hamile iken sigara içtin lanet kadın reddediyorum seni mi desin.

Çocuğun şimdi bir şey demesine gerek yok. İleride astım veya başka bir solunum hastalığı gelişince desin bence. Aynı şey sizin bebeğiniz için de geçerli.

Eşimin bencilliği konusunda hemfikiriz. Öneriniz nedir
Konuşmanız en doğrusu olur gibi görünüyor, yapıcı bir şekilde "asıl sorun sigara değil ben çok yoruldum ve yalnız hissediyorum, ihmal edilmiş gibi geliyor ama bunun sebebi senin rahatlığın" gibi şeylerle kendinizi ifade edebilirsiniz.

Vereceği cevaplar önemli o da yapıcı olursa "mükemmel" eşiniz olmaya devam eder, olmazsa da son damlaya kadar bu şekilde yaşayıp gidersiniz gibi gözüküyor.

E ama burası tedavi merkezi değil ki. Sigara için tedavi şart. Onu da biz dedik diye adam yapmaz heralde 🙄 Anlattıklarınızdan umursamadığı ortaya çıkıyor. Sigaradan daha mühim bir konu bence, kişinin kendisi için değil de evlilik birliği için
Hanım efendi çocuğum uyuşturucu kullanıyor diye konu açılıyor burası ametem mi diyoruz yada eşim beni dövüyor diyor biz polismiyiz diye yorum mu yapıyoruz. Çözüm bulmaya çalışıyoruz. Konuştum anlamıyor sizden bir çözüm çıkarmı diye konu açtım. Bir fikriniz yokmuş teşekkür ederim

Sorununuza çözüm yok çünkü. Adam bencil biz buradan ne yapabiliriz ? Konuşun farkındalık gelir mi deneyin bari. Değişirse çok iyi. Değişmezse ya çekeceksin ya boşanacaksın derler insana başka ihtimal yok çünkü.
Belki ihtimali olana yaşamış ve kurtulmuş bir tavsiyesi olan vardır.

Günaydın hanımlar. Ciddi anlamda tavsiyeye ihtiyacım var. Bildiğiniz sigara yüzünden mutsuzum. Babam çok sigara içerdi. Hemde tütün sarardı. Cebinde de hiç parası olmazdı. Maddi olarak çok çektik bekar iken. Ekmek alacak paramız yoktu ama babama sigara yetiştirirdik. Sigarasını içerken diğerini yakar kültablasına koyardı. O bitince diğerini. Birazda inada yapardı biz yapma etme dedikçe.arabasını satmadan önce bizi misafirlikten almaya gelmişti. Camları kapatıp içmiş. Teyzemi de bırakacaktık kapıları açınca dışarıya duman boşaldı. Teyzem Allahtan kork, sanki semaver yanıyor içeride,çocukların ciğerlerine yazık demişti. Yürüyerek gitsinler o zaman demişti. Bildiğiniz bile isteye zarar veriyordu. Kanser olduğunu öğrendiği gün bıraktı. Neyse evlendim şimdi de eşim. Adam sanki kendini kaybediyor. Eşimin inada zarar vermek için yapma huyu yok ama çok abartıyor. Dün oğlum aşırı huysuzdu gene. Kucağa alıyorum yere ağlıyor, yere bırakıyorum kucağıma tırmanıyor. Uzun süre devam etti uyumuyor da.eşime Burnumun delikleri titriyor tansiyonum düştü galiba sen mamasını hazırla da verelim uyusun yoksa bayılacağım dedim. Gitti bekle bekle gelmiyor. Gittim ki elinde telefon sigara keyif yapıyor. Sinirden ağladım. Isınmasını bekliyorum dedi. Benim beş dk ya hazırladığm mama 15 dk nasıl sürer dedim kavga ettik.gece olan olay şu saat olmuş canımı sıkıyor. Havaalanında bagajları beklerken sen bavulları al ben Bi sigara içip geleyim dedi. Ozaman tersledim. Çocuk kucağımda iki büyük bavul ben banttan nasıl çekip alatım dedim. Afra tafra yaptı kavga ettik. Öncesinde uçağımız aktarma olduğu için ve ilk uçak geç geldiği için bizim uçak kaçmıştı. Başka uçak olmadığı için firma bizi bir otele gönderdi. Görevli araca kadar bavullara yardımcı oldu servise koydular. Bu yine sigara içiyor. Ben araç ta idim. Havaalını görevlisi sigarayı sonra içersin adamı ne bekletiyorsun demiş adam da iç kardeş bişey olmaz demiş. Kendi anlattı. Önce kızdım görevliye ama sonra hak verdim yaşlı adamı ne bekletiyorsun öldün mü. Biz birinci katta oturuyoruz. 3. katta oturan adamı, gece bir kaç kez çöp atmaya inerken kapı önünde içerken gördüm.adam evde bebk var diye 3 kat aşağı iniyor ama bizimki bebek olmasına rağmen camı bile açmıyor gidiyor mutfakta içiyor. Perdem sapsarı yıkıyorum da açılmıyor. Ramazandan sonra bırakırım bayramdan sonra bırakırım tatilden sonra bırakırım diyor ama yok. Yazık günah 43 lira 5 te zam gelecek miş 48 lira günlük para verilir mi diyorum tartışıyor. Her yönden razı olduğum adamdan sigara yüzünden soğuyorum. Bak diyorum sigara bırakma polikliniği var akupunktur var gel gidelim diyorum sanki adama küfrediyorum sinirleniyor. 2 amcan baban 60 yaşında kalp krizinden öldü yapma diyorum yok anlamıyor.
Çözüm varsa kızlar gerçekten çok daraldım. Sigara için insan boşanmayı düşünürmü ben düşünmeye başladım.
Benim eşimde aynı böyle, bizim evde balkon yok mutfak camında içiyor ama bütün eve doluyor kokusu önceden çok kavga ederdim yasaklamıştım gidip dışarda içiyordu bi arkadaşım adamı biraz rahat bırak demişti bende camda içmesini sorun etmedim artık napalım dedim.
Ama abartıyo gece kalkıp içiyo, sabahın köründe kalkıp yine içiyor. Kokusundan nefret ediyorum bazen diyorum kızıyorum ama benimki hiç ama hiç bırakma taraftarı değil.
Bi maç kez baskı yaptım bırakması için bırakmak istemiyorum bana baskı yapıp durma dedi. Daha ne yapayım?
çözüm bulursunuz inşallah ben bulamadım.

