Sıkıcı biri miyim? Benim gibi olan var mı merak ediyorum.

Herdaimgunes

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2011
682
263
Arkadaşlarım tarafından eleştirildiğim bir huyum var. Whatsapp grubunda konuşurken birisi kek kalıbı attı nasıl diye sordu evde de belki besten fazla cesit kek kalıbı var bu kisinin. Bende zaten evde bir sürü var napcan dedim aman seninde içinde geçmiş dediler bana.
Şöyle detaylandırayım. Evde kalabalık olacak gözümü yoracak herşeyden nefret ediyorum. Öyle yemek salonum vitrinim falan yoktur ev olabilecek en minimum eşya düzeyinde. Mesela oturma odamda koltuklar orta büyüklükte yemek masası ve duvarda tv var. Bunun dışında ortada sehpaymış çiçeklermiş şamdanlarmış biblolarmış sevmiyorum istemiyorum. Yatak odamda yatak ve küçük bir şifonyerim var. Ayrı bir giysi odası yaptım orda da sadece gardrop var. Mutfağımda çok sade. Evlenirken bile şu bilmem kaçlı yemek takımlarından incık cıncık ev aletlerinden almadım. Öyle çeşit çeşit bardak takımlarım yok. Perdelerimde düz tül ve düz renk fon olarak seçtim. Annem bile çok sade diyor şunu al bunu yap. Benimse tek isteğim renk uyumu olsun göz yormasın temiz olsun temizlemesi kolay olsun. En son iş yerinde kızlar nevresim takımı bakıyordu çeyizlerine bir tanesi abartmıyorum 6 takım almış hala alacakmış. Üstüne yatak örtüsü seti vs de aldı. Düşününce ben onuda almamışım. Pike seriyorum sadece. Nevresimde en fazla 3 tanedir ve düz renkler. Emekli gibisin diyolar bana bu eşya konuları açılınca.
İnstagramda bakıyorum herkesin evi çok renkli çok şık. Kahve storysi atıyorlar mesela her seferinde farklı fincanlar var. Çocukları ek gıdaya geçiyor çeyiz düzer gibi bardak çanak alıyorlar. Bense çocuğuma bi buharlı pişiriciyle suluk aldım evdeki tabak çatalla yiyor çocum.

çok uzattım ama söylesin bana dostlar benim içim mi geçmiş? Çok mu zevksiz bir insanım? Zaten var olan eskimemiş birşeyin fazla fazlasını yedeklemek almak zorunda mıyım? Gerçekten soruyorum sıkıcı biri miyim ben?

Bende sizin gibiyim. 14 yıllık evliyim hala ceyizimdeki havlu, nevresim takımlarını kullanıyorum. 1 tane kek kalibim var, 1 takım tencere seti, 2 cezve ... Bir şeyim çok eskimeden, kullanılmayacak hale gelmeden yenisini almam. Evde yer de yok zaten, işimi goruyorsa ne gerek var ki yenisine ?

Benim de içim geçmiş. Bir kaç saat içinde yerel bi satıcıdan en en ucuz mobilyaları aldım bir kaç sene önce. Dağılıyolar şu an. 🤣 Eşim diyo ki para ayarlayabilsek de şunları değiştirsek ben de aman az daha gitsinler diye gözlerine bakıyorum. 🤣 3 günlük dünya. Eşyaya verilen değer ne kadar az olursa o kadar az sorun oluyor bence. Bence değişmeyin. 🍀

Valla bende senin gibiyim ve dünyanın en eğlenceli insanlarından biriyim bence 🤣 benden sıkılan nevresimleriyle muhatap olsun 😬

Çok eşya ruhumu daraltıyor, benim için sadece işe yarar olması kafi.

