Doğuma Hazırlık Şimdiden isim sorunu

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Buğlem isminin cennetle hiçbi alakası Yok hatta anlamı olmayan bi isim ama insanlar bi yerden duymuşlar kokuyorlar yalan yanlış. Bana da buğu bunaltıcı bişeyleri çağrıştırıyor

Valla buğlama geliyor aklıma bu ismi duydukça:olamaz:
Arapçada ğ yok zaten bu ismin uydurma olduğu ordan belli cennet falan hikaye. Buğra ismine bakarak uydurulmuş entel isimlerinden biri işte

Degil, hanim/hanimefendi demek. Bir de Hint prenseslerine verilen unvan.
Sah Ismail'in karisinin adi Taçlı Begüm , kocasinin yaninda savasiyor gercekten unvanini hak ediyor. :KK56:
Hem hintçe de hem türkçede mi anlamı var yani. Araştırmak lazım. Benim de çok hoşuma giden bir isim begüm ama kızıma koymadım. Daha iyisini buldum çünkü :halay:

Geçenlerde annemin bir tanıdığının kızına rastladık. Yeni doğum yapmış. Bir kızı olmuş. Maşallah Allah bağışlasın filan dedik. Kadın övüne övüne dedi ki ayy 9 ay boyunca hep isim düşündük sonunda bulduk çok anlamlı bir isim koyduk dedi. Bebeğin ismi ne olsa beğenirsiniz? Buğlem Efsa. Buğlem cenneti müjdeleyen melek demekmiş Efsa da cennetteki ırmaklardan birinin adıymış(!)Ben o anda kahkaha atacaktım annem kolumu tuttu. Ne saçma sapan isimler ya.

Millet bi tarafından uyduruyor sonra yok cennetin bilmemne kapısı, yok cennete yağan ilk yağmurun damlası. Nerden biliyosunuz acaba :KK70:

Evet isim düşünüyor musunuz soruları gelmeye başladı düşünüyoruz ama karar vermedik öz Türkçe bir isim koymayı düşünüyoruz diyorum. Gelen tepkiyse şöyle vov vov vovvv olmazzz arap kökenli olmalıymış çünkü diğer hayatında öyle seslenilecekmiş. Bende diyorum ki biz arap mıyız? Neden Arapça bir isim koyayım? Gidip İngilizce Fransızca Almanca bir isim koymak ne kadar yanlışsa Arapça koymakta öyle.
Düşündüğümüz isimler de öyle sacma isimler değil tanınmış tarihte ismi gecen Türk kadin ve erkeklerin isimleri. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Önemli olan anne babanın uygun görmesidir. Dinen de illa Arapça olsun gibi bişey yok ki sadece anlamının güzel olmasına dikkat edilmesi tavsiye edilmiş. Biz mesela kökene bakmaksızın bir Türkçe bir Arapça kökenli olarak iki isim seçtik ama kökenleri den dolayı değil hem söylenişi hem anlamı hoşumuza gidiyor diye.

Konuyla alakasız fakat bugün instagram da gördüm çok gülmüştüm kızın adı eyşan mış, neden eyşan demişler? Kız babam istiklal marşında geçiyor diye koymuş demiş
'' Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
:))
O.. Eyşan değil mi yaa😄😄

Arapça olacak diye şart yok anne babanın görevi güzel isim koymak bunun dışında peygamberimizin koyulmasını önermesini isimler var Arapça olanlar dışında doğada görülen olaylar vs isimleri gibi yağmur toprak vs gibi bir yerde okumuştum bunu da isim ararken araştırmıştım bayağı
İçinize ne siniyorsa o olsun Arapça olup anlamı kötü olan isimler de var yani ne alaka Arapça olacak gibi içinize sineni koyun sağlıkla gelsin bebeğiniz

Biz ta nisanliyken anlastik. Kiz olursa esim erkek olursa ben koyacaktim adini. Kizimin ilk adi arapca bir isim. Ama tamamen esim o ismi cok seviyor diye koyduk. Ikinci adi da farsca kokenli bir isim. Ben de tamamen ismin anlamini sevdigim icin o ismi eklemek istedim. Ki normalde iki isme karsiyim.Ikisi birlikte cok da ahenkli oldu. Kulaga cok hos geldigi icin sevdik ismini 😂
Ama erkek olursa koyacagim isimden esim cok hosnut degil 😂 simdiden ikinci de kiz olsun diye dua ediyor 😂
Esimin annesi kendi istedigi ismi koyalim istedi. Ben de isim koymaya cok hevesliyseniz bir tane daha dogur koyun babamla ismini, o kadar tasidim ben ne sartlarda dogurdum ben koyacagim adini da dedim. Karisamadi sonra 😂

Bizde Türkçe olsun istedik Bartu koyduk. Ama yanına illa Kuranda gecen bir isim koyun baskıları bizide yıldırdı. Ne yazik ki milletce bazı şeyleri aşamıyoruz.