Sigara çok değişik bi konu, insanlar irade falan diyor ama beyin yapısını bile değiştiren bi maddeden bahsediyoruz irade ile bırakmak çok da mümkün değil çoğu durumda. Benim annem son evre akciğer kanseri hala günde 1 paket içiyor mesela bu bile durdurmuyor onu asla yanaşmıyor tedaviye de.

Bazılarına babanızın yaşadığı durum gibi bi şey gerekiyor. Ya Allah korusun çocuğunuzda astım falan çıkacak evdeki koku yüzünden ya eşinizde bi şey çıkacak. Ben başka türlü çok mümkün olduğunu düşünmüyorum. Yine annem örneğini vereceğim daha dün "100 lira da olsa içeceğiz napalım" dedi. Bu kadın en düşük emekli maaşından da az alan bi kadın yani o yüzden paradan da vuramazsınız 🤷🏿‍♀️
İşte siz beni anladınız. Yaşayan bilir mantığı ile konu açtım. Şimdi siz annenizi bencil diye bencil kötü sende anamısın diye terkmi edeceksiniz. Aradaki bazı kadınlar gerçekten şaka gibi.
Bir çözüm bulamadınız o halde siz de

Belki ihtimali olana yaşamış ve kurtulmuş bir tavsiyesi olan vardır.
Sigara konusunda maalesef zor. Babam yıllarca içti. Biz annemle içme dedikçe içerdi siz diyince daha çok içesim geliyor diyordu.🙄 Sonra bir sağlık sorunu yaşadı tak diye bıraktı. Akılda bırakmak gerek önce diyor şimdi. Bencillik mevzusu benim babamda yoktu ama. Bencilliğe tek çözüm kişinin değişmek istemesi. Siz konuştuysanız adam bencil olduğunun farkındadır. Gayet bile isteye böyle davranıyordur zaten. 🤷

Çocuğumun hakkını da savunmak istiyorum. Sırf bundan dolayı çok tartışıyoruz.

Eşinize karşı biraz fazla pasif ve kabullenmiş gibisiniz. Ben sizin yerinizde olsam evde içmesine asla izin vermem. Sigara konusunda bu kadar travmatik tecrübeleri olan bir kadının da sigara içen biriyle evlenmesine şaşırdım açıkçası.