Evimde bir yemek takımım var, bende, misafirde, komşuda, anam da cumhurbaşkanı da aynı tabaktan yiyecek bana gelirse 😂

Ben de öyleyim. Bazen ben de özeniyorum böyle süslü kat kat perdeler renkli koltuklar alayım diyorum başka evlerde görünce hoşuma gidiyor. Sonra yine en sadelere gözüm takılıyor renklileri kendi evime yakıştırmıyorum. İki nevresim takımım var üçüncüyü alsam mı diye düşünüyorum... çok eşya demek çok hizmetkarlık demek. Vaktim ve enerjim yok çeşit çeşit eşyaya evde yer bulmaya, uyumlarıyla ve temizlikleriyle uğraşmaya

Bende sizin gibiyim. 14 yıllık evliyim hala ceyizimdeki havlu, nevresim takımlarını kullanıyorum. 1 tane kek kalibim var, 1 takım tencere seti, 2 cezve ... Bir şeyim çok eskimeden, kullanılmayacak hale gelmeden yenisini almam. Evde yer de yok zaten, işimi goruyorsa ne gerek var ki yenisine ?
Bende böyle düşünüyorum ama onları gördükçe acaba bende mi sorun diyorum neden hiç heves etmiyorum diye

tamamen zevk meselesi bunlar. kimse kimseye yorum yapmamalı bence.

şöyle bir evde yaşayan biri var, nefessizlikten ölürüm ama o mutlu :)
ben daha ziyade biblo gibi şeyleri çok sevmiyorum. büyük çiçekler ve aynalarla evi dekore etmek daha güzel. renk olarak evin içinde sadelikten yanayım ama giyimimde renk çeşidi çoktur.
zevklerim durumlara göre değişir yani.

velhasıl kendinizi sıkıcı görmeyin, sıkıcı olmak için başka parametrelere gerekli.

Ben de öyleyim. Gereksiz hic bir seyi itemem evde.kvalide tabak çanak getirir bnm az diye. Halbuki kalabalık sevmiyorum. Eşim tam tersi ama benim de. Yeni eve taşındık gitti tablo saat aksesuar makrome süs banyo takimi fln aldı. sepete kozalak fln koyup süsledi 😃😃
Bana göre çok elzem seyler değil ama seviyor almayı. Ben frenliyorum bazen.
Arkadaşıniz abartmış varken hem de fazlaca varken bsyler almak bana normal gelmiyor. O instagramdakiler aşmış zten kendini sürekli alışveriş sürekli bsy linki bırakma. Mesela bazı hesaplar var sürekli ev dekorasyonu veya sürekli mutfağa sunumluk bsyler alıyorlar. Hayattaki amaçları bu sanırım anlayamıyorum. Ciddi bir boşluktan da böyle yapıyor olabilirler.
Annemin kaç yıllık tencereleri tabakları var kullanıyor hala. Ben de ona çekmişim biraz.

Arkadaşlarım tarafından eleştirildiğim bir huyum var. Whatsapp grubunda konuşurken birisi kek kalıbı attı nasıl diye sordu evde de belki besten fazla cesit kek kalıbı var bu kisinin. Bende zaten evde bir sürü var napcan dedim aman seninde içinde geçmiş dediler bana.
Şöyle detaylandırayım. Evde kalabalık olacak gözümü yoracak herşeyden nefret ediyorum. Öyle yemek salonum vitrinim falan yoktur ev olabilecek en minimum eşya düzeyinde. Mesela oturma odamda koltuklar orta büyüklükte yemek masası ve duvarda tv var. Bunun dışında ortada sehpaymış çiçeklermiş şamdanlarmış biblolarmış sevmiyorum istemiyorum. Yatak odamda yatak ve küçük bir şifonyerim var. Ayrı bir giysi odası yaptım orda da sadece gardrop var. Mutfağımda çok sade. Evlenirken bile şu bilmem kaçlı yemek takımlarından incık cıncık ev aletlerinden almadım. Öyle çeşit çeşit bardak takımlarım yok. Perdelerimde düz tül ve düz renk fon olarak seçtim. Annem bile çok sade diyor şunu al bunu yap. Benimse tek isteğim renk uyumu olsun göz yormasın temiz olsun temizlemesi kolay olsun. En son iş yerinde kızlar nevresim takımı bakıyordu çeyizlerine bir tanesi abartmıyorum 6 takım almış hala alacakmış. Üstüne yatak örtüsü seti vs de aldı. Düşününce ben onuda almamışım. Pike seriyorum sadece. Nevresimde en fazla 3 tanedir ve düz renkler. Emekli gibisin diyolar bana bu eşya konuları açılınca.
İnstagramda bakıyorum herkesin evi çok renkli çok şık. Kahve storysi atıyorlar mesela her seferinde farklı fincanlar var. Çocukları ek gıdaya geçiyor çeyiz düzer gibi bardak çanak alıyorlar. Bense çocuğuma bi buharlı pişiriciyle suluk aldım evdeki tabak çatalla yiyor çocum.