İnsanlardaki bu ‘illa Kuran’da geçen isim koy’ baskısını çok hadsizce buluyorum. Amaclm kesinlikle polemik oluşturmak değil ama müslüman olmayan bir aileden geliyorum ve inançsızım. İlla açıklama mı yapmak zorundayım kardeşim ?
Bunu kendilerinde hak olarak görüyorlar . Kimsin sen yani ? Bu tamamen hayata müdahale etmek . Yap sen çifter çifter koy hepsine ne istiyorsan.
Ben sana diyor muyum ‘aaaa mutlaka incil’de geçsin , Tevrat’ta anlamı olsun’ . Sanane yani . Taşıyan ben , doğuran ben isme gelince sana ne oluyor ?
Ay bana ne olduysa şimd, gaza geldim. Biri beni alsın kürsüden 🙇🏻‍♀️ :KK53:

Konuyla alakasız fakat bugün instagram da gördüm çok gülmüştüm kızın adı eyşan mış, neden eyşan demişler? Kız babam istiklal marşında geçiyor diye koymuş demiş
'' Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
:))

Sorsan en milliyetci adamdir babasi. Sozde istiklal marsi asigi.
Ayni arapca isim koyunca en dindar olacagini dusunen cahiller gibi 😂

Bir yasima daha girdim. Isim koyarken de mi dini olmasi lazimmis. Simdi anladim bazi cocuklarin adi neden Feyzullah Efe, Alimullah Berke falan. Allah'tan dini hassasiyetlerim yok da cocuguma sadece 3 harften olusan, anlami cok guzel bir isim koymaya karar verdik. Sevgili soru sahibi, cocugunuza hangi dilde olursa olsun ne istiyorsaniz o ismi koyun, kimseyi dinlemeyin. Ben Turkcede dogadan gelen isimleri cok seviyorum. Baska dillerde Ruzgar, Toprak, Ekin, Deniz, Gunes, Cinar, Nehir, hatta Doga vs gibi bu kadar dogadan ilham alan isimler var mi merak ediyorum. Kulturumuze dair bir seyler soyleyen bir durum bu bence ve bu isimlerin hepsi cok guzel.

Bir yasima daha girdim. Isim koyarken de mi dini olmasi lazimmis. Simdi anladim bazi cocuklarin adi neden Feyzullah Efe, Alimullah Berke falan. Allah'tan dini hassasiyetlerim yok da cocuguma sadece 3 harften olusan, anlami cok guzel bir isim koymaya karar verdik. Sevgili soru sahibi, cocugunuza hangi dilde olursa olsun ne istiyorsaniz o ismi koyun, kimseyi dinlemeyin. Ben Turkcede dogadan gelen isimleri cok seviyorum. Baska dillerde Ruzgar, Toprak, Ekin, Deniz, Gunes, Cinar, Nehir, hatta Doga vs gibi bu kadar dogadan ilham alan isimler var mi merak ediyorum. Kulturumuze dair bir seyler soyleyen bir durum bu bence ve bu isimlerin hepsi cok guzel.
Yeğenimin adı Çınar toprak , kızımın adı Defne .
Aynı senin gibi düşünüyorum canım benim ❤️Sağlıkla kucağına alırsın yavrunu inşallah ..

Kesinlikle sizinle aynı fikirdeyim Arapça isim istemiyorum. Türküz ve öz Türkçe isim koymalıyız diye düşünüyorum. Bu aynı şekilde Yunanca İngilizce nasıl koymuyorsak her millet kendi öz dilinde isim koymalı ve anlamı hoş çocukların alay etmeyeceği bir isim olmalı

Anlamı güzel bir isim olması benim için kafi. Hangi dilde olduğunun çok bir önemi yok ama anlam mühim. Bir de aynı yılda doğan bebeklere hep aynı isimler veriliyor moda gibi. Mesela yaklaşık 2 yıldır Asaf ismi çok moda. Herkes Asaf. Bir ara Çınardı. Ecrin, Elisa filan böyle akımları sevmiyorum açıkçası ama tabi tercih meselesi.

Anlamı güzel bir isim olması benim için kafi. Hangi dilde olduğunun çok bir önemi yok ama anlam mühim. Bir de aynı yılda doğan bebeklere hep aynı isimler veriliyor moda gibi. Mesela yaklaşık 2 yıldır Asaf ismi çok moda. Herkes Asaf. Bir ara Çınardı. Ecrin, Elisa filan böyle akımları sevmiyorum açıkçası ama tabi tercih meselesi.
Alin, lina, liya, liva, arel, arın, mina bu yılın moda isimleri.
Meva ismini de üç oldu duyduğum. Cennetin sekizinci makamıymış.

X