Sigara ile olan imtihanım.

Tamamen irade ve istek meselesi aslında. 😕Sigara bu, başka madde değil ki. Bırakınca bir şey olmuyor, canının istemesine biraz katlanması gerekiyor o kadar. Geçmiş olsun annenize.
Bir maddenin bağımlılık yaratması için illa eroin kokain olmasına gerek yok ki. 8 saniye gibi kısacık bi sürede kana hızla geçen bir maddeden bahsediyoruz. Beyinde epinefrin, norepinefrin, serotonin gibi salınımları artıran ve ödül yolaklarını bozan bi maddeden bahsediyoruz. Nikotin bağımlılarında 90 dakika gibi bi süre nikotin alınmazsa yoksunluk da başlıyor. Bi şey oluyor yani uzun süreli bağımlılarda. 🤷🏿‍♀️

Eeee hanımlar çözüm ne. Adam bencil sorunlu ok. Ben durum tespiti değil çözüm istedim
herşeyden önce evinizde balkon yok mu
cam da kurtarmaz ki
balkon yoksa kapı önüne çıkacak baştan izin vermemeliydiniz

sigara içen birisi olarak düşündüm de benim de eşim bavul vs beklerken içmek ister aklıma o geldi
bende içtiğimden çok batmamış gözüme demek ki :)

herşeyden önce evinizde balkon yok mu
cam da kurtarmaz ki
balkon yoksa kapı önüne çıkacak baştan izin vermemeliydiniz

sigara içen birisi olarak düşündüm de benim de eşim bavul vs beklerken içmek ister aklıma o geldi
bende içtiğimden çok batmamış gözüme demek ki :)
Balkon kışın kapalı iki tane var. Çocuk yok iken batmıyordu açıkçası. Babam odada içiyordu eşimin mutfakta içmesi sorun etmiyordum

Bir maddenin bağımlılık yaratması için illa eroin kokain olmasına gerek yok ki. 8 saniye gibi kısacık bi sürede kana hızla geçen bir maddeden bahsediyoruz. Beyinde epinefrin, norepinefrin, serotonin gibi salınımları artıran ve ödül yolaklarını bozan bi maddeden bahsediyoruz. Nikotin bağımlılarında 90 dakika gibi bi süre nikotin alınmazsa yoksunluk da başlıyor. Bi şey oluyor yani uzun süreli bağımlılarda. 🤷🏿‍♀️

Yoksunluk tabi ki oluyor ama oyle kendini kaybetmiyor insan irade orada devreye giriyor.
Ben 10 yıl kadar kullandım. Rahatsız hissetmeye başladığımda bir gün paket almayı bıraktım ve icmedim o gun bugündür 5 yıl oldu.

Benzer hikayeler de var. Her şey beyinde bitiyor. Bağımlılık için illa dediğiniz maddeler olmak zorunda değil tabi ki sigara da bagimlilik ama dediğiniz maddeler kadar etkili bir şey değil sigara, yardımsız bırakılan bir şey aslında. Keşke herkes biraksa😔

Son düzenleme:
Benim annem 3 çocuğunu babasız büyütmüş işi gücü olmayan yani anlayacağınız çok büyük zorluklarla mücadele etmiş bir kadın kalp ameliyatı oldu ölümlerden döndü yinede bırakmadı sigarayı bu bencillik değil bencil olsa çok zor şartlarda 3 çocuğunu büyütmez bırakıp giderdi sigara çok farklı bir şey anneme ne diller döktük doktorlar kaç kere azarladı ama yok bırakmıyor

Benim annem 3 çocuğunu babasız büyütmüş işi gücü olmayan yani anlayacağınız çok büyük zorluklarla mücadele etmiş bir kadın kalp ameliyatı oldu ölümlerden döndü yinede bırakmadı sigarayı bu bencillik değil bencil olsa çok zor şartlarda 3 çocuğunu büyütmez bırakıp giderdi sigara çok farklı bir şey anneme ne diller döktük doktorlar kaç kere azarladı ama yok bırakmıyor
Yok illa p.k atacaklar

Balkon kışın kapalı iki tane var. Çocuk yok iken batmıyordu açıkçası. Babam odada içiyordu eşimin mutfakta içmesi sorun etmiyordum
E balkonunuz varmış, neden balkonda içmiyor? Evde bebek var üstelik. Hadi hamilelik öncesi mutfakta içmesini önemsemediniz, hamile kalınca balkonda içmeliydi. Ayrıca benim çevremde sigara içenler kışın da balkonda içiyor. Siz çok kolaylık göstermişsiniz, tolerans tanımışsınız eşiniz de rahatlığa alışmış. Bencilliği o yüzden. Siz kendinizde de hata arayın. Benim çocukluğumda bile balkonda sigara içenler vardı ama babam evde içerdi. Bir kez ben üniversitede iken, misafir geldi evde içtiler içtiler, ben ertesi gün okula gittim. Valizi açtım yurtta, arkadaşım sen sigara mı içiyorsun dedi, ben de hayır dedim, e sigara kokuyor dedi. Benim burnum alışmış ama bütün kıyafetlerime sigara sinmiş meğerse. Arkadaşlarımın babası dışarıda içerdi mesela, babam da balkonda içerdi genelde ama misafir gelince tabi misafir bizden daha değerli onu rahat ettirmek gerek, balkona çıkmak zor. Çocuğunuz da ileride aynen böyle düşünecek.