çok uzattım ama söylesin bana dostlar benim içim mi geçmiş? Çok mu zevksiz bir insanım? Zaten var olan eskimemiş birşeyin fazla fazlasını yedeklemek almak zorunda mıyım? Gerçekten soruyorum sıkıcı biri miyim ben?
Sen ben olabilirmisin 😂

Benim de içim geçmiş. Bir kaç saat içinde yerel bi satıcıdan en en ucuz mobilyaları aldım bir kaç sene önce. Dağılıyolar şu an. 🤣 Eşim diyo ki para ayarlayabilsek de şunları değiştirsek ben de aman az daha gitsinler diye gözlerine bakıyorum. 🤣 3 günlük dünya. Eşyaya verilen değer ne kadar az olursa o kadar az sorun oluyor bence. Bence değişmeyin. 🍀
Ahaha vallaha ben. Eşimle bir kaç saat içinde aldık çıktık eşim dedi ki bu kadar mı? Neden başka mağazaları gezmiyorsun sende hani çok yorucuydu ev düzmek demişti 😁

Valla bende senin gibiyim ve dünyanın en eğlenceli insanlarından biriyim bence 🤣 benden sıkılan nevresimleriyle muhatap olsun 😬

Çok eşya ruhumu daraltıyor, benim için sadece işe yarar olması kafi.

Evimde bir yemek takımım var, bende, misafirde, komşuda, anam da cumhurbaşkanı da aynı tabaktan yiyecek bana gelirse 😂
Yalnız olmadığımı bilmek iyi geldi 😂

Bende başka bir içi geçmiş oluyorum su durumda.

10 yıllık evliyim annem evime her geldiğinde şu duvarlara birşeyler as, evi biraz süsle der.

Uyumuna ve kalitesine özen gösteririm ama evmiyorum fazla eşyayı, ne ev dekorasyonunda, ne kıyafette.

Onlar size içi geçmiş der siz onlara herşeyi abartıyorsunuz diyebilirsiniz. Herkes nasıl mutluysa öyle yaşasın. Ben kimsenin yorumuyla ben de mi sıkıntı var diye acabaya düşmüyorum size dr tavsiye ederim :)

Son düzenleme:

Ah canım iyiki öyle yapmışsın
Şimdi her yeri doldursan gerçekten temizliği zor.
Şimdi ben temizliğe baslicam gerçekten gözüm korkuyor.
Sadelik en güzeli,en temizi,en konforlusu.
Mutfak dolapları tıklım tıklım dolu yok çeşit çeşit tabaklar yok bardaklar diye bıktım inan ki.
Ama işte heves edip alıyoruz sonra başımıza iş çıkıyor.
Sen iyisini yapmışsın.
Emekli gibi falan değilsin keşke bende sen gibi yapsaymisim.

Ahaha vallaha ben. Eşimle bir kaç saat içinde aldık çıktık eşim dedi ki bu kadar mı? Neden başka mağazaları gezmiyorsun sende hani çok yorucuydu ev düzmek demişti 😁
Evlenirken de ablam kuzenlerim vardı dedim siz al deyin ben onları alacam. 🤣 çeyizime yemek takımım olay olmuştu. Bi tane buldum yuvarlak takım gri cizgiler vardı. O zaman da kareler moda olmuş. Dedim bunu alcam. Haayır dediler iğrenç. Ama kime gösterdiysem aynı tepkiyi aldım. 🤣 tamam dedim beraber begenelim. Bana 2 katı para verdirdiler ben yine ucuz bulduğum halde. Iste orda olaya dur dedim. Ben bu işin altından kalkamicam. Hayalim de böyle bi ev değil. Kafama göre tamamladım.

tamamen zevk meselesi bunlar. kimse kimseye yorum yapmamalı bence.

şöyle bir evde yaşayan biri var, nefessizlikten ölürüm ama o mutlu :)
ben daha ziyade biblo gibi şeyleri çok sevmiyorum. büyük çiçekler ve aynalarla evi dekore etmek daha güzel. renk olarak evin içinde sadelikten yanayım ama giyimimde renk çeşidi çoktur.
zevklerim durumlara göre değişir yani.

velhasıl kendinizi sıkıcı görmeyin, sıkıcı olmak için başka parametrelere gerekli.