Benim eşimde aynı böyle, bizim evde balkon yok mutfak camında içiyor ama bütün eve doluyor kokusu önceden çok kavga ederdim yasaklamıştım gidip dışarda içiyordu bi arkadaşım adamı biraz rahat bırak demişti bende camda içmesini sorun etmedim artık napalım dedim.
Ama abartıyo gece kalkıp içiyo, sabahın köründe kalkıp yine içiyor. Kokusundan nefret ediyorum bazen diyorum kızıyorum ama benimki hiç ama hiç bırakma taraftarı değil.
Bi maç kez baskı yaptım bırakması için bırakmak istemiyorum bana baskı yapıp durma dedi. Daha ne yapayım?
çözüm bulursunuz inşallah ben bulamadım.
İnşaAllh araştıyorum.

Bırakmak istemeyen ne yaparsanız yapın biraktiramazsiniz. Çocuğunuz kaç yaşında bilmiyorum ama, babama mesela 4/5 yaşlarındayken sigarayı ben biraktirmisim. Bizi babasız mi birakacaksin demişim ve bu ona çok dokunmuş. Siz de kendi babanızdan yola çıkıp, çocuğunuz için bırakması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Bir de zyban diye bir ilaç var, sigara yoksunlugunu ciddi derecede azaltıyor ve bırakmayı kolaylaştırıyor. Belki işinize yarayabilir

Sigara konusunda maalesef zor. Babam yıllarca içti. Biz annemle içme dedikçe içerdi siz diyince daha çok içesim geliyor diyordu.🙄 Sonra bir sağlık sorunu yaşadı tak diye bıraktı. Akılda bırakmak gerek önce diyor şimdi. Bencillik mevzusu benim babamda yoktu ama. Bencilliğe tek çözüm kişinin değişmek istemesi. Siz konuştuysanız adam bencil olduğunun farkındadır. Gayet bile isteye böyle davranıyordur zaten.
Sigara dışında hiçbir bencilliği yok. Hani dışarıda yiyip içeyim ben gezeyim tozayım sen evde otur, arkadaşlarınla tatile gideyim sen gitme gibi biri değil. Her şeyimiz eşit. Ne fiziksel ne psikolojik şiddet hiç bişey yaşamadım. Tuvalet yıkama ve ütü dışında her işi birlikte yaparız. Mesela yemek sırası ile yaparız. Sabah yatağı bir o toplar örtüsünü sarar bir ben. İlk zamanlar para konusunda ailesine yedirme gibi sorunlarımız oldu aştık. Ablası tatile gittik diye rahatsız oldu ailemi tatile götürürken izin mi alacağım dedi numarasına kadar sildi. Siz babanıza çözüm bulamamışsınız anneniz boşanmadı değilmi. Her evde var içen ama eşime tüh kaka bilmem ne

Siz babanızdan sigara yüzünden yaralısınız, neden sigara içen biri ile evlendiniz? Çok kafaya takıyorsunuz, o yüzden bu kadar batıyor davranışları. Eğer eşiniz bırakmayı istiyorsa, Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu, Allen Carr yazarı bu kitabı okusun. Ben bu kitapla bıraktım. Ama bırakmak istemiyorsa okumaz. O zaman ona göre hareket edersiniz. Kardeşime verdim kitabı, yıllardır okumadı, çünkü bırakmak istemiyor.

İşte siz beni anladınız. Yaşayan bilir mantığı ile konu açtım. Şimdi siz annenizi bencil diye bencil kötü sende anamısın diye terkmi edeceksiniz. Aradaki bazı kadınlar gerçekten şaka gibi.
Bir çözüm bulamadınız o halde siz de
Yok bulamadım maalesef. Tek çocuğum mesela hatırlıyorum çocukluğumdan beri beni seviyorsan bırak dedim olmadı küstüm olmadı açıkladım olmadı. E en son hastalandı yine olmadı. Tedavi de denedi bu arada doktorlara gitmişti yine bırakamadı. Diyorum ya 5 bin TL maaş alıyor her gün 50 TL sigara, bana sorsan dünyanın en gereksiz şeyi, git o 1500'e karnını doyur üstüne bi şeyler al gez toz ne bileyim ama cıks bırakmıyor 🤷🏿‍♀️ Bi kere hatırlıyorum dışarı çıkacağız, beni unuttu evde, baktım sigarasını almış gitmiş :) hala söylerim sigarayı unutmazsın ama beni unutursun diye.
Babam mesela hastalanınca çat diye bırakmıştı, dedem hastalanınca çat diye bırakmıştı. Eşim de içiyor arada konuşuyoruz çok pahalı oldu bak gerek yok diyorum sizin gibi. Yok diyor bırakamam diyor. Mecbur şartlarınızı iyileştirmek gerekecek bu durumda. Yani tamam iç ama camı aç da iç içeceksen. Ya da çocuğa dokunuyor bak öksürmeye başladı aşağı in de iç. Elim kolum doluyken içme de 5 dakika sonra oturunca iç içeceksen gibi. Ben başka çözüm yolu inanın bulamadım

