Simdi ilişki danışmanı zamanı!

NILBERA

SeVGi KeLeBeĞi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
6.268
91
34
Şimdi ilişki danışmanı zamanı!


Bu sorunun cevabı bir terapistin koltuğuna kadar uzanabilir. Burada danışmanların sorunlu ilişkileri nasıl tedavi edebildiğini öğrenceksiniz.

Bunları düşündüğünüzde belki size çılgınca fikirler olarak görülebilir. Formda bir vücuda sahip olmak için jimnastik salonuna üyelik için para veriyoruz, en son model kıyafetleri almak için alışveriş merkezlerine gidiyoruz ama yaşadığımız ilişkiye gelince bu kadar zaman, para ve çaba harcamıyoruz. İlişkimizi geliştirmek için hiçbir şey yapmıyoruz ama çok mutlu olmak istiyoruz.

İlişkiler birçok risk taşır, acı verir ve karmaşıktır. Bir şeyler ters gitmeye başladığında her şeyin mucizevi bir şekilde yoluna gireceğini zannederiz. Avustralya’da ilişkiler üzerine araştırma yapan Anne Hollonds; “Boşanma oranının yüksek olmasının nedeni, ilişkilere bitmeden önce tekrar başarılı hale gelmesi için şans verilmemesi. Ben bütün çiftleri ilişkilerini güçlü temellere dayandırmaları için cesaretlendiriyorum. İlişkiler kötüye gitmeden onlara yardımcı olmamın çok önemli olduğu üzerinde duruyorum. İyi bir ilişki için mucizevi bir kahraman olmalısınız ama ne yazık ki o kahramanlar hayatta kalamıyorlar” diyor.

Danışmanlığın içyüzü

Çoğu insan özellikle erkekler, ilişki danışmanlarının ilişkileri kötü gidenler için danışmanlık yaptıklarını düşünüyorlar. Profesyonel yardım almak için girişimde bulunmanın, ilişkide ciddi anlamda yanlış giden bir şeyler olduğu zannediliyor. Halbuki sadece problem yaşadığınızda değil, her zaman bu tarz bir destek alabilirsiniz. Evet, somut problemleriniz varsa, danışmanlar size yardımcı olabilirler ancak bunun yanı sıra sizin bir ilişkiden ne istediğinizi keşfetmenize de yardım ederler. Partnerinizden ne beklediğinizi ve sizin sağlıklı bir ilişkiyi garantiye almak için nasıl katkıda bulunabileceğinizi ortaya çıkarırlar. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre danışmanlar çiftlerin üzerinde yüzde 60-70 oranında etkili.

Terapist koltuğunda...

Temel olarak seansta danışmanla iyi sohbet edeceğinizi bilmelisiniz. Danışman sizden rahatsız olduğunuz şeyleri listelemenizi isteyecektir ve ilişkinizde neler olduğu hakkında fikir yürütmeye başlayacaktır. Daha sonra sizin aklınıza hiç gelmeyen ve sizi zorlayan sorular soracaktır. En iyi çözümü üretebilmeniz için size yardımcı olacak ve başka insanların ne düşündüklerini en iyi şekilde anlamanıza izin vereceklerdir. Danışmanlık eğitimi almış deneyimli kişilere başvurmanız sizin için her zaman daha yararlı olur.

Onu danışmana nasıl götüreceksiniz?

Peki erkeklere yardım alma düşüncesi neden tuhaf geliyor? Erkekler duygularından ya da ilişkilerinden söz ettiklerinde kendilerini iyi hissetmezler. Kontrolü elinde tutan ve güçlü erkek imajıyla ters düşmekten korkarlar. Siz ve erkek arkadaşınız kötü bir ilişkiye sürüklenmeden önce, danışmandan yardım alma düşüncesine açık olmalısınız. Sevgilinize ilişkinizin sağlığı için bir kere olsun bunu deneyip denemeyeceğini sorun. Bunun yararlarını anlatın, birbirinize bağırmaktan ya da tartışmaktan çok daha iyi olduğunu hatırlatın. Sorun olan şeylerin temelinde yatan nedenleri anlamanıza sağlayacağından bu seansların ilişkinize mutluluk getireceğini söyleyin.

Profesyonel danışmanlar tarafsız davranırlar ve ilişkinin mutluluğu için çalışırlar, ilişkideki bir tarafın mutluluğunu gözetmezler. Ona danışmana gitmenin tüm yararlarını anlattığınız halde, sevgiliniz hala gitmek istemiyorsa tek başınıza gidin. Danışmanlar sevgilinizi oraya nasıl götürebileceğiniz konusunda size yardımcı olacaklardır. Uzmanlar ilişkide yüzde 50’lik bir kontrole sahip olduğunuzu belirtiyorlar. Erkekler arasında oldukça popüler olan online danışmanlık hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. İlişkinizi kurtarmak ya da korumak istiyorsanız, size yardım edebilecek insanlara şans tanımalısınız.