Evet evin tam aksine giyinirken çok renkliyim oğluma da temel ihtiyaçlar dışında çok fazla eşya biriktirmiyorum maddi birikim yapıyorum onun yerine böyle düşününce kendimi bazen cimri gibi hissediyorum

Kahve storysi atıyorlar mesela her seferinde farklı fincanlar var.
Eskiden insanlar ailesiyle kafa dinlemek,degisik yerleri gezip görmek icin rotasını olusturur,kahvesini iki lafın belini kırmak icin icerlerdi.Eskiden yeni ev alan birinin evini görmek icin ev ziyaretine gidilir sonradan gidenlerle esyalari uzerine laflanırdı..
Artik bunlarin hepsi storylerde gözümüze sokulup duruyor maalesef. .yeni ev almis ev turu attirir storyde..Kahve takımı almis hop hemen bi story .Cok egleniyorken biz adli resimlerin arkasında hep sessiz telefonda takılmacalar var..
Ve inanin sizin iciniz gecmemis olmasi gereken abartisiz bir düzen sizde ki💗

Ben de öyleyim. Gereksiz hic bir seyi itemem evde.kvalide tabak çanak getirir bnm az diye. Halbuki kalabalık sevmiyorum. Eşim tam tersi ama benim de. Yeni eve taşındık gitti tablo saat aksesuar makrome süs banyo takimi fln aldı. sepete kozalak fln koyup süsledi 😃😃
Bana göre çok elzem seyler değil ama seviyor almayı. Ben frenliyorum bazen.
Arkadaşıniz abartmış varken hem de fazlaca varken bsyler almak bana normal gelmiyor. O instagramdakiler aşmış zten kendini sürekli alışveriş sürekli bsy linki bırakma. Mesela bazı hesaplar var sürekli ev dekorasyonu veya sürekli mutfağa sunumluk bsyler alıyorlar. Hayattaki amaçları bu sanırım anlayamıyorum. Ciddi bir boşluktan da böyle yapıyor olabilirler.
Annemin kaç yıllık tencereleri tabakları var kullanıyor hala. Ben de ona çekmişim biraz.
Benim annemde benim tam tersim çok sever eşyaları çeşit çeşittir herşeyi hiç ona çekmemişim.

Bu sizin sıkıcı olduğunuzu göstermez ki sadeliği sevdiğinizi gösterir.

Şahsen bende aslında sizin kadar olmasa da sadeliği daha doğrusu doğallığı severim.
Ama evim rengarenktir.
Her yan çiçeklerle de doludur çok olmasa da bibloyla da.
Bohemistik evleri çok severim.
Ev insanın ruhunu yansıtırmış. Siz sadece sadeliği seviyorsunuz o kadar.
Şatafatı değil de renkleri ve doğal ahşap bambu rattan eşyalara bayılırım.
Bebeğe alınanlara gelince benimde ilk bebeğim. Kardeş de düşünmüyorum açıkçası. O yüzden mama tabağıydı ek gıda alışverişiydi filan bende yapıyorum yalan yok 😄

Evet evin tam aksine giyinirken çok renkliyim oğluma da temel ihtiyaçlar dışında çok fazla eşya biriktirmiyorum maddi birikim yapıyorum onun yerine böyle düşününce kendimi bazen cimri gibi hissediyorum

herkesin hayatı yaşama algısı farklı. ben evi eşya ile doldurup ultra lüks yaşam kurmaktansa paramı seyahate ayırmayı seviyorum - tabii pandemi eve tıktı o ayrı.
hergün göreceğim ve sıkılacağım şeylere para akıtmak yerine farklı ülkeler ve kültürler görmek beni mutlu ediyor.
gittiğim yerlerden kupa toplayıp koleksiyon yapıyorum mesela, onlar beni mutlu ediyor.

tercihleriniz için kimse sizi böyle eleştiremez. eğer iç huzurunuz varsa ve düzeninizden memnunsanız o evdeki eşyalar ve renkleri kimsenin problemi değildir.

belki sizde biraz daha yüksek çıkışlarla susturabilirsiniz bu anlamsız yorum yapanları.

X