Sigara içen biri ile evlenip buna uygun evde yasamayip bunu dert etmek bana çok tuhaf geliyor en bencil adama bile karışmayı hak görmüyorum adam içiyormuş ztn, bu bir bağımlılık ve günlük hayata işlemiş bir bağımlılık. Kendinizi değiştirmeniz gerek, birde balkonlu bir eve taşınmak olabilir. Çünkü onun olduğu kadar sizinde temiz evde yaşamanız hak. Çoğu doktor cam vs kabul etmez çocuk sağlığı için tamamen ev dışı önerir

Bırakmak istemeyen ne yaparsanız yapın biraktiramazsiniz. Çocuğunuz kaç yaşında bilmiyorum ama, babama mesela 4/5 yaşlarındayken sigarayı ben biraktirmisim. Bizi babasız mi birakacaksin demişim ve bu ona çok dokunmuş. Siz de kendi babanızdan yola çıkıp, çocuğunuz için bırakması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Bir de zyban diye bir ilaç var, sigara yoksunlugunu ciddi derecede azaltıyor ve bırakmayı kolaylaştırıyor. Belki işinize yarayabilir
Teşekkürler

Sigara dışında hiçbir bencilliği yok. Hani dışarıda yiyip içeyim ben gezeyim tozayım sen evde otur, arkadaşlarınla tatile gideyim sen gitme gibi biri değil. Her şeyimiz eşit. Ne fiziksel ne psikolojik şiddet hiç bişey yaşamadım. Tuvalet yıkama ve ütü dışında her işi birlikte yaparız. Mesela yemek sırası ile yaparız. Sabah yatağı bir o toplar örtüsünü sarar bir ben. İlk zamanlar para konusunda ailesine yedirme gibi sorunlarımız oldu aştık. Ablası tatile gittik diye rahatsız oldu ailemi tatile götürürken izin mi alacağım dedi numarasına kadar sildi. Siz babanıza çözüm bulamamışsınız anneniz boşanmadı değilmi. Her evde var içen ama eşime tüh kaka bilmem ne

Konuyu eşinizi övmek için mi açtınız? Allah mesut etsin diyelim o zaman.

Babam kendi çözdü sorunu ama. Ayriyetten sizin konunuzda yazdığınız bencilliklerin hiçbirini babam yapmamış. Onu geçtim ben size zaten boşanın yazmadım. Konuşmakla değişmiyorsa sizde istemiyorsanız gelecek yorumlar böyle olur dedim doğal olarak. Siz nasıl bir fikir bekliyorsunuz buradan ? Bazı şeyler 2 + 2 = 4 yani. Ya adam kendi değişir ya siz kabullenirsiniz ya ayrılırsınız. Başka çözüm ne geliyor aklınıza ? Hayat sizin yaşayan çeken sizsiniz. 🤷 Bencilliklerinden bahsetmişsiniz ondan tüh kaka demişler. Ne yapalım övelim mi ? Erkektir yapar alttan al mı diyelim ? Değişiksiniz siz de yani... Çözüm bunlar işte.

Sigara çok değişik bi konu, insanlar irade falan diyor ama beyin yapısını bile değiştiren bi maddeden bahsediyoruz irade ile bırakmak çok da mümkün değil çoğu durumda. Benim annem son evre akciğer kanseri hala günde 1 paket içiyor mesela bu bile durdurmuyor onu asla yanaşmıyor tedaviye de.

Bazılarına babanızın yaşadığı durum gibi bi şey gerekiyor. Ya Allah korusun çocuğunuzda astım falan çıkacak evdeki koku yüzünden ya eşinizde bi şey çıkacak. Ben başka türlü çok mümkün olduğunu düşünmüyorum. Yine annem örneğini vereceğim daha dün "100 lira da olsa içeceğiz napalım" dedi. Bu kadın en düşük emekli maaşından da az alan bi kadın yani o yüzden paradan da vuramazsınız 🤷🏿‍♀️
Tamamen irade ve istek meselesi aslında. 😕Sigara bu, başka madde değil ki. Bırakınca bir şey olmuyor, canının istemesine biraz katlanması gerekiyor o kadar. Geçmiş olsun annenize.

X