E balkonunuz varmış, neden balkonda içmiyor? Evde bebek var üstelik. Hadi hamilelik öncesi mutfakta içmesini önemsemediniz, hamile kalınca balkonda içmeliydi. Ayrıca benim çevremde sigara içenler kışın da balkonda içiyor. Siz çok kolaylık göstermişsiniz, tolerans tanımışsınız eşiniz de rahatlığa alışmış. Bencilliği o yüzden. Siz kendinizde de hata arayın. Benim çocukluğumda bile balkonda sigara içenler vardı ama babam evde içerdi. Bir kez ben üniversitede iken, misafir geldi evde içtiler içtiler, ben ertesi gün okula gittim. Valizi açtım yurtta, arkadaşım sen sigara mı içiyorsun dedi, ben de hayır dedim, e sigara kokuyor dedi. Benim burnum alışmış ama bütün kıyafetlerime sigara sinmiş meğerse. Arkadaşlarımın babası dışarıda içerdi mesela, babam da balkonda içerdi genelde ama misafir gelince tabi misafir bizden daha değerli onu rahat ettirmek gerek, balkona çıkmak zor. Çocuğunuz da ileride aynen böyle düşünecek.
Bu arada ben o günden sonra ağır bir grip geçirdim. İki kişi kış vakti evde kapalı ortamda sigara içip evi dumanaltı ettiği için.

Yoksunluk tabi ki oluyor ama oyle kendini kaybetmiyor insan irade orada devreye giriyor.
Ben 10 yıl kadar kullandım. Rahatsız hissetmeye başladığımda bir gün paket almayı bıraktım ve icmedim o gun bugündür 5 yıl oldu.

Benzer hikayeler de var. Her şey beyinde bitiyor. Bağımlılık için illa dediğiniz maddeler olmak zorunda değil tabi ki sigara da bagimlilik ama dediğiniz maddeler kadar etkili bir şey değil sigara, yardımsız bırakılan bir şey aslında. Keşke herkes biraksa😔
Keşke bıraksalar evet. Annem 5 yaşında sokaktaki izmaritleri yakarak başlamış sigaraya. Şimdi 68 yaşında, 63 senedir içiyor yani. Belki daha uzun süreli bağımlılarda etkisi çok daha yoğun oluyordur bilemiyorum o kadar

Eşiniz bencil değil, sizi umursamıyor sadece. Sigarayı bıraksa başka türlü olmayacak zaten. Bu sefer de “sigarayı bıraktım senin yüzünden gerginim, arkadaşımla da buluşamayacağım” diyecek. “Ben senin yüzünden sigarayı bıraktım ailemle mangal yapmam da mı yasak diyecek”. Sigara işin bahanesi, benim eşim de içiyor sigara bu arada evet kötü bir alışkanlık ama evliliği etkileyen şey bu değil sizin konunuzda.

Esiniz sizi umursamiyor hanimefendi, mukemmelmis falan ama hani her ilacin yan etkisi vardir ya, esinizin yan etkisi sizi umursamamasi. Konu sigara degil. Beni elimde bebekle 2 bavulla perisan edecek adam bir zikkim ugruna ben hala ama soyle mukemmeldir boyle iyidir dicem he? Inanilmazsiniz, size mutluluklar dilerim muhtesem esinizle.

Sizin gözünüzde muhteşem eşiniz bencilin teki evin içinde sigara içiyor iki bavulu siz alıyorsunuz o gene sigara içiyor sizi umursamiyor adam evlenirken bilmiyor muydunuz sürpriz yumurta gibi bi anda sigara içtiğini ogrenmediniz heralde

peki önünüzde babanız gibi bir örnek varken sigara içen bir adamla mı evlendiniz? Yoksa sonradan mı başladı?
Sigara tiryakiliği zordur etrafımda çok içen var. Her sigara içen böyle değil bizim de alt komşu evde asla içmez hep kapı dışarı çıkardı. Eşiniz sorumsuz bir insan bu gayet açık.

Benim gördüğüm evde bir paket. İş yerinde de vardır belki bilemiyorum.ablama dertlendim onun da eşi içiyor. Ne yapsın bizimki de içmeyince başı ağrıyor dayanamıyor diyor. E ramazanda içmiyor iftara kadar demekki bekleyebilir bazı zamanlarda adam resmen aşk yaşıyor sigara ile

siz hiç sigara kullanmamış biri olarak anlayamadığınız anlamdıramadığınız birşeyi eleştiriyorsunuz. ramazanda içmiyor demek ki bekleyebilir cümlenizin manasızlığının farkında bile değilsiniz. bir bağımlıktan bahsediyoruz öncelikle bunu kabul edip mevzuya bu şekilde bakmayı öğrenmeniz lazım. yaklaşımınız küçümseyici olunca eşinizden aldığınız tepkilerde olumlu, bırakmaya yöneliği bırakın bırakmayı isteyecek şekilde bile olmayacaktır.
bakın sizin verdiğiniz örneklerdeki haklılığınızda hemfikirim ancak söylenmeniz bu konuda sürekli direktif verir şekilde tartışmanız sizin istediğiniz sonuca varmaz